Naučnici su stvorili jeftin materijal za uklanjanje teških metala iz vode

Podzemne vode
24 komentara

Naučnici sa Nacionalnog univerziteta za nauku i tehnologiju „MISiS“ (NUST MISIS), kao dio međunarodne grupe istraživača, stvorili su nanomaterijale za tretman podzemnih voda kako bi ih koristili kao opskrbu pijaćom vodom.

Prema istraživačima, novi materijal je tri puta efikasniji od svojih analoga i za proizvodnju zahtjeva sto puta manje energije. Rezultati su objavljeni u Journal of Environmental Chemical Engineering.

Voda iz podzemnih izvora na teritoriji Rusije, CIS i mnogih drugih zemalja često sadrži nivo gvožđa i mangana koji je 100-200 puta veći od sanitarnih standarda, rekli su stručnjaci kompanije NUST MISIS. Trovanje ovim metalima remeti nervni sistem, funkcije jetre i digestivni sistem i uzrokuje rak i druge akutne patologije.

Da bi se uklonio višak rastvorenih metala, oni moraju da se oksidiraju dok ne postanu nerastvorljivi, objasnili su naučnici. Danas su dostupni razni materijali za prečišćavanje vode, ali svi su vrlo skupi, dok je njihova tehnologija proizvodnje složena i štetna za životnu sredinu.

Stručnjaci iz Istraživačkog centra za inžinjerske keramičke nanomateriale u NUST MISIS zajedno sa svojim kolegama otkrili su novi način dobijanja filtrirajućeg materijala za prečišćavanje vode od metala, koji, prema njihovim riječima, po svim pokazateljima nadmašuje analoge.

„Talog koji sadrži gvožđe iz aktivnih stanica za dekontaminaciju vode rastvoren je u azotnoj kiselini, a silikatni mineralni granulat – vatrootporni grog (glina) natopljen je rezultujućim rastvorom. Granule su zatim stavljene u zagrijanu peć gdje se odvijala samorazvijajuća sinteza na visokoj temperaturi. Naš pristup omogućava smanjenje potrošnje energije više od 100 puta u poređenju sa analognim, kao i smanjenje potrošnje reagensa za 90 %“, – rekao je direktor Istraživačkog centra za inžinjerske keramičke nanomateriale pri NUST MISIS Dmitrij Moskovskikh.

Poslije modifikacije, na površini gline nastaju nanoelementi gvožđe-oksida, koji doprinose aktivnoj oksidaciji gvožđa i mangana u vodi. Prema autorima istraživanja, dobijeni materijali su 3,5 puta efikasniji od analoga koji se danas koriste na stanicama za prečišćavanje vode.

Naučnici su takođe pokazali da je moguće koristiti industrijski otpad i kao izvor gline i kao izvor metala za nano oblaganje. Netoksični nusproizvodi nastaju tokom proizvodnje materijala, naglasili su specijalisti NUST MISIS.

„Nova tehnologija može se koristiti kao osnova za stvaranje multifunkcionalnih obloga za efikasno uklanjanje otrovnih supstanci iz podzemnih voda i kontrolu bionakupina. To će omogućiti da se osigura visok kvalitet vode za piće i smanji upotreba hlora za njenu dekontaminaciju“, rekao je glavni autor istraživanja Valentin Romanovski.

U istraživanju su takođe učestvovali stručnjaci sa Instituta za opštu i neorgansku hemiju (Bjelorusija), Univerziteta Virginia (SAD), Univerziteta Istanbul (Turska), Univerziteta Limerick (Irska) i Kraljevskog tehnološkog instituta (Švedska).

MetaliNUST MISiSpodvodne vode
Pretplatiti se
Obavijesti o
24 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
AerpnetCZ
2 godine prije

Dakle, Zemlja je došla na rub ekološke krize. GP je ovu krizu želio riješiti masovnim istrebljenjem nepotrebnih ljudi koji nisu u stanju shvatiti da masovni turizam i pretjerana potrošnja dovode do izumiranja civilizacije na Zemlji. Nažalost, takvih je najviše, pogotovo kolektivni Zapad. Trenutne metode informiranja koje opisuju koliko je to ponašanje pogubno nemaju ni najmanjeg učinka na većinu ljudi. Covid je pokrenut, a jedan od Covidovih izazova je spriječiti masovni turizam i pretjeranu potrošnju. U tu svrhu koristi se cijepljenje. Kako? Jer ispada da je dio populacije (gužve) koji je lijen razmišljati i raditi ono što im neka poznata osoba / znanstvenik na TV-u kaže statistički podložniji dobrovoljnom cijepljenju. I tako je cijepljen čak i ako je želio otići na odmor na more ili uživati ​​kao pred kabinom. No, šuška se (stvaranje informacijskog polja putem medija) da cijepljenje stvara krvne ugruške i putovanje nekamo nekoliko sati bez kretanja (let avionom,… Čitaj više »

Ma ne!
2 godine prije

Mangan i zeljezo u vodi efikasno oksidira ozon. Netopne cestice mozes naknadno filtrirati kroz obicni ugljeni filtar za vodu.

Dokurčilomi
2 godine prije

I opet se svodi na preskupo a ljude i civilizaciju tko ebe.

ekngewrngwergfweirgw
2 godine prije

Našli su kako da još više zagade oceane, zemlju i zrak, prvo su zagadili produktima nafte a sad akao spašavaju planet od sebe samih i svog zla, ma marš u racku varanski. Kad sam prije 15 godina bio sa prijateljem iz Slovenije u kafiću prilazi neka cura prodaje nešto za čiščenje stakla kao na bazi nano-a, rekao sam joj odmah da to nebi ni badava, danas kad to nano ugrađuju u nas i u biosferu vidim bio u pravu.

© 2023 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI