Da li napokon počinje bum baterijskih metala?

Litijumske baterije korištenje u električnim vozilima
13 komentara

Magla počinje da se diže za proizvođače metala, jer se trka za dominacijom na tržištima električnih vozila zagrijava.

Kao i mnoga tržišta, metali su posljednjih mjeseci dostigli dno jer je pandemija koronavirusa u kombinaciji sa prekomjernim snabdjevanjem uzela veliki danak, ali prognoze se mijenjaju.

Dobavljači su bili pretjerano optimistični u pogledu potražnje, s tim što je 2018. godine došlo do vrhunca metala poput litijuma i kobalta, zbog čega su cijene pale za više od polovine u odnosu na vrhunac u toj godini. Taman kada je tržište počelo da se oporavlja, pandemija je izbila i pokrenula usporavanje potražnje, što je uskoro oduzelo nadu u snažni oporavak.

Sada klima počinje da se mijenja, kažu vodeći rukovoditelji i analitičari u ovoj industriji.

Kent Masters, generalni direktor najvećeg svjetskog proizvođača litijuma, Albemarle Corp., očekuje snažno tržište do 2022. godine.

Očekuje se da će nikl, aluminijum, fosfor i gvožđe predvoditi tokom ove decenije, dok se očekuje da bakar, grafit i litijum imaju vrlo dobre rezultate. Vladini podsticaji u Kini i Evropi takođe će pojačati potražnju za tim metalima.

Troškovi baterija takođe opadaju jer se glavni proizvođači baterija bore za dobavljačke ugovore sa Teslom, Volkswagenom, General Motorsom, Fordom, Toyotom, Hondom, BMW-om, Daimlerom i drugim globalnim proizvođačima automobila. To je još jedan od faktora koji se uzima u obzir zbog snažnog rasta prodaje ovih metala za EV baterije.

Imamo razloga da budemo bitni „tokom narednih nekoliko godina kada prođemo kroz trenutne nevolje“, rekao je Chris Berry, predsjednik kuće Mountain Partners, konsultant za industriju. „Posebno Evropska unija obnavlja svoje automobilske lance snabdjevanja metala za baterije i podstiče korištenje EV. Kinezi su ponovo uspostavili režim subvencioniranja EV-a.”

Potražnje će očigledno biti, prenosi Bloomberg NEF. Analitičarska kompanija očekuje da će se globalna prodaja električnih vozila ponovo rasti u narednih nekoliko godina. Prodaja bi trebalo da poraste sa dva miliona prošle godine na 8,5 miliona do 2025. godine, a zatim da se popne na oko 26 miliona do 2030. godine.

Očekuje se da će tržište katoda, najčešćeg elementa EV baterija, do 2024. godine dostići 58,5 milijardi dolara u poređenju sa 7 milijardi dolara u 2018. godini, navodi se u izvještaju Ujedinjenih nacija. Ovi izgledi naveli su Albemarle Corp. da očekuje preokret na tržištu do 2022. godine.

Potražnja već počinje da se podiže, prema Mastersu, novom izvršnom direktoru Albemarlea.

“Povećat će se i iskorist ćemo taj višak zaliha”, rekao je Masters. “I s vremenom će se pojaviti situacija u kojoj će potražnja nadmašiti ponudu i cijene će se drastično promijeniti.”

Proizvođači EV-a vidjet će porast cijena litijuma, povećavajući mjeru povećanja troškova za konkurentnost potencijalnim kupcima. Cijene litijuma za bateriju mogu se povećati za oko 42 posto u 2022. u odnosu na trenutne nivoe. To dolazi od „porasta uvjeravanja“ oko zahtjeva za EV zbog reaktiviranih kineskih podsticaja i novih subvencija koje dolaze iz Evrope.

Kobalt se suočava sa sličnim ograničenjima snabdjevanja tokom pandemije. Vrhunska kompanija za proizvodnju kobalta, iz Demokratske Republike Kongo, već osjeća pritisak. Uporedo sa koronavirusom, rudnik bakra i kobalta Glencore Plc već je ugašen prošle godine. Mutanda je obezbjeđivao oko petine svjetske proizvodnje kobalta u 2018. godini, prema Darton Commodities.

Nikal nižeg kvaliteta bi trebalo da postigne čvrst odnos u naredne dvije do tri godine kako se povećava potražnja za litijum-jonskim baterijama, rekao je Bloomberg NEF-ov analitičar Allan Ray Restauro. Već u 2023. godini, kada se cijene nikla počnu oporavljati, mogao bi nastati značajan deficit, rekao je Restauro.

Cijene nafte koje dostižu istorijski najniže nivoe, nisu bile dovoljne da Kinu skrenu s puta ka prelasku na EV. Kina će udvostručiti svoje pritiske na nabavku „novih energetskih vozila“ kroz niz podsticajnih programa.

Njemačka je uspostavila budžet za oporavak od oko 130 milijardi eura (146 milijardi dolara) koji izdvaja oko 41 milijardu eura za javni prevoz, EV i obnovljive izvore energije. Francuska ulaže oko 8 milijardi eura u stimulativni paket za autoindustriju. To će se fokusirati uglavnom na domaći lanac snabdjevanja električnom energijom.

Oduševljenje Teslinim vozilima i akcijama potiče nade u veće cijene baterija. Od sredine marta kompanija bilježi rast cijena akcija za 280 odsto. Do toga je došlo pošto je Teslina isporuka novih vozila doživjela pad od 4,9 procenata u drugom kvartalu u odnosu na taj kvartal prije godinu dana.

Pandemija COVID-19 izazvala je neprilike proizvođačima EV, ali povjerenje akcionara električnih automobila i dalje je snažno.

baterijeelektrični automobilLitijumMetali
Pretplatiti se
Obavijesti o
13 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Emi
3 godine prije

Opel zna da je električni automobil promašaj, bez obzira kakve baterije bile u njemu.

Weteran
3 godine prije

Litijum!?
Srbija se pretvara u Kuvajt?!

EU dismr
3 godine prije

Koja debilana .. hoće li el. auti zamjeniti klasične aute ? hoće, kao što je bio-dizel zamjenio dizel .. 🙂

Ante
3 godine prije

Svi ti materijali dolaze iz zemlja koje su u lošem ekonomskom statusu punom korupcije. Još gore je činjenica da se tim državama ne plaća poštena cijena za te rude, pošto bi onda eklektični auti bili neisplativi. Bez obzira koliko bila velika potražnja za eklektičnim automobilima. Sada znam zašto se mediji u svojim emisijama o automobila toliko trude reklamirati električne. Jer iza toga stoji velika zarada svih koji su uključeni u tu prevaru zvanu ekološka vozila.

Mucke
3 godine prije

Progresivci ne popustaju vidim .Valja na silu izgurati propali projekt pa taman da svi bankrotiramo . Inace hvale vrijedan podatak u tekstu je da kompaniji kojoj proizvodnja unatoc subvencijama ide vertikalno dole, vrijednost dionica skace ko Carl Lewis.Isto se dogodilo sa Cruise kompanijama ,brodovi prazni ,usidreni ne zaradjuju nista ,firme posudjuju novac za prezivit ali dionice skacu bolje od Bubke .Jeli ovo govori nekome nesto?

Emiliano Zapata
3 godine prije

Uopce nas to ne zanima. Pustite nas u prirodu da uzivamo u cvrkutu ptica i zuborenju potoka! Da beremo svijeze voce, ljubimo na izletima, igramo se ili bavimo sportom. Da jacamo imunitet a ne da vozimo dupeta s posla doma i onda sjedimo pred tv i plasimo se svega sto nam otamo izlazi

Tihi
3 godine prije

Oto motor,fosilna goriva već su oddavno prevazidjena i zastarjela,ali drzi ih jos neko vrijeme interesni lobi. Siguran sam da je slijedeca tehno revolucija u elektronici. IA , 5G , implementacija u prijevozna sredstva,u kucanske aparate sve vrste zabave itd..

© 2023 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI