Nova studija navodno sugerira da drevni gmizavac, koji je bio predmet dugogodišnjeg proučavanja bio vodeni grabežljivac, čiji su plijen bile ribe i lignje.
Znanstvenici koji proučavaju prahistoriju naše planete nedavno su uspjeli naučiti neke nove stvari u vezi sa stvorenjima koja su postojala na Zemlji tijekom razdoblja Trijasa, što je bilo prije otprilike 10 milijuna godina.
Kako CNN ističe, dok je dotično stvorenje zvano Tranistrofeusbio “nalik čudovištu iz Loch Nessa ili je nalikovao kombinaciji žirafe i krokodila”, ono je prvi puta opisano u 19. stoljeću, no podaci o njemu su rekonstruirani 1973., puno podataka o tome stvorenju ni danas nije poznato; je li bio vodozemac ili je boravio na kopnu, kako su izgledali njegovi potomci, itd.
Upotrebom računalne tomografije za proučavanje fosiliziranih ostataka tih stvorenja, istraživači su utvrdili da anatomija lubanje i mjesto nosnica 20-metarskog stvorenja, čiji je vrat “bio polovicu cijele njegove dužine”, pokazuju “karakteristike vodene životinje”, s daljnjim dokazima koji ukazuju na to da je riječ o “predatoru koji je napadao iz zasjede”.
“Taj dugi vrat nije bio jako fleksibilan, imao je samo 13 kralježaka, na njemu su bila i rebra koja su dodatno ograničavala pokretljivost”, rekao je Olivier Rieppel, paleontolog iz Field muzeja u Chicagu i jedan od autora nove studije. “No naše istraživanje pokazuje da je ta čudna anatomija bila puno prilagodljivija i svestranija nego što smo to prije mislili”.
Today we welcome Tanystropheus hydroides into the world! Actually, it is 242 MILLION years old, but scientists including our very own @tanytrachelos, have only just recognized the new species of this bizarre long-necked reptile. Check out the full paper: https://t.co/6V5qFvX6is pic.twitter.com/HCcKd2kSwC
— Natural Sciences NMS (@NatSciNMS) August 6, 2020
Istraživači su također utvrdili da manji fosili za koje se ranije mislilo da pripadaju bebi Tanistrofeusu zapravo pripadaju drugoj vrsti, koja je bila dugačka samo 4 metra.
“Maleni pojedincu također su u potpunosti odrasli i to je bilo iznenađujuće”, rekao je Torsten Scheyer, znanstveni suradnik sa Sveučilišta u Zürichu i jedan od Rieppelovih koautora. “To je poput prstenova koji pokazuju rast stabala; iz toga možete u osnovi rekonstruirati povijest tih životinja”.
Vodeći autor studije Stephan Spiekman, stručnjak za razvoj trijasnih gmizavaca na Sveučilištu u Zurichu, također je objasnio da su “male vrste vjerojatno hranjene malim školjkastim životinjama, poput škampa, za razliku od riba i liganja kojima su se hranile veće jedinke”, stoji u bilješkama Science Alerta.
“To je zaista izvanredno, jer smo očekivali da je bizarni vrat Tanistrofeusa specijaliziran za jedan jedini zadatak, poput vrata žirafe. Ali zapravo, to je omogućilo nekoliko načina življenja”, primijetio je. “To potpuno mijenja način na koji sada gledamo na ovu životinju”.
“krokodil koji je bio križan sa žirafom”… čini mi se k’o da ste malo high 😉
krizan???
Danas učimo asocijacije. Primjer iz teksta je dosta dobar za opis teme. Asocijacije služe da bi se kreirao narativ. A narativ najčeće služi da obmane ili uplaši. U konkretnom slučaju to bi izgledalo ovako? -Kombinacija krokodila i žirafe? -To nije moglo prirodno. Vjerovatno je neka vrsta genetskog eksperimenta? -Ko je… Pročitaj više »
Ako su to znanstvenici tipa ovih modernih epidemiologa onda je sve ovo upitno.
Krokodil križan sa žirafom je zapadna varijanta.
Kršten je istočna.
Kako ne mogu naći rezultat polumjesečarenja kamile i čovjeka.
Da nije taj križanac pobjegao iz laboratorije u Wuhanu?
Ako je križanac dobar za gradele, preporučam kloniranje.
cross /krɒs/ Learn to pronounce See definitions in: All Honour Astronomy Christian Biology Sports Finance noun noun: cross; plural noun: crosses 1. a mark, object, or figure formed by two short intersecting lines or pieces (+ or ×). “place a cross against the preferred choice” a cross (×) used to… Pročitaj više »
cross the road znaci prekrizi cestu?
Ovi su jos “jaci znanstvenici” od nih iz Nasa-e