Moskva upozorava na rizike koji proizlaze iz ograničenja cijena nafte

Rast cijena nafte
23 komentara

Ograničenje cijena ruske nafte moglo bi uzrokovati nestašice i poremetiti ulaganja u energetski sektor, upozorio je potpredsjednik vlade Aleksandar Novak. Moskva će se strogo pridržavati svoje predanosti tržišnim načelima u međunarodnoj trgovini, dodao je.

“Naš stav je tu dosta rigidan i ja sam ga iznio u više navrata. Bez obzira na to koja se razina odabere za gornju granicu, čak i ako bude visoka, bit će načelno neprihvatljiva u smislu sklapanja ugovora. Radit ćemo po tržišnim uvjetima”, rekao je Novak na poslovnom forumu u utorak, prenose ruski mediji.

Zamjenik premijera je kritikovao SAD i njegove saveznike zbog pokušaja nametanja raznih ograničenja ruskoj energetskoj industriji, blokiranja njezinog pristupa tehnologijama i gušenja ruske međunarodne trgovine. Takve radnje “dolaze s velikim rizicima” i mogu uzrokovati deficite i nedovoljna ulaganja, rekao je.

“To bi vrijedilo za bilo koju robu kojoj bi zapadne nacije mogle nametnuti svoja pravila u budućnosti”, predvidio je Novak.

Zemlje G7 složile su se u rujnu nametnuti ograničenje cijena ruske sirove nafte, a primjena bi trebala početi 5. prosinca. EU pregovara o vlastitoj verziji sličnih ograničenja, a Poljska navodno stoji na putu dogovoru zalažući se za niže ograničenje razini. Pošiljke ruske sirove nafte koje ne ispunjavaju zahtjeve bi bile uskraćene za osiguranje i druge usluge kompanijama u zapadnim jurisdikcijama, prema planu.

Zapadni dužnosnici vjeruju da će Rusija i dalje prodavati prema novim uvjetima, ali će joj biti uskraćena neočekivana dobit usred globalnog rasta cijena energije. Međutim, Novak i drugi visoki ruski dužnosnici rekli su da zemlja neće prihvatiti nikakvo ograničenje.

Novakove primjedbe došle su tijekom Rusko-kineskog energetskog poslovnog foruma, događaja koji vlade dviju nacija organiziraju svake godine od 2018. Zamjenik kineskog premijera Državnog vijeća Han Zheng pročitao je izjavu predsjednika Xi Jinpinga tijekom događaja, u kojoj Kineski čelnik opisao je energiju kao “kamen temeljac praktične suradnje” između dviju nacija.

“Kina namjerava izgraditi bliže partnerstvo s Rusijom u energetskoj sferi, poticati razvoj čistih i ‘zelenih’ izvora energije, zajednički braniti međunarodnu energetsku sigurnost i stabilnost opskrbnih lanaca te pridonijeti dugoročnoj pouzdanosti međunarodnog energetskog tržišta. ”, glasila je poruka.

Rusija je postala najveći opskrbljivač naftom Kine nakon što su članice EU-a odlučile prekinuti trgovinu s Moskvom kao oblik kazne za njezinu ulogu u ukrajinskom sukobu. Peking nije odobravao odluku Moskve da pošalje trupe u svoju susjednu zemlju u veljači, ali je okrivio SAD i širenje NATO-a u Europi za pokretanje neprijateljstava.

Aleksandar NovakCijene NafteeuG7Naftarusija
Pretplatiti se
Obavijesti o
23 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
slovenac
1 godina prije

Hhahahaah jesu se ruje ukakile , ma treba vama sve zabraniti ima nafte na bliskom istoku .

Max
1 godina prije

Velik rizik za Europu.

tihobl
1 godina prije

Rusi su jasni: oni koji ne uvedu ogranicenje dobice po trzisnoj cijeni, a prijateli i sa popustom. Ko uvede ogranicenje nece moci dobiti ni kad bi placao iznad trzisne cijene. Englezi, holandjani i ostali veliki uvoznici morace otvoriti uvoznicke firme u zemljama koje su ruski prijatelji da bi mogli nastaviti uvoziti, kao sto su uradile svabe koje uvoze preko BiH i Srbije. Nastadace samo poslusni americki vazali koji ce uvoziti samo molekule slobode.

Tupko Glupko
1 godina prije

OPEC je nedavno odbio povećati proizvodnju nafte da izbace rusku sa tržišta što su tražile SAD i EU. Dapače, smanjili su je.
Države koje su proglasile energetske sankcije Rusiji neće moći kupovati rusku naftu, a riječ je o trećem najvećem izvozniku nafte u svijetu.

Idemo pogoditi što će desiti temeljem navedenoga – i onome u osmom razredu osnovne škole je jasno.

Tupko Glupko
1 godina prije

Hrvatski predsjednik Zoran Milanović, danas na forumu „Bussiness Meets Politics – Energetika danas i sutra“ koju je organizirao Slovensko-hrvatski poslovni klub i Veleposlanstvo Republike Slovenije u Hrvatskoj:

“Došli smo na to da ćemo plin kupovati od saveznika po tri puta višoj cijeni. To je činjenica. To će koštati.”

tihobl
1 godina prije

Ima jedna stvar o kojoj su govorili iz OPEC proljetos – sredinom iduce godine potraznja za naftom bice niza od ponude za 5%. Za vrijeme “pandemije’ stalo se sa otvaranjem novih busotina i doci ce do pada proizvodnje, a istovremeno doci ce i do porata traznje u iducoj godini. Naftna kriza ce potrajati do kraja 2024. prema njihovima predvidjanjima.

Za razliku od “ekseprata” iz Brisela ovo su eksperti koji se bave naftom citav zivot i imaju pregled koliko su busotne iscrpljene i koliko je novih u pripremi da se otvori.

eukolonija
1 godina prije

Znači treba im ruska nafta ali po cijenama koje njima odgovaraju. U suprotno uveli bi sankcije na rusku naftu. Imam jednostavno rješenje za europski problem. S obzirom da su oni uveli granične cijene na naftu Rusi bi trebali prestati izvoziti naftu u EU i početi izvoziti samo naftne derivate kao benzin, dizel itd. I vuk sit i ovce na broju

Mali Boro
1 godina prije

Baš si super lik , kolika je inflacija kod tebe a nije ti država u ratu??

Janko
1 godina prije

A kako bi bilo da se ostali svijet dogovori o cijenama automobila po kojima Zapad može prodavati svijetu.Koje li zapadnjacke arogancije,do jučer su vrijedila pravila tržišta,a od danas dogovorena ekonomija

Loopy
1 godina prije

OPEC Meetings 4.12.2022. Organizacija zemalja izvoznica nafte (eng. Organization of the Petroleum Exporting Countries (OPEC)) je međunarodna organizacija koju tvore Alžir, Angola, Ekvador, Ekvatorska Gvineja, Gabon, Indonezija, Irak, Iran, Kuvajt, Libija, Nigerija, Saudijska Arabija, Ujedinjeni Arapski Emirati i Venezuela. Glavni cilj Organizacije prema njenom Statutu jest koordinacija i ujednačenje naftne politike zemalja članica i ustanovljavanje najboljih načina da se očuvaju njihovi interesi, pojedinačni i kolektivni; smišljanje načina i sredstava za stabilizaciju cijena na međunarodnim naftnim tržištima s ciljem uklanjanja štetnih i nepotrebnih kretanja cijena; stalnu brigu o interesima zemalja proizvođača i nužnost osiguranja stalnog prihoda zemalja proizvođača, te učinkovito, ekonomično i stalno opskrbljivanje naftom zemalja potrošača, te pravedan povrat uloženog kapitala onima koji ulažu u naftnu industriju. – Wikipedia 4.12. ćemo vidjeti što će biti sa cijenom nafte koliko sam ja shvatio. Nešto se priča za 5.12 da bi mogao biti neki udarni dan na tržištu što je vjerojatno povezano… Čitaj više »

© 2023 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI