Ergela u Đakovu osnovana je davne 1506. godine, što je svrstava među najstarije ergele u Europi i govori o dugoj tradiciji uzgoja konja na tom području. Konji lipicanske pasmine na Ergeli se počinju uzgajati početkom 19. stoljeća.
Danas kao Državna ergela Đakovo, za uzgoj i selekciju konja koristi dvije lokacije – Pastuharnu, smještenu u srcu Đakova, i Ivandvor, u neposrednoj blizini grada. Osim uzgoja i selekcije konja, Ergela se bavi i dresurom čija kvaliteta se potvrđuje zauzimanjem zapaženih mjesta na konjičkim natjecanjima.
Brojnim nastupima u svijetu, đakovački lipicanci pronosili su i pronose glas o Đakovu i Đakovštini. Tako je, oduševljena nastupom đakovačkih lipicanaca na otvorenju Olimpijskih igara, engleska kraljica Elizabeta II., dobra poznavateljica ovih plemenitih životinja, 1972. posjetila Ergelu i provezla se gradom slavnim i nadaleko poznatim četveropregom đakovačke ergele.
Osim svoje osnovne djelatnosti, radi velike atraktivnosti za najširu javnost i sve većeg broj ljubitelja konja i konjičkog sporta, Državna ergela Đakovo postala je nezaobilazno odredište turističkih posjeta u Đakovo, Slavoniju, ali i Hrvatsku.
Državna ergela Đakovo 2006. godine obilježila je 500 godina od utemeljenja i čak 200 godina uzgoja konja lipicanske pasmine i kao takva predstavlja neprocjenjivu vrijednost i značaj za grad Đakovo, Slavoniju i cijelu Hrvatsku.
Kao jedina ergela u Hrvatskoj stoljećima je uspijevala očuvati tradiciju uzgoja konja, njegujući i razvijajući ljubav prema plemenitim bićima u sve širem krugu javnosti.
Konj, dostojanstvena životinja gracioznog koraka i tajanstvenih osjetila, za đakovački je kraj tijekom povijesti uvijek imao veliki značaj. Tradicionalno poljoprivredno područje prijateljuje i oslanja se na ove životinje u obradi zemlje, ali i obrani zemlje na poprištima brojnih povijesnih bitaka.
Ali ipak je, što se lipicanaca tiče, Lipica prva
Možda bi se trebali praviti “grbavi” kao naši susjedi pa sve službeno registrirati kao svoje, Teran, ajvar, pršut i sl. pa tražiti “reviziju” i da se Lipicaneri imaju zvati po Lipiku, a ne Lipici ….. 🙂 PS malo povijesti i o ovoj službenoj ergeli lipicanera: ” Ergelu u Lipiku osnovao… Pročitaj više »
Da bi jasno svima bilo: Lipik sa tim konjima ima toliko, ko Priština sa pekinezerima… Konji se zovu po Lipici u Sloveniji. Ali da nije austrougarske monarhije i Beča (Dunaja, Wienna), danas ni u Lipici ni u Đakovu ne bi imali puno pričati o tim divnim životinjama.. Uz to, da… Pročitaj više »
Nego sta je bilo na kraju sa onim sup..m koji je uzeo konja iz ergele za privatne svrhe pa konj poginuo.Pomelo se ispod tepiha?
Lipicanac je najljepsa rasa konja …..To svaki sokac zna ….Djed je drzao konje do sredine 70-tih …..bez njih se nije moglo prezivjeti ….Uvijek je pjevao napjev ,,Gusle moje od jelike meke i gudalo od kobile zeke ”…itd itd …Njegov brat prezivio je prvi svjetski rat (bio je pod Borejevicem )… Pročitaj više »