Ne vjerujte podacima o COVID-19 s Apple ili Google, upozorava njemački programer za aplikacije

Google i Apple opasnost po privatnost
26 komentara

Njemački programer aplikacija upozorio je da pandemija COVID-19 daje tehnološkim divovima iz Silicijske doline savršenu zaštitu za izvlačenje ličnih podataka. Međutim, iako vlada može intervenisati, tehnološke firme nisu poznate po tome da bi je mogle poslušati.

Apple i Google predstavili su prošle nedelje aplikaciju koja koristi Bluetooth veze kako bi pratila širenje COVID-19. Jednostavno rečeno, aplikacija prati da li je korisnik pametnog telefona došao u kontakt sa drugim, zaraženim. Slične aplikacije predstavljene u Južnoj Koreji i Singapuru zaslužne su za sprječavanje širenja smrtonosnog patogena.

U Evropi je uvođenje takvih aplikacija naišlo na probleme privatnosti. “Ne mislimo da je najbolje rješenje da Google i Apple posjeduju server na koji su preneseni svi kontakti plus zdravstveni status građana širom svijeta,” izjavio je Julian Teicke, lider njemačke startup inicijative HealthyTogether.

“Ono što nam je potrebno je nezavisna strana koja vladama omogućava neku vrstu kontrole nad onim što se dešava sa ovim medicinskim i kontaktnim podacima”, dodao je.

Prikupljeni podaci neće se čuvati na fizičkom serveru na fizičkoj lokaciji, već u skladištu u oblaku, gdje kompanije insistiraju na tome da se obrišu svi lični označitelji i da se brišu nakon 14 dana. Nasuprot tome, platforma pod vođstvom Njemačke – Panevropska platforma za očuvanje privatnosti (PEPP-PT) – čuvala bi podatke na centralizovanoj lokaciji i bila bi u skladu sa opštim evropskim zakonima o zaštiti podataka(GDPR). Nekoliko evropskih zemalja, uključujućći Francusku, Njemačku i Irsku, razvijaju aplikacije na PEPP-PT platformi.

Međutim, skoro svaki pojedini pametni telefon u Evropi koristi Google Android ili Apple iOS operativne sisteme, a dvije kompanije su rekle da će funkcija praćenja kontakata na kraju biti podrazumjevano ugrađena u ove operativne sisteme.

Apple i Google obećali su da će ova tehnologija praćenja biti udaljeno deaktivirana nakon što pandemija nestane, a do tada će funkcionisati na strogo „opt-in“ osnovi. Evropski zakon GDPR drži ih za riječ.

Ali, Silicijska dolina ima neprimjetne rezultate kada je u pitanju privatnost. Apple se predstavlja kao odgovoran rukovalac korisničkim podacima i čuveno je odbijanje da dozvoli FBI pristup telefonima osumnjičenih za terorizam. Ipak, iza scene, kompanija je, kako se izvještava, odustala od planova da dozvoli korisnicima da šifruju rezervne kopije svojih telefonskih podataka nakon što su agenti FBI izvršili pritisak. S obzirom na to da je više vlada kriminalizovalo kršenje karantenskih mjera, i dalje je moguće da bi se podaci Apple praćenja kontakata mogli koristiti za identifikaciju kršilaca zakona.

Google je, s druge strane, „Big Brother“ pratilac podataka, sa mogućnostima koje su izvan najluđih Orvelovih snova.

Sve što ste ikada tražili na bilo kojem od svojih uređaja evidentira i čuva Google – svaka posjećena web stranica, svaka fotografija i poruka poslata putem aplikacija i svaka datoteka sačuvana ili dokument uređen na Google disku i svako putovanje koje je pratio Google Maps.

Google kaže da ne povezuje podatke sa vama kao osobom – umjesto toga je povezan sa vašim „ID oglašavanjem“ i nikada se ne dijeli, osim ako to želite. Ili osim ako vladina agencija ne zahtjeva da ga Google preda. To se dogodilo 165.000 puta u prvoj polovini prošle godine, a Google je odobrio tri četvrtine ovih zahtjeva.

Ono što je najvažnije, nedavno je otkriveno da je firma sakupila detaljne medicinske podatke – uključujućić imena, bolničke kartoteke, dijagnoze i rezultate laboratorija – o milionima Amerikanaca bez njihovog pristanka. Iako Google insistira na tome da je operacija legalna, ipak su pokušali da je drže sakrivenom više od godinu dana.

Ako bi prikupljanje podataka u doba Covid-19 trebalo da postane neizbježnost, zakonodavci i građani sada moraju da odluče kome vjeruju u obradi tih podataka: staroj vladi Velikog Brata ili novim kraljevima Silicijske doline. Ako se izabere ovo drugo, advokati za privatnost bi dobro pregledali istoriju ovih firmi, posebno u pogledu osjetljivih medicinskih podataka.

Aplikacija za praćenjeAppleCOVID-19GoogleKoronakriza
Pretplatiti se
Obavijesti o
26 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
istrazuj
4 godine prije

“…Ne vjerujte podacima o COVID-19 s Apple ili Google, upozorava njemački programer za aplikacije…”

KONACNO!

Iza_horizonta
4 godine prije

Posle završenih velikih škola i puno rada u struci, njemački programer je otkrio da smo izgubili privatnost.
To je nevjerovatno otkriće.
Bravo njemački programeru 😁

Brainstorm
4 godine prije

kakvo “skladiste u oblaku”?
nema oblaka. server!!! centralno racunalo!
prodaju vam fore da ispadnu poeticniji.

Patriot
4 godine prije

Vrijeme je da sve pogasimo i uhvatimo se motike.

crna guja
4 godine prije

ovo je vec paranoja

ewrgiwebrigfbewirbfqewfrqer
4 godine prije

Ma marš u racku i ti i aplikacija hebala te ona.

Nije bitno tko
4 godine prije

Prije vjerujem stručnjaku, a političarima i njihovim medijima nikada. Koronavirus je izmišljeni pojam, da se izvode eksperimenti, uvodi strah i ljude primorava, da se podvrgnu potpunoj kontroli. Izvodi se socialni i genski ingenering……

ewrgiwebrigfbewirbfqewfrqer
4 godine prije

Najbolje ga ne koristiti, sve više razmišljam da ga ugasim, što će mi, tko me treba ima fiksni ili mejl. Ne zračim se kad sam vani a i doma manji elektromagnetni smog, doduše nit ga vadim iz đepa da vidim jel me netko zvao jer ne želim da mi virtuala ometa treću dimenziju. WiFi ne koristim, lapić mi je na LAN, doduše fiksni je bežićni al je snaga predajnika na njima deset i više puta manja nego na mobitelima a mogu i preći na žični fiksni, malo naučiti brojeve na pamet, što da ne.

sokre
4 godine prije

moj android telefon radi bez ijedne google aplikacije, imam čisti android bez gapps a. sve radi normalno treba root telefona i novi software za model. nikada više googla u mojoj kuruzi

Bosanac
4 godine prije

imate (www) privacytools (.) io tu mozete vidjet malo sta ima od open sourcea da je relativno pouzdano u pogledu sigurnosti

MatijaVZHR
4 godine prije

Savaka vrsta pohranjivanja osobnih podataka u elektroničkim sustavima otvorenog tipa je teška ugroza privatnosti. Nema tog clouda koji je nedostupan odjelima za cyber ratovanje, bilo vojnim, bilo obavještajnim. Odgovrne države bi osobne podatke držale u zatvorenim sustavima ili na papiru. RH NIJE odgovorna država.
Ovo je primjer gdje digitalizacija ne donosi ništa dobrog. Doduše, ne donosi ni inače puno koristi koliko donosi problema.
Za one zaljubljene u svoj smartfon- čini li vam se da su ljudi danas sretniji i opušteniji nego prije 10 godina? Ili 20?

SamoPitam
4 godine prije

Je, je otkrio Švabo toplu vodu

© 2023 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI