Trebaju li nam uistinu zaštitne opne za ekrane pametnih telefona? Vjerojatno ne! 

Mobilini telefon pametni telefon Nokia N8

Ima li i vaš pametni telefon zaštitnu opnu? One se obično nazivaju ”kaljenim staklom” i služe jednostavnoj namjeni: kako bi dodatno zaštitili ekrane vaših i naših pametnih telefona. No trebaju li nam uistinu te zaštitne opne ili ipak ne? Nešto više o tome saznajte u nastavku ovog članka!

Jeste li znali da je Gorilla Glass čvršća od većine metala?

Prije nego što odgovorim na ovo pitanje, vratimo se malo u povijest. Kao što to znamo (ili ne znamo), prvi pametni telefon ikada osmišljen bio je Appleov iPhone. Appleov iPhone bio je prvi uređaj koji je na sebi koristio stakleni umjesto plastičnog ekrana. No, da stvar bude bolja (i cjenovno nepristupačnija), Apple za svoj iPhone nije koristio bilo kakvo staklo. Apple se odlučio za jedno od najvalitetnijih stakala koje postoji na tržištu: Gorilla Glass iliti Gorilla staklo koje je osmislila tvrtka Corning.

Danas, dvanaest godina nakon što je prvi pametni telefon izašao na tržište, Corning svoja Gorilla Glass stakla pravi za cijeli spektar pametnih telefona. Osim toga, Gorilla Glass danas postoji u različitim verzijama, od kojih svaka iduća jamči bolji stupanj zaštite. Trenutno je najnovija Gorilla Glass 6 verzija koja je odvojena naravno samo za najkvalitenije, najrenomiranije, ali i cjenovno najnepristupačnije pametne telefone koji danas postoje na tržištu.

Jeste li znali da je Gorilla Glass 6 tvrđi i izdržljiviji od stakla koje se nalazi na vašem trenutnom pametnom telefonu? Ne samo to, nego je Gorilla Glass opna koja je izdržljivija i od metala (željeza i metala od kojih se izrađuju na primjer ključevi automobila ili noževi). Današnja Gorilla Glass opna može bez problema izdržati uzastopne padove s većih visina na tvrde površine (kao što je recimo beton, no to ne znači da trebate testirati svoje pametne telefone).

Drugim riječima, ekrani velike većine današnjih najnovijih pametnih telefona su puno izdržljiviji nego što su bili prije pet, šest i više godina. To je i logično, jer tehnologija napreduje iz godine u godinu. No znači li to da je zaštitna opna koju imamo na ekranima svojih telefona dovoljna ili nam ipak treba i dodatno, kaljeno staklo?

Dodatne zaštitne opne su donekle korisne

Dodatne zaštitne opne su donekle korisne. Donekle je ključna riječ ovdje. Naime, nakon duljeg vremena korištenja i osobito ako ne pazite baš na svoj uređaj, zaštitna opna će se izgrebati i oštetiti. Jednom kada se ogrebu, responzivnost ekrana vašeg uređaja će biti lošija, a to je nešto što nitko od nas ne želi. Nadalje, zaštitne opne su poznate kao sakupljači otisaka prstiju i mnoštva drugih vrsta mrlja i prljavština.

Znači li ovo da nam dodatne zaštite za ekrane ne trebaju? Mislim, zašto da ih imamo ako su ekrani naših uređaja ionako izdržljivi, a zaštitne opne se s vremenom ionako ogrebaju i oštete? No ovisi o tome kakvu zaštitnu opnu stavljate na svoj uređaj. Najjeftinije opne od plastike su vrlo malo kompliciranije za postavljanje, ali su gotovo nevidljive nakon što ih stavite na uređaj, ali isto tako daju i slabiju zaštitu. Postoje i opne od kaljenog stakla koje se najčešće koriste i koje su u biti najbolje za zaštitu. Teže se oštećuju, ali će zbog njih ekran vašeg uređaja izgledati osjetno deblje.

Sve u svemu, zaštitne opne su u pravilu korisne, no ono što će najviše zaštititi vaš uređaj je način na koji ga koristite. Uz to, ako imate neki skuplji uređaj, ne bi ga bilo loše dodatno zaštititi.

gorilla glassmobilni telefoni
Pretplatiti se
Obavijesti o
10 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Komšija
4 godine prije

Već četiri godine koristim telefon sa Gorilla Glass 4 bez ikakve dodatne zaštite i nema niti jednu ogrebotinu. Ekran je savršeno ravan kao kad je kupljen.

Ivkopivko
4 godine prije

Pa bas u tome i je poanta zastitne folije.. da kada se izgrebe, maknes ju i stavis novu te opet izgleda novo, a trosak par kuna.. ajde zamijeni staklo kad se izgrebe..

Sbs
4 godine prije

I sve što je potrebno je jedno zrnce pijeska i ode sve u klinac…. Evo mikro ogrebotine…

Aga
4 godine prije

Trla baba lan da joj prođe dan

Zadranin
4 godine prije

Uf, što nas je autor “prosvijetlio”.. 😂

Aj kupi skupocjeni smartphone, koji nema Corning Gorilla Glass (bar 4..) i nemoj uzeti dodatno kaljeno staklo za njega.

Plakat ćeš čim ti prvi put padne na pod. I to na rub “zaobljenog ekrana”.

Te sa zaobljenim ekranom izbjegavam ko Mamić hrvatsku sudsku presudu. 😜

Ime
4 godine prije

Kaljeno staklo koristim prvenstveno da sačuva display nakon nezgodnog pada mobitela, koje se dogodi prije ili kasnije. Zaštitno staklo pukne, kinetičku energiju potroši lomeći zastitu, a display ostane čitav. Kupiti flagship mob i ne staviti kaljeno staklo i premium zastitu je samo za one manekene dubokog džepa.

nessy
4 godine prije

Koji clanak! U naslovu “Vjerojatno, ne”. U zakljucku “ipak, da”. Onda, “da ili ne”?

Zorule
4 godine prije

Koristio jedno vrijeme ta stakla koja su u prosjeku meni trajala mjesec dana. Uvijek se nacme na cosku i onda se za par dana raspuca po svuda. Skinem staklo, i u godini dana nista, niti pucanja niti ogrebotina, i ekran se puno manje fleka i bolja vidljivost na suncu.
Jednom na Z3C sam skrsio ekran vjerujem upravo zbog tog zastitnog stakla tj. Njegovog povecanja debljine, telefon je zveknuo ravno na plocice, oba stakla prezivjela a LCD matrica unutra se skrsila.

Qwerty
4 godine prije

Ko neće da štreca od razbijanja stakla nek si kupi nešto od CAT modela.

© 2023 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI