Humanitarne organizacije za prava životinja tvrde kako njemačka zabrana lova živih muških pilića nije dovoljno dalekosežno obrađena

Pilici
18 komentara

Njemačka vlada prošlog je tjedna odobrila novi zakon kojim se zabranjuje odstrjel živih muških pilića u industriji jaja. No, suosjećanje za svjetski uzgoj kaže da, iako je pozdravilo zakonodavstvo, peradarstvo u Europi treba daleko šire reforme.

Njemačka ministrica poljoprivrede Julia Kloeckner rekla je prošlog tjedna da je zabrana uklanjanja otpada muških pilića u peradarskoj industriji od 2022. godine “važan korak prema naprijed za dobrobit životinja.”

Francuska se također obvezala zabraniti odstrjel peradi do kraja ove godine, a Švicarska je zabranila usitnjavanje prošle godine, ali još uvijek dopušta usmrćivanje plinom. Britanska vlada još uvijek razmatra svoj stav.

Catherine Jadav iz predizborne grupe ”Compassion In World Farming” (CIWF) rekla je da je zabrana “dobro rješenje,” ali da su u europskom uzgoju peradi potrebne detaljnije i dalekosežnije promjene.

Peradarska industrija podijeljena je na farme koje proizvode jaja i farme koje proizvode meso. Muški pilići ni za što ne koriste uzgajivačima jaja, pa ih se strojno reže ili usmrćuje plinom.

Gospođa Yadav je izjavila: “Do prije samo nekoliko desetljeća uzgajivači jaja držali su muške piliće i hranili ih, a na kraju i ubijali radi mesa. Ali onda, kako smo počeli jesti više mesa i jaja, a industrija se intenzivirala, počeli su selektivno uzgajati i posjedovati samo kokoši i ženske piliće.”

Uzgajivači peradi počeli su selektivno uzgajati piliće koji su u isto vrijeme i muški i ženski, koji bi za samo nekoliko tjedana tovljenja dobili velike prsne mišiće te bi se tako mogli iskoristiti za meso nakon samo pet tjedana.

“Ali to je stvorilo probleme s dobrobiti. Oni rastu tako brzo da pate od zatajenja srca. Nadalje, bujanje njihovih mišića raste događa se znatno brže od rasta njihovog koštanog sustava, posebno kostiju nogu. Zbog toga sada imamo velik broj ovakvih muško-ženskih pilića koji imaju velike poteškoće s kretanjem i većinu vremena samo sjede”, izjavila je gospođa Yadav za Sputnjik.

Nastavila je: „Muški pilići iz industrije jaja jednostavno su neekonomični. Ne rastu dovoljno brzo niti daju dovoljno mesa za zadovoljavanje potražnje za velikim količinama jeftine piletine na koju smo navikli.“

Deseci milijuna muških pilića ubiju se svake godine u Njemačkoj, ili se dok su još živi usitne u stroju koji se naziva macerator, ili se ubijaju plinom.

Aktivisti za zaštitu životinja već dugo vode kampanju za okončanje te prakse, ali poljoprivrednici su se žalili da ne postoji pristupačnija alternativa.

No, sada je njemačka tvrtka smislila metodu određivanja spola pilića prije nego što se izlegnu. Dakle, plan je zamijeniti usitnjavanje uživo uništavanjem mužjaka prije nego što se izlegu.

Gospođa Kloeckner je izjavila: “Uložili smo milijune eura u alternative, udružujući dobrobit životinja i ekonomsku učinkovitost na njemačkom tlu.”

Njemačka je tvrtka razvila tehniku koja uključuje upotrebu lasera za izradu rupe i vađenje tekućine iz jajašca, nakon čega slijedi testiranje na ženski hormon.

Gospođa Kloeckner rekla je da želi da Njemačka “postavi tempo i da želi biti uzor drugim zemljama.”

No, europska skupina za pritisak Foodwatch kaže da taj potez ne ide dovoljno daleko.

Martin Ruecker, izvršni direktor Foodwatcha, rekao je: “Ako se prekine samo okrutna praksa ubijanja pilića u Njemačkoj, ovo neće promijeniti apsolutno ništa u vezi s nesnosnom patnjom koju prolaze kokoši nesilice.”

Gospođa Yadav rekla je da je malo potrošača svjesno patnji koju su podnijele životinje u peradarskoj industriji.

Rekla je da ne pate samo brojleri, nego i moderne selektivno uzgojene kokoši; često razvijaju kronično slabe kosti jer toliko kalcija odlazi u proizvodnju jaja, što znači da vrlo lako trpe prijelome.

CIWF je pozvao poljoprivrednike neka koriste pasmine dvostruke namjene, koje nose manje jaja i proizvode manje mesa, ali imaju daleko manje problema s dobrobiti.

Tvrtke poput Kipstera, nizozemske tvrtke, koriste piliće za proizvodnju jaja u sustavu visoke dobrobiti.

Umjesto ubijanja muških pilića, Kipster ih održava na životu i uzgaja ih 17 tjedana prije nego što bivaju iskorišteni za meso-preradu.

Kipster također tvrdi da proizvodi ugljično neutralna jaja i objašnjava da to čini pomoću različitih metoda, uključujući kokošinjce na solarni pogon i hranjenjem pilića s ostacima pekarskih proizvoda.

Gospođa Yadav rekla je da, iako je zabrana ubijanja muških pilića jedna od dobrodošlih opcija, ključ promjene je rješavanje problema dobrobiti uzgojem zdravijih životinja. To zahtijeva također podršku industrije od strane kupaca, odabirom da manje količine kvalitetnijeg mesa i jaja.

FoodwatchnjemačkaPeradarstvo
Pretplatiti se
Obavijesti o
18 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Slonica
3 godine prije

Jadni i pretužno kako se i na kraju trake još uvijek odupiru žrvnju koji ih čeka.
Ako je emancipacija i civilizacija dovela da se ovako moraju selektirati životinje je užas i poraz nas ko civilizacije.
Nije im ni dana šansa makar i ovaj drugi dio koji ostane u onim malim natrpanim prostorijama nije puno bolje prošao.

nepoželjni
3 godine prije

Licemjerje do neba !!
…briunu se i užasavaju se oko smrti pilića a ne brine ih kakav učinak na zdravlje čovjeka ima modificirana muško-ženska kokoš, nafilana hormonima i antibioticima i raznim kemikalijama !?

Rp4all
3 godine prije

.

3 godine prije zadnji put uredio Rp4all
Bosanac
3 godine prije

Evo agencije za hranu spremaju za ove buduce “zombije” poseban menu “crve i ostale bube”

https://twitter.com/i/status/1353858548619505664

3 godine prije zadnji put uredio Bosanac
postenlopov
3 godine prije

Kako to da se na selu nitko ne buni, ni seljaci , ni pilici. Tamo se znaju pravila, dok pjeto jasi po kokoskama, dotle je glavni baja, a kad prestane ukrasava pecnicu, sa unutrasnje strane i seljak sit a koke na broju.

© 2023 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI