EKSKLUZIVNO – Lavrov objašnjava ruske uvjete o Ukrajini, Krimu i nuklearnom oružju

Lavrov - CBS Interview
26 komentara

U intervjuu za CBS, ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov predbacio je toj televizijskoj mreži što sugerira da Moskva nije spremna na ustupke kako bi se okončao sukob u Ukrajini. Naglasio je da je Rusija predana traženju “ravnoteže interesa” sa SAD-om i Ukrajinom. Lavrov je dodao da je Rusija uvijek spremna za “ozbiljne i uvažavajuće” pregovore, za razliku od Kijeva, kojeg je optužio za “komuniciranje putem medija”.

Najviši diplomat rekao je da razgovori s Washingtonom “idu u pravom smjeru” jer je američki predsjednik Donald Trump priznao pogreške NATO-a i kršenje ruskih prava u Ukrajini.

Pozdravio je Trumpov plan primirja, ali zahtijevao čvrsta jamstva da Ukrajina neće iskoristiti primirje za obnovu svoje vojske.

Odgovarajući na američke optužbe da Moskva ima oružje u svemiru, Lavrov je odbacio te tvrdnje kao neistinite. Rekao je da Rusija već dugo promiče UN-ov sporazum o zabrani nuklearnog oružja u svemiru, što SAD odbijaju podržati.

Lavrov je nazvao pripadnost Krima Rusiji “gotovom činjenicom” i pohvalio Trumpa što je to priznao.

Evo CBS intervjua u cijelosti:

Pitanje: Dobro jutro, ministre Lavrov. Želim vas pitati o onome što se dogodilo u Kijevu. Bio je veliki ruski napad na taj glavni grad oko 1 sat ujutro. Predsjednik Trump je javno izjavio da ruski napadi nisu potrebni i da dolaze u vrlo lošem trenutku. “Vladimire, stani”, bio je njegov citat. Zbog čega je vrijedilo ubijati civile kada Ukrajina kaže da je spremna za primirje?

Sergej Lavrov: Mi gađamo samo vojne ciljeve ili civilne lokacije koje koristi vojska. Predsjednik Putin to je izrazio mnogo puta, i ovaj put nije drugačije. Mi nikada svjesno ne gađamo civilne lokacije, za razliku od Zelenskog režima.

Pitanje: Znači, je li ovo bio namjeran napad, a ne pogreška?

Sergej Lavrov: Ako je ovo bio cilj koji je koristila ukrajinska vojska, Ministarstvo obrane, zapovjednici na terenu imaju pravo napasti ih.

Pitanje: Dakle, samo da bude jasno, kada predsjednik Sjedinjenih Država kaže: “Vladimire, stani”, je li ovo odbijanje tog zahtjeva, ili je procjena da je zbog onoga što kažete u vezi s brigama taj gubitak civilnih života bio vrijedan?

Sergej Lavrov: Pa, mogu vas uvjeriti da meta koja je napadnuta nije bila nešto apsolutno civilno poput TV centra u Beogradu 1999. To je bio namjeran napad na civilni cilj.

U našem slučaju, mi gađamo samo one lokacije koje koristi vojska. A što se tiče primirja i poziva da se zaustavi, predsjednik Putin odmah je podržao prijedlog predsjednika Trumpa prije nekoliko tjedana da se uspostavi 30-dnevno primirje pod uvjetom da ne ponovimo pogreške iz posljednjih 10 godina kada su sporazumi bili potpisani, a onda bi ih Ukrajina kršila uz podršku i poticaj Bidenove administracije i europskih zemalja.

To je bila sudbina dogovora iz veljače 2014. Zatim je to bila sudbina minskih sporazuma, i to je bila sudbina dogovora postignutog na temelju ukrajinskih prijedloga u Istanbulu u travnju 2022.

Tako da je predsjednik Putin rekao: “Primirje, da, ali želimo jamstva da primirje neće ponovno biti iskorišteno za jačanje ukrajinske vojske i da opskrba oružjem treba prestati.”

Pitanje: Ukrajina je 11. ožujka prihvatila tu ideju primirja uz posredovanje SAD-a bez preduvjeta. Vi kažete da su preduvjeti pregovori za okončanje nečeg drugog?

Sergej Lavrov: Ne, to nije preduvjet. To su naučene lekcije nakon najmanje tri puta. Dogovori, slični onome o kojem sada razgovaramo, bili su prekršeni od strane ukrajinskog režima uz snažnu podršku iz europskih prijestolnica i Bidenove administracije.

Ako želite primirje samo da biste nastavili opskrbljivati oružjem Ukrajinu, pa koja je vaša svrha? Znate što su Kaja Kallas i Mark Rutte rekli o primirju i rješavanju? Otvoreno su izjavili da mogu podržati samo dogovor koji će na kraju učiniti Ukrajinu jačom, učiniti Ukrajinu pobjednikom. Pa ako je to svrha primirja, ne mislim da je to ono što predsjednik Trump želi. To je ono što Europljani, zajedno sa Zelenskim, žele napraviti od inicijative predsjednika Trumpa.

Pitanje: Hoće li Rusija nastaviti gađati Kijev unatoč tome što predsjednik Trump kaže: “Vladimire, stani”?

Sergej Lavrov: Ne slušate me. Nastavit ćemo gađati lokacije koje koristi vojska Ukrajine, neki plaćenici iz stranih zemalja i instruktori koje su Europljani službeno poslali da pomognu gađati ruske civilne lokacije.

Ako pogledate situaciju u Kurskoj regiji Rusije, na primjer, ne postoji nijedan vojni cilj u posljednjih šest mjeseci koje bi Ukrajinci gađali.

Također je postojao prijedlog predsjednika Trumpa, kojeg je odmah podržao predsjednik Putin, da se uvede jednomjesečni moratorij na napade na energetsku infrastrukturu. Mi nikada nismo prekršili tu obvezu predsjednika Putina. A Ukrajinci su prekršili ono što je Zelenski naizgled podržao nekoliko stotina puta. I poslao sam Marcu Rubiju i Ujedinjenim narodima popis tih napada. To zaista govori mnogo.

Pitanje: Ukrajina to osporava, ali ostavljajući to po strani, želim vas pitati o onome što je predsjednik Trump rekao u srijedu. Predsjednik Sjedinjenih Država kaže da misli da SAD i Rusija imaju dogovor, hajdemo to završiti. Slaže li se predsjednik Putin?

Sergej Lavrov: Pa, predsjednik Sjedinjenih Država vjeruje, i mislim s pravom, da idemo u pravom smjeru. Izjava predsjednika spominje dogovor, i mi smo spremni postići dogovor, ali još uvijek postoje neke specifične točke, elementi tog dogovora koji se trebaju uskladiti, i mi smo zauzeti upravo tim procesom. A predsjednik Sjedinjenih Država nije objasnio elemente dogovora, pa nije primjereno da ja to činim.

Pitanje: Ali rekao je da postoji dogovor, i da šalje svog izaslanika, Stevea Witkoffa, na sastanak s Vladimirom Putinom u petak u Rusiji. Hoće li se taj sastanak i dalje održati i trebamo li očekivati dogovor ovaj tjedan?

Sergej Lavrov: Pa, ne vjerujete riječi predsjednika Sjedinjenih Država?

Pitanje: Pitao sam za riječ vašeg predsjednika. Što će on reći američkom izaslaniku?

Sergej Lavrov: Nastavljamo naše kontakte s američkom stranom o situaciji u Ukrajini. Postoji nekoliko znakova da se krećemo u pravom smjeru, prije svega, jer je predsjednik Trump vjerojatno jedini vođa na Zemlji koji je prepoznao potrebu za rješavanjem temeljnih uzroka ove situacije. Kada je rekao da je bila ogromna pogreška uvući Ukrajinu u NATO, i da je to bila pogreška Bidenove administracije, i želi to ispraviti.

I Marco Rubio izrazio je jučer, mislim, također procjenu da američki tim sada bolje razumije rusku poziciju i temeljne uzroke ove situacije. Jedan od tih temeljnih uzroka, osim NATO-a i stvaranja izravnih vojnih prijetnji Rusiji upravo na našim granicama, drugi je prava nacionalnih manjina u Ukrajini. Sve rusko, mediji, obrazovanje, kultura, sve je zakonom zabranjeno u Ukrajini. I da bismo izašli iz ove krize, ne možemo samo zaboraviti ljudska prava.

Kad god raspravljamo o Iranu, Venezueli, Sjevernoj Koreji, bilo čemu, američki pregovarači na prvo mjesto stavljaju ljudska prava. Imaju tvrdnje u tom pogledu prema Kini, prema nama, prema bilo kome. Ali kad god Europljani i druge zapadne nacije govore o Ukrajini, nitko ne može promrmljati riječi ljudska prava. Baš nitko.

Naprotiv, ono što Ursula von der Leyen i drugi ljudi u Bruxellesu i u Europi kažu je da Ukrajina brani europske vrijednosti. Dakle, jedna od tih vrijednosti je ukidanje ruskog jezika. Zamislite da Izrael ukine arapski jezik u Palestini. Samo zamislite.

Pitanje: Spomenuli ste da SAD i Rusija trebaju raditi na nekim od tih detalja dogovora.

Sergej Lavrov: Da, želite da se detaljno objasne detalji?

Pitanje: Pa, naravno, volio bih to, ali to nije način. Europski izvori kažu da je američki prijedlog zapravo samo neka vrsta popisa natuknica. Ima li Rusija detalje, detalje koji su vam potrebni u ovom trenutku?

Sergej Lavrov: Gledajte, mi smo stvarno pristojni ljudi. I za razliku od nekih drugih, nikada ne raspravljamo javno o onome o čemu se raspravlja u pregovorima. Inače, pregovori nisu ozbiljni.

Da biste tražili nečije mišljenje o biti, idite Zelenskom. On je sretan razgovarati s bilo kim putem medija, čak i s predsjednikom Trumpom. Prezentira svoje zahtjeve.

Mi smo ozbiljni. Mi smo ozbiljni ljudi. I razmatramo ozbiljne prijedloge. Dajemo ozbiljne prijedloge. I to je proces koji ne bi trebao biti javan do njegovog završetka.

Pitanje: U redu. Dakle, nikakav dogovor nije neposredan?

Sergej Lavrov: Nisam to rekao. Sada razumijem, usput, zašto ste željeli dobiti kratke odgovore na vaša pitanja. Želite da neki slogani budu u emitiranju.

Pitanje: Ne, predsjednik Sjedinjenih Država rekao je da postoji dogovor s Rusijom. Pa sam htio pitati Rusiju postoji li dogovor sa Sjedinjenim Državama.

Sergej Lavrov: Pa, dali smo naše komentare na tu izjavu. Pregovori se nastavljaju. I do kraja pregovora ne možemo otkriti o čemu se radi.

Pitanje: U redu. Savjetnik za nacionalnu sigurnost Mike Walz rekao je prošlog mjeseca da predsjednik Trump traži da se tisuće ukrajinske djece koja su odvedena u Rusiju oslobode sada kao dio onoga što je on nazvao “mjerama izgradnje povjerenja”. Koje korake je Rusija poduzela da udovolji Trumpovom zahtjevu?

Sergej Lavrov: Gledajte, mnogo prije zahtjeva iz Washingtona, bavili smo se pitanjem sudbine djece koja su se tijekom sukoba našla izvan svojih domova, izvan svojih obitelji. Većina te djece pohađala je sirotište. I čim objavimo bilo kakve detalje koje imamo o toj djeci, i čim se relevantni, mislim, roditelji ili drugi relevantni rođaci pojave, oni dobivaju djecu natrag. To je bio proces u posljednje gotovo tri godine između ombudsmana Rusije i Ukrajine.

Pitanje: Dakle, nema novog oslobađanja tisuća ukrajinske djece na zahtjev predsjednika Trumpa?

Sergej Lavrov: Ne, nije bilo nikoga. Nitko ne zna zašto su neki stručnjaci savjetovali predsjednika o tisućama ukrajinske djece.

S vremena na vrijeme, jednom u dva ili tri mjeseca, organiziramo razmjene s Ukrajincima uz pomoć Katara, Saudijske Arabije, Ujedinjenih Arapskih Emirata, koji ne stvaraju, znate, buku oko onoga što rade. Oni samo čine nešto u čemu mi sudjelujemo na vrlo konstruktivan način, vraćajući djecu roditeljima ili rođacima.

Pitanje: Ali koje “mjere izgradnje povjerenja” Rusija može ponuditi sada, posebno nakon ovog napada u Kijevu, gdje predsjednik Sjedinjenih Država kaže: “Vladimire, stani”. Kako uvjeravate Sjedinjene Države da je Rusija zapravo ozbiljna oko mira?

Sergej Lavrov: Pa, “mjera izgradnje povjerenja” bilo je mnogo u posljednjih 10 godina. Spomenuo sam dogovor u veljači…

Pitanje: Taj napad je bio tijekom noći.

Sergej Lavrov: Želite kratak odgovor, zar ne? Kako razumijem iz vaših uvodnih riječi, ili želite odgovor koji objašnjava situaciju?

Prijedlog predsjednika Trumpa o 30-dnevnom moratoriju na napade na energetsku infrastrukturu podržao je predsjednik Putin i strogo poštovao. To je bila mjera izgradnje povjerenja protiv politike i djelovanja Zelenskog režima. Kao što sam rekao, nekoliko stotina puta pogođena je civilna energetska infrastruktura.

Druga mjera izgradnje povjerenja bio je prijedlog predsjednika Trumpa i njegovog tima da se obnovi dogovor o Crnom moru. I delegacije su se sastale u Istanbulu, u Rijadu. Delegacije su razmijenile stajališta kako se ovo može praktično provesti. I prijedlozi koje je dala Rusija razmatraju se od strane Sjedinjenih Država. Postoji mnogo drugih primjera o mjerama izgradnje povjerenja.

Ali ako vjerujete da je samo Ukrajina zainteresirana za izgradnju povjerenja, mislim da bi kratak odgovor bio da je to iluzija.

Pitanje: Uzimate li predsjednika Trumpa za riječ kad kaže da će Rusiji, ako ne bude u stanju postići dogovor o okončanju krvoprolića u Ukrajini, uvesti sekundarne carine, mislim sekundarne sankcije na naftu koja dolazi iz Rusije. Ili mislite da je u ovom trenutku odnos između Rusije i Amerike obnovljen i da se to neće dogoditi?

Sergej Lavrov: Pa, ne mogu komentirati što vi mislite da je predsjednik Trump mislio kad je nešto rekao.

Pitanje: Što vi mislite da je mislio kada je rekao sekundarne carine na naftu koja dolazi iz Rusije?

Sergej Lavrov: Pa, čujemo mnogo stvari od predsjednika Trumpa. Predsjednik Trump je rekao da mu je dosta situacije u ovom rješavanju, posebno jučer kada je komentirao izjave Zelenskog. I predsjednik Trump ima svoje prijedloge i ima svoj stil u spominjanju tih prijedloga u svojim javnim govorima.

Usredotočujemo se, kao što sam rekao, na stvarne pregovore koje predsjednik Trump podržava i naredio je svojim ljudima da nastave sudjelovati u tim pregovorima. Žao mi je, odgovor je malo duži, ali teško je objasniti drugačije.

Pitanje: Pitao sam o prijetnji sankcijama ili sekundarnim carinama, jer ste nedavno rekli u jednom intervjuu, ako biste morali osobno birati strane, zadržali biste postojeće sankcije protiv Rusije. Rekli ste da ste restrukturirali gospodarstvo da bude samodostatno. I postoji rastući strah da će, citiram, lukavi Amerikanci iznenada ukinuti sankcije kako bi preplavili naše tržište uslugama i tehnologijama. Pa ako je to slučaj, zašto bi Sjedinjene Države uopće trebale razmotriti ukidanje sankcija?

Sergej Lavrov: Zašto me pitate? Upravo ste citirali moju izjavu, i ta izjava je jasna meni i jasna svima onima koji su je pročitali. Ako imate pitanja za američku stranu, kako oni tretiraju situaciju, nije prava adresa da to postavite meni.

Pitanje: Dakle, vi želite zadržati sankcije. Je li to zaista ruska pozicija?

Sergej Lavrov: Ne želim ponovno objašnjavati ono što sam objasnio, mislim, na prilično jasan način. I citirali ste, mislim, vrlo blizu stvarnom sadržaju. Da, ali bilo je malo duže nego što obično preferirate, znam.

Pitanje: Pa, još u veljači. Ipak, jedan od vaših kolega, Kiril Dmitrijev, koji vodi Fond suverenog bogatstva i bio je aktivan u diplomaciji sa Sjedinjenim Državama, rekao je nešto malo drugačije. Zato tražim pojašnjenje, jer je rekao da postoji očekivanje da će se američke tvrtke vratiti na rusko tržište u drugoj polovici 2025.

Sergej Lavrov: Pa, predsjednik Rusije komentirao je ovu situaciju. Rekao je da nemamo ništa protiv američkih tvrtki, ali one tvrtke koje su odlučile napustiti svoje poslovanje u Rusiji mogle bi otkriti da je njihovo mjesto već zauzeto od strane ruskih ili drugih stranih ulagača. I u tom slučaju, ne bismo donosili nikakve odluke koje bi diskriminirale one koji su došli ulagati u Rusiju umjesto Amerikanaca. Ako američke tvrtke žele doći na mjesto koje još nije zauzeto, ako žele predložiti projekt, novi projekt povrh prethodnih poslovnih veza, naravno, razmotrit ćemo to. I ako pronađemo ravnotežu naših interesa, mislim da bi bilo samo prirodno zajedno započeti poslovanje.

Pitanje: Pa, u kojim područjima je SAD ponudio ukidanje sankcija? Jer mnogim američkim tvrtkama trenutno ne bi bilo moguće ući na rusko tržište pod postojećim sankcijama.

Sergej Lavrov: Na njima je da odluče.

Pitanje: Dakle, nije dana nikakva ponuda?

Sergej Lavrov: Ne. Kako možemo nešto ponuditi? U situaciji kada…

Pa, Sjedinjene Države nam jasno govore da su zainteresirane za zajedničko poslovanje. Mi nikada ne odbijamo poslovne prijedloge pod uvjetom da se temelje na jednakim mogućnostima i odnosu jednih prema drugima i vode do ravnoteže interesa.

Specifične prijedloge koji se spominju u medijima ne mogu komentirati. To nije ozbiljno. Mi ne djelujemo poput ljudi u Kijevu koji razgovaraju sa svijetom putem medija, uključujući razgovor s predsjednicima velikih zemalja.

Pitanje: Dakle, ako vas ispravno shvaćam, vi se niti bojite sankcija niti želite da se ukinu?

Sergej Lavrov: Gledajte, citirali ste moju izjavu i citirali ste je ispravno. To je moj stav.

Pitanje: U redu. Dakle, kad predsjednik Trump prijeti novim sankcijama, to nije briga?

Sergej Lavrov: Pitate ovo po treći put. Ovo je bio kratak odgovor, usput.

Pitanje: Vi ste bili kratki i izravni na tom dijelu. Pitao sam o sankcijama radi jasnoće i izravnosti. Općenito govoreći, kad gledate što se događa na bojištu u Ukrajini trenutno, analitičari kažu da je oko 18% ukrajinskog teritorija pod kontrolom ruskih snaga. Američka obavještajna služba kaže da su trendovi na bojištu u Rusiji korist. Pa ako je to slučaj, zašto bi SAD vjerovao da je Rusija ozbiljna u vezi okončanja rata ako je sve u vašu korist?

Sergej Lavrov: Pa, sudimo po reakciji naših američkih kolega na ono što im govorimo. I to se čini tijekom pregovora. Oni su povjerljivi, kao i svaki ozbiljan pregovor. I oni znaju naš stav. I kao što sam citirao Marca Rubia, on je javno rekao da sada bolje razumiju ruski stav i razloge za ono što se događa. I rekao je da nitko u Washingtonu nije podigao prst da učini isto da pokuša razumjeti Rusiju tijekom Bidenove administracije.

I to podrazumijeva da se dijalog nastavlja, da dijalog podržavaju Sjedinjene Države, i ja ponavljam da ga podržava Ruska Federacija, i taj dijalog se nastavlja.

Pitanje: Dakle, predsjednik Trump je rekao da očekuje da će se uskoro sastati s Vladimirom Putinom. Koje je prihvatljivo vrijeme i mjesto? Zašto bi se trebali sastati?

Sergej Lavrov: Gledajte, predsjednici su gospodari vlastite sudbine i vlastitog rasporeda.

Čuo sam da predsjednik Trump kaže da planira biti negdje sredinom svibnja, i da će nakon toga predložiti neke datume. Ne mogu dodati ništa drugo.

Pitanje: Da, rekao je da je upitan o sastanku s Vladimirom Putinom konkretno u Saudijskoj Arabiji, i rekao je najvjerojatnije ne. To je sredinom svibnja, ali nedugo nakon toga.

Sergej Lavrov: Rekli ste istu stvar kao i ja.

Pitanje: Da.

Sergej Lavrov: Dakle, čitamo iste novine i gledamo iste kanale na TV-u.

Pitanje: Da, ali ja ne mogu podignuti telefon i nazvati Marca Rubia, državnog tajnika, kao što vi možete. Koje planove radite za njihov susret?

Sergej Lavrov: Gledajte, nadam se da vaši slušatelji vrlo dobro razumiju da nije etički za ministra vanjskih poslova da prejudicira, da pretpostavlja o čemu bi predsjednici mogli ili ne bi mogli razgovarati.

Pitanje: Ali mislite li da bi bilo dobro da se dva čelnika uskoro sastanu? Očekujete li da pregovaraju Rubio i Witkoff?

Sergej Lavrov: Mi smo uvijek za sastajanje s ljudima koji su spremni za dijalog. Predsjednik Putin ponovio je to tisuću puta.

Kada smo se sastali u Rijadu, zajedno sa savjetnikom za vanjsku politiku predsjednika Putina, Jurijem Ušakovom, s Marcom Rubiom i Mikeom Waltzom, američki kolege jasno su izjavili da se američka politika čvrsto temelji na američkim nacionalnim interesima. Oni razumiju da je ruska politika koju vodi predsjednik Putin također temeljena na ruskim nacionalnim interesima, i da je odgovornost velikih sila osigurati da kad god se ti nacionalni interesi ne podudaraju, a to je u većini slučajeva, ta razlika ne bi smjela prerasti u konfrontaciju. I zato služi dijalog.

Ali također su dodali da kada se nacionalni interesi dvije ili više zemalja podudaraju, bilo bi glupo propustiti priliku da se ta podudarnost pretvori u neke materijalne obostrano korisne projekte. To je apsolutno naš stav.

Pitanje: Znate da predsjednik Trump navršava 100 dana na funkciji, i jasno je dao do znanja da mu ponestaje strpljenja s diplomacijom ovdje. Očekujete li da će SAD i Rusija nastaviti razgovarati nakon što ovi potencijalni mirovni pregovori propadnu? Hoću reći, je li obnavljanje odnosa toliko značajno sada da mislite da bi moglo izdržati propast mirovnih pregovora u Ukrajini?

Sergej Lavrov: Prvo, Rusija je uvijek dostupna za dijalog. Dakle, pitanje morate postaviti američkoj strani. Drugo, vi prejudicirate trenutni proces govoreći o eventualnom kolapsu pregovora.

Mi se koncentriramo na posao, ne na razmišljanje, znate, o neuspjesima ili pobjedama, o bilo čemu. Ako se ne koncentrirate na činjenice, to je ono što mi radimo. Ne možete biti ozbiljni u onome što radite.

Pitanje: Pa, predsjednik Trump i državni tajnik Rubio rekli su da se prozor zatvara, da vrijeme istječe. To nije moje mišljenje. To je ono što su rekli.

Sergej Lavrov: Ne, čekajte trenutak. Upravo sam citirao Marca Rubia, koji je jučer govorio o boljem razumijevanju ruskog stava. Dakle, možda ste to propustili.

Pitanje: Pa, također je rekao da odluka treba biti donesena u danima i da se SAD ima na druge stvari fokusirati.

Sergej Lavrov: Ne. Razumijemo nestrpljivost. Jer u američkoj kulturi, stvarate očekivanja i potičete napetost oko tih očekivanja. To ne pomaže vođenju realne politike.

Ali u našem slučaju, kao što sam rekao, uvijek smo spremni za dijalog, spremni za pregovore, i ne bismo, znate, počeli računajući na neuspjeh. To bi bila karakteristika loših pregovarača, neiskusnih pregovarača.

Pitanje: Drugi u ruskoj vladi predložili su da bi SAD i Rusija mogli surađivati na Arktiku. Postoje li specifična područja rasprave za suradnju trenutno?

Sergej Lavrov: Vi uvijek želite da otkrijem stvari o kojima bi mogli razgovarati odgovarajući dužnosnici Rusije i Sjedinjenih Država, oni koji su odgovorni za trgovinu, gospodarsku suradnju, investicije, i tako dalje i tako dalje.

Kako očekujete da sudionik pregovora, koji tek trebaju postići neku vrstu konkretnog razumijevanja, otkrije detalje u javnosti? To nije ozbiljno.

Da, pročitao sam knjigu predsjednika Trumpa, “Umijeće sklapanja posla”, i on ne savjetuje otkrivanje informacija prije nego što je vrijeme.

Pitanje: S poštovanjem, predsjednik Trump prilično mnogo govori o stvarima koje bi želio učiniti s Rusijom i prilikama za zajedničku suradnju. Razumijem da vi to ne želite. O specifičnim stvarima koje je predsjednik Trump rekao u javnosti, jedna od stvari koju je spomenuo je da bi SAD mogao raditi s Ukrajinom na upravljanju najvećom nuklearnom elektranom u Europi, koja se nalazi u području koje, znate, Zaporožje. Rusi trenutno kontroliraju to područje. Slažete li se s javnim izjavama predsjednika Trumpa da bi najbolja sigurnost bila da SAD i Ukrajina zajedno upravljaju time?

Sergej Lavrov: Ne, nikada nismo primili takvu ponudu, a ako primimo, objasnili bismo da elektranom, Nuklearnom elektranom Zaporožje, upravlja državna korporacija Ruske Federacije zvana Rosatom. Ona je pod nadzorom osoblja IAEA-e koje je stalno smješteno na lokaciji, i da nije redovitih ukrajinskih pokušaja da napadnu stanicu i stvore nuklearnu katastrofu za Europu i za Ukrajinu, također, sigurnosni zahtjevi su u potpunosti provedeni. To je u vrlo dobrim rukama.

Pitanje: Dakle, to je ne?

Sergej Lavrov: Ne. Ne mislim da je bilo kakva promjena zamisliva.

Pitanje: U redu, jer to je bilo u javnoj izjavi Bijele kuće za medije.

Sergej Lavrov: Mi, kao što sam rekao, nismo primili nikakav prijedlog koji bi bio specifičan, pa, znate, razumijem da novinari moraju špekulirati. Mi ne možemo špekulirati o nečemu što se zaista ne spominje tijekom pregovora.

Pitanje: O Zaporoškoj stanici se sada ne pregovara?

Sergej Lavrov: Trebam li reći to po treći put? Htjeli ste da budem kratak.

Pitanje: Čuo sam vas, ali samo želim biti krajnje jasan jer se i to široko navodi kao dio američkog prijedloga koji je trenutno na stolu.

Sergej Lavrov: Zašto me ne pitate o stavu predsjednika Trumpa o Krimu?

Pitanje: Sviđalo vam se ono što je predsjednik Trump rekao o Krimu jučer kada je rekao da je pod ruskom kontrolom.

Sergej Lavrov: Nije stvar sviđanja ili nesviđanja. Stvar je u tome da je rekao istinu, i kada je Zelenski rekao da je to apsolutno isključeno jer je Krim dio Ukrajine prema ustavu, nitko u Europi ili u državama, usput, nije ga podsjetio da osim teritorijalnih pitanja, ukrajinski Ustav jamči, citiram, “slobodan razvoj, korištenje i zaštitu ruskog i drugog jezika nacionalnih manjina u Ukrajini”, i jamče razvoj etničkog, kulturnog, jezičnog i vjerskog identiteta svih naroda i nacionalnih manjina u Ukrajini. To je također u ustavu, ali kao što sam već spomenuo, a vi ste odlučili ne ići dublje u ovu temu, nitko na Zapadu čak ne spominje ljudska prava kada zahtijevaju da “Ukrajina porazi Rusiju na bojištu”.

Pitanje: Predsjednik Trump rekao je da se o Krimu sada ne raspravlja.

Sergej Lavrov: Da, jer je to gotova stvar.

Pitanje: Mislite da Rusija okupira i kontrolira i neće pregovarati o budućnosti Krima? Je li to ono što govorite?

Sergej Lavrov: Rusija ne pregovara o svom vlastitom teritoriju. I predsjednik Trump to razumije.

Pitanje: Jedna konkretna stvar koju vi želite u javnom prostoru, rekli ste da je sve drugo što sam vas pitao o američkom prijedlogu previše osjetljivo za raspravu. Postoji li bilo koji drugi dio američkog prijedloga koji vam se sviđa?

Sergej Lavrov: Ne, ne, ne. Samo sam komentirao ono što je rečeno javno. I također sam rekao da normalni pregovarači, ponovno to naglašavam, normalni pregovarači ne pregovaraju bacajući mikrofon. Oni se sastaju i razgovaraju, slušaju jedni druge, pokušavaju razumjeti, pokušavaju vidjeti gdje se može postići ravnoteža interesa, i tako su organizirani naši kontakti s američkim predstavnicima.

Pitanje: S poštovanjem, vi ste bili na najvišim razinama ruske diplomacije 30 godina…

Sergej Lavrov: Koliko?

Pitanje: Barem 30 godina. Mislim, bili ste na vrlo ključnim diplomatskim ulogama unutar vrha ruskog diplomatskog sustava vrlo, vrlo dugo vremena. Ne mislim da je bilo koji dio ovoga tipičan ili normalan, da upotrijebim riječi koje ste vi koristili. Steve Witkoff je izaslanik. Kiril Dmitrijev je izaslanik Vladimira Putina ovdje. Mislite li da je nesretno što se međunarodni sustav diplomacije ne koristi više i što je to ova vrsta jedan-na-jedan osobne strukture izaslanika?

Sergej Lavrov: Niste izrazili svoje razočaranje što međunarodni sustav diplomacije nije korišten tijekom cijelog trajanja Bidenove administracije. Niste spomenuli da su Europljani zaista vrlo nervozni što su marginalizirani. Ali mogu citirati mnogo toga što su Europljani izjavili. Već sam spomenuo Kaju Kallas i Ursulu von der Leyen, koje su rekle: “Svaki dogovor mora osigurati da je Ukrajina jača i da je Ukrajina iznad Rusije.”

Gledajte, trebaju li vam pregovarači koji vjeruju u ovu vrstu logike i koji ne žele tražiti poštenu ravnotežu interesa? Trumpova administracija zainteresirana je za traženje ravnoteže interesa. Oni iskreno žele bolje razumjeti ruski stav. I dobivaju to razumijevanje. I mi bolje razumijemo američki stav kroz pregovore i sastanke i rasprave koje imamo s njima.

Pitanje: Još u siječnju, Rusija je potpisala sporazum s Iranom da postane strateški partner. Bi li Rusija bila voljna prekinuti taj odnos na zahtjev SAD-a ako bi to značilo bolje odnose s Amerikom?

Sergej Lavrov: Nikada nije bilo takvog zahtjeva. I mi pozdravljamo proces koji je započet između Sjedinjenih Država i Irana. Spremni smo biti od pomoći ako strane vjeruju da to može biti slučaj. I oni to znaju.

Pitanje: Vi ste bili pregovarač 2015. u ime Rusije za taj povijesni međunarodni sporazum, JCPOA. I dio kako je Rusija bila od pomoći bilo je uništavanje iranskog obogaćenog nuklearnog materijala. Je li to ponuda koju biste ponovno dali?

Sergej Lavrov: Nismo bili uključeni u uništavanje iranskog nuklearnog materijala.

Pitanje: Odlaganje.

Sergej Lavrov: Dio dogovora bio je premjestiti određenu količinu tog materijala u Rusiju na čuvanje.

Pitanje: U redu. Dakle, ne uništavanje, nego čuvanje. Biste li čuvali iranski obogaćeni nuklearni materijal koji su napravili?

Sergej Lavrov: Gledajte, rekao sam: “Ne guramo nos u pregovore između dvije zemlje, od kojih jedna nije Rusija.” I rekao sam vrlo jasno, vjerujem, ali željeli ste kratak odgovor, morat ću biti duži, budući da vjerojatno ne prolazi.

Pozdravljamo dijalog između SAD-a i Irana. Svakako bismo bili spremni pomoći ako obje strane vjeruju da će to biti korisno. I oni znaju da smo spremni.

Pitanje: Pa, tada su bile sankcije i pritisak na UN-u. To je vrlo drugačija dinamika sada. Želim vas brzo pitati o nuklearnom oružju, jer je Rusija takva nuklearna velesila. Prema američkoj obavještajnoj službi, Rusija razvija novi satelit namijenjen nošenju nuklearnog oružja, koji bi srušio druge satelite i uništio SAD ako se koristi. To je u javno objavljenom materijalu. Namjerava li Rusija prekršiti prošle ugovore i stvarno staviti nuklearno oružje u svemir?

Sergej Lavrov: Pa, prije nego što postavite ovo pitanje, morate provjeriti je li to istina ili nije, što vaša vojska, američka obavještajna služba kaže…

Slušao sam predsjednika Trumpa o njegovim pogledima o tome što je popis postignuća američke obavještajne službe. I imam svoje vlastite činjenice na koje se oslanjam.

Mi smo godinama promovirali u Ujedinjenim narodima rezoluciju kojom se zabranjuje stavljanje bilo kakvog nuklearnog oružja u svemir. Zemlja koja je kategorički protiv toga su Sjedinjene Države. Istodobno, Sjedinjene Države promiču pristup prema kojem žele zabraniti stavljanje konvencionalnog oružja u svemir. I ne mogu odgovoriti na pitanje: “Znači li to da nuklearno oružje planiraju premjestiti u orbitu?”

Dakle, moj odgovor je vrlo jasan. Mi smo se u Ujedinjenim narodima zalagali za pravnu zabranu stavljanja bilo kakvog nuklearnog oružja u svemir. A Sjedinjene Države, barem tijekom Bidenove administracije, to je bio slučaj, bile su kategorički protiv toga.

Pitanje: To je bila obavještajna zajednica Trumpove administracije koja je objavila te nalaze samo prije nekoliko tjedana. Kažete li da su nalazi obavještajne zajednice Trumpove administracije netočni u vezi s razvojem novog satelita u Rusiji namijenjenog nošenju nuklearnog oružja?

Sergej Lavrov: Porekli smo te tvrdnje. Mi, još jednom, ne možemo pomoći ponavljajući, godinama smo promovirali u Ujedinjenim narodima sporazum, ne deklaraciju, sporazum koji zabranjuje stavljanje oružja u svemir. A Sjedinjene Države su protiv toga. Ne mogu komentirati valjanost obavještajnih izvješća, kao što sam vam rekao. Nikada nismo primili nikakve činjenice koje bi potvrdile te tvrdnje.

Pitanje: Imate li bilo kakav interes za razgovore o kontroli naoružanja sa Sjedinjenim Državama, s Trumpovom administracijom?

Sergej Lavrov: To su Sjedinjene Države koje su prekinule proces jačanja strateške stabilnosti. I ako su Sjedinjene Države voljne vratiti se na taj trag, vidjet ćemo koji su uvjeti pod kojima bi to bilo moguće. Dok smo u doktrinarnim dokumentima SAD-a opisani kao protivnici, kada su dužnosnici u Washingtonu prije nekog vremena nas nazivali neprijateljem.

Dakle, želimo razumjeti što Washington misli o našem odnosu i je li Washington spreman za, naglasio bih još jednom, ravnopravan, međusobno poštujući dijalog koji vodi ka pronalaženju ravnoteže interesa. Ako je to pristup, sve je moguće.

Pitanje: Ministre, dolazimo do kraja, ali prije nego što vas pustim, iz svega što ste iznijeli, nisam čuo od vas da je Rusija voljna učiniti bilo kakvu ustupku po bilo čemu do sada.

Sergej Lavrov: Ne, moj kratak odgovor je, u krivu ste.

Više sam puta naglašavao u vezi s Ukrajinom, u vezi sa strateškim odnosima sa Sjedinjenim Državama, naglašavao sam našu spremnost da tražimo ravnotežu interesa. Ako ovo nije ono što vaša postaja smatra spremnošću za pregovore, onda ne znam kako biti još manje rječit u pokušaju da budem kratak u svojim odgovorima.

Pitanje: Pa, bilo je vrlo jasnih, specifičnih stvari koje je rekla Trumpova administracija, kao što je potpredsjednik koji je rekao da bi trenutne linije kontakta u Ukrajini zamrznule i završile prilično blizu mjesta gdje su trupe trenutno. Smatrate li to zaista ustupkom?

Sergej Lavrov: Ne raspravljam javno o detaljima onoga što je predmet pregovora. Razumijem da volite glasine jer se glasine šire…

Pitanje: Potpredsjednik Sjedinjenih Država rekao je to na kameri.

Sergej Lavrov: Je li to bilo pitanje? Što ste rekli?

Pitanje: Pa, glasina. Glasina. Rekli ste da je to glasina. Potpredsjednik je to rekao.

Sergej Lavrov: Ne, rekao sam za nas. Mi ne raspravljamo o stvarima koje su predmet pregovora.

Novinar: U redu. Ministre Lavrov, hvala na vašem vremenu.

cbsIntervjuSergej Lavrlov
Pretplatiti se
Obavijesti o
3000


26 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Shumadinac
24 dana prije

Tramp-EU, dobar-los policajac. A masa pusi li ga, pusi.

Najverovatnije ce biti napravljen neko dogovor, dovoljno za Nobela Trampu a onda provokacija Ukrajine…
Rusija saradjuje u dogovorima I tako smanjuje ucinak negative propaganda Ali je cena mozda previsoka.

borjana
24 dana prije

Ja se nadam da će nam sad troling kraljica objaviti bar neke preliminarne rezultate njenih daljnjih velikoumnoh i stručnih ekspertiza i opet nedvojbeno dokazati kako Kremlj skupa sa ursulom von der l. i kajom kalas vladaju Europom te planski razaraju i geografski uništavaju Rusiju i njen narod. To šta se Rusija još dodatno proširila i na 20% Ukrajine je samo optička varka i magija u linearnom vremenu i digitalnom matrixu na 6,5G razini.
Te podle planove Kremlja kraljica je, davno već, sve razotkrila.
Unatoč svoj vašoj znatiželji, molim za malo strpljenja…

Subaru avatar
24 dana prije

Koja gnjida je ovaj varan…..

Tupko Glupko
24 dana prije

Ovaj iz CBS-a uporno pokušava doznati od Lavrova da mu objasni što će se desiti u budućnosti koja se tek pregovara između Rusa i izuzetnih. A ovaj ga uporno spušta i pojašnjava mu da nema kristalnu kuglu, a i da je ima, da nije na njemu reći što će donijeti budući sastanci izuzetnih i Rusa. Naporno za čitati, a i pokazuje kako se novinarska profesija spustila skoro do razine kanalizacijskih voda. Što nas dovodi do sljedećeg. Tisak je odlučio da neće više distribuirati hrvatske dnevnike i tjednike po Hrvatskoj. Zaključili da im se jednostavno financijski ne isplati. Zato se masa kioska Tiska i zatvara zadnjih godinu dana. Samo prošle godine u Hrvatskoj je pad tiraže dnevnih novina pao je za 13%, a tjednika za 8%. A taj pad traje već četvrt stoljeća. Banalizacija novinarstva, pisanje o potpuno nebitnim temama i posvudušama, ponavljanje tekstova otprije nekoliko godina, objave događaja što su… Čitaj više »

Max
24 dana prije

opširno ali jasno.

Plijenitković
23 dana prije

Onome ko je ovo do kraja procitao “svaka dala i rekla hvala” samo da nije neka transgendna mala sumljivog spolnog podrijetla.😐😉

Ivana P
23 dana prije

Ovako kad čitamo zvuči vrlo razumno i poznato nam su koliko je Biden i Zeleni skupa s europskim vazalima doprinijeli ovoj situaciji koja se drastično mijenja izborom Trumpa i to kako bi naplatili dug koji su stvorili Biden i Zeleni koji su baš za to instalirani. Ovi iz EU i dalje igraju svoju igru, a ako nam zakuhaju rat dat će petama vjetra, samo će prije toga tako zakuhati da nas sve zarate. Treba im pokazati palac dolje i reći dosta je više toga. Očito nam nešto kuhaju iza leđa sa našim susjedima…
Vučić i Mile su si jako dobri s Netanyahuom i izraelske novine su pisale pred kojih tjedan dana pisale kako Vučić i Bibi imaju tajni sporazum, a onda je Mile otišao isto u Izrael gdje je očito gazda.

mane
23 dana prije

Rusi i Amerikanci razgovaraju skoro svakog dana,s tim sto ukraina nije glavna tema.Zato su u Britaniji i Briselu ljuti jer znaju da se donose krupne odluke koje ce oblikovati buducnost,a oni nisu prisutni.

Lucija, prva
23 dana prije

“Vi uvijek želite da otkrijem stvari o kojima bi mogli razgovarati odgovarajući dužnosnici Rusije i Sjedinjenih Država, oni koji su odgovorni za trgovinu, gospodarsku suradnju, investicije, i tako dalje i tako dalje.

Kako očekujete da sudionik pregovora, koji tek trebaju postići neku vrstu konkretnog razumijevanja, otkrije detalje u javnosti? To nije ozbiljno.

Da, pročitao sam knjigu predsjednika Trumpa, “Umijeće sklapanja posla”, i on ne savjetuje otkrivanje informacija prije nego što je vrijeme.”

Lucija, prva
23 dana prije

“…Trump rekao u javnosti, jedna od stvari koju je spomenuo je da bi SAD mogao raditi s Ukrajinom na upravljanju najvećom nuklearnom elektranom u Europi, koja se nalazi u području koje, znate, Zaporožje.
Rusi trenutno kontroliraju to područje. Slažete li se s javnim izjavama predsjednika Trumpa da bi najbolja sigurnost bila da SAD i Ukrajina zajedno upravljaju time?”

“Sergej Lavrov: Ne, nikada nismo primili takvu ponudu, a ako primimo, objasnili bismo da elektranom, Nuklearnom elektranom Zaporožje, upravlja državna korporacija Ruske Federacije zvana Rosatom.
Ona je pod nadzorom osoblja IAEA-e koje je stalno smješteno na lokaciji, i da nije REDOVITIH UKRAJINSKIH POKUŠAJA da NAPADNU STANICU I STVORE NUKLEARNU KATASTROFU ZA EUROPU i za UKRAJINU, također, sigurnosni zahtjevi su u potpunosti provedeni. To je u vrlo dobrim rukama.”

Lucija, prva
23 dana prije

“nitko u Europi ili u državama, usput, nije ga (Zelenskoga) podsjetio da osim teritorijalnih pitanja, ukrajinski Ustav jamči, citiram, “slobodan razvoj, korištenje i zaštitu ruskog i drugog jezika nacionalnih manjina u Ukrajini”, i jamče razvoj etničkog, kulturnog, jezičnog i vjerskog identiteta svih naroda i nacionalnih manjina u Ukrajini.
To je također u ustavu, ali kao što sam već spomenuo, a vi ste odlučili ne ići dublje u ovu temu, nitko na Zapadu čak ne spominje ljudska prava kada zahtijevaju da “Ukrajina porazi Rusiju na bojištu””

“Sergej Lavrov: Rusija ne pregovara o svom vlastitom teritoriju. I predsjednik Trump to razumije.”

PS za one koji ne znaju: ovo korištenje “ga” za Zelenskoga je… 🤭🤪

Lucija, prva
23 dana prije

“Prema američkoj obavještajnoj službi, Rusija razvija novi satelit namijenjen nošenju nuklearnog oružja, koji bi srušio druge satelite i uništio SAD ako se koristi. To je u javno objavljenom materijalu. Namjerava li Rusija prekršiti prošle ugovore i stvarno staviti nuklearno oružje u svemir?

Sergej Lavrov: Pa, prije nego što postavite ovo pitanje, morate provjeriti je li to istina ili nije, što vaša vojska, američka obavještajna služba kaže…

Mi smo godinama promovirali u Ujedinjenim narodima rezoluciju kojom se zabranjuje stavljanje bilo kakvog nuklearnog oružja u svemir.
Zemlja koja je kategorički protiv toga su Sjedinjene Države. Istodobno, Sjedinjene Države promiču pristup prema kojem žele zabraniti stavljanje konvencionalnog oružja u svemir” WHAT ⁉️

“godinama smo promovirali u Ujedinjenim narodima sporazum, ne deklaraciju, sporazum koji zabranjuje stavljanje oružja u svemir. A Sjedinjene Države su protiv toga”

Lucija, prva
23 dana prije

Obljetnica oslobođenja koncentracijskog logora Dahau. Užasnuti vojnici neke čuvare logora odmah su smaknuli. Drugima je suđeno, pa su smaknuti. “During the Dachau liberation reprisals, German SS troops were killed by outraged U.S. soldiers and concentration camp prisoners at the Dachau concentration camp on April 29, 1945, during World War II. It is unclear how many SS guards were killed in the incident, but most estimates place the number killed at around 35 to 50. In the days before the camp’s liberation, SS guards at the camp had forced 7,000 inmates on a death march that resulted in the death of many from exposure and shooting. When Allied soldiers liberated Dachau, they were variously shocked, horrified, disturbed, and angered at finding the massed corpses of prisoners, and by the combativeness of some of the remaining guards… On July 16, 1946, a US Army tribunal at Dachau sentenced 46 members of the… Čitaj više »

© 2024 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI