Dojenje može pomoći novorođenčadi koja su pogođena prenatalnim nasiljem

Dojenje
1 komentar

Nema ništa ljepšeg ni boljeg za dijete i majku od dojenja. Ne samo što se stvara veća emocionalna povezanost između bebe i majke nego majka mlijekom prenosi sve što bebi treba. Dojenje je posebno bitno u prvim danima života, jer se u majčinu mlijeku tada nalazi kolostrum, odnosno mlijeko koje je žute boje, a sadrži  sve tvari koje mala beba treba za život. Njegova je glavna vrijednost zaštita, jer novorođenom djetetu daje imunoglobuline i protutijela koji ga štite od infekcija.

Što se duže doji, boja majčinog mlijeka se mijenja, od žućkastog ide prema svjetlijem, pa čak prozirnijem i dođe do bjelkasto plave boje. No to ne znači da nije hranjivo. Zapravo jako je hranjivo.

Majčino mlijeko ima i drugih čudesnih karakteristika. Novo istraživanje koje je provela docentica psihologije Laura Miller-Graff pokazuje kako dojenje može zaštititi bebe od negativnih ishoda povezanih s intimnim nasiljem partnera, dok je beba još u utrobi.

Do sada je provedeno malo studija koje su proučavale učinke nasilja u obitelji tijekom trudnoće. Studija je uključivala intervjue sa ženama s niskim primanjima između 18 i 39 godina kroz sva tri tromjesečja trudnoće.

Od žena se tražilo da popune ankete tijekom trudnoće i opet tijekom postnatalnog praćenja, te četiri mjeseca nakon rođenja. Istraživači su poduzeli mjere kako bi pomogli ženama koje sudjeluju u istraživanju da izbjegnu nasilno ponašanje, a ženama koje su pretrpjele nasilje, omogućili su pristup neprofitnim organizacijama koje im mogu pomoći.

Otkrili su da dojenje tijekom prvih šest tjedana života djeluje kao zaštita, što u biti ublažuje rizik od nasilja koje je doživjelo tijekom trudnoće i koje ima negativan utjecaj na temperament djeteta. Problemi s temperamentom poput nemogućnosti samokontrole i nemira mogu ukazivati ​​na probleme prilagodbe u ranom djetinjstvu.

Istraživači vjeruju da je zaštitni potencijal dojenja vrlo obećavajuće područje jer su podrška i obrazovanje o dojenju već veliki dio mnogih zdravstvenih ustanova, s kojima se žene susreću tijekom trudnoće.

Studije istih istraživača otkrile su da žrtve nasilja imaju veću vjerojatnost da neće dojiti, a ako budu dojili velika je vjerojatnost da će prestati u prvih nekoliko tjedana života svoje bebe. Stoga bi pružanje specijalizirane podrške, takvim ženama, za dojenje u konačnici moglo imati vrlo velik pozitivan učinak na njihovo dijete.

U drugoj studiji, koju su proveli norveški istraživači, otkrili je da su majke koje su bile žrtve porodičnog nasilja, u protekloj godini, imale 40 posto veće vjerojatnost da će prestati dojiti u bebina prva četiri mjeseca života.

Što ove bebe propuštaju?

Zbilja je žalosno da bebe kojima možda najviše treba majčino mlijeko, one čije su majke bile žrtve nasilja tijekom trudnoće, imaju veću vjerojatnost da ne budu dojene. Osim zaštite od negativnih utjecaja na njihov temperament, koje im majčino mlijeko pruža, postoje i neki važni vitamini i antitijela koja im nedostaju.

Dokazano je da dojenje smanjuje bebin rizik od infekcija, povraćanja, proljeva, pretilosti, leukemije i sindroma iznenadne smrti dojenčadi (SIDS), kao i kardiovaskularne bolesti kasnije u životu. Također smanjuje majčin rizik od raka dojke i jajnika, pretilosti, kardiovaskularnih bolesti i osteoporoze. Pored toga, može pomoći u izgradnji emocionalne veze između majke i djeteta, što koristi svim uključenim stranama.

Znanstvenici još uvijek rade na otkrivanju svih prednosti koje majčino mlijeko može pružiti, a njegovi zaštitni učinci, kada je riječ o emocionalnoj nevolji, mogli bi imati velike posljedice za sve majke i bebe, a ne samo one izložene nasilju tijekom trudnoće. Od korisnih bakterija i proteina do šanse za stvaranje trajnih veza, majčino mlijeko je zaista najbolji izbor za nove bebe kad god je to moguće.

Nekim mamama koje žele dojiti, dojenje dođe prirodno i nemaju većih poteškoća, druge se mame susretnu s problemima usprkos želji da doje. Od problema s uvučenim bradavicama, do bolnog dojenja ili jednostavno beba ne prihvaća dojku. Neke imaju malo mlijeka, neke čak i previše i dolazi do upala dojki jer se kanali kojima mlijeko prolazi začepe.

Ako ste novopečene majke pitajte za savjet medicinske sestara nakon poroda, one vam mogu dati savjet koji će vam dobro doći. Probajte pronaći pozu pri dojenju koja vam najbolje odgovara. Možete pitati za savjet članice obitelji ili poznanice koje su to prošle, a možete pronaći podršku i preko Interneta. Jedna takva grupa podrške je i stranica na Facebooku: Moja podrška dojenju – Tereza Kiš.

Ako vas sve što je navedeno u ovom članku ne potakne na dojenje, i to je uredu. Vi ste majka tom djetetu i radite sve što vi mislite da je najbolje. Najbitnije je da pružite djetetu ljubav, te zdravo okruženje u kojem će rasti.

Izvor: Studija

DojenjeMajčino mlijeko
Pretplatiti se
Obavijesti o
1 Komentar
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Siniša
4 godine prije

Neke mame praktikuju nasilno zaustavljanje lučenja mlijeka u dojkama, da im dojke ostanu čvrste i “poželjne”, praktikuju i porođaj carskim rezom.
Elem…majčino mlijeko, zbilja nešto mnogo dobro koliko se god trudili da nađu nešto loše u njemu.

© 2023 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI