Posljednjih godina najmanje su dvije države počele značajno smanjivati svoja ulaganja u imovinu koja je denominirana u dolarima, odnosno u američki državni dug – riznice. Rusija ih je prodala gotovo sve, dok je Kina značajno smanjila njihov udio u portfelju zemlje.
Dva najveća svjetska vlasnika državnih obveznica SAD-a, Japan i Kina, prodali su značajan dio američkog državnog duga tijekom posljednjih nekoliko mjeseci, pokazuju službeni podaci.
Nakon postupnog povećanja količine obveznica koju je posjedovao do kolovoza 2019., Japan je preuzeo prvo mjesto na listi stranih vlasnika, nadmašivši Kinu, koja je dugo bila na prvom mjestu. No, u rujnu je odbacio nevjerojatnih 28,9 milijardi američkih dolara američkog državnog duga od ukupno 1,174 milijardi dolara.
Bivši lider na popisu američke državne blagajne, Kina, zauzvrat je prodala oko 10 milijardi dolara duga od lipnja 2019. Ukupno je između rujna 2018. i rujna 2019. godine Peking odbacio 49 milijardi dolara američkih obveznica usred svog tekućeg trgovinskog rata s Washingtonom.
Iako bi trgovinski sukob mogao objasniti strategiju Pekinga, on ne objašnjava tokijsku rasprodaju. Prema ekonomistima, Federalne rezerve šalju signale smanjenjem kamatnih stopa tri puta uzastopno od srpnja 2019. Fed je 30. listopada snizio stope na 1,5-1,75%. Analitičari su primijetili da je potez regulatornog tijela tako smanjio profitabilnost riznice i mogao bi ukazati na spremnost Federalnih rezervi da dodatno poveća stope dok ne postanu negativne.
Kina i Japan nisu jedine zemlje koje su u posljednje vrijeme rasprodavale američke državne obveznice, a Rusija se praktički u potpunosti riješila te imovine tijekom 2018. i 2019. Prethodno je Moskva imala oko 92 milijarde dolara američkog duga. Novac primljen tim potezom iskorišten je za drastično povećanje zlatnih rezervi zemlje, što je Moskvu učinilo jednim od najvećih kupaca zlata u 2018. i prvoj polovici 2019. godine, a Kina je, čini se, slijedila taj put, jer je osigurala drugo mjesto na ovom mjestu klijenata.
Sto sad kupuju, ruske obveznice? odnosno rublju, ili su se ipak odlucili za Svicarski franak?
@Kvisko
Bolje i ruske obveznice, nego biti amerokenjska podguzna muha.
Ha ha 😂😘
P***!
Kisko😁, površan si, aljkav. Kupuju zlato, čitaj pažljivije!
Nije da Kvisko nezna, ali ljubav prema svojem narodu je veca. Vec 1000 godina trazi svoju otadjbinu.
@ Kvisko
Kvisko, zlato mamino, te drzave sada ulazu u zlato, kao sto si mogao procitati.
@ Kvisko
Izmedju ostaloga, kupuju Bugarske i Rumunjske obveznice. Dugorocno, prognoza im je bolja. Albanske su sada tu negdje sa Americkima.
Prodajom obaveznica Rusija nísta nije dobila,politicki je izgubila jer u nelim pojedinim trenucima nemogu politicki djelovati na Ameriku.Te obaveznica u Rusiji prodali sú ruski pindusi kako Bi smanjili politicki utjecaja na Ameriku.Znaci,kina i Japan řadě istu gresku.
Milance, gdje bi ti vise volio biti savjetnik za financije, Kina, Rusija il Japan?
Izaberi onoga koji te najvise plati, a platiti ce puno, jako im trebas.
Milanče pimega dok ne pukne zora…
Milance…za nekoga koji se predstavlja da zna kako funkcionise globalni sistem upravljanja, izrekli ste nevjerovatnu glupost.
Jer, kako drugacije protumaciti ovu recenicu
“Prodajom obaveznica Rusija nísta nije dobila,politicki je izgubila jer u nelim pojedinim trenucima nemogu politicki djelovati na Ameriku”?
U kojim to trenutcima je Rusija do sada mogla politicki djelovati koristeci obveznice?
I koji bi to trenutci mogli biti u buducnosti, a gdje bi obveznice bile politicko oruzje?
Milance, za nekoga ko tvrdi da je jedini na uspravnici Baltik Jadran koji zna kako funkcionise globalni sistem upravljanja, dobro ste se prolitali.
Milanče reci ti nama kad će ta nova austro-ugarska više mi se neda čekat 😀
dakle ako bi se američki fed počeo više baviti gospodarstvom umjesto politikom možda bi se ovaj trend mogao umanjiti. to znači da fed može smanjivati kamatne stope ali tržište reagira tako što se rješava američkih dužničkih papira. dakle samo je jedan mogući put fed-a a to je povećanje kamatnih stopa I polagano ispuhivanje prenaduvanog balona. a onda tko živ a tko mrtav
Prva faza, ne kupuju više obveznica, znači nema više stranih para za održavanje života preko mogučnosti.
Druga faza, prodaja polako, da država ne bankrotira i troši pare, da odkupuje obveznice…
Treča faza, sisaj državu, da ne umre, da živi u komi…
Avanturisti su naleteli na države sa hiljadama godina kulture…
“ZBOGOM GREENBACK?”
za ovo doživjeti trebaš preživjeti novi veliki rat
a toga neće biti
GREENBACK ostaje
Rusija, Kina i Japan prodaju američke papire. Tko su največi kupci ?
Američki vazali bogati ugljikovodicima ?
Rusija se riješila američkih obveznica zbog inflatornih efekata od qe1, Kini vjerojatno treba cash da vraća dugove denominirane u $. Japan ? Oni su jedan od glavnih financijskih hubova u Aziji , možda je koja banka u banani ?
neka se riješi 30 % gladne djece
Preneseno:
šef Revizorske komore Rusije i jedan od najuglednijih tamošnjih ekonomista Aleksej Kudrin.
– Nužan je zaokret u našoj ekonomskoj politici jer siromaštvo posljednjih godina raste i trenutno 12 milijuna i 500 tisuća naših građana živi na rubu ili ispod praga siromaštva. Sedamdeset posto siromašnih su djeca…
Da Kudrinove ocjene imaju težinu, svjedoče pripadajuće reakcije Kremlja, odnosno političkog vrha Rusije. Predsjednik Rusije Vladimir Putin nazvao je Kudrina posljednjim ‘ekonomistom devedesetih godina prošlog stoljeća’.
u šali će direktor svemira sa debelim obrazima
naravno zaboravio sam Međunarodne rezerve Ruske Federacije
od 31. maja do 7. juna zabilježile su rast za 1,5 posto te dostigle cifru 502 milijarde dolara
s 2.000 tona zlata u deviznim rezervama, ruske zlatne zalihe približile su se sovjetskom rekordu od 2.800 tona, zabilježenom 1941.
plus 30% gladne djece
žao mi djece jebo miljarde