BRICS prestigao G7 u ekonomskoj moći

BRICS
16 komentara

Brzi uspon BRICS-a transformiše globalnu ekonomiju, pri čemu bi udio grupe u svjetskom BDP-u u smislu pariteta kupovne moći (PPP) trebao porasti znatno iznad onog u velikim naprednim ekonomijama Grupe sedam (G7), objavio je Bloomberg.

BRICS trenutno čine Brazil, Rusija, Indija, Kina i Južna Afrika, ali će se grupi u januaru pridružiti Argentina, Egipat, Etiopija, Iran, Saudijska Arabija i UAE.

Klub industrijski razvijenih i razvijenih zemalja G7 čine SAD, Kanada, Velika Britanija, Francuska, Italija, Njemačka i Japan.

U izvještaju se navodi da su prošireni BRICS već veći od G7. U 2022. blok je činio 36% globalne ekonomije, naspram 30% grupe napredne ekonomije.

“Naše prognoze sugeriraju da će povećanje radne snage i dovoljno prostora za tehnološko sustizanje povećati udio BRICS+ na 45% do 2040. godine, u poređenju sa 21% za ekonomije G7. Zapravo, BRICS+ i G7 će zamijeniti mjesta u relativnoj veličini između 2001. i 2040. godine”, napisao je Bloomberg.

List je također istakao da će proširena ekonomska grupa BRICS-a sadržavati neke od najvećih svjetskih izvoznika nafte, odnosno Saudijsku Arabiju, Rusiju, UAE i Iran, kao i neke od njenih najvećih uvoznika – Kinu i Indiju.

“Ako BRICS uspije da pomjeri neke naftne transakcije prema drugim valutama, to bi moglo uticati na udio dolara u međunarodnoj trgovini i globalnim deviznim rezervama”, dodaje se u izvještaju, napominjući da BRICS članice su aktivno radile na tome da napuste dolar u svojoj trgovini.

Ističući prednosti BRICS-a, kao što su njegova veličina, raznolikost i ambicije, izvještaj je također ukazao na neke od izazova s ​​kojima se grupa suočava, uključujući usporavanje kineske privrede, nemogućnost da se u bliskoj budućnosti odmakne od petrodolara, kao i ‘nespremnost’ da se promovira jedna alternativa.

“BRICS će promijeniti svijet, ali možda više zbog svog sve većeg udjela u BDP-u i divergentnih političkih i ekonomskih sistema nego kroz realizaciju velikih planova kreatora politike”.

BRICSEkonomijaG7
Pretplatiti se
Obavijesti o
16 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Pike
10 mjeseci prije

Jel su im osobni dohodci veci ili rade za kikiriki?

nepoželjni
10 mjeseci prije

G7 su svoj dosadašnji uspjeh temeljile na pljački i špekulativnoj ekonomiji, što im je omogućavalo postići prednost u tehnologijama… BRICS svoj uspjeh može zahvaliti iskorištavanju prirodnih resursa kojima su bogate i jeftinoj radnoj snazi, te sve manjoj korumpiranosti svojih vlada i odlučnosti da se otmu pljačkaškom zapadu.

tihobl
10 mjeseci prije

Visina ustedjevine kod kineza veca je od visine kredita kod amerikanaca. Rijec je o trilionima.
To je meni vazniji pokazatelj nego visina kineskih drzavnih rezervi napram duga SAD.

Kod kineza ustedjevina raste kod amera dugovi.
Kod kineza sve je manje siromasnih, kod amera raste broj beskucnika.

Max
10 mjeseci prije

Očekivano.

© 2024 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI