Roscosmos i Space Adventures sarađuju u svemirskom turizmu od 2001. godine, kada je prvi svemirski turista, Dennis Tito, išao u orbitu. Od tada ukupno sedam ljudi boravilo je u svemiru u okviru programa svemirskog turizma.
Potpisan je prvi ugovor za turističku šetnju u svemiru, saopštila je ruska svemirska korporacija Energia. Poduhvat je planiran za 2023. godinu.
“RSC Energia i američka kompanija Space Adventures Inc. potpisali su ugovor o sprovođenju kratke ekspedicije za dva učesnika svemirskog leta na ruski segment Međunarodne svemirske stanice (ISS) 2023. godine, na brodu Sojuz-MS”, saopštila je Energia.
Tokom ove ekspedicije, “jedan od učesnika svemirskog leta izaći će u šetnju svemirom sa profesionalnim ruskim kosmonautom”.
Izjava dolazi nakon što su Ruska državna svemirska korporacija Roscosmos i američka kompanija Space Adventures u februaru 2019. godine potpisale ugovor o organizovanju leta za dvoje svemirskih turista na ISS prije kraja 2021. Turisti će letjeti na Međunarodnu svemirsku stanicu ruskim svemirskim brodom Sojuz MS-20 i imaće jedinstvenu priliku da u orbiti dočekaju Novu godinu.
Prema Roscosmosu, agencija je već započela prilagođavanje svemirskog broda Sojuz za turistička putovanja kako bi njime jedna osoba mogla pilotirati, a ne tročlana posada. Brod se gradi u partnerstvu sa američkom kompanijom za svemirski turizam Space Adventures.

“Zaustavite zemlju silazim,
nije mi do ničeg, odlazim.
Zaustavite zemlju silazim,
nije mi do ničeg, odlazim,
ja baš odlazim.”
Prljavo kazalište
Ma išao bi ja u svemir ali kažu da tamo još nisu ugrađene bazne stanice za 5G mrežu pa zato neču,neda mi se downlodati neki film 3 sata….
“Brod se gradi u partnerstvu sa američkom kompanijom za svemirski turizam Space Adventures”, zanimljivo što surađuju u svemiru kao i na Antarktici, a kao non stop neke sankcije, hladni ratovi, bla bla…