Kako je to uspjelo kineskom DeepSeek-u? Spaljeno 800 milijardi dolara Nvidie u samo dva tjedna

Nvidia - Jensen Huang
60 komentara

Kako je DeepSeek uspio izbrisati 800 milijardi dolara vrijednosti Nvidie u samo dva tjedna? Logika iza toga je kristalno jasna Kinezima, ali elitama Wall Streeta možda nikada neće biti jasna tijekom cijele svoje karijere.

Otkako je kineska tvrtka za umjetnu inteligenciju DeepSeek objavila svoju sljedeću generaciju velikog jezičnog modela, potresi su se proširili američkim tehnološkim dionicama. U samo 17 dana, cijena dionica Nvidie pala je za 23%, izbrisavši više od 830 milijardi dolara tržišne vrijednosti. Brza reakcija izbila je diljem američkih industrija, a DeepSeek se čak suočio s cyber napadima koji su dosezali vrhunac od 120 milijuna zahtjeva u sekundi.

Dok je DeepSeek postao žrtveni jarac za one koji su pretrpjeli gubitke na američkom tržištu, on je samo okidač. Pravi uzrok nemira leži u dvije opasne zablude koje su dugo podržavale američku strategiju umjetne inteligencije – zablude koje su američki mediji, kako bi održali iluziju prosperiteta tehnološkog sektora, ili ignorirali ili aktivno pojačavali.

Zabluda 1: Računalna snaga je sve

Zapadni mediji su neumorno promicali priču da se performanse umjetne inteligencije linearno povećavaju s ulaganjem u računsku snagu. Izvršni direktor Nvidie, Jensen Huang, slavno je izjavio: što više računske snage imate, to više moći imate. Ova mantra potaknula je opsesiju Wall Streeta lancem opskrbe računskom snagom, od GPU hardvera do usluga u oblaku, s investitorima uvjerenima da će monopolizacija naprednih čipova zajamčiti dominaciju nad globalnim razvojem umjetne inteligencije. Ipak, ova logika je u osnovi pogrešna: Računalna snaga je samo “gorivo” za umjetnu inteligenciju, a ne “motor” koji određuje uspjeh.

Ironično, sama Nvidia dugo je prepoznavala opadajuće povrate od sirove računske snage. Njezina ulaganja u CUDA softverske ekosustave, dinamički paralelizam i algoritme kompresije modela imaju za cilj postizanje “većih performansi s manje računske snage”. Na primjer, mješovita preciznost obuke smanjila je troškove obuke umjetne inteligencije za 40% za određene zadatke, dok je okvir NeMo povećao brzinu zaključivanja za 30% kroz dijeljenje parametara. Ali ti napredak nikada nije postao središnji dio priče Wall Streeta – na kraju krajeva, priznavanje krhkosti “mita o računskoj snazi” destabiliziralo bi Nvidijinu vrijednost od 2,8 bilijuna dolara.

Zabluda je pukla kada je DeepSeek otkrio da je njegov model obučen uz 30% troškova Openaija, prvenstveno koristeći Huaweiove Ascend 910B GPU-ove. Iako 910B pruža 80% sirove računske snage A100, DeepSeekova MoE arhitektura i tehnike dinamičke rijetke obuke udvostručile su njegovu učinkovitost po jedinici. Ovo je otkrilo oštru istinu: algoritamske inovacije mogu premostiti hardverske jazove, čineći Nvidijinu hegemoniju računske snage zamjenjivom. Da su američki investitori to shvatili ranije, DeepSeek bi možda bio viđen kao konkurent, a ne prijetnja. Ali godine “obožavanja računske snage” Wall Streeta ostavile su ih nespremnima – jedan protuprimjer srušio je cijelu priču.

Zabluda 2: Performanse na benchmarkovima prikrivaju pustinju aplikacija

Američki sektor umjetne inteligencije suočava se s još jednim paradoksom: rastuće performanse nisu se pretvorile u stvarni rast produktivnosti.

Pojava DeepSeeka nije bila slučajna. Njegova matična tvrtka specijalizirana je za kvantitativno trgovanje, prisiljavajući svoje modele umjetne inteligencije da prežive kinesko “pakleno” tržište dionica – dnevno bojište s 210 milijuna malih ulagača. Da bi uspjeli, modeli moraju obraditi ogromne količine nestrukturiranih podataka (politički dokumenti, sentiment društvenih medija) i izvršiti odluke unutar 0,01 sekunde. Ovo okruženje pod visokim pritiskom stvorilo je pragmatičnu prednost kineske umjetne inteligencije: točnost financijskog zaključivanja DeepSeeka doseže 87%, nadmašujući GPT-4 s 72%.

Divergencija proizlazi iz tehničkih prioriteta. OpenAI-jev zatvoreni ekosustav i skupi API-ji (6 puta skuplji od DeepSeekovih) isključuju mala i srednja poduzeća i istraživače. Nasuprot tome, DeepSeekov open-source okvir i destilacija modela omogućuju lokalnu implementaciju modela od 1 milijardu parametara za manje od 300 dolara mjesečno, s prilagodbom za niše aplikacije. Dok američki akademski radnici mole za pristup GPT-4, preko 200 kineskih sveučilišta integriralo je DeepSeek u istraživačke platforme.

Što je još gore, opsesija Amerike “performansama u kazalištu” stvorila je začarani krug. Kako bi udovoljili investitorima, tvrtke napuhuju parametre (GPT-5 bi mogao doseći 10 bilijuna) dok zanemaruju sigurnost, učinkovitost i etiku. Kada umjetna inteligencija postigne vrhunske rezultate na benchmarkovima, ali ne uspije na kineskom srednjoškolskom ispitu iz matematike, jasno je: jurnjava za rezultatima odvaja tehnologiju od stvarnosti.

Ekosustav nasuprot eho komore

Uspon DeepSeeka odražava temeljnu podjelu u razvoju umjetne inteligencije. Kineski put – ukorijenjen u industrijskoj integraciji – njegovao je tehnologije poput Huaweiovih Ascend GPU-ova, pročišćene pametnom proizvodnjom i autonomnom vožnjom. Sam DeepSeek evoluirao je kroz “stres testove” 210 milijuna korisnika, crowdsourcanu evoluciju.

U međuvremenu, američki pristup zatvorenog koda, iako štiti kratkoročne profite, guši inovacije. Podaci s GitHub-a pokazuju 42.000 vertikalnih aplikacija izgrađenih na DeepSeekovim otvorenim modelima u 40+ industrija, nasuprot manje od 8.000 alata baziranih na GPT-u (uglavnom za marketing i zabavu). Kada tehnologija ne može široko koristiti društvu, “vodstvo u performansama” postaje papirnata kruna.

Kineski DeepSeek nudi novi put za globalni razvoj umjetne inteligencije, predstavljajući alternativu pristupu “računalna snaga je sve”. On odražava filozofske uvide i duboko istraživanje umjetne inteligencije istočnjačke civilizacije. Povijest pokazuje da se tehnološke revolucije ne dobivaju pojedinačnim metrikama, već vitalnošću ekosustava. Ako se SAD drži svoje zablude o “supremaciji računske snage”, utonut će dublje u močvaru visokih troškova i niskih povrata. Kao što Nvidijin pad dokazuje: kada iluzije nestanu, stvarnost ugrize jače nego što itko očekuje.

DeepSeekNvidiaRačunalna snagatržišteumjetna inteligencija
Pretplatiti se
Obavijesti o
60 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
MladenSt
1 mjesec prije

Kinezi gradili Pelješki most pa nam sad puca betonska konstrukcija .a je i dugo traja .A neka sad grade i drugi pored ovog o svom trošku .Sad kopaju nekakav tunel kroz planinu Kozjak iznad Kaštela ,neće Mlađo ni priko mosta ni kroz tunel,jebala ih njihova Umjetna inteligencija nisu u stanju dva kubika betona ugradit da im ne pukne .

Dax
1 mjesec prije

Skoro sam proćitao podatak da Kina godišnje izbaci četiri miliuna novih inžinjera!

Shumadinac
1 mjesec prije

Možda se neko seća da je shumadinac odavno pričao da razvoj veštačke inteligencije nije ograničan hardverom već isključivo softverom. To bila tvrdnja na osnovu logike ali bez konkretnog znanja, danas to mogu da tvrdim na osnovu znanja ali više nije bitno jer je DeepSeek to jasno pokazao. Ali tek smo na početku. U prvom periodu će se izvršiti značajna optimizacija potrebnih resursa. Do skora su se za bilo kakvo pitanje čet botu koristili svi njegovi resursi da bi se kreirao odgovor: to je otprilike kao da imate samo rovokopač na raspolaganju pa njime kopate i rupe za sadnju paradajza iako taj posao lako možete da završite ašovom. Zato će se izvršiti segmentacija baze znanja AI-a tako da se za obradu podataka koristi samo relevantna baza znanja i što se više usavrši ta segmentacija i pristup toj bazi to će biti potrebna manja hardverska snaga za izvršenje zadatka ali će takođe… Čitaj više »

AJeTo
1 mjesec prije

Sada znamo stvarnu vrijednost tulipana. Propala je američka autoindustrija žderača goriva pred japanskom konkurencijom, nije ni ovo čudo tehnike moglo vječno trajati. Sva američka ui industrija je u službi balona s wall streeta,vjerojatno je i zelena agenda gorivo za računala, a ne električna vozila. Kad bi bilo inteligencije na zapadu, prave a ne umjetne, struja bi značajno pojeftinila.

Perun
1 mjesec prije

veštačka inteligencija je pogresan izraz za ono sto moja malenkost naziva Tehnicka inteligencija ….opaska svim autorima textova zato ste se narativ vjestacka inteligencija pogresna interpretacija tehnoloskih procesa upotrijebljenih u procesu automatizacije i digitalizaciji u svakodnevnom zivotu i aktivnostima ljudske vrste …neki bi to nazvali kamen mudrosti u davna vremena alhemicara i traganja za kamenom mudrosti….algoritam hardvera i ritam zivota ljudskog bica ili ritam hardwera i algoritam zivota ljudske vrste….humanoid sa androidom ili humanoid na androidu ili nekom drugom tehnickom opijatu koji djeluje poput androida ili slicnih Operativnih sistema otvorenog ili zatvorenog koda ….

Гавран
1 mjesec prije

ZLI DUSI Dostojevskog su zaposeli duše nekadašnjih ljudskih bića na zapadu.
:
Zapadna civilizacija je pod Bajdenom kolabirala.
U vrtlogu degradacije i ludila obrnute kundalini postoji psihička podloga samo za propadanje, samouništenje i sveopštu trulež.
.
Uz muziku ples i orgije, opštu razdraganost i veselje, u duginim bojama.
#
Маск: Министарство финансија САД сваке недеље исплати милијарду долара лицима чија имена се кријуОткрио је да је питао да ли неко у трезору САД има макар грубу процену колики је проценат од тих 100 милијарди годишње очигледна и несумњива превара, већина присутних била мишљења да је то „око пола“.          Маск је тим поводом закључио:
           „То је 50 милијарди долара годишње или милијарда долара недељно! То је потпуно лудило “.
#
Šta se može uspešno napraviti u sistemu čija je logika profilisana za smanjenje stanovništva?
?
Može Chat GPT sa zlim namerama.

onaj najglu...Dalton
1 mjesec prije

Kina je pozvala lokalne tvrtke da se drže podalje od Nvidijinih čipova.
Peking podržava domaće lidere kao što su Huawei i Cambricon…

P.S.
Kineski mediji su proglasili Kinu pobjednikom Olimpijskih igara 2024.
Smatrajući tajvanske medalje kineskim medaljama…

Dodatno, američke medalje su podijelili u dvije kategorije.
Na ‘Afrikanci potekli iz trgovine robljem’ i ‘ Židovi i Anglosaksonci’…

Never
1 mjesec prije

Svu suvremenu tehnologiju ce Rusija dobiti od Kine……… Kina je ispred mnoooogih zapadnih zemalja u svemu. Goodbye zapadna dominacija. Dalje, Amerika ne mora biti neprijatelj Rusiji, mogu li tzv “Anti-Rusi” to shvatiti? Mrznja naspram Rusije dolazi od tri balticka patuljka, Poljske…i jos nekih drugih jer bi zelili nesto uscesuriti od Rusije. To ne radi.

aniki
1 mjesec prije

Sve zavisi od algoritma. Ako je algoritam kilometar duga kobasica sa svim funkcijama stalni na ON je to GPT. Kinezi su napravili sve više modularni i jednostavnije, umjesto računanja sa 32 decimala ima DS samo 8 decimala. 75% manje memorije mu treba za jednak efekt od GPT. A to je samo jedan primjer optimizacije.

Гавран
1 mjesec prije

Bil Gejts u dilu sa Intelom je u istoj spirali cedio finansije miliona korisnika trideset godina.
Nepouzdan softver koji mora da se nadogradi “boljim”, a nadogradnja zahteva novi hardver. A novi hardver zahteva jače osigurače na razvodnoj tabli.

aniki
1 mjesec prije

Ukratko, strukura, organizacija i optimzacija algoritma jednog softvera ima ogromno znaćenje za njegovi performans. Od obične WEB stanice dalje.

nepoželjni
1 mjesec prije

PROCESOR ta banalna i naoko jednostavna riječ označava najveće čudo koje je u rukama ljudskog roda u čitavoj njegovoj povjesti a sam ga ne može proizvesti! Ne vjerujete !? Informirajte se! Bez PROCESORA ne bi bilo ni računala ni AI bez koje se taj današnji procesor, sačinjen od milijarda tranzistora ne može uopće proizvesti, jer se radi o fantastično preciznom proizvodu za čiju proizvodnju ljudska ruka i ljudsko oko ne može izraditi stroj na kojem će takav procesor biti izrađen… Današnji čipovi koriste 2 nm tehnologiju – a pojedini tranzistor je samo 10-15 atoma širok! Kako ih onda izrađujemo ako mikroskopi nemaju toliko jaku razlučivost da ih “vide”? Ako mikroskop ne može vidjeti te strukture, kako ih točno namještamo? Ako čovjek ne može ručno nacrtati dizajn s milijardama tranzistora, kako smo došli do prvog čipa? Svi lupetaju da koristimo kvantnu fiziku i matematičke modele za kontrolu litografskih procesa kojima se… Čitaj više »

borjana
1 mjesec prije

Saša dragi, o čemu ti to…?!? Iz samog naslova: “Logika iza toga je kristalno jasna Kinezima, ali elitama Wall Streeta možda nikada neće biti jasna tijekom cijele svoje karijere.” A potom: “Zabluda 1: Računalna snaga je sve” “Računalna snaga je samo “gorivo” za umjetnu inteligenciju, a ne “motor” koji određuje uspjeh. Bukvalno, za badava Rimcu sve njegove jurilice ukoliko mu RH ne obezbjedi “gorivo”. Nikada se niti jedna s mjesta pomjeriti neće. ———————————— O Liangu i DeepSeeku Wikipedija u prijevodu kaže: „Tijekom 2021. Liang je počeo kupovati tisuće Nvidia GPU-a za svoj projekt AI strane dok je pokretao High-Flyer.“ „U svibnju 2023. Liang je najavio da će High-Flyer nastaviti s razvojem umjetne opće inteligencije i pokrenuo DeepSeek.[3][7] Tijekom tog mjeseca u intervjuu za 36Kr, Liang je izjavio da je High-Flyer nabavio 10.000 Nvidia A100 GPU-a prije nego što je američka vlada nametnula ograničenja za AI čipove Kini.“ Unatoč Liangovoj izričitoj… Čitaj više »

Maaja
1 mjesec prije

…”kada iluzije nestanu, stvarnost ugrize jače nego što itko očekuje.”
zadnji ispis je baš “onooo”znakovit…no pitam svih koji posječujete logicno, što mislite,koliko ima još za zabavu i rasprave o sličnim temama ?….sa aktuelnosti činjenice koju se može ignor ali je veliko ALi i sa svježih 8-karibi?……držnedaj – naravno zna zašto ovaj koment no upitno je s prolazom da se ide konkretnije sa adminom……no to se neće izbjeći……..kao ni UAP koji je ipak pušten na portal
pa samo navod svježi laganini
vidi što to ima oko “Santorini”

Schwarze Hunderte
1 mjesec prije

Cjeli tekst zajtjeva predznaja iz oblasti Cybernetics i IT plus poznavanje Elektroinženjeringa … Malo je takvog , toga ovdje , premda je tekst dobar 🍷 a da bi čjudi razumjeli lakše , cjela distinkcija Američke u odnosu na Kinesku filozofiju ne samo proizvodnje je da je Amerikancima novac sam po sebi – cilj , Kinezima – posljedica i to čini te dvije filozofije življenja – NESPOJIVIM 🤷 ! P.S. ;- Što je sa AMD ?! Njih slabo tko pominje 🤔 ?!

tihobl
1 mjesec prije

Vidi vidi moj klon napredovao.
Kopira stare clanke sa Nezavisne gazete. Posto ne zna ruski ide redom po nebitnim vijestima.

Željko
1 mjesec prije

Koliko su “dosljedni” mnogi komentatori na portalu! Prije nekog vremena su bili, skoro svi, protiv AI, jer je američka, a sada odobravaju jer Kinezi su nadmašili američku tehnologiju! “Sjaši Kurta da uzjaše Murta” na balkanska plemena ovcoida!

dulebg
1 mjesec prije

Ovo je još jedna slika neoliberalne brljivosti. Nemajući ozbiljnog konkurenta, niti sudiju, anglocionistički element se izgubio u blefiranju – u meri da i sam veruje u svoje fantazije.
To vidimo u svim sektorima industrije, kulture, zabave, a najočitije je na ukrajinskom frontu – gde se preskupa zapadna tehnika iskazuje kao komila šerpi i mrtvačkih sanduka. Ne samo da nemaju tehniku, već nemaju ni školu ratovanja, organizaciju, iskustvo – sve ono čime su se do juče hvalili, i sami sebi poverovali: kako će popiti Ruse u čaši vode.
Takva im je i medicina, školstvo, socijalne službe – sve sami blef, prevara i pljačka.

© 2024 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI