Pakao Južne Koreje: 75% mladih želi pobjeći u inozemstvo

mladi par - koreje
30 komentara

Južna Koreja na prvi pogled daje dojam bogate i napredne zemlje, koja već gleda daleko u budućnost. To je dijelom točno, ali iza prividnog blagostanja Južne Koreje stoji mnogo složenija stvarnost nego što možete zamisliti. Dovoljna je statistika i odmah se razbijaju zapadne iluzije. Naime, 75% mladih u dobi između 19 i 34 godine Južne Koreje želi napustiti svoju zemlju. Istraživanje je 29. prosinca objavio lokalni časopis Hankyoreh, a na engleski preveo Asia Times.

Ovi su podaci prvi put objavljeni nedavno tijekom 119. forumu o ravnopravnosti spolova Korejskog instituta za razvoj žena. Istraživanje je uzelo u obzir uzorak od 5000 ljudi, što potvrđuje široko rasprostranjeno bolest koja se nazire ispod površine „skladnog“ južnokorejskog društva. Kako je to moguće?

Službeno je Južna Koreja jedna od najboljih zemalja Azije i njeni građani žive u demokratskom sustavu. Seul može računati na brendove i korporativne proizvode poznate u cijelom svijetu, od proizvoda koje diljem svijeta prodaje LG do Hyundaija. Zemlja je poznata po futurističkoj infrastrukturi, najbržem internetu na svijetu s prosječnom brzinom preuzimanja koja prelazi 50Mbps. Osim toga, može se pohvaliti blistavim univerzumom K-popa, fenomenom kojeg obožavaju diljem Dalekog istoka i šire, zavidnom kvalitetom života i životnim stilom koji se cijeni na azijskom kontinentu kao i u inozemstvu. I na kraju, još uvijek govorimo o jedanaestoj najbogatijoj naciji na svijetu.

Ipak, nešto nije u redu ako 79,1% mladih žena i 72,1% muškaraca želi napustiti Južnu Koreju, ako 83,1% djevojčica i 78,4% dječaka smatra da je njihova vlastita zemlja “pakao” i ako 29,8% djevojčica i 34,1% dječaka misli da su u redovima “gubitnika”. Ukratko, ono što karakterizira zemlju je duboko nezadovoljstvo životom u vlastitoj domovini.

Koji su uzroci?

Posljednjih godina je slogan „Pakao Joson“, ili „Pakao Koreja“, bio široko rasprostranjen među mladim Južnokorejcima, iako je sada novi pojam, koji je vrlo moderan među dječacima “Tal-Jo”, kovanica dviju riječi koja se može prevesti kao “Bijeg iz pakla”.

Naravno, kriza srednje klase je zahvatila sve države na svijetu, ali izgleda da mladi Južne Koreje to više osjećaju. Podsjetimo da je Južna Koreja u nekoliko desetljeća prošla od apsolutnog siromaštva ’50-ih i ’60-ih do najnovijeg prosperiteta, a porast lokalne dobrostojeće srednje klase bio je vrlo brz. Procjenjuje se da je za samo trideset godina Koreja iz zaostale poljoprivredne zemlje postala globalna industrijska sila.

Problem je što je od ’60-ih do ’90-ih životni standard vidno rastao, a danas to više nije tako. Ekonomija Južne Koreje je sazrela i rast se naglo usporio. Djelomično i zbog toga što su veliki nacionalni konglomerati, koji su prije djelovali kao lokomotive, danas postali globalni i više ciljaju na proboj na međunarodno tržište nego na lokalno. Rezultat svega toga je da su mladi Južne Koreje izgubili nadu. Osjećaju se doslovno zanemarenima i ne mogu pronaći svoj prostor unutar društva u kojem su odrasli njihovi očevi.

Što nam ovo govori? Psiholozi bi to bolje objasnili, ali da pojednostavimo. Od blagostanja samog po sebi je važnija nada i svijest da se uloženim trudom svakim danom nešto postiže, više i bolje od nog što je bilo jučer. Sve dok traje rast, ma kako mal bio on je pokretačka snaga i ulijeva optimizam. U trenutku „zasićenja“, čak i prijelaz i visoke srednje klase u „prosječnu“, postaje pakao i rađa se osjećaj beznađa. Istraživanje u Južnoj Koreji pokazuje da je to tako, čak i ako se Europljanima ta zemlja čini rajskim otokom Azije u moru „diktatura“, „režima“ i siromaštva.

Asia Times

NezadovoljstvoUsporena ekonomija
Pretplatiti se
Obavijesti o
30 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Alen
4 godine prije

Hoćeš reći da su “jači” od nas u bosni po želji za ispaljenjem ?

sobravia
4 godine prije

Neka prebjegnu u zemlju blagostanja i najbližeg susjeda, Sjevernu Koreju…

jupiter
4 godine prije

sasvim poznato od ranije….tamo se ne moze opstati bez dva posla a ne retko i tri….plate su ocajno male zivot nije bas jeftin…..osim pò opstem standardu oni su jedan od brojnih vijetnama, kina, malezija…jeftina radna snaga….da i baza za stotine hiljada jenkija…

Ivo
4 godine prije

Bila je dobra emisija nedavno o J. Koreji. Po našim standardima pakao na zemlji– radno vrijeme 70-tak sati tjedno, stanovi od 10-15 m2, nemilosrdno izrabljivanje i borba za posao.. Sotone su iskoristile njihov mentalitet zajedništva i lojalnosti, i preusmjerila ga u cionističko-liberalni model izrabljivanja do smrti. Definitivno pakao, nakon što odgledaš dokumentarac ne pada ti na pamet ići tamo, čak ni turistički. Ne znam kako je u S. Koreji, nema pravih dokumentaraca od tamo, osim standardne zio-propagande tipa svi pasu travu, Kim Jong osobno ubija mitraljezom kog stigne i slično. U svakom slučaju, ne može im biti puno gore od južnjačke braće, a možda je i bolje, tko zna. Problem je što dio mjera protiv invazije i subverzija zionističke kabale podrazumijeva i tajnovitost i ograničenja protoka informacija, tako da bi trebalo osobno otići tamo i uvjeriti se, za steći pravi uvid. Što se tiče J. Koreje, ona je namjerno podignuta… Čitaj više »

preseren3
4 godine prije

Radio sam za Korejsku firmu… Ja nemogu razumjeti tu kulturu….
Kad stariji inžinjer prekori mlađeg, ovaj mora stojati mirno, spuštene glave…
Rade 12 sati dnevno, i nekad više, ako hoče karijeru… Posle posla se napije…
Psihički su potpuno iscrpljeni… Kadi vidi opuštenog,kao što smo mi, ne mogu vjerovati, kako možemo tako raditi…

Žilevski
4 godine prije

Da , svi ispitani bi odmah otišli u S.Koreju i Kinu jer je tamo radništvu med i mlijeko . Dekadencija na djelu, kad ti je dobro i predobro onda izmišljaš kišne gliste . Kao i nama na kraju 80-ih . Još bolje nam je trebalo…

Piretis
4 godine prije

U gornjem tekstu se nalazi odgovor zašto svoju zemlju doživljavaju kao pakao. “…da se uloženim trudom svakim danom nešto postiže, više i bolje nego što je bilo jučer.” Više od čega, u odnosu na što? Upravo taj takmičarski duh, to stremljenje ka vječitom napretku, ka raju na zemlji je faktor stalne isfrustriranosti i nezadovoljstva. Sirotinja obično nema tih problema, ona je zadovoljna ako je danas isto kao jučer a sutra kao danas.
Niti kod nas nije bolje. Jeste samo u toliko jer su naši mladi u startu u lošijem položaju, tj. još se nisu zasitili ptičjeg mlijeka. Kada jedanput odrastu htjeli bi sve, odmah i sada. Ako to ne ide, a u pravilu ne ide, onda se odlazi van sve u nadi da je tamo moguće prečicom doći do blagostanja i udobnosti. A to dvoje je postao smisao života. Moći i imati.

mane
4 godine prije

Ako je ovo istina, a nesto nemam razloga da sumnjam, ujedinjenje koreje nije daleko. Jedni drugima imaju sta da daju

Venom
4 godine prije

Za Administratora Logično:

Dobro kolio vam treba, da pogledate jedan video od 5 minuta na YouTube, prije nego mi dozvolite objavu komentara ?

Zax
4 godine prije

Tipicno za razmazena derista srednje klase kojoj je predobro u zivotu. Takve na zapadu zovu libtardi. Protestiraju za klimu, spasavaju zivotinje,vriste protiv nepravednog drustva(koje im je omogucilo lagodan zivot) i opcenito zele spasiti svijet. Od cega? To jos pokusavam skuzit.

Busola
4 godine prije

Svima preporučujem film Parazit (Parasite) iz 2019 godine kako bi shvatio život Južne Koreje…

kada pogledate ovo remek djelo , shvatit ćete koliko su otišli u destrukciji i razlikama u propast!

crodaemon
4 godine prije
© 2023 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI