Nova saznanja otkrivaju šokantne detalje o klimi na Antarktiku prije 90 miliona godina

Antartik
46 komentara

Ranije se vrlo malo znalo o okruženju antarktičkog kruga tokom perioda srednje krede, ali nova naučna studija donijela je ne samo neke nove detalje o životnoj sredini oko Južnog pola u to vrijeme, već je dovela i do nekih šokantnih saznanja.

Tragove umjerenih prašuma smještenih južno od Antarktičkog kruga prije 90 miliona godina, otkrio je tim naučnika iz Velike Britanije i Njemačke.

Istraživači su skenirali dio jezgre iz regiona kako bi otkrili polen, sačuvane korijene i ostatke cvijeća, koji su ukazivali na postojanje prašume 900 km sjeverno od Južnog pola. Srednja temperatura u Antarktičkom krugu tokom perioda srednje krede procijenjena je na oko 12 stepeni Celzijusa, što je dovelo u pitanje mogućnost ledene kape koja je u to vrijeme postojala na Južnom polu.

Rad takođe dovodi u sumnju trenutno razumijevanje klimatskih modela tog perioda, jer su nivoi CO2 u atmosferi bili mnogo viši prije 115 miliona godina nego što se u početku mislilo.

Period krede koji je trajao od 145 do otprilike 66 miliona godina smatran je jednim od najtoplijih intervala u posljednjih par stotina miliona godina. Malo se znalo o okruženju na Antarktici u tom periodu, ali nova otkrića sugerišu da su uprkos četveromjesečnoj polarnoj noći, temperature u tom regionu u to vrijeme vrlo podsjećale na klimu koja danas postoji u sjevernim evropskim zemljama.


Izvor: Nature

antartikistraživanje Antarktika
Pretplatiti se
Obavijesti o
46 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Rudan
3 godine prije

900 km južno od Južnog pola….gdje je to??

Tomisantak
3 godine prije

Potkrala vam se greška… Nema ničega južno od južnog pola… Korigirajte tekst da je rijeć o 900km sjeverno od južnog pola….

Trondhjemite
3 godine prije

Bilo bi jako lijepo kada biste stavili nekakav izvor informacija za članak! Pogotovo kada se piše da se došlo do “šokantnih saznanja”.

Trondhjemite
3 godine prije

Zanimljivo je da jedan hrvatski geolog u svojoj knjizi iz 1990. godine piše o ledu na Antarktiku sljedeće: “Ledeni pokrov Antarktika počeo se formirati još u miocenu” – što je prije oko 23 milijuna godina.

jean valjean
3 godine prije

Najvjerovatnije su mislili da je tada antartika bila 900km sjevernije nego di je danas. I danas bi antartika na toj lokaciji barem preko ljeta bila bez leda.

Psihijatar
3 godine prije

O tome se vec dosta Zna I naslucuje
Dakle
Nije Cak niti iznenadjujuce a kamoli SOKANTNO

šeronja
3 godine prije

kako je lijepo znati kaj se događalo prije 90.000.000 godina

Jedan od čitatelja
3 godine prije

Postoji li južni pol?
Zašto je pristup Antartiku zabranjen? Godine 1956. je (Richard E. Byrd) posljedji put vodio slobodnu ekspediciju (američka vojna flota sa nosačem zrakoplova) i nisu uspjeli da pređu preko Antartika, jer kako on kaže zaustavio ih je veliki zid (takozvani byrd-ov zid)! Godine 1953. Byrd je u televizijskom intervjuu izjavio , preletom avionima uočio je da je to kontinent sa površinom većom nego USA. Bogat ugljem, uranijumom, niklom i drugim rudama. Mnoge zemlje su želele dio tih resursa: Russia, Australia I Brazil. A onda godine 1959. 47 zemalja se odjednom zajednički slaže da prihvati Ugovor o Antartiku i naprasno odustane od resursa. Da li se iza Antartika krije jos zemlje?
Zašto su u jeku hladnog rata svi potpisali da je to zabranjen teritorij za sve? Zbog algi, planktona? Da naravno.

Kolumbo
3 godine prije

Pa kaj je tu čudno , ak stoji teorija o tektonici kontinentalnih ploča , zakaj bi bilo čudno da je prije 90 miliona godina antarktik kao kontinent bio bliže ekvatoru i imao tropsku klimu u kojoj su dinosauri papali palme. Druga stvar ako je prije prije 90 miliona godina južni pol bio u sred nekog prapovjesnog okeana kao današnji sjeverni pol to znači da je količina akumulirane vode u vidu leda na južnom polu bila manja za bar 1000 puta ako ne i više jer taloženje leda na moru je ograničeno na neki 100 m do par stotina metara (dokazivo na današnjem sjevernom polu) a na kopnu površine antartika ledeni pokrivač je debljine od 2000 do 4000 metara, pa ako znamo da je današnji antarktik kao kontinent prije 90 miliona godina bio bliže ekvatoru iz toga možemo izvesti zaključak da prapovjesni južni pol bio u središtu nekog prapovjesnog okeana te… Čitaj više »

Vrdalama
3 godine prije

Koliko se ja sećam, a to je bilo davno, antartik je bio deo australije. To se može videti kad se uporede obale oba kontinenta. A to što su ovi majstori otkrili nije ništa novo.

indy
3 godine prije

Interesantno.A čudimose????Nešto nedrži priču,šta nam taje???Od povjesnih i religiskih izvora,taje???Mora da je voda duboka.Mi koji išli na vjeronauk,i isto za druge vjere.Kodnas katolika,bez obzira smjer,kod muslimana,bez obzira smjer,….nečini ono što ti nebi htio datise čini..Ako sam u krivu izvinjavam se.Pitam,a više je razumnih.Dali propituješ,dali se držiš pozitive.A tako i ovi naš dom,koji nazvali Zemlja,ima svoje cikluse.Bilo i zima i suša i promjene polova.I mjesto da pomažemo jedni drugima….mi i dalje ko max po diviziji.Što tri glavne vjere taje,skrivaju???Znaju,sve povezano.Debelo nešta neštima u vjerskim i inim prezentacijama.Volio bi da netko objasni Indiske Vede.A onda možda puževim korakom prema stvarnom stanju stvari.E da di one silne šume što bile u Sahari???

Slavonac
3 godine prije

Ko to moze utvrdit,90milijuna godina.Nagadjaju nesto prije 2000g,a ne milijunae godina.Novinaru,manise manipulacija.

Logicni Kriticar
3 godine prije

Ovaj Milic o znanosti ko Marinic o medicini! 🙂

© 2023 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI