Dolaze milioni električnih automobila. Šta se dešava sa svim istrošenim akumulatorima?

Elektricni automobili
29 komentara

Akumulator Tesle Model S podvig je složenog inžinjeringa. Hiljade cilindričnih ćelija sa komponentama iz cijelog svijeta transformišu litijum i elektrone u dovoljno energije da iznova pokreću automobil stotinama kilometara, bez emisije iz izduvne cijevi. Ali kada akumulator završi svoj životni vijek, njegove ekološke prednosti blijede. Ako završi na deponiji, njegove ćelije mogu osloboditi problematične toksine, uključujući teške metale. A recikliranje akumulatora može biti opasan posao, upozorava naučnica za materijale Dana Thompson sa Univerziteta u Lesteru. Zarežite preduboko Teslin akumulator ili na pogrešnom mjestu i može doći do kratkog spoja, sagorjevanja i ispuštanja toksičnih isparenja.

To je samo jedan od mnogih problema s kojima se suočavaju istraživači, uključujući Thompson, koji pokušavaju da se uhvate u koštac sa novim problemom: kako reciklirati milione akumulatora za električna vozila (EV) koje proizvođači očekuju da proizvedu u narednih nekoliko decenija. Trenutni EV akumulatori “zaista nisu dizajnirani za recikliranje”, kaže Thompson, istraživačica u Faraday Institution, istraživačkom centru fokusiranom na pitanja akumulatora u Velikoj Britaniji.

To nije bio veliki problem kada su EV bili rijetki. Ali sada tehnologija raste. Nekoliko proizvođača automobila reklo je da planira da ukine motore sa unutrašnjim sagorjevanjem u roku od nekoliko decenija, a analitičari u industriji predviđaju da će najmanje 145 miliona EV biti na putu do 2030. godine, sa samo 11 miliona prošle godine. „Ljudi počinju da shvataju da je ovo problem“, kaže Thompson.

Vlade nastoje da zahtjevaju određeni nivo recikliranja. Kina je 2018. godine nametnula nova pravila usmjerena na promociju ponovne upotrebe komponenata EV akumulatora. Očekuje se da će Evropska unija završiti svoje prve zahtjeve ove godine. U Sjedinjenim Državama savezna vlada još nije unaprijedila mandate za reciklažu, ali nekoliko država, uključujući Kaliforniju – najveće nacionalno tržište automobila – istražuje postavljanje svojih pravila.

Autor: Ian Morse

električni automobiltesla
Pretplatiti se
Obavijesti o
29 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Jednostavno receno
2 godine prije

Ništa, bacaju se u rijeke i mora kao i ovi do sada.

tri p
2 godine prije

Upravo pročitao o napadu na Teslinu tvornicu u Njemačkoj, a kao razlog napada navode “Tesla nije ni zelen, ni ekološki niti socijalan”, DW pripisuje napad ekstremnoj ljevici. Mene zanima koliko energije i iz kojih izvora je potrebno da se napravi jedna baterija za Teslu, ako itko zna…..Koliko traje jedna baterija i koliko km se može sa njom proći prije izmjene, koliko baterija je potrebno da automobil napravi nekih 300 000 km, a onda tek dolazi na red odlaganje starih baterija i njihova reciklaža, ako je moguća. A glavna priča Elona je: vidi me kako se vozim, a ništa ne izlazi iz ispušne cijevi, i iduće godine ću tako vozat po Marsu. A u dokolici ću svojim Tweet-ovima dizat i rušit cijene dionica koje kupujem i prodajem. Strašan kit, nema šta.

Simon
2 godine prije

Baterije pri reciklaži ne moraju nužno biti opasne, ali da nebi bile opasne potrebna su odgovarajuća postrojenja i energija za reciklažu koji opet generiraju daljnje trošenje prirodnih resursa i zagađenja.
A cjelokupna ekonomija se temelji na potrošnji što je u suprotnosti sa očuvanjem zemlje. Umjesto da se mjenhaju ekonomski koncepti vrši se pritisak na krajnjeg potrošača koji plaća sve, a ne samo dio s kojim sam potrošač sudjeluje.

AbuDabi
2 godine prije

U Kini to se riješava ovako:
https://www.itemfix.com/v?t=43xkhp

muzika
2 godine prije

Bez brige, ti ćeš platiti reciklažu baterija kroz peterostruku cijenu električne energije.

Hrast
2 godine prije

Jedino glupa EU guta priču o elektro autima… jer su subvencionirani. A vrijednost nula dok je ekološka šteta ogromna. Tko želi voziti tu sprdačinu na 4 kotača sa dometom 100 km. Musk i RImac ne bi ništa napravili da nisu izdašno plaćeni od strane poreznika za svoje neefikasne fantazije…

B7ranko Spehar
2 godine prije

Akumulatori se NE mogu reciklirati dokazano znači oceani i Afrika kao i kod ostalog toksičnog otpada.

Maki
2 godine prije

Uskoro bi mogla nastati medijska buka zbog “klimatskih promjena” koje nastaju kao rezultat emisije CO2 usled sagorjevanja fosilnih goriva sto bi moglo dovesti i do povremenog uvodjenja policijskog sata na globalnom nivou u smislu zabrane kretanja osobnim vozilima na motorni pogon, a u konacnici i zabranom privatnog prevoza. Izmedju ostalog i pricom o “zastiti okolisa” Iluminatska klika ce putem svojih govornika-lutkara ukazivati na “probleme” suvremenog covjecanstva i oduzimati element po element slobode narodima svijeta te rusiti zivotni standard gradjana svijeta s ciljem da ih osiromasi i dovede do gladi. Zbog “ekoloskih problema” u bliskoj buducnosti vjerojatno slijede i nove “mjere” i ogranicenja koja su sastavni dio agende Novog poretka. Svakako da je trebalo cuvati okolis, prije svega sume, vode… ,ali iza price o “klimatskim promjenama” stoji zla namjera kreatora Novog poretka svijeta.

Dokurčilomi
2 godine prije

Nije problem ima kanala, rupa, potočića, rijeka, šuma, mora.

Nenad
2 godine prije

kažu el. automobili su ekološki čisti… a ha.. treba pitati male afrikance koji kopaju kobalt ručicama. a i rabljene akumulatore će opet vraćati u Afriku meni se čini jet su njihovi korumpirani političari jako ekološki osvješteni. tako zapadna ekologija funkcionira. Preporučujem pogledsti dokumentarac Dobrodošli u Sodomu.

Alex
2 godine prije

Prepustite brigu Kinezima. Oni će od starih baterija napraviti svemirski brod. Dok ostali kukaju.

Pera Detlic
2 godine prije

Dakle sve je ostalo na onoj od J.P. Morgana upućeno Nikoli Tesli “ A gdje da stavim brojač“? ONI koji su imali riješenja su eliminirani ili onemogućeni kao N. Tesla. Nakon 1900 pseudo nauka jede svoju dijecu i frzira sve živo tako da kad se “odškoluješ“ u debilanama nema teorije da otkriješ nešto novo jer iz školice izađeš ograničen kao konj s ormom i dropiš kao papagaj ono što su te naučili. Imaju i neke druge školice, ali nisu dostupne goyama. Ako iskoči neki talentirani goyica i pristane radit za tajne projekte kad tad se razboli i umre. U pravilu što više zna mlađi odapne. Ovo s baterijama je čista pušiona. Vodik je ok, ali se bojim da bi satrli svu vodu. Lik Paul Panton je imao zanimljiv koncept i nije htio prodati patent banksterima pa zavrsio u ludari jer eto lud čovjek neće uzet milju dolara za patent. Samo… Čitaj više »

gostgost
2 godine prije

Neznam što se događa s aukumulatorima, ali znam da su Tesla, Rimac i ekipa jedni od najvećih zagađivaća okoliša jer električne baterije zahtjevaju abnormalne količine potrošnje fine nikal prašine koja je brutalno toksična za ljudski organizam.

2 godine prije zadnji put uredio gostgost
Bosanac
2 godine prije

Ovi naši (svih ex-yu banana državica) vrli političari će vjerovatno potpisat dugoročne ugovore da se “po najvišim svjetskim standardima” to smeće ovdje kod nas deponuje, jer će do tad nabit tolike dugove da kad im ovi to ponude kao riješenje, neće imat drugog izbora.
Evo interesantan video iz susjedne Srbije u vezi politika-biznis-ekologija
Ukratko | Rio Tinto
https://youtu.be/N_s8fFfw-mk

2 godine prije zadnji put uredio Bosanac
© 2023 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI