Francuska i Njemačka žele da smanje svoju tehnološku zavisnost od SAD – NATO saveznice – i više da se oslanjaju na sopstvene proizvode kada je riječ o proizvodnji vojne opreme.
Vojni proizvođači u Njemačkoj i Francuskoj navodno pokušavaju da ukinu američke tehnologije u izgradnji helikoptera, naprave novu jurišnu pušku za Njemačke oružane snage (Bundeswehr), kao i novi borbeni mlaznjak, razvijen u okviru programa Future Combat Air Sistem (FCAS) ,koji vode planeri ove dvije zemlje.
Zaštita osjetljivih podataka jedan je od razloga koji potiču na sticanje veće nezavisnosti od SAD u vojnoj proizvodnji, izvijestili su iz Njemačke. Štaviše, kompanije su zabrinute da Washington održava kontrolu nad bilo kojom opremom koja koristi njegovu tehnologiju u skladu sa Međunarodnim propisima o prometu oružja (ITAR) i zbog toga može blokirati izvoz oružja.
„Bez ITAR-a i drugih američkih regulatornih sistema, Evropa dobija više slobode u tome ko će je snabdijevati vojnim proizvodima“, rekao je Florent Chauvancy, direktor prodaje francuskog proizvođača Safran za helikopterske motore.
Jedna od prednosti 100% evropski proizvedenih proizvoda je ta što podaci ovih preduzeća ostaju u Evropi i ne padaju u ruke neevropskih zemalja.
Prema izvještaju, Safran želi da sarađuje sa njemačkim proizvođačem ZF Friedrichshafen kako bi razvili novi motor koji bi mogao da se ugradi u veliki vojni dron. Međutim, trenutno je nejasno da li je nastojanje evropske vojske da u potpunosti izbjegne američku tehnologiju realno.
Vijest dolazi ubrzo nakon što su SAD najavile povlačenje otprilike 12.000 američkih trupa iz Njemačke, pošto je američki predsjednik Donald Trump više puta optužio Evropu – a posebno Berlin – da nije platila svoj dio odbrambenih troškova NATO-a. U isto vrijeme, predsjednik je rekao da ne želi da “štiti” Njemačku, koja plaća „milijarde dolara” za uvoz energije iz Rusije.
SAD se glasno protive bliskijoj saradnji Rusije i Njemačke na planu energetike, uključujući izgradnju Sjevernog toka 2 duž Baltičkog mora, istovremeno pokušavajući da pojačaju isporuke ukapljenog prirodnog gasa (LNG) u Evropu. Iako je prošle godine Washington uspio da zaustavi projekat, nedavno je pojačao pritisak na investitore i sve evropske firme koje su u njega uključene.
„Jasno je upozorenje kompanijama da pomaganje i podržavanje projekata pod ruskim malignim uticajem ne bi trebalo tolerisati. Izađite sada ili riskirajte posljedice “, rekao je američki državni sekretar Mike Pompeo ranije ovog mjeseca, u jasnom upozorenju za strane koje su uključene u projekat.
Za mir ne treba proizvodnje oruzja.
Da se kladimo da ce ameri izjaviti da ih svabe hakuju i kradu planove oruzja.
Da li si cuo izreku “tko ne hrani svoju vojsku, hranit ce tudju”. Tuzno, ali istinito, pogotovo u odnosu na Rusiju, koju bi rado raskomadali “nasi zapadni partneri”, i domogli se neizmjernih prirodnih resursa koje Rusija sebicno drzi za sebe, a nece da podjeli sa sakalima koji bi joj rado krvi pili.
Neka Bog pozivi Putina, neki dan sam gledao film “Kursk” (obavezno pogledati), o tragediji istoimene podmornice. Razmislite gdje je Rusija bila tada, a gdje je danas.
Oslanjanje na vlastite proizvode i vlastitu namjensku prozvidnju sa mnogo aspekata je vise nego hvale vrijedno. Međutim, zahtjevati će mnogo uloženih sredstava, znanja, truda i volje da se nakon toliko godina apstinencije pokrene nešto s mrtve točke. Osim nešto zajedničkog EU projekta na zrakoplovu Eurofighter Typhoon i nešto njemačkih proizvoda oklopnih sredstava namjenska industrija skoro da i ne postoji. Stanje u europskim, a pogotovo njemačkim oružanim snagama nije alarmantno, ono je vise nego očajno. Pod upravom i vodstvom domaćica kao resornih ministara obrane u OS Njemačke od 50-75% od sofisticiranih sredstava i tehnike pa do vojnih odora i pojedinačne vojne opreme u svim rodovima vojske je zastarilo i potpuno neprikladno za današnje uvjete ratovanja, i tehnike od potpuno neupotrebljivo do spremno za remont ili modernizaciju. Njemačka ne da vise nije u stanju proizvesti nešto od visoko sofisticirane tehnike, ona vise nije u stanju ni jednu običnu jurišnu pušku proizvesti. Problemi sa Heckler & Koch i njihovim G36 je još ne prevaziđen i sami ne znajući šta s tim učiniti, propao je i svaki pokušaj poboljšanja, a neku rezervnu opciju bas i nemaju. Oslonac na vlastite vojne snage, pokretanje proizvodnje vlastite opreme i tehnike, u svakom slučaju vrijedno hvale, ali bit će potrebno mnogo vremena odricanja, truda i znanja da se to sve pokrene, i Trump je potpuno u pravu, želite štediti na tome novce a da vas mi čuvamo, nema problema, ali se to mora platiti….
Slazem se sa tvojim komentarom ali moram nadodati po meni nema jake zemlje u vojnom smislu ako sama samostalno ne proizvodi minimum 70% svog naoruzanja( i to visoko sofisticiranog )za potrebe vlastite vojske u suprotnom uvijek si ovisan o drugom i njegovoj dobroj volji. Danas smo saveznici a sutra vec mozemo se gledati i preko puske. U slucaju Francuske i Njemacke me ova odluka necudi . Francuzi nece imati neke velike probleme da se sami naoruzavaju jer i dosad su to u velikoj mjeri radili samostalno mimo SAD , vec Njemcima ce to biti mnogo teze ali za njih to nebi trebalo da predstavlja nesto nesavladivo i uz odredjenu pomoc i kooperaciju sa Francuzima ove zemlje dobit ce jedan vid neovisnosti koja ce se odraziti i na medjunarodnom nivou gdje ove dvije zemlje se nalaze u trenutnoj konstalaciji odnosa u drugoj ligi . Vec odavno Njemci i Francuzi zagovaraju jedan vid neovisnosti od NATO saveza , bolje receno od SAD koje su uvijek toj teznji ove dvije zemlje se suprostavljale .I ne cudi me da ove dvije zemlje zajednicki nastupaju u promociji svojih planova jer samostalno nisu u stanju se suprostaviti SAD . Danas na politickoj sceni biti jedan nezaobilazan faktor cije se misljenje mora uvazavati treba imati iza sebe mocnu i sposobnu vojsku jer i ta cinjenica doprinosi na tezini . To se da vidjeti na primjeru Rusije koja ima slabiji BDP od Njemacke i Francuske ali ima po jacini drugu vojsku u svijetu i svi se danas slazu u konstataciji da se ni jedan ozbiljniji problem na medjunarodnoj sceni nemoze zavrsiti bez odobrenja i ucesca Rusije. Recimo po jacini vojske Indija zauzima visoko cetvrto mjesto ali ja tu vidim dosta slabosti kad je vojska Indije u pitanju jer sve bitnije komponente njene vojske su ovisne o inostranim tehnologijama i uvozu i po meni ona na taj nacin dugorocno gledajuci nece puno postici dok ne pocne ulagati u sopstvenu proizvodnju i nauku .Njemci imaju para a i pameti ,kad su svabe u pitanju sve je moguce , pa praoci ovih danasnjih modernih oruzija su Njemacki naucnici , sve je poteklo od njih.
Z.A.
E hvala ti Bože! Sve u potpunosti, od prve do posljednje riječi, potpisujem!
“ po meni nema jake zemlje u vojnom smislu ako sama samostalno ne proizvodi minimum 70% svog naoruzanja( i to visoko sofisticiranog )za potrebe vlastite vojske u suprotnom uvijek si ovisan “.
Upravo tako, osobno bih bio i sa 60% prezadovoljan.
P.S. Rijetko ocjenjujem komentare, bilo plusom ili minusom, evo plus od mene kao kuća velik, i to zasluženo.
Pa Francuska je prilično samostalna u razvoju I proizvodnji oružja. Uzimaju američko npr. vođene bombe GBU-12 I 49 jer ih Ameri rade u velikim serijama zbog čega su prilično jeftine, a znatno jeftinije od francuskih AASM. Ni jedna država na zapadu više ne proizvodi tenkove, već samo repariraju već napravljene. Stanje u nemačkoj armiji je očajno. Nemaju ni jednu podmornicu, razarači su nestabilni. Nemačko vazduhoplvstvo ima operativnih 10-15% letelica. Britanija se već odlučila za F-35 kao i Norveška. dakle ova priča se praktično može odnositi samo na Nemačku i Francusku. I Italija je već nabavila F-35, jer njima verzija B odgovara za poletanje sa mini nosača. S obzriom na trenutno stanje proći će godine i godine dok se ne osamostale, naročito Nemačka.
Sa strateškog stajališta To je logična odluka da se dobije samostalnost u radu i izbjegnu ucjene SAD a.
Bez SAD, inferiorni vojni patuljci!
“Ruski maligni uticaj”? Od malignih uticaja u svijetu ubjedljivo prednjaci americki, bez konkurencije. Jeli se ovo USA oslanja na premisu da je tisucu puta ponovljena laz postala istina?