Desetljećima su radarski instrumenti analizirali Antarktiku, šaljući mikrovalne impulse kako bi zavirili kroz led i pratili topografiju ispod kamena, ali još uvijek postoje ogromna područja za koja ima malo podataka ili ih čak nema.
Najdublju točku kontinentalne Zemlje otkrio je na istočnom Antarktiku, pod ledenjakom Denman, međunarodni tim istraživača kojeg su vodili glaciolozi sa kalifornijskog sveučilišta u Irvineu.
Ledeni kanjon doseže 3,5 km ispod razine mora, a samo se oceanske doline mogu pohvaliti većom dubinom. Za usporedbu, najniža izložena zemlja na Zemlji, na obali Mrtvog mora, je samo 413m ispod razine mora.
“Rovovi u oceanima su sve dublji, ali ovo je najdublji kanjon na kopnu”, objasnio je dr. Morlighem, vodeći autor studije.
Tajne Antarktičkog leda
Istraživači su učinili nevjerojatno otkriće u sklopu projekta stvaranja najdetaljnije karte zemlje ispod Antarktika. Karta, BedMachine i nalazi povezani s njom objavljeni su 12. prosinca u časopisu Nature Geoscience.
BedMachine je topografska karta Antarktika koja sveobuhvatno prikazuje njene grebene, rovove i padine, a sastavljena je koristeći podatke 19 istraživačkih institucija. Podatci su prikupljani u razdoblju od 40 godina.
Znanstvenici su pomoću radara i satelitskih slika izračunali debljinu leda i zemlje ispod.
“Ovo je nesumnjivo najtočniji prikaz onoga što se nalazi ispod ledene plohe Antarktika”, rekao je dr. Mathieu Morlighem.
Unatoč radarskim instrumentima koji se desetljećima intenzivno koriste za istraživanje Antarktika, i dalje postoje ogromne praznine u istraživanjima kontinenta iz zraka.
Za projekt, Morlighem je smislio novu tehniku koja mu je omogućila da vidi zemlju ispod leda – oslanjajući se na satelitske podatke o promjenama na površini, nakupljanju snijega i linije radarskih podataka koji se mogu primijeniti na područja u kojima radar nije dostupan.
“Najveći je izazov bio taj što je Antarktik ogroman … pa je primjena ove metode na cijeloj obali bila dugotrajna: trebalo je oko pet godina kako bi došli do BedMachinea”, rekao je.
Međutim, nakon što je istraživanje dovršeno, istraživači su uspjeli pronaći dotad nepoznata obilježja ispod leda.
Dakle, nova karta otkrila je grebene preko korita koje hrane Rossovu ledenu ploču – najveću ledenu ploču na Antarktiku. To područje zabrinjava klimatske znanstvenike, jer istraživanja pokazuju kako predviđeno globalno zatopljenje predstavlja rizik od kolapsa.
Pod ledom je velika rupa! Nije jedina na svijetu…
Više bi volio malo eksotike o operaciji “High jump”… Ovo je dosadno. Rupa ko rupa….
Več mi je dosadno čitati dnevno, što uzrokuje manjak testosterona i višak estrogena….
Da li je novinarska patka: deo karte sveta iz 15.veka – Južni Atlantik, Indijski okean i konture Antarktika bez leda?
Mi neznamo što nam se nalazi 5m ispod nogu a čitamo o Antartici,nebuloze.150m dalje u mom naselju,kopali kanalizaciju pa na oko 1,5m dubine našli neke posude,kacige i novčiće.Na kraju se ispostavilo da je to staro više od 200g.p.k. i da vrijedi dosta novaca.Ali je na toj dubini državno pa se vlasnik neslavno proveo,dobio neku mizernu odštetu da mu prokopaju dvorište.