Zelenski traži blokadu Baltika – Pravnici se smiju

Blokada Baltika - Zelenski
35 komentara

Nedavna izjava ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog, u kojoj sugerira da bi Baltičko more i druga mora trebala biti „zatvorena za ruske tankere“, zvuči snažno na političkoj sceni – ali pravno i vojno ona nema temelja. Takva ideja više pripada domeni retorike i pritiska nego realne međunarodne prakse.

1. Međunarodno pravo – konvencije jače od političkih želja

Od 1982. godine, Konvencija Ujedinjenih naroda o pravu mora (UNCLOS) jamči slobodu plovidbe svim državama. To znači da nijedna država ili savez država ne može jednostrano zatvoriti međunarodne morske puteve ili moreuze legalnim trgovinskim brodovima, bez proglašenja rata ili međunarodnog embarga uz odobrenje Vijeća sigurnosti UN-a.

Dakle, koliko god neki lider želio, Baltičko more nije privatni bazen, već međunarodni akvatorij kojim slobodno plove i ruski brodovi. Svaka drugačija interpretacija bila bi pravno ništavna.

2. Baltičko more – zatvoreno more s otvorenim vratima

Baltičko more ima ključni izlaz kroz Danske prolaze (Skagerrak i Kattegat). Te prolaze kontroliraju Danska i Švedska, no i one su obavezane međunarodnim ugovorima koji jamče slobodu prolaza brodovima svih država, uključujući Rusiju.
Bilo kakvo blokiranje prolaza značilo bi direktan čin rata protiv Rusije – a takav potez, NATO članicama uključenima u igru, predstavljao bi automatski ulazak u oružani sukob s nuklearnom silom. Realno? Nemoguće.

3. Vojna dimenzija – tko bi se usudio?

Čak i da politička volja postoji, vojna stvarnost govori sama za sebe. Rusija raspolaže drugom najvećom mornaricom svijeta i značajnim brojem strateških podmornica i površinskih brodova u Baltičkom moru. Pokušaj fizičkog blokiranja ruskih tankera bio bi ravnopravan objavi rata – i teško je zamisliti da bi Zapad svjesno krenuo u direktan sukob s Moskvom, znajući da bi posljedice bile globalne.

4. Retorika vs. realnost

Riječi očajnog Zelenskog treba čitati kroz prizmu politike. To je pokušaj dodatnog mobiliziranja saveznika i traženja pojačanih sankcija. No pretvoriti sankcije u blokadu mora – to je potpuno druga liga. Sankcije su legalne i provodive, dok zatvaranje mora pripada sferi fantazije, jer zadire u samu srž međunarodnog poretka.

U slučaju blokade, Rusija bi pravno imala puno pravo raketirati bilo koga i bilo gdje u svijetu.

Da rezimiramo

Pravno, vojno i strateški – nitko na svijetu ne može Rusiji „zatvoriti“ more. Sankcije mogu smanjiti obim trgovine i otežati ekonomsko disanje Moskvi, ali Baltičko more, Crno more ili bilo koje drugo ostaje otvoreno za plovidbu ruskim brodovima. Sve drugo je opasno igranje riječima koje ne vodi ka miru, već ka još većoj eskalaciji.

BaltikblokadaRuski tankeriVladimir Zelenski
Pretplatiti se
Obavijesti o
35 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Realnost
2 mjeseci prije

Baltik i zatvaranje svih mora za Ruse je samo logični slijed njegovog ponašanja i poticaja onih koji su iza njega. Kako neki stalno glume žrtve i pozivaju svih da im dadu i dopuštaju šta žele jer ako odbiju odmah je prozivanje, tako i ovaj isto radi je jer iz istog plemena. On kao brani Europu i europske vrijednosti.
Osoba koja je na vlasti bez izbora. Osoba koja je uništila sve što je mogla. Osoba koja je ukrala sve što se može. Osoba koja na sve moguće načine pokušava ostat na vlasti i za to ne bira sredstva. Osoba bez identiteta. Osoba koja je spremna svih uvući u rat samo da ostane na vlasti. Osoba koja stalno žica i traži od sankcija do oružja. Međutim nije on sam u tome jer ima poticatelje i saradnike.

eVer
2 mjeseci prije

U severnim delovima Srbije zabeležena je radioaktivna prašina.

Shumadinac
2 mjeseci prije

Pravno nemoguće – stvarno? 🙂

Januar 99. pokojni Miroslav Lazanski izjavljuje (otprilike): “Nema govora da NATO napadne Srbiju bez odobrenja UN, to bi bila sahrana međunarodnog prava”!
A osmeh od uva do uva – ne može da sakrije o kolikoj gluposti se radi gledajući dovoženje avijacije i municije u Aviano i ulazak 6. flote u Jadran.

Elem, Rusija jeste jaka i vojno će da “prokrči prolaz… što je upravo ono što i Zelenski i NATO jastrebovi žele da vide.

Baba
2 mjeseci prije

Oni koji ne poštivanju međunarodno pravo,niti bilo što napisano,nemaju granice u ničemu,mogu sve.Međunarodno pravo koje se već odavno krši,im ne može biti brana ,za ništa.Oni svjesno izazivaju,jer žele eskalaciju,i totalni rat.Tko im brani?! Oni su gospodari,kaosa.Zar nisu svi uvučeni u ovaj rat.Obzirom da njegova zemlja nije ni članica unije ni atlanskog saveza,što oni traže u ovom ratu.Tu su isključivo zbog ,kaosa,i izazivanja totalnog rata.Taj čovjek,je totalno zlo,i to pokazuje i stavom i riječju,i svim svojim postupcima.On je tu da traži i provocira.Nema nikakav mandat za ono što radi.I to je dokaz da niti on ,niti njegovi gladni rata prijatelji,ne poštivanju nikakva pravila i zakone.I na kraju za izazivanje globalnog sukoba ne treba poštivati,međunarodno pravo.Oni su,spremni već odavno,i zanima ih upravo,rat svjetskih razmjera,sa što većim brojem,žrtava.Oni nisu i neće zaustaviti,niti jedan rat,jer žive od ratova.

eLog
2 mjeseci prije

KIT KELOG TVRDI
Tramp ovlastio Ukrajinu da pokrene napade duboko unutar teritorije Rusije-
Svi USA na zajedničkom skupu sa Trampom.
Tramp: “ja vas volim”

Iz ove ljubavne izjave proizilazi samo rat:

kata strofa
2 mjeseci prije

bolesnik…što sve ne traži u svom očaju

kata strofa
2 mjeseci prije

Ukrajini bi trebali vanzemaljski podupiratelji da joj osiguraju učinkovit “nebeski štit” i oružje dugog dometa ako se nada nadvladati Rusiju

Bruno
2 mjeseci prije

Dobra neka droga. Čini te svemoćnim. Di ima za kupit?

zvone112
2 mjeseci prije

Kakvom miru, pa Zelenski i EU ne žele mira već rat, kao bi sakrili vlastite greške.

Steve
2 mjeseci prije

Pozivati se i dalje na nekakvo međunarodno pravo, nekakve ugovore, povelje i ostala pravna akta je ludost. Ovo nisu niti pravna vremena niti pravni akteri. A budala priča ono što pametan, a u ovom slučaju kvaran, misli. Mali je i doveden da glumi budalu i priča ono što mu je napisano. Ne bih ja olako odbacivao tu furbariju

Max
2 mjeseci prije

Lupeta kao i obično.

Ivana P
2 mjeseci prije

Zato i one predstave s nekim tamo bespilotnim letjelicama koje bi i baba s teglom krastavaca već eliminirala, a ne što nas s tim hrane po svim portalima. To je sigurno iz njihove kuhinje. Što bi još Zelensky htio? Možda limunadu?

Denis
2 mjeseci prije

Čovik je totalni redikul

denis penis
2 mjeseci prije

treba konačno maknuti to zlo

Spirica
2 mjeseci prije

Nasmrce se budala pa serenda. Nezna se ko više sere nacista ili ON.

trajko
2 mjeseci prije

Svašta.

© 2024 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI