Indija pokrenula misiju na Mjesec

Indija misija na Mjesec
24 komentara

Indija želi postati prva zemlja koja će spustiti rover na Mjesečev južni pol.

Chandrayaan-3, najnoviji pokušaj Indijske organizacije za istraživanje svemira (ISRO) da spusti robotski rover na površinu Mjeseca, uspješno je poletio prema planu u 14:35 po lokalnom vremenu iz svemirskog centra Satish Dhawan u Sriharikoti sa istočne obale.

Lansiranje dolazi tri godine nakon što je prethodni pokušaj istraživanja površine Mjeseca završio neuspjehom.

Ako misija bude uspješna, Indija bi postala tek četvrta zemlja koja je uspjela meko sletjeti na površinu Mjeseca, pridruživši se Sjedinjenim Državama, Sovjetskom Savezu i Kini. Očekuje se da će lender stići do Mjeseca 23. ili 24. kolovoza.

“Chandrayaan-3 je započeo svoje putovanje”, rekao je predsjednik ISRO-a Sreedhara Panicker Somanath u petak nakon lansiranja, koje je na internetu pogledalo više od 1,4 milijuna ljudi, prenosi Reuters.

Premijer Narendra Modi rekao je na društvenim mrežama prije lansiranja da će misija “nositi nade i snove naše nacije”. To je prva velika misija otkako je Modijeva vlada ranije ove godine najavila nastojanje da osigura ulaganja privatnih tvrtki kako bi potaknula ambicije New Delhija u svemiru.

Otprilike 16 minuta nakon polijetanja, kontrola misije ISRO potvrdila je da je lender ušao u Zemljinu orbitu odakle će sljedeći mjesec kružiti prema Mjesecu.

Svemirska letjelica također bi bila prva koja bi sletjela u južno polarno područje Zemljina jedinog prirodnog satelita – uglavnom neistraženo područje mjesečeve površine za koje su svemirske agencije i privatne tvrtke istaknule da ima vodeni led, što bi potencijalno moglo pomoći u podršci budućnosti misije, možda čak i svemirska stanica.

“Kako Majka Indija ulazi u sljedećih 25 godina, obećava da će igrati vodeću globalnu ulogu u scenariju svijeta u nastajanju”, rekao je zamjenik indijskog državnog ministra za znanost i tehnologiju, Jitendra Singh, o lansiranju.

Godine 2020. prethodna misija – Chandrayaan-2 – bila je uspješna u postavljanju orbitera, ali su njegov lander i rover uništeni kada je pao na površinu, ostavljajući krater blizu mjesta gdje bi trenutna misija trebala sletjeti.

Očekuje se da će svemirskoj letjelici trebati oko 15 do 20 dana da uđe u Mjesečevu orbitu, nakon čega će lender od 1.500 kilograma biti vođen na površinu. Odatle će poslati 26 kilograma težak rover sa šest kotača, koji će lutati površinom i prenositi ključne podatke natrag kontroli misije.

Iako se očekuje da će misija otkriti ključne informacije o uglavnom nepoznatom dijelu Mjeseca, voditelj projekta prve misije Chandrayaan, Mylswamy Annadurai, rekao je putem BBC-ja da indijski svemirski program ima više ciljeve, “obuhvaćajući znanost i tehnologiju i budućnost čovječanstva.”

IndijaIstraživanje mjesecamjesec
Pretplatiti se
Obavijesti o
24 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Stop budalama
9 mjeseci prije

Rusi malo kaskaju… nema vise CCCP da ih izvlači…

tatamata
9 mjeseci prije

eno na ,, usranci se uspjeli spustiti u pustinjuu mohave prije 60 g … i vise ne mogu …. stekcu im raketni motori a vidi ti ovih indijaca lete u svemir ,,,kao zaostao narod u odnosu na usrance … i ajd ti sad vjeruj hiberu i njegovom supernaprednom zapadu

opetlazes
9 mjeseci prije

Naravno.

Pero
9 mjeseci prije

U bajkama za odrasle Amerikanci su se prešetavali tuda prije 55 godina.

NOVI STARI
9 mjeseci prije

samo naprijed!

kakoto
9 mjeseci prije

Nemaju za nahranit sirotinju, a lete u svemir. Sta se sve dozvoljava.

Miro
9 mjeseci prije

Indija bi mogla pokrenuti misiju lične higijene. Užasno su prljavi.

Primat
9 mjeseci prije

evo vidis, a je stalno razmishljam, …sta ce im tolko staro zeljezo, frizideri i sporeti!

Max
9 mjeseci prije

Lijep uspjeh organizacije ISRO.

Damir
9 mjeseci prije

Bajke se nastavljaju pricati.Hoce li snimit film kao i Amerikenjci

Rudar
9 mjeseci prije

Zanimljivo je to sa modulima, roverima, dronovima na drugim planetama pa i Mjesecu ali nitko da snimi kako se američka zastava vijori zabodena u površinu Mjeseca.
To je meni malo čudno, nije da ne vjerujem da je netko bio tamo ali baš ni jedna snimka iz orbitalnog satelita, rovera, sonde, ništa.
A satelitima snimili moj suncobran u dvorištu sa 400-500km visine a na Mjesecu to isto ne mogu sa puno manje visine, em ti tehnologiju.

Milan
9 mjeseci prije

Vec sam komentarisao ranije da nisu u stanju da naprave kako treba svoju pusku INSAS koja se lose pokazala u borbenim uslovima a kamoli ovo.

Emiliano Zapata
9 mjeseci prije

Bollywood ima vece sanse od Hollywooda!

Marko
9 mjeseci prije

Mjesec je od sira tako da nema smisla tamo letjeti…

Primat
9 mjeseci prije

jel gledo neko film “cigani lete u nebo”?
…stvarno cu pomislit, da smo, …ali, bas za sve kondicionirani, kroz filmove.
…kao i za najn-ilevn. …onomad.

Entoni Fauci
9 mjeseci prije

Odvratna nacija

ljena bitanga
9 mjeseci prije

Ko bu glumio!? Prijanka Copra? 😁

© 2023 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI