Kina je predstavila ambiciozne planove za jačanje željezničke industrije u narednih 15 godina. Dio vizije su nove ”maglev” linije ili linije magnetnih vlakova koji mogu prometovati brzinom do 600 km/h. Prototip vlaka nedavno je odobren za ispitivanja.
Peking također planira izgraditi oko 200.000 km nove pruge tijekom 15 godina, stoji u objavi nacrta, kojeg je u srijedu objavila kineska Državna željeznička grupa. Od srpnja, nacionalna mreža imala je ukupnu pružnu dužinu od 141.400 km.
Jedan od glavnih ciljeva Kine je smanjiti vrijeme putovanja za privremene i za one putnike koji putuju između većih gradova. Za putovanja unutar grada očekuje se da neće trajati duže od jednog sata; rok za moderniziranje željeznica u skladu s time je 2035. godina, dok će za susjedne pokrajinske prijestolnice ostali gradovi biti dostupni putnicima unutar trosatnog putovanja.
U mnogim će slučajevima to biti moguće postići zahvaljujući novim, ultra-brzim željeznicama i vlakovima. Kina želi imati oko 70.000 km takvih pruga koje želi izgraditi u 15 godina, što bi gotovo udvostručilo postojeću infrastrukturu, ali bi i povećalo brzinu prometovanja takozvanih ”vlakova-metaka” na 400 km/h.
Također se nastoji uvesti nekoliko linija vlakova koji će biti pokretani naprednom, magnetnom levitacijom (takozvani ”maglev” vlakovi), koji će dosezati brzine do oko 600 km/h, što bi premostilo jaz koji postoji između prijevoza po zemlji i komercijalnog, zrakoplovnog prijevoza u Kini. Za razliku od konvencionalnih vlakova, novi, magnetni lebde preko pruge, kako bi u potpunosti uklonili trenje kotača, a uz to te vlakove pokreću snažna elektromagnetska polja.
Prošlog je tjedna kinesko Ministarstvo prometa dalo zeleno svjetlo za ispitivanje prototipa magnetnog vlaka, koji može voziti tom brzinom. Prototip je dovršen ranije u svibnju i mogao bi biti odobren za komercijalnu proizvodnju sljedeće godine. Ako počnu s radom, takvi vlakovi osigurat će bolju povezanost između glavnih populacijskih centara poput Pekinga i Šangaja ili Chendgua i Chongqinga.
Maglev tehnologija razvija se već desetljećima, ali samo je nekoliko komercijalnih projekata relativno malih razmjera postalo operativno, zbog visokih troškova ulaganja koji ova vrsta prijevoza zahtijeva. Kina je domaćin jedne od najbržih svjetskih maglev linija, koja povezuje Šangaj sa šangajskom međunarodnom zračnom lukom Pudong, koja je otvorena 2004. uz pomoć Njemačke.
Peking se nada da je tehnologija dovoljno sazrela da bi bila ekonomski održiva u većem obujmu. U bližoj budućnosti Kina planira do devet novih maglev linija, koje će ukupno prelaziti 1.000 km. Zemlja se trenutno suočava s jakom konkurencijom iz Japana, budući da i Japan proizvodi i usavršava nove, magnetne maglev vlakove.
To se zove napredak i planiranje unaprijed.
Zar nije napredak kad kupis od boinga avione?
Ne, nego od Airbusa.
Upravo su to i uradili. Ne od Boeinga već od Nijemaca. Svi brzi vlakovi koji prometuju trenutno u Kini su ili Siemens (Velaro, Transrapid) ili berlinski Bombardier Transport (bivši Daimler). Imaju i japanski Shinkansen.
Oni nemaju svoje vlakove osim par kopija njemačkih vlakova (Fuxing). Slično kao i u autoindustriji. Kopiraju. I to im ne ide loše.
Moj komentar je konstantacija realnosti. Ti si gledao NationalGeographic pa si upućen?
Kad je Kina krenula prije 20ak godina sa projektom gradnje mreže brzih željeznica, prvo su pozvali Siemens i AdTranz(DaimlerBenz), tj današnji BombardierTransportation da izrade vlakove za Kinu s lokalizacijom proizvodnje u Kini. U Kini prometuju Siemens Velaro( koji je i u Kini postavio svoj rekord 487,3km/h), Bombardier Zefiro, talijanski Pendolino, japanski Shinkansen.
Naravno, oni su stavili svoje nazive pa se zovu CHR2, CHR3, CHR4,CHR5…itd,itd.
Tek je prošle godine Kina izbacila nekakvu kopiju Zefira koja se zove Fuxing, gdje su optuženi za krađu intelektualnog vlasništva.
Transrapid u Shangaiu je njemački konzorcij TyssenKrup i Siemens radio.
Ovo nije pisano s nikakvim predrasudama, Kinezi su marljivi ljudi, fali im inovativnosti i osobnosti,ali vrlo vješto kopiraju.
Nigdje nema više drkadžija na zapadne proizvode(prije svega europske proizvode) nego kao u Kini
Ma daj!Idi kroz Liku i gledaj medvjeda kako maše putnicima u vlaku,to je doživljaj,hahahahah…..I još ima zastavicu HDZ-a u ruci,ako naletiš u predizborno vrijeme….
A koliko bodova po njihovom sustavu društvenog kreditiranja će morati imati Kinezi da se voze tim vlakovima?
Pedofili i korumpirani politicari nece moci da se voze.
Nitko više neće
da te guzi
na željezničkoj pruzi !
Umpah Pah
Al će zato da te kara
Kad vlak stigne do hangara
Hoće, do mjesta egzekucije.
tihobl
Pa nek putuju privatnima avionima ili biznis klasom. Ops, pa oni već to rade.
Kuka,zavisi od tjelesne temperature i pognute glave.
Po broju minusa rekao bih da ovdje imamo poveći broj ljubitelja brata Xija, njegovog sustava društvenog kreditiranja i svih drugih blagodati kojima Kina u zadnje vrijeme zasipa svijet.
kuka,ma nisu losi ljudi ali ne kuze da je geopolitika dimna zavjesa,duda varalica.
Od svega što si napisao je točno samo to da nisi upućen. A tvoju Kineskinju, ako ti kaže da je u Kini sve sjajno i bajno, pitaj zašto je onda ovdje a ne tamo. Sličan “ogroman uspjeh” postigao je i Mao sa svojim “Velikim skokom naprijed”. Pročitaj malo o tome. Kineski “ogroman uspjeh” ima i ogromnu cijenu i to ne samo po njih. Istina životni standard jednog dijela i to samo urbanog stanovištva je porastao. Ali to je samo zato jer je prije bio tako nizak da rast uopće nije bilo teško ostvariti. Ali zaviri malo izvan nekoliko velegradova i vidio bi jad i bijedu Vidio bi siromaštvo, totalitarizam, propagandnoi ispiranje mozga nevjerojatnih razmjera, ekološke katastrofe na svakom koraku, ogromne promašene investicije, tiraniju lokalnih korumpiranih partijskih moćnika, tajne koncentracijske logore i policijski teror nad svakim tko se usudi podići glas. Pa zaboga pogledaj samo njihovo ponašanje u vezi korone. Pa oni su obiteljima u kojima je netko bio zaražen zavarivali vrata iprozore da ne mogu izaći iz stanova. Liječnici koji su upozoravakli na pojavu virusa dok je država to zataškavala su ubrzo ili “umrli od te bolesti” ili jednostavno nestali. A Kina ima dugu povijest tog totalitarnog kolektivizma i stava… Pročitaj više »
Sad će im Pompeo zabraniti korištenje magnetskih polja, jer je to američki izum. Edison pošteno ukrao od Tesle.
Maglev vlakovi su njemački izum. Patentirao ih je 1934. Hermann Kemper koji se smatra ocem maglev tehnologije.
Jos bolje: sad ce Pompeo moci kazazati da se kinezi voze u nacistickim vozovima.
Kina je zaista napredna i mnogočemu vodeća sila.
Oko 200 godina za vrijeme bivse engleske uprave i danas za vrijeme americke uprave je bilo nepozeljno spajanje unutrasnjosti Europe i Azije, anglosaksi su radili samo na razvoju luka zato jer je to njima koristilo. Zahvaljujuci Kinezima Azija i Europa se povezuju.
Teabala je ici i pruga Berlin – Bagdad (pa dalje) ali to je neko sprijecio.
China builds, America steals
China builds, America steals
Eto, i Kinezi jači od Amerikanaca.
Jesu i žuće ko mravi termiti postali..tamo pojedinac i induvidualnost ako plivaš van sistema-je kao da i nepostojiš… inače te termiti za doručak pojedu.. jos jedan zupčanik bliže perfekt totalitarizmu.. fuj