Turski fudbalski navijači skandiraju ”Vladimir Putin” ukrajinskim rivalima

Fenerbahce navijaci skandiraju Vladimir Putin
36 komentara

Navijači turskog fudbalskog kluba Fenerbahce čuli su se kako skandiraju ime ruskog predsjednika Vladimira Putina tokom utakmice kvalifikacija za Ligu šampiona protiv Dynama iz Kijeva u srijedu navečer u Istanbulu.

Ime ruskog lidera čulo se kako odjekuje stadionom Ülker nakon što je Dynamo poveo preko Vitaly Buyalsky u 57. minuti utakmice.

Ukrajinski vezista je burno slavio i opisan je kao “provokativan gest” prema domaćim navijačima.

Veliki dijelovi gomile od 45.000 ljudi odgovorili su uglas skandirajući „Vladimir Putin“, na snimku koji se ubrzo proširio internetom.

Gol Buyalskyja stigao je nakon što je domaća publika već bila izbezumljena kada je veznjak Fenerbahcea Ismail Yuksek samo četiri minute ranije isključen zbog drugog žutog kartona.

Uprkos zaostatku jednog igrača, Fenerbahce se vratio u borbu i imao priliku da izjednači s bijele tačke u 70. minuti, ali je Enner Valencia odbacio tu priliku.

Zanimljivo je da su domaćini došli do izjednačenja na samo dva minuta preostala od normalnog vremena preko mađarskog defanzivca Atile Szalaija, čime je meč otišao u produžetke.

Dynamova prednost jednog igrača je konačno dokazana kada su ponovo ušli u prednost preko Aleksandra Karavajeva u 114. minutu i zadržali pobjedu od 2-1.

Time je Dynamo izjednačio u ukupnom rezultatu nakon što je prva utakmica završila 0-0 prošle sedmice – utakmica koja je odigrana u Poljskoj zbog sukoba u Ukrajini.

Dva tima su se prije tog meča postrojila s majicama ‘Stop War’ u ukrajinskim bojama.

Nakon pobjede u srijedu, Dynamo će se sastati sa Sturmom iz Graca u trećem kolu kvalifikacija za Ligu prvaka, dok će Fenerbahce ispasti u play-off rundu Lige Evrope.

Nakon posljednjeg zvižduka između dva tima je tinjalo nezadovoljstvo jer se Dynamov rumunski menadžer Mircea Lucescu – bivši trener turske reprezentacije koji je također radio u Rusiji – nije pojavio na konferenciji za novinare nakon utakmice.

Prema turskom glasilu Fanatik, Lucescu je rekao medijima da je razočaran što je čuo Putinove skandacije od navijača Fenerbahcea.