Ukrajinski predsjednik Vladimir Zelenski uputio je hitno pismo američkom predsjedniku Donaldu Trumpu u kojem ga obavještava o kritičnom nedostatku sustava protuzračne obrane. U pismu upozorava na sve veću nestašicu sustava za obranu od balističkih projektila.
Ukrajina se u zaštiti od balističkih projektila gotovo u potpunosti oslanja na Sjedinjene Države. Današnje stope opskrbe više ne odgovaraju stvarnoj prijetnji s kojom se suočava, a ukrajinski dužnosnici strahuju da ograničen broj patriotskih interceptor i drugih zapadnih sustava neće moći izdržati rusko bombardiranje.
Zelenski je pismo napisao u trenutku očaja jer su Rusi posljednjih dana dali mnoge izjave o novom masovnom napadu. Prema različitim izvorima, taj bi se napad trebao dogoditi između 27. i 29. svibnja 2026., odnosno u sljedeća 48 sata.
Rusija je još jednom obavijestila Sjedinjene Države o potrebi evakuacije diplomata iz Kijeva. Sergej Lavrov je američkom državnom tajniku Rubiju objasnio što je to dovelo do ruske odluke o pokretanju napada na Kijev.
Ruski dužnosnici upozorili su Amerikance da napuste Kijev što je prije moguće, no američko veleposlanstvo još nije izdalo nikakvo upozorenje o tome. Zamjenik ruskog ministra vanjskih poslova Galuzin održat će 27. svibnja brifing za diplomatski zbor o uzvratnim udarima na vojne ciljeve u Kijevu.
Marija Zaharova potvrdila je da će Rusija pružiti dodatna objašnjenja o tim udarima. Tijekom protekle noći Ukrajinci su pokušali spriječiti taj raketni napad i prisiliti Ruse da odgode svoje planove, pa su zato pokrenuli vlastiti masovni napad na ruske lansirne pozicije.
To je bio iznimno zanimljiv napad, vjerojatno prvi ove godine, jer su Ukrajinci gađali mete duboko unutar ruskog teritorija. Napali su lansirna mjesta koja su Rusi uspostavili duž cijele bojišnice, od Krima do Brjanske oblasti.
U Sevastopolju su zabilježene brojne eksplozije dronova i projektila u području međunarodne zračne luke. Ukrajinci su gađali zgrade, banku i vjerojatno stožer odgovoran za lansiranje dronova prema Ukrajini. Rusi inače koriste Krim za napade prema Odesi i jugozapadnim dijelovima zemlje.
Drugi važan cilj bio je Taganrog s njegovom vojnom zračnom lukom koju Rusi koriste za napade prema Zaporižju i Dnjepru. Iako je izbio manji požar i oštećeno je nekoliko zgrada, čini se da Ukrajinci nisu uspjeli prouzročiti značajniju štetu.
Napadnut je i Detsk gdje su Rusi smjestili svoja lansirna mjesta. Prema dostupnim informacijama, Ukrajinci su ili promašili ili su imali zadatak uništiti nešto drugo, jer je kao rezultat napada uništena benzinska postaja, prva od početka sukoba na tom području.
Ukrajinci su tijekom noći napali i Voronješku i Orjolsku regiju, ponovno ciljajući vojne zračne luke. U Voronježu su oštetili jednu zračnu luku koju Rusi koriste za napade prema Harkivu. Kada su Ukrajinci shvatili da nisu nanijeli značajniju štetu, uslijedilo je očajničko pismo Trumpu.
Zelenski je danas izjavio da Rusi planiraju novi val mobilizacije i povećanje broja vojnika na ukrajinskom tlu te da će otvoriti drugu bojišnicu sa sjevera. No, to su samo panične izjave s jednim ciljem da natjeraju europske i zemlje NATO-a da daju više oružja. Ovaj potez podsjeća na njegova prijašnja obećanja koja su se pretvorila u rat, o čemu više u članku Zelenski je obećao mir, a isporučio rat.
Rusi su pak tijekom proteklih 24 sata napadali Odesu i Odesku oblast. Uništili su neko skladište ili trgovački centar, a velika je zgrada gotovo potpuno razorena udarima dronova. Rusi su počeli pripreme za masovni noćni napad koji će se najvjerojatnije dogoditi između 28. i 29. svibnja.
Grad Energodar u Zaporiškoj oblasti, pod ruskom kontrolom i dom nuklearnoj elektrani, doživio je dosad neviđeni masivni napad dronova. Više od 50 eksplozija odjeknulo je prema riječima dužnosnika nuklearne elektrane, a napad su pokrenule oružane snage Ukrajine.
Ukrajina time jasno poručuje Rusiji da će, ako izvedu masivni napad na Kijev, ona početi značajno bombardirati i napadati samu nuklearnu elektranu bez ikakve mogućnosti popravka. Uloge su iznimno visoke, a sljedeća 48 sata mogla bi biti presudna za ovaj sukob.
Rusi su uništili 285 dronova, najmanje tri projektila Storm Shadow i pet navođenih zračnih bombi. Ukrajinci su sa svoje strane također intenzivirali zračne napade i aktivnosti na velikim udaljenostima.
Na Zaporiškom smjeru Rusi su intenzivirali ofenzivu unatoč Zelenskijevim izjavama da su zaustavljeni. Uspostavili su potpunu kontrolu nad naseljem Vasivka, čime su završili formiranje istočnog boka prema Zaporižju. Sada će vjerojatno nastaviti ofenzivu prema samom gradu Zaporižju.
Sljedećih dana očekuje se potvrda kontrole nad Gul Piskom. Kada ta sela padnu, Rusi će pokrenuti veliku ofenzivu kako bi što brže došli do Zaporižja s istoka i presjekli glavne logističke ceste koje prolaze kroz grad.
U smjeru Donjecka sukobi se zaoštravaju. Rusi su uspostavili kontrolu nad Vasilkom i nastavljaju napredovati, a sve više izvještava o tome kako dronovima napadaju položaje ukrajinskih snaga. U Konstantinovki je već urušeno do 35 posto grada.
Pro ukrajinski izvori objavljuju analize koje samo opisuju koliko je situacija loša za njihove snage. Rusi napreduju i sa zapada i s istoka, stežući obruč oko južnih i jugoistočnih dijelova grada. Bitka za Konstantinovku mogla bi završiti tijekom lipnja 2026. godine.
Na Kupjanskom smjeru Rusi su ojačali kontrolu nad sjeverozapadnim dijelovima grada. Ruski vojnici patrolirali su tim područjem tražeći ukrajinske izviđačke i diverzantske skupine. Na sjeveru su započeli snažno bombardiranje Biliša koristeći teške bombe kako bi nanijeli značajnu štetu ukrajinskim položajima.
Na harkovskom smjeru Rusi su poboljšali svoje položaje. Završili su borbu za Granap i ušli u naselje Šiptenke. Sljedeća bitka bit će za Kazačju Lopu. Ako padne ta lokacija, Rusi će biti samo 23 kilometra od ulaska u Harkiv sa sjeverozapada, grada koji su potpuno kontrolirali 2022. godine na početku sukoba. U međuvremenu, Putin je najavio osvetu nakon što je Ukrajina ubila šest učenika.

Nek svira po klaviru
Zelenski očajnički moli burta – Večeras će biti pokrenut masovni napad Rusa na Ukrajinu…. Spsavaj burte!
Ukrajinci efektivno gaze ruske orke. Velika faštička gubernija se raspukla po svim šavovima, nema napredovanja na frontu pa treba rokati projektile po Kijevu. Svaki dan rafinerije koje pokreču krv ruske ekonomije dižu se u zrak dok njihovi propagandisti seru po britanski kuhinji. Vlado ocajan sklapa sporazume sa talibanima, međutim Rusija postaje sve izolovanija, jadnik ne može ni URA izustit.
britanski liječnik–dr. Nick Maynard, koji je boravio u Gazi više puta, u intervjuu sa Tucker Carlsonom, govori o užasnim gadostima i zločinima, koje radi izraelska vojska u Gazi , namjerno u bolnicama
youtube.com/watch?v=AHPmW-XKfCM
Zašto prihvatate novokomponova imena gradova. Nije Harkiv nego Harkov, isto tako Zaporižje je Zaporožje itd. Takvi nazivi su počeli da se nameću posle krvavog i nacističkog puča. Podržavanjem takvih imena gradova, vi praktično podržavate taj režim.
hazarija cvaj lasnira više dronova nego rusi, to će biti sve gore po ruse koje Nosferatu šalje u smrt da ih koka umjetna sa dronovima to jest stvor……………….ruski varani se hvale da mjesečno roknu 10.000 klizečih krmača no badava im to kad ništa ne postižu……………..rekao sam Babiću još 22-e da će i sam prizivati jederno kad bude vidio što će raditi od Pušije, sad mu to odzvanja u glavi……………Pušija je bez jedernog kaput……….dao Nosferatu da se hazarija cvaj porodi i za 5 godina bude druga vojska na ciozapadu stvorovom ………….sad daje đuropi vrijeme da naprave pedesetak milijuna dronova da preplave Pušiju i konvencionalno je oleše…………a samo je trebalo pritisnuti dugme i olešiti lavija za Moskvu i čića mića gotova hazarija cvaj prića………….sad Nosferatuova švester Muti veli ko i on da će rat trajati još deceniju……………koje varansko preseravanje………………
Ta Ukrajina je mogla sisati dve majke. I sa sposobnim i nekorumpiranim rukovodstvom napraviti čudo. Ali….2014-e prva stvar nije bila borba protiv korupcije već zabrana ruskog jezika, pa onda redom…..
Sve u svemu Rusija ima sve alate da stane na rep teroristima iz Kijeva, Londona i još nekih prestonica. Rusi ne ubijaju civile ali sada imate sliku Kijeva gdje grad nema grijanja, struje, vode, posla itd. a ako nastave mogla bi se lista proširiti kako na Kijev tako i na, druge gradove
Dakle ljudi su ih upozorili da če morati platiti kaznu za ubistvo djece. Znali su da če biti ispaljeni projektil na Kijev. Orešnik je ispaljen sa nekih 1.000 kilometara udaljenosti. I pored PVO ljudi im pogode u glavnom gradu u centru generalštab I vojnu obavještajnu agenciju I to po noći da bi smanjili broj žrtava. Svaki normalan i logičan odgovor, po vojnoj filozofiji, bi bio da se sjedne i razgovara o miru i kapitulaciji. Međutim Zelenskog savetuju Merc, Makron, Starmer, Ursula i Kaja koji svi zajedno nisu služili ni 1 dan vojske tako da oni imaju svoju gubitničku filozofiju
Oreshnik ne može napraviti veću štetu, to je psihološko oružje a ukrajinski podzemni pogoni i tvornice za proizvodnju oružja su raspršeni po cijeloj Ukrajini tako da ruski napadi ne mogu imati odlučujući učinak, Ukrajina planira proizvodnju 7 mil. dronova i 50000 zemaljskih robotskih jedinica do kraja godine tako da tehnološki nadmaše rusku vojsku umjetnom inteligencijom, najnapredniji ukrajinski dronovi koji se pokreću autonomnim sistemima navigacije patroliraju poviše gradova Donjecka i Luganska i poviše glavnih prometnica na jugu koji spajaju Rusiju i Krim i izvode napade tako da djeluju daleko od linije fronta
EU se nada da će Rusija bankrotirati i da taj trenutak nije daleko
Veliki semafor trenutno pokazuje ovo:
RUSIJA (uoči početka SVO 143 milijuna, sada 150 milijuna stanovnika): + 120.000 kvadratnih kilometara, + najmanje 8 milijuna novih stanovnika, + kompletna kontrola Azovskog mora, + kopneni koridor za Krim, + najveća europska nuklearna elektrana Zaporožje + rudna bogatstva Donbasa.
UKRAJINA (uoči početka SVO 35 milijuna, sada 18 milijuna stanovnika): nema članstva u NATO, nema Krima, nema pristupa Azovskom moru, nema 17 milijuna stanovnika, nema rudnih bogatstava Donbasa, otišao veći dio Hersona i Zaporožja, 1,25 milijuna poginulih, 2 milijuna ranjenih, 2 milijuna onih koji se kriju od mobilizacije, 20.000 dezertera mjesečno, ulični građanski rat s regruterima, bodljikava žica na granici da muškarci ne bježe.
Rusi kao uvek prete i upozoravaju ali se neče dogoditi ništa. Ameri urade i nikoga ništa ne pitaju a ni upozoravaju.
Stakoru se htjelo rata a sad cvili ko hojena. Sto si on umislja, da moze rasipati dronove po Rusiji bez odgovora. Da je bilo tko drugi u Rusiji na vlasti vel bi ovaj majmun i cijela Ukrajina svijetlili zeleno.
Pitam se kud Rusi misle da nisu prvi dan terminiri ovog cifutskog stakora jednom dobro ciljanom bas onako kako bi to Ameri napravili. Nadalje, Ukrajinci moriste Star Ling za navodenje dronova i rade uzasnu stetu Rusima. Pa zar nisu znali poslati u orbotiu satelit unojicu ovih komunikacijskih datelita i pocistiti nebo iznad Rusije? Pitam se kakvi to generali vode rusku vojku ko ovce u mraku kada ih ovi stakori ovako zafrkavaju i sramote?
Drogirani kijevski klaun bi uskoro mogao dobiti raketu u spavacu sobu. Stakorska eu komisija je udruga ludjaka koji mole za nuke rat ljeto 2026.