Poljska ipak želi ruski plin i pregovore s Gazpromom

PGNiG
37 komentara

Poljska bi mogla potpisati novi ugovor o kupnju plina iz Rusije, ali u slučaju da njegova cijena ne bude vezana za cijenu nafte.

Trenutni sporazum o isporuci ruskog plina Poljskoj istječe 2022. Prema postojećem ugovoru, od 15 milijardi kubnih metara plina kojeg godišnje potroši Poljska oko 10 milijardi kubnih metara je plin kojeg Poljacima isporučuje Gazprom.

“Ne možemo ponoviti greške koje Poljsku dovode u nepovoljan položaj. Nećemo potpisati novi ugovor koji uključuje negativne i zastarjele klauzule i pravila koja smo potpisali prije više od 20 godina. Konkretno, problem je izračun cijene koja se čvrsto veže za cijenu nafte”, priopćilo je vodstvo poljske naftne i plinske kompanije PGNiG.

Kompanija je istaknula da će novi ugovor, ako se potpiše, “neće biti ni za veću količinu, niti za duži period”.

Iako Poljska u prvoj izjavi ove vrste postavlja uvjete, za pregovore s Gazpromom ima još nekoliko godina. Međutim, čudi što kompanija PGNiG uopće izlazi s ovom ponudom, nakon što je ranije “čvrsto odlučila” da će se okrenuti drugim dobavljačima, posebno projektima LNG terminala koji bi trebali primati američki ukapljeni plin.

Problem u ugovorima s američkim dobavljačima je cijena, koja uvelike premašuje onu koju nudi Gazprom.

Izračunati tržišnu vrijednost američkog LNG-a za Poljsku nije tako teško. Izračunava se prema formuli: cijena takozvanog plina “Henry Hub” + 15%, čemu treba dodati cijenu ukapljivanja, trošak transporta i regasifikacije.

Prema američkom Ministarstvu energetike, prosječna cijena plina u čvorištu u Sjedinjenim Američkim Državama od travnja do lipnja je bila oko 106 dolara za tisuću kubnih metara. S navedenih dodatnih 15% već imamo 122 dolara.

Profesor poljskog Politehničkog sveučilišta u Łódźu Vladislav Milczarski kaže da tim troškovima sada treba dodati najmanje 79 dolara za prijevoz i za regasifikaciju LNG-a još 39 dolara. Dakle, cijena američkog LNG-a s dostavom u Poljsku iznosi najmanje 240 dolara za tisuću kubnih metara.

U međuvremenu je Gazprom Poljskoj tijekom 2016. i niskih cijena nafte plin prodavao za oko 180 dolara za tisuću kubnih metara, a 2017. su bile 190. dolara.

Osim toga, Gazprom je promijenio ugovornu politiku i djelomično se pridržavao politike dogovornog usklađivanja cijena. Prema tome, Sjedinjene Države bi trebale imati manju cijenu od Gazproma, što znači da bi američke kompanije poslovale bez zarade.

Najvjerojatnije će novi LNG terminali uzimati ukapljeni plin iz Katara ili ruskog kompleksa “Jamal-LNG”, jer će se samo u tom slučaju isplatiti već izgrađena infrastruktura.

Cijena američkog ukapljenog prirodnog plina u Europu u jesenskom i zimskom razdoblju 2017.-2018. se procjenjuje na 265 do 295 dolara za tisuću kubnih metara, izjavio je zamjenik predsjednika Gazproma Aleksander Medvedev. To je znatno više od aktualnih cijena na europskim čvorištima i cijene ruskog plina, koji je europske zemlje 2017. u prosjeku koštao oko 190 dolara za tisuću kubičnih metara.

Dakle, opskrba ukapljenim plinom postojećih LNG terminala, kako bi se dalje preprodavao u Europi, neprofitna za bilo kojeg kupca.

No, poljska kompanija PGNiG je 22. studenog najavila potpisivanje petogodišnjeg LNG ugovora s američkom kompanijom Centrica.

Sporazum predviđa isporuku do 9 tankera s ukapljenim plinom tijekom trajanja ugovora. Riječ je o prvom srednjoročnom ugovoru za isporuku ukapljenog plina iz Sjedinjenih Država u srednju i istočnu Europu, a prethodno su slane samo jednokratne isporuke.

Cijena američkog ukapljenog plina nikada nije otkrivena, a vlasti baltičkih država i Poljske, koje nastoje izbjeći kupnju od Gazproma, tvrde da je američki LNG kupljen po konkurentnoj cijeni.

Međutim, današnja najava poljske kompanije kako želi pokrenuti pregovore s Gazpromom o ugovoru za kupnju 10 milijardi kubnih metara plina godišnje, govori kako Poljaci nisu zadovoljni cijenom za američki LNG na koju su pristali.

Ipak, Rusija je za Europu uvijek bila pouzdan dobavljača, čak i u vrijeme Hladnog rata, a 2017. je drugu godinu zaredom oborila rekord u izvozu u Europu.

Financial Times: Gazprom i 2017. oborio rekord u izvozu plina u EU
Zašto je Poljska američki LNG prodala Ukrajini, iako je poslovala s gubitkom

FOTO – Kopneni plinovod “Jamal”

Kopneni plinovod

Pretplatiti se
Obavijesti o
37 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
tuf
6 godine prije

Pih, ti Poljaci. Kakvi su to saveznici koji mare za cijenu. Siguran sam da ce Hrvatska, pod vodstvom velikog vodje Plenkovica do zadnjega ostati uz svojeg americkog saveznika, trgujuci i po 50x visim cijenama ako treba – izginuti cemo i smrznuti se ako treba, ali ruski plin / utjecaj / hibridni rat / vodka nece vise prolaziti suverenom i neovisnom hrvatskom ! Zivio LNG ! Zivio GMO ! Zivila KGK ! Zivila CIA ! Ups…

Ivo Lola nije sam
6 godine prije

Moji Hrvati, na prvom mjestu, zatim Poljaci, pa Ukrajinci, te Estonci, Litavci i Litvanci, najgori su izdajnički okot na svijetu. Jednog dana kada nestane Slavena, gore navedeni će snositi sve zasluge i biti primljeni u punopravno članstvo u zajednicu Ujedinjenih Monstrumskih Izdajničkih Država. A sve za šaku dolara!

Sara
6 godine prije

A ukapljeni američki (u stvari ruski – samo sa posrednikom više)? A LNG? A “Uspravnica”? A “Inicijativa 3ju mora”?
Slavenska braća Poljaci su postali cicije?

Sad će Poljaci postavljati uvjete isporuke Gazpromu? Što je ovo, neki vic?

Zagi.Dr
6 godine prije

Sad bi opet ruski plin, a što su mislili da će ameri im davati lng đabe! Kod amera je sve novac, nema đabe ni u stare babe, stara je Trumpova. Sad bi ih Rusi trebali odkantati!

zgvaca
6 godine prije

Moja zelja bi bila, da Rusija ojaca Industriju i da nema potribe izvozit Plin i Naftu. Onda bi EU i ove vazalske zemlje pod dekon zimi sanjali majcicu Rusiju.

Ivo
6 godine prije

poljaci ipak popušili pijanim Rusima. antun ahahahaha comb na aparatima.

Ivo Lola nije sam
6 godine prije

Nešto što nam svima promiče… Rusija mlati takve pare samo od plina, da joj faktički ne treba ništa drugo za razvoj jednog savršenog socijalističkog društva u kojemu su i zdravstvo, i obrazovanje i mnoge druge životno značajne stvari – potpuno besplatne. Ne čudi onda da od odluke, preko projekta, do izgradnje Kerčkog mosta i njegovo finiša, prolazi bezmalo dvije godine, a mi se sa Pelješkim mostom, koji u odnosu na Kerčki izgleda kao igračka za bebe, natežemo ima već 20 godina, a ni temelje nismo udarili. Malo smo previše pobrkali zvončiće, a Tuđman i HDZova klika koja nas je žedne preko vode prevela u NATO i kontra Rusije, ne da nemaju mudrosti i vizije ni gram, nego su totalni moroni!

Georgij Žukov
6 godine prije

Kako objasniti ustasofilima i glupanima koji nista ne razumiju da je crkva hrvatska sela i gradove „okupirala“ svecima. A onog koji je za polozaj Hrvata ucinio najvise u cjelokupnoj povijesti, Josipa Broza, iz tih istih sela i gradova protjerala. Protjeruje se onoga koji je Hrvatima stvorio Republiku, onoga koji im je ucrtao drzavne granice, ucinio ih politickim subjektom, onoga koji im je dao Ustav 1974. godine na temelju kojeg su stekli potpunu samostalnost. Hrvate do pojave Tita nije nitko nizasto ni pitao jer su bili samo objekt , dok su recimo Srbi i Crnogorci tada vec imali oformljene svoje drzave te tako bili i subjekt politickog zivota. Hrvati su subjekt politike postali tek kada je Josip Broz sa svojim partizanskim pokretom na zasjedanju ZAVNOH-a u Topuskom 9. svibnja 1944. godine proglasio Federalnu Drzavu Hrvatsku. Od” tudjmanove” Hrvatske profitirala je posljednjih desetljeca jedino Crkva i HDZ /SDP sa svojim priljepcima odnosno… Čitaj više »

Laki Topalović
6 godine prije

Kod nas će u prvi plan gurnuti debelog piršića i on će zajkočiti LNG i sve rješeno. Pa RH je nedavno s Gazpromom potpisala 10 godina svake godine 1 mlrd m3 plina. To je pola godišnje potrošnje,a ostalo proizvedemo samo, mislim, nemam pojma. Uglavnom, sve ide u pravu da je LNG Krk nepotreban, čak i u mainstream medijima, koji su ga slavili kao projekt stoljeća.

Podravec
6 godine prije

Sjekire sa neba padajte!!!! Polske prišipetlje se predomislile! Skup vam je američki lng? Neka, neka! Sad bi Rusi trebali zatvoriti pipu , hulje jedne poljske!

Ivo
6 godine prije

Ne znam da li sam ja jedini koji je ovo primjetio, ali… Sa izgradnjom svih ovih LNG terminala, i otvaranjem Yamala koji realno nema konkurenciju, Rusiji je sad omogućeno da isporučuje neograničene količine plina u Evropu bez da ovisi o bilo kakvim plinovodima, od Ukrajinskih na dalje. Ili je netko od demonkrata napravio monumentalni strateški zaheb, ili je ovo od samog početka dogovor Rusije i nekih evropskih zemalja, da se osigura dotok plina i u slučaju problema s plinovodima, bilo uslijed rata ili čega drugog.

Antonio Cagapulito
6 godine prije

Ma neka im rusi naplaćuju taj plin unaprijed u zlatu,a najbolje da ih totalno ignoriraju, da se poljske pudlice smrznu.Jedino šteta obične raje.

© 2023 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI

Nije pronađen nijedan rezultat.