Ruski energetski div Novatek prodaje 10% udjela u Arctic LNG 2 japanskim tvrtkama

arktik
42 komentara

Japanski konzorcij Mitsui & Co (Mitsui) i Japanska nacionalna korporacija za naftu, plin i metale (JOGMEC) potpisali su ugovor s jednim od najvećih proizvođača prirodnog plina u Rusiji za preuzimanje 10-postotni udjela u projektu Arctic LNG 2.

Ugovor o kupoprodaji potpisan je u subotu u nazočnosti ruskog predsjednika Vladimira Putina i japanskog premijera Shinza Abea, navodi se u priopćenju Novateka.

Sporazumom je također predviđeno da će Novatek japanskim partnerima godišnje prodati oko dva milijuna tona LNG-a. Sporazum je predviđen za finalizaciju u bliskoj budućnosti, a čeka se odobrenje regulatornih tijela, tvrdi ruska energetska tvrtka.

“Pozdravljamo konzorcij tvrtki Mitsui i JOGMEC kao partnere u projektu Arktik LNG 2”, izjavio je predsjednik uprave Novateka Leonid Mikhelson. Dodao je kako će sudjelovanje japanskih tvrtki u projektu “doprinijeti njegovoj uspješnoj provedbi”.

Novatek, najveći ruski neovisni proizvođač prirodnog plina, već je isporučio LNG azijskim partnerima. Prvi LNG teret za Japan isporučen je ranije ovog tjedna iz pogona za LNG Yamal.

Novatekova druga tvornica za ukapljivanje plina u arktičkoj regiji zainteresirala je nekoliko stranih investitora, uključujući Kinu, Francusku i Saudijsku Arabiju. Očekuje se da će tvornica biti lansirana u razdoblju od 2022. do 2023. godine, proizvodeći 19,8 milijuna tona LNG-a godišnje.

Kineska nacionalna korporacija za naftu i naftu (CNOOC) i Kina Nacionalna tvrtka za istraživanje i razvoj nafte i plina (CNODC) osigurali su u travnju 10-postotni udio u projektu Artic. Sporazum je uslijedio ubrzo nakon što je francuski Total potpisao sličan sporazum o kupnji izravnog 10-postotnog udjela u Arktičkom LNG-u 2. ​​U međuvremenu, Riyadh također razmatra ulaganja u Arktički LNG 2, među ostalim ruskim energetskim projektima, i može kupiti udjel do 30 posto.

Arctic LNG 2trgovina plina
Pretplatiti se
Obavijesti o
42 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Savonarola
4 godine prije

Odličan posao na uspostavi*plinskih kliješta*plinovoda i LNG koji učvršcuju poziciju Rusije kao lidera u proizvodnji i prodaji plina u svijetu.Amerikanci če biti jedni od kupaca plina kojeg ce poslije kao molekule slobode prodavati Baltima.

Son of Alerik
4 godine prije

Hrvatska kuna u hrvatskom džepu! Hrvatska puška na hrvatskom ramenu! Onda prođe kojih desetak godina pa vlasnici kune postanu uglavnom nehrvati, rame ostane hrvatsko, puška bude NATO-va. INA postane mađarska (ili ruska, tko zna). To je izdaja nacionalnih interesa. A gle Rusa i Putina!?! Kakvi su to suverenisti kad prodaju nacionalne resurse? Japancima, Francuzima, Kinezima, Amerikancima!?! Što ćemo sad? Ili je Putin mudri strateg ili je izdajica nacionalnih interesa? Oboje u isto vrijeme ne može biti jer jedno isključuje drugo. I što ćemo sad s Hrvatima? Jesu li rasprodaje resursa izdaja nacioalnih interesa ili mudre odluke koje omogućuju preživljavanje nacije u ovim vremenima? Odgovor kojeg pronađete za Putina nije puno različiti za ove ‘domaće izdajice’. Svijet je kompleksan i odnosi su kompleksni. Ono što na prvu izgleda kao izdaja može u stvari biti najmudrija i najprofitabilnija odluka za narod. Što je Putina sprječavalo da s vlastitim snagama i ruskim poduzećima… Čitaj više »

Iza_horizonta
4 godine prije

Znate li kako se sad zovu oligarsi? Akcionari 😄

onaj najgl.....veći Dalton
4 godine prije

Od kraja Drugog svjetskog rata Japan sve do 1952.g. ostaje pod okupacijom SAD. Svoju geopolitiku je vezao za SAD, osobito nakon završetka kineske revolucije 1949. S druge strane SAD su u Japanu našle čvrstu osnovu za stacioniranje svojih snaga i geopolitičku kontrolu jugoistočne Azije. Japan se nastojao držati doktrine Shigeru Yoshide (bivšeg predsjednika nekoliko vlada), koja se odnosila na: usredotočenost na ekonomska pitanja, lako naoružavanje i strogo izbjegavanje međunarodnih sporova i sukoba, a time u vezi i držanje po strani od rješavanja globalnih pitanja i prihvaćanje vojne zaštite SAD i posljedično, slijeđenje njihovog političkog vodstva. Na taj način Japan je postao jedna od najmoćnijih ekonomskih i naučno-tehnoloških država u svijetu, ali isto tako i politički i vojni patuljak. Iako moćna ekonomska sila, japanski politički značaj u međunarodnoj zajednici se smanjuje, jer se na političkom i vojnom planu percipira kao nedovoljno suveren i nepouzdan. Bliska veza sa SAD i dalje je… Čitaj više »

Kažun
4 godine prije

Putin prodaje sve za 10 mil. dolara ko i DRIVO?

Kile
4 godine prije

Bravo Japan

© 2023 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI