Uragan “Michael” uništio 17 američkih F-22 i otkrio da su se ipak trebali nastaviti proizvoditi

F-22
66 komentara

Iako su vojne vlasti Sjedinjenih Država prije udara uragana “Michael” na područje američke vojne zrakoplovne baze “Tyndall” priopćile da su svi zrakoplovi F-22 i F-35 koji su se tamo nalazili evakuirani u druge baze, na kraju su morali priznati da je 17 zrakoplova F-22 vjerojatno pretrpjelo štetu ili su uništeni tijekom oluje.

Ovi zrakoplovi, od kojih svaki košta 150 milijuna dolara, nisu uspjeli pobjeći s ostatkom flote F-22 flote zračnu bazu “Wright Patterson” u saveznoj državi Ohio i ostavljeni su parkirani unutar hangara, a osoblje baze se nadalo najboljem mogućem scenariju.

Na zračnim snimkama štete u bazi “Tyndall” se može vidjeti da je većina zrakoplova djelomično ili potpuno uništena, a šteta se procjenjuje na oko 7,5 milijardi dolara.

Prema drugim izvorima, uragan “Michael”, koji je prošlog tjedna prošao obalama Floride, najmanje 22 borbenih zrakoplova F-22 je oštećeno u zračnoj luci “Tyndall”, a 33 zrakoplova su prebačena u bazu “Wright Patterson” u Ohiju. No, dolazak “Michaela” je bio koban za preostale zrakoplove.

Na kraju je na stranici US Military News navedeno da je barem 17 zrakoplova od onih koji su ostali u bazi toliko oštećeno da je njihov popravak gotovo nemoguć.

Ukupna šteta od uragana može iznositi oko 7,5 milijardi dolara. Trenutno se vojne vlasti dvoume vrijedi li popravljati teško oštećene zrakoplove, ali je problem što su za vraćanje proizvodnje F-22 potrebne investicije od 15 milijardi dolara.

Zapravo je cijela priča s prvim američkim serijskim stealth borbenim zrakoplovom F-22 bila “velika katastrofa”.

F 22
FOTO: ilustracija, problemi sa sistemom dovoda kiseonika na F-22

U listopadu 2018. godine, bez nesreće 11. listopada u zračnoj luci “Tyndall”, manje od polovice svih F-22 već su bili “izbačeni iz stroja”, odnosno 49% od ukupno 187 zrakoplova.

Dodatni faktor za tešku sudbinu ovih zrakoplova je da su preostali zrakoplovi uglavnom bili lišeni tehničke podrške s proizvodnjom. Naime, proizvodnja F-22 je u potpunosti obustavljena 2011. godine i planiralo se nastaviti proizvodnju, ili barem pristojnu potporu, ali se konačna odluka stalno odgađala zato što su proizvodni pogoni Lockheed Martina usredotočeni na razvoj sljedeće generacije borbenih zrakoplova,  obećavajućih F-35.

Sve eskadrile F-22 je zakomplicirala činjenica da je ovo zapravo bio prvi borbeni zrakoplov pete generacije na svijetu, na kojem su američki stručnjaci početkom ’90-ih odlučili primijeniti nekoliko temeljnih inovacija odjednom. Odlučeno je da mora biti niskog profila, visokih manevarskih i multifunkcionalnih sposobnosti, te s digitalnom kontrolom motora i cijelog zrakoplova. Zbog ovih inovacija, ali nedokazanog praktičnog pristupa, F-22 se pokazao kao veliki proboj u zrakoplovnoj industriji, ali vrlo kontroverzan zrakoplov.

Dakle, već u razvojnom stadiju projekta je bilo potrebno izbaciti bočne radare, sustav upozorenja protiv raketnih napada i obećavajući optički sustav lokacije, što je utjecalo na sposobnost letjelice, ali i na cijenu. Čak i bez istraživačkog i razvojnog rada provedenog na programu F-22, njegova je cijena dosegla 146,2 milijuna dolara, a ako se u obzir uzme istraživanje i razvoj, što je prešućeno, zrakoplov zapravo košta 379,5 milijuna dolara po jedinici. No, to još uvijek nije bio “zrakoplov od milijardu dolara”, ali je već prilično probio proračun.

Usput, pokušaj proizvodnje F-35, dok je sam F-22 bio tek nešto više od šest godina do zatvaranja programa, bio je u početku predstavljen kao način da se spasi proračun. Budući da je prema početnim procjenama F-35 trebao koštati malo manje od 108 milijuna dolara po jedinici. Naravno, daljnji razvoj situacije je pokazao da su te nade bile neutemeljene, a F-35 je bio još problematičniji od F-22.

Vijest o katastrofalnim posljedicama uragana “Michael” po bazu “Tyndall” se podudara s nekoliko izvješća o operativnim problemima američkih borbenih zrakoplova. Paradoksalno, većina tih izvješća se nije odnosila na “starce” F-16 ili F-14, iako je prvi od njih greškom tehničara uništen 11. listopada u zračnoj luci u “Florennes” u Belgiji. Posebno uznemirujuće vijesti su dolazile od “nade” američkog ratnog zrakoplovstva, novog borbenog zrakoplova F-35.

Najnoviji F-35 se 28. rujna neočekivano srušio u američkoj državi Južnoj Karolini. Prema rezultatima preliminarne istrage je utvrđeno da to nije bila greška pilota ili sabotaža, nego posljedica strukturnih nedostataka samog zrakoplova.

F-35
FOTO: ilustracija, problemi sa stajnim trapom na F-35

Prema preliminarnim podacima, F-35 je pao zbog oštećenja u sustavu napajanja gorivom. Sudeći po činjenici da je nakon nesreće u Južnoj Karolini, Pentagon obustavio sve letove ovih najnovijih zrakoplova, ne samo u Sjedinjenim Državama, već u svim zemljama koje su ih kupile, navodni strukturni nedostatak može utjecati na bilo koji serijski F-35 i dovesti do nesreće ili čak katastrofe.

Za zrakoplov čiji je prvi serijski model napustio pogone Lockheed Martina upravo 2011., kada je prekinuta proizvodnja F-22, ova situacija je izuzetno kritična. Uostalom, jedno od obećanja Pentagona je bilo ukloniti sve nedostatke u dizajnu zrakoplova, kako bi saveznici Washingtona u NATO paktu i svi drugi bili zainteresirani za kupnju F-35, te da dobiju već testirane zrakoplove bez ikakvih nedostataka.

Američki interes je jasan. Pentagon je imao ogromno vanjsko tržište koje će američkoj vojsci omogućiti ne samo unifikaciju borbenog zrakoplova sa svojim saveznicima, već i postizanje značajnih proračunskih ušteda na velikom broju tih letjelica.

S takvom logikom se s F-35 namjeravalo prijeći na operativnu probnu fazu rada 2015. Nakon toga su saveznici trebali početi kupovati nove zrakoplove već 2016. ili 2017. Međutim, 2015. je ovaj rok za F-35 odgođen do 2019. zbog problema s oružjem i softverom zrakoplova.

Nakon toga je iz priopćenja za tisak u cijelosti nestao bilo koji određeni rok. Samo su govorili da će problemi biti “riješeni” i da datum ulaska zrakoplova u testni rad ne bi ništa promijenio. Ovi se može shvatiti na dva načina. Kao obvezu ispravljanja pogrešaka u dizajnu do 2019. i kao priliku za upotrebu zrakoplova od strane Sjedinjenih Država i saveznika u nedovršenoj konfiguraciji.

Međutim, nedavni događaji u Južnoj Karolini su okončali ovaj spor. Za preostala dva mjeseca do početka 2019. Sjedinjene Države neće moći ukloniti kritične pogreške u dizajnu zrakoplova, što znači katastrofalni manjak zrakoplova na nebu.

Dakle, svi oni koji su vjerovali u moć američkog vojno-industrijskog kompleksa danas de facto koriste zrakoplov koji nije pouzdan. Danas F-35 ne samo da nije samo u skladu s početnim tehničkim zahtjevima, već može predstavljati opasnost za život pilota.

F22 F35 baster
FOTO: ilustracija, fotomontaža F22 i F35

Treba napomenuti da problemi s F-22 i F-35 nisu kobni. Oba tipa borbenih zrakoplova su u službi u američkoj vojsci, a za F-35 postoje brojni ugovori za isporuke američkim saveznicima. Unatoč brojnim problemima, nastavlja se razvoj programa F-35, a izlazak novih zrakoplova iz postrojenja Lockheed Martina je u tijeku.

Osim toga, Pentagon je već odobrio mogući “plan B”, ako se nastave strukturni problemi s dizajnom F-35. U srednjoročnom razdoblju se SAD mogu vratiti na proizvodnju, iako bi to bilo vrlo skupo, ali pouzdanije, zrakoplova F-22, a plan je proizvesti još 194 takvih letjelica.

U međuvremenu, unatoč nedavnim nesrećama i katastrofama, F-35 ipak leti, a čak je u rujnu uspio provesti prvu borbenu misiju. Američko ratno zrakoplovstvo je zrakoplovom F-35B gađalo položaje talibana u Afganistanu, iako se talibani ne mogu pohvaliti posebnom protuzračnom obranom.

Međutim, već postaje jasno da su “čudo od oružja” ranih 2000-ih, američki stealth zrakoplovi, ništa više nego mali iskorak na putu poboljšanja modernog borbenog zrakoplova. Korak koji se pokazao vrlo neizvjestan, ali zato definitivno skup i opasan.

VIDEO – Zračne snimke štete koju je uragan “Michael” uzrokovao u američkoj vojnoj zračnoj bazi “Tyndall”

F-35NATOWright Patterson
Pretplatiti se
Obavijesti o
66 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
velebit
5 godine prije

Na drugoj slici vatrogasac spašava pilota od utapanja.

trumba
5 godine prije

Koje budale, ostavili su ih u hangaru i nadali se da vuk neće otpuvat papirnati hangar.
Puno bi bolje prošli da su ih ostavit vani na pustopoljini i ukopali u beton šipke ili napravili slično rješenje kao na nosaču aviona pa ih višestrukim lancima privezali za tlo.
Ali to je tako kad se radi na tuđim parama, dok ih ima – razmišljanje nije nužno…
pa novci doslovno lete u vjetar!!!

DAWOR
5 godine prije

URAGAN “MICHAEL” POD HITNO PROGLASITI BLAŽENIM !!!!!!!!! ——- “SANTO SUBITO” !!!!!!!!!!

Tarzan
5 godine prije

..nisam zlurad, ali… he-he-he-he

Laki Topalović
5 godine prije

Ovo je definitivno nemjerljivo veća šteta nego u njihovim raketnim napadima na “Al-Shaytat” u Siriji, kada su pogodili pistu i jednu betonsku nadstrešnicu sa starim Migom unutra. Izgleda da se netko iskreno pomolio Allahu (s.a.w.a.) za ovo, ako su ova posla u njegovoj nadležnosti.

Zagor
5 godine prije

Treba biti pošten i napomenuti da su dotični zrakoplovi ostali u bazi jer nisu bili spremni za let (pokvareni), a ne da ih nisu stigli evakuirati. Pa nije uragan F1.

Ara
5 godine prije

U ovom metežu S-300, F-35 bla bla negdje sam pročitao da je u vrijeme Obame rastavljena proizvodna linija za F-22 i da bi im za ponovo pokretanje proizvodnje trebalo nekoliko godina .
Nemam pojma gdje sam našao navedenu info, pa ako netko ima saznanja da potvrđuje ili opovrgava ovu info molio bih ga da odogovori.

Ivo
5 godine prije

Ovoliki idioti nisu ni oni. Trebalo je dobiti nove narudžbe za proizvodnju, i ovo je bio prigodan način. Samo naivci mogu vjerovati u toliku inkompetenciju, postoje i teretni helikopteri i koješta drugo za pravovremenu zaštitu skupocjenih aviona. Uz to, samo najskuplji avioni su uništeni.. Bajke za naivne.

Tadmur Palmirovic
5 godine prije

Ne znam, treba biti realan. Ostaviti milijarde dolara samo tako iako se znalo da uragan stiže. Ili nisu bili spremni za let(kao što je dole neko napisao) ili je ovo laž da su uništeni. Ipak govorimo još uvijek o jednoj ozbiljnoj državi i vojsci. Dajte,molim vas…

Komunista
5 godine prije

Rusi ba poslali uragan ?

Mister ?
5 godine prije

A citava ruska flota ne kosta toliko.

kocki
5 godine prije

Mora da je Veliki Manitu umesao prste

onaj najgl.....veći Dalton
5 godine prije

Proizvedeno je ukupno 195 lovaca F-22. Mnogo manje od prvobitnog zahtjeva USAF-a (Ratnog zrakoplovstva) od 750 zrakoplova. Iako se F-22 smatra najboljim ikad proizvedenim lovcem, njegov dizajn je iz osamdesetih godina prošlog stoljeća, a u službi ratnog zrakoplovstva je više od decenije. Tehnologija je stara, a parametri u vezi smanjene vidljivosti, dizajna i instrumenata su u međuvremeni znatno izmjenjeni. Ukoliko se USAF odluči investirati desetke milijardi dolara u nastavak njegove proizvodnje trebali bi se prvo uvjeriti da ta tehnologija nije prevaziđena. F-22 će do 2035. g. biti u službi više od 30 g. a obzirom na razvoj tehnologije, postojeća tehnologija ima svoj rok trajanja i pitanje je da li će moći u buduće parirati ruskom SU-57, koji se još uvijek usavršava i kineskom J-20, na kojem se također radi, a najveći problem su mu motori. U međuvremenu su još neki krenuli sa razvijanjem svojih lovaca pete generacije. Nadležni Odbor američkog… Čitaj više »

blaf
5 godine prije

Ostali u hangaru i nadali se najboljem?

Pa, ili nisu mogli da polete posto i nisu bili ispravni ili ameri nemaju dovoljno pilota da ih spase.
Nije dobro Ujka Sam, nije dobro za najvecu vojnu silu.

shumadinac
5 godine prije
TOS - 1A
5 godine prije

Pa kada sve ove F22 preracunas u kes, boga mi to je otislo finih para.. hehe.. u svakom slucaju je sve to fino, fino.. hehe.. samo da cesto majka priroda ponovi ovo prema SAD.. zasluzili su, jer jebu i unistavaju citav svijet !!!! Jer su skotovi umislili da su oni POSEBNI !!!!

giordano bruno
5 godine prije
Bezuhov
5 godine prije

Ocekujem, u znak punog razumevanja i ferpleja, da ce se rusi uzdrzati od upotrebe SU 35, Su 57 i MIG 30

Zorule
5 godine prije

Jebes vojsku koja nema hangare od armiranog betona.

Trubadur
5 godine prije

Evo baš čitam… USrA F-15 izbombali svoje pulene Kurde u istočnoj Siriji… ( 6 mrtvih )… Tako, da… Šta če ti dušmani, kad imaš američku aviaciju za saveznika….

stjepan
5 godine prije

FOTO: ilustracija, problemi sa sistemom dovoda kiseonika na F-22

Kile
5 godine prije

Uz F-14 TomCat meni osobno najljepši avion, i normalno legendarni kanadski Arrow kojeg su ameri uništili na samom početku

Banana
5 godine prije

Sigurno je Rusija imala prste u tome , ako ne i sam Putin.

Mario
5 godine prije

F-22 daleko najbolji zrakoplov

nikola
5 godine prije

kolateralna stete dabogda svi tako zavrsili svetski olos

Pelcovani koronator
2 godine prije

Taj uragan je bio anđeo, koji je poslan da onesposobi ubojice jadnih, siromašnih stočara, talibana

© 2023 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI