Preko 900 proizvoda sadrži E171, štetni dodatak hrani koji može izazvati sindrom iritabilnog crijeva, pa čak i karcinom

krofne

Nedavno istraživanje otkrilo je skrivene opasnosti titanijevog dioksida (TiO2), aditiva koji se nalazi u hrani i lijekovima. Istraživači sa Sveučilišta Syndey (USYD) i drugih sveučilišta u Australiji istraživali može li TiO2 – sredstvo koje se koristi u preko 900 prehrambenih proizvoda – negativno utjecati na ljudsko zdravlje.

“Ako je postojao razlog upotrebe titanovog dioksida u hrani, rekao bih” u redu, razmotrimo to “, ali koji je razlog? To je čisto [estetski] “, objasnio je Wojciech Chrzanowski, profesor na USYD-u i koautor studije, koja se pojavila u časopisu Frontiers in Nutrition.

Chrzanowski i njegov tim proveli su studiju na životinjama o učincima TiO2 kako bi ispitali kako aditiv utječe na sastav i funkciju mikrobiote i epitela crijeva (tkiva koje usmjerava na vanjske površine organa i krvnih žila), kao i na to kako djeluje na biomarkere za upalu sluznice.

Čest i opasan sastojak

Titanov dioksid prirodni je oksid titana koji se često nalazi u rudama, pijesku, autohtonoj prašini i tlu. Često se dodaje industrijskim proizvodima poput tekstila i keramike, te komercijalnim proizvodima poput boja i kozmetike. Kada se koristi, titanov oksid odabire svijetli, bijeli pigment – što ga čini idealnim posvjetljujućim i izbjeljujućim  sredstvom za hranu poput mlijeka, sladoleda, slatkiša i peciva. Koristi se i za zaštitu lijekova od prijevremene razgradnje s obzirom na njegovu neprozirnost na vidljivu i ultraljubičastu svjetlost. U hrani je titanov dioksid označen kao E171.

U SAD-u je Uprave za hranu i lijekove odobrila TiO2 za uporabu kao aditiv u boji hrane, pod uvjetom da ne prelazi jedan posto mase hrane. U drugim dijelovima svijeta, međutim, E171 se smatra potencijalnom prijetnjom zdravlju. Francuska agencija za sigurnost hrane (ANSES) traži zabranu uporabe E171 zbog nedostatka dokaza koji podržavaju njegovu sigurnost. Predložena zabrana uslijedila je nakon što je INRA, vodeći poljoprivredni institut u zemlji, pokrenuo istraživanje o zdravstvenim rizicima povezanim s dodatkom, nakon izvještaja u kojima se navodi da je E171, nakon izlaganja, uzrokovao predkancerogene lezije kod štakora. Znanstvenici su izvijestili da je taj aditiv ubrzao razvoj lezija, povećavajući rizik od njihovog prerastanja u opasniji karcinom. Neki proizvođači i distributeri hrane također su prestali koristiti E171 kao aditiv u hrani. Zbog svega spomenutog, Međunarodna agencija za istraživanje raka (IARC) klasificira TiO2 kao mogući kancerogen za ljude.

U ovom istraživanju, tim je grupama miševa davao ili uobičajenu prehranu ili onu koja je dva tjedna sadržavala vodu s TiO2. Dvoje miševa u eksperimentalnoj skupini dodijeljeno je dva i 10 miligrama TiO2 po kilogramu tjelesne težine – slično količinama koje su unosili ljudi – dok je jednoj skupini dodijeljeno 50 mg kako bi se pokazali učinci izloženosti velikim količinama TiO2. Istraživači su otkrili da je TiO2 stvorio biofilm kako bi se zaštitio nakon ulaska u debelo crijevo. To je negativno utjecalo na mikrobiotu crijeva, za koju su istraživači rekli da može potaknuti upalne bolesti crijeva, pa čak i kolorektalni karcinom.

Nalazi trenutne studije pružaju dokaze o toksičnosti nanočestica i opasnim učincima TiO2 na zdravlje ljudi. Unatoč njihovoj rasprostranjenosti u hrani, odjeći, lijekovima i drugim primjenama, o sigurnosti nanočestica poput TiO2 i E171 nije poznato mnogo. Iako istraživači nisu izravno povezali TiO2 s povećanim rizikom za razvoj bolesti, primijetili su da dugotrajna izloženost može dovesti do negativnih zdravstvenih ishoda.

“U kratkom je razdoblju već utjecao na imunološki sustav”, rekla je koautorica Laurence Macia, istraživačica sa USYD-ovog Nano Instituta. “Titan dioksid ne čini vas bolesnima, ali vjerujem da priprema vaš sustav za bolesti.”

“Ako je to sigurno, trebali bismo imati dokaz o tome.”

Aditivititanijevog dioksida TiO2
Pretplatiti se
Obavijesti o
19 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Mercury
4 godine prije

Svi E – aditivi su štetni…

Admin
4 godine prije

Poštovani toliko je “bezopasan” da će od 1. siječnja sljedeće godine biti zabranjen.

Ugodno komentiranje

Lucija
4 godine prije

Ovo me podsjetilo na nešto što je rekao jedan ruski doktor: novi industrijski kvasci ( koji se koriste zadnjih 20 godina, da bi se tijesto diglo, neznam, za 20 min.) također stvaraju film u crijevima…točnije, kulture plijesni. A koje naravno ometaju normalni rad crijeva.

Lucija
4 godine prije

“U najvažnije grupe aditiva spadaju konzervansi, supstance koje sprečavaju ili usporavaju razmnožavanje mikroorganizama. Postoje klasični konzervansi i oni koje ubrajamo u aditive. U klasične spadaju kuhinjska so, etilni alkohol i octena kiselina. Konzervansi koji spadaju u aditive su organske kiseline – benzoeva kiselina koja ima širok spektar antibakterijskog delovanja, koristi se do 0,3% u hrani i piću i brzo se eliminiše iz organizma, sorbinska i propionska kiselina koje su aktivne protiv gljivica i plesni, manje protiv bakterija i manje su toksične. Zatim tu su nitriti i nitrati koji se koriste za konzervisanje proizvoda od mesa.

Nitriti su još uvek nezamenljiv aditiv u modernoj industriji mesa. Inhibišu anaerobne i aerobne sporogene bakterije, sprečavaju stvaranje toksina (Clostridium botulinum, bakterije čiji su toksini parališući otrov za nervni sistem) i održavaju prirodnu crvenu boju svežeg mesa. Dodaju se u količini od 80 do 150mg/kg.”
portal: domaćinskakuća

Weteran
4 godine prije

Ima nas blizu 8 milijardi. I svaki čovek mora da jede.
Nismo u stanju da vršimo fotosintezu!

x@y
4 godine prije

Titanij dioksid je zabranjen aditiv u Njemačkoj. Nova studija objavljena u časopisu Biomedicine and Pharmacotherapy u kolovozu 2013 godine prvi puta pokazuje da nanočestice titanij dioksida uzrokuju tumorske promjene u humanim stanicama (stanice se brže razmnožavaju i smanjuje se apoptoza, programirana smrt stanice). Kada se titanij dioksid koristi kao prehrambeno bojilo, označava se s E171. Titanij dioksid se koristi kao nanomaterijal, tako da je njegova proizvodnja povećana u posljednjih nekoliko godina. Nanomaterijali su materijali čije su strukturne komponente veličine od 1 do 100 nm. Čestice nano titanij dioksida se sintetiziraju iz titanijevih soli, a dobivaju se različite kristalne strukture. Čestice koje se koriste u prehrani su heterogene, iako se na deklaracijama i u legislaturi spominje samo termin titanij dioksid, treba znati da su dimenzije čestica u hrani veličine od 40 do 220 nm. Titanij dioksid u kristalnom obliku anatasa je sto puta toksičniji od kristalnog oblika rutila. Recentne studije pokazuju… Čitaj više »

nepoželjni
4 godine prije

.ebote, ne mogu vjerovati… pa ja taj titanij oksid koristim u poliesterskoj smoli kako bi mi laminat sa staklenom vunom ispao bijel !!?
..a oni nam to trpaju u hranu?

© 2023 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI