Nema šanse da SAD mogu da primijene globalni minimalni porez za korporacije na ostatak svijeta

Janet Yellen
8 komentara

Iako plan Janet Yellen da nametne globalnu minimalnu stopu poreza na dobit zvuči kao dobra ideja, malo je vjerovatno da će uspjeti da uvede jedinstveni zakon širom planete, kaže Steve Keen, počasni profesor ekonomije na Univerzitetskom koledžu u Londonu.

5. aprila, američka ministarka finansija Janet Yellen zalagala se za globalnu minimalnu stopu poreza na dobit kako bi se spriječile multinacionalne korporacije u potrazi za poreskim oazama, dok predsjednik Joe Biden planira da nametne minimalni porez od 21 odsto na strani prihod američkih kompanija i poveća porez na dobit na 28 odsto za finansiranje njegovog smjelog infrastrukturnog i klimatskog plana.

Sekretar trezora otkrio je da zvaničnici američke administracije rade sa zemljama G20 kako bi se složili sa globalnim minimalnim planom poreza na dobit. Yellenine primjedbe dolaze uoči polugodišnjih sastanaka Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) i Svjetske banke predviđenih za ovu nedjelju.

“Postoji dobar razlog za uvođenje jedinstvenih poreza širom svijeta kako bi se zaustavile kompanije koje vrše utaju poreza, što baca teret oporezivanja na radničku klasu i srednju klasu. Dakle, to je samo po sebi ispravno. To treba pozdraviti”, kaže Steve Keen, počasni profesor ekonomije na Univerzitetskom koledžu u Londonu i autor knjige „Otkrivanje ekonomije“.

Ako se sprovede, plan bi mogao da pomogne u rješavanju sistema u kojem bogati “u osnovi izbjegavaju porez i prepuštaju nižim slojevima da plaćaju državi”, sugeriše on.

„Dakle, ovako nešto, što bi zaustavilo korporacije koje koriste poreske olakšice da bi otišle u inostranstvo, možda bi neke korporacije vratilo iz inostranstva, jer ima više smisla biti što bliže većem tržištu koje bi moglo pomoći u jačanju američke konkurentnosti sa ostatkom svijeta”, pretpostavlja Keen.

Očigledno je da će se globalnoj ideji minimalnog poreza suprotstaviti multinacionalne korporacije, prema profesoru: „Biće ogorčeni na početaku“, kaže on. „Ali oni su uvijek bili prvaci u kreativnom računovodstvu.“

Prosječna stopa korporacija u G7 iznosi 24 procenta, dok devet zemalja nedavno smanjuje svoju korporacijsku stopu, prema Poreskoj fondaciji. U međuvremenu, dvije evropske industrijske države, Irska i Mađarska, poznate su po niskim stopama od 12,5, odnosno 9 procenata. Poreska grupa rezimira da 100 od 223 istražene odvojene jurisdikcije za 2020. godinu imaju stope poreza na dobit ispod 25 procenata, dok 117 imaju porezne stope veće od 20 procenata i 30 ili ispod 30 procenata.

NPR priznaje da nije jasno da li će zemlje sa niskim porezima prihvatiti globalni minimalni porez s obzirom na to da je, na primjer, Irska „izvukla veliku konkurentsku prednost sa nižim poreskim režimom“.

Sa svoje strane, Axios sugeriše da Yellenin napor za nametanje globalnog minimalnog poreza znači da administracija vidi „rizike za američku ekonomiju ako sama djeluje na povećanju korporativnih stopa“.

„Konkurentnost je više od onoga kako se kompanije sa sjedištem u SAD snalaze u odnosu na druge kompanije u globalnim ponudama za spajanje i pripajanje“, tvrdi ona. „Radi se o osiguranju da vlade imaju stabilne poreske sisteme koji stvaraju dovoljan prihod za ulaganje u osnovna javna dobra i reagovanje na krize.“

Ipak, Keen je i dalje skeptičan zbog sposobnosti američke administracije da ubijedi globalne vlade da prilagode svoj sistem poreskih sistema prema potrebama SAD.

„Mislim da se to vjerovatno neće dogoditi na globalnom nivou“, kaže on. “Amerikanci često misle da je nametanje svojih pravila ostatku svijeta najbolja stvar koja se može dogoditi ostatku svijeta. Uglavnom se ostatak svijeta ne slaže. Tako da mislim da SAD mogu pokušavati koliko god mogu, ali ne postoji način da se ovako nešto sprovede“.

Najbolje čemu se Yellen može nadati je navođenje država da smanje broj poreskih oaza ili kažnjavanje korporacija koje ih koriste, smatra profesor.

globalni porezJanet YellenporezSAD
Pretplatiti se
Obavijesti o
8 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Malomorgen
2 godine prije

nema variante…… prilično se osmešila

jsefnvijsenfvseufvos
2 godine prije

Nije ona to badava spomenula, znači da će se to i sprovesti jer je stvor odlučio.

tihobl
2 godine prije

Zasto ameri ne uvedu porez na sve kompanije na svijetu? To bi ih iscupalo iz krize. Onolike kineske kompanije trebaju placati poreze u SAD.

John Galt
2 godine prije

Korporacije ne plaćaju poreze. Poreze plaćaju samo ljudi od krvi i mesa.

Red Dog
2 godine prije

U pravu je da je trka do dna.
Ali USA ju je zapocela. Zelimo USA sretnu pobedu.


politicki nekorektan
2 godine prije

….nisam znao da zabe krastace mogu biti na tako vaznom polozaju!?

Faust
2 godine prije

Iza ove ideje stoji glavom i bradom notorni Soros.U praksi to vjerojatno znači smanjenje poreza korrporacijama i povećanje građanima koliko god možda dobro izgledalo na prvi pogled.

Krešimir
2 godine prije

Steve Keen je koronaš i masker. Potpuno se pogubio u onome što se događalo u zadnjih godinu dana.

© 2023 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI