Saudijska Arabija izgubit će preko 27 milijardi dolara zbog pada cijena nafte usred pandemije

Saudijska Arabija cijene nafteSaudijska Arabija cijene nafteSaudijska Arabija cijene nafteSaudijska Arabija cijene nafteSaudijska Arabija cijene nafteSaudijska Arabija cijene nafteSaudijska Arabija cijene nafteSaudijska Arabija cijene nafteSaudijska Arabija cijene nafte
23 komentara

Saudijskoj Arabiji će 2020. nedostajati više od 100 milijardi rijala (preko 27 milijardi dolara) zbog pada cijena sirove nafte ove godine usred pandemije COVID-19, rekao je saudijski prestolonasljednik Mohammed bin Salman bin Abdulaziz Al Saud.

“Prema proračunskim projekcijama za 2020. godinu predstavljenim prošle godine, očekivalo se da će vladini prihodi biti 833 milijarde rijala, od čega će 513 milijardi biti od prihoda od nafte. U svjetlu kolapsa cijena nafte ove godine, prihodi od nafte su u stvari pali na oko 410 milijardi rijala”, rekao je prestolonasljednik, a citirala ga je državna Saudijska agencija za štampu. Ti prihodi nisu dovoljni da pokriju čak ni plate državnih službenika, koje se procjenjuju na 504 milijarde rijala u skladu sa ovogodišnjim budžetom, dodao je prestolonasljednik, napominjući da su takve okolnosti primorale kraljevinu da poveća prihod od nenaftnih derivata na približno 360 milijardi rijala.

„Uspjeli smo da održimo plate građana, većinu dodataka i bonusa, kao i da nastavimo da finansiramo 137 milijardi rijala u kapitalnim izdacima i pokrivamo visoke troškove zdravstvene zaštite u iznosu od 188 milijardi rijala zbog pandemije“ rekao je prestolonasljednik.

Prestolonasljednik je takođe naglasio važnost diverzifikacije prilika za dohodak i doprinosa fondaciji za javne investicije u pokušaju da podrži nove ekonomske sektore zemlje, poput turizma, sporta, industrije, poljoprivrede, transporta, prostora i rudarstva. Pad potražnje za naftom bez presedana usred globalnih zaključavanja zbog koronavirusa, zajedno sa ratom cijena koji je uslijedio između OPEC i zemalja koje nisu članice OPEC, rezultirao je dubokom krizom na energetskom tržištu.

Grupa zemalja OPEC i zemlje koje nisu članice trenutno kolektivno smanjuju 7,7 miliona barela dnevno do 31. decembra u pokušaju da stabilizuju tržište. Počev od 2021. godine, proizvođači nafte planiraju da smanje smanjenja na 5,8 mbd.

NaftaPandemijasaudijska arabija
Pretplatiti se
Obavijesti o
23 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
roki
3 godine prije

A kako je prošla RUSIJA ???

Tupko Glupko
3 godine prije

Očekivano što se tiče budžeta Saudijske Arabije. Opet će MBS stisnuti gomilu bogatih saudijskih prinčeva da daju dio svog bogatstva za popunjavanje ogromnog deficita u proračunu prijeteći im zatvorom u suprotnom. Kako su padale gospodarske aktivnosti u svijetu uzrokovane sa Covid-19 u proljeće ove godine, bilo je logično da države velike izvoznice nafte (zemlje OPEC-a, Rusija, SAD) dogovorno smanje proizvodnju da bi održale cijene nafte. Međutim, to se nije desilo – Saudijska Arabija i Rusija su tada čak i povećale proizvodnju srušivši cijenu barela nafte kratkoročno na svega 20 dolara. SAD proizvode skupu naftu iz škriljevaca i nije im rentabilna proizvodnja sa cijenom nafte manjom od 50 dolara. Zemljama OPEC-a na Bliskom Istoku isto ne odgovara niska cijena nafte, jer im veliki dio budžeta ovisi o izvozu nafte, što uzrokuje drastičan pad standarda i veliku mogućnost izbijanja socijalnih nemira, pogotovo u sinergiji sa Covid-19 mjerama. Ipak, u dogovoru sa Rusijom… Čitaj više »

3 godine prije zadnji put uredio Tupko Glupko
Sunseeker
3 godine prije

Ima se nafte I oruzija,a nema se za kruh…
Nema se vise jaja pa se nema s cim i sad pocinje stipkanje za guzu. To je moderne u evropi.

Emiliano Zapata
3 godine prije

Zato oni stede pa u jednom objektu otvaraju obrt i drzavne urede.
Npr. Mesnica/konzulat ili mesnica/ambasada

Mahatma
3 godine prije

Sad kad Saude stisne kriza, hoće li napokon u taj rat protiv Irana krenut? Mislim, moraju mladi negdje radit.

Tabasco
3 godine prije

Pdv u Saudiji je 5%. A ide na 15%.

4e 65 6b 64 6f 2e
3 godine prije

Koje ispiranje mozga! Plaće su im ostale iste, ali je zato PDV povećan sa 5 na 15%. Jer se to dogodilo sa 1.7. znači da će ove godine zaposlenici za svoju plaću dobiti 5,85%, a sljedeće godine 11,7% manje, ukoliko veleprodajne cijene ostaju iste. A ako se veleprodajne cijene zbog povećanja PDV smanje, da bi se zadržala ista maloprodajna cijena, onda u proračun dolazi manje novca od dobiti i/ili preduzeća imaju manje novaca za razvoj i plaće.

U glavnom nema tu besplatnog ručka, kada trošiš više, nego što zarađuješ. Netko to mora platiti.

P.S.: naravno finansijski instrumenti, pa i krediti, osiguranja i najam nekretnina izuzeti su od plaćanja PDV. Nema potrebe, da oni na vrhu sami sebi obračunaju i plaćaju porez.

3 godine prije zadnji put uredio 4e 65 6b 64 6f 2e
© 2023 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI