Predlažući carine od 25 posto, umjesto prethodnih 10 posto, američki predsjednik Donald Trump jača pritisak na Kinu, čime vjeruje da će ostvariti trgovinske ustupke. Ove se carine odnose na uvoz iz Kine vrijedan 200 milijardi dolara.
Američki trgovinski predstavnik Robert Lighthizer je rekao kako je Donald Tramp naložio povećanje prethodno predloženih 10% carine na 25%, jer je Kina odbila udovoljiti ranijim zahtjevima Sjedinjenih Država i nametnula je recipročne carine na američku robu.
“Povećanje moguće stope dodatnih carina trebalo bi osigurati Trumpovoj administraciji dodatne mogućnosti da potakne Kinu da promijeni štetnu trgovinsku politiku i ponašanje i usvoji politike koje će voditi poštenijem tržištu i blagostanju svih naših građana “, naveo je Lighthizer u priopćenju.
Već tjednima ne službenih pregovora između Washingtona i Pekinga o Trumpovim zahtjevima da Kina temeljno promijeni svoju politiku u zaštiti intelektualnog vlasništva, prijenosu tehnologije i subvencioniranju visokotehnoloških industrija.
Ako se uvedu, veće carine bi se odnosile na popis roba u vrijednosti od 200 milijardi dolara koje je američki trgovinski predstavnik odredio prošlog mjeseca. Ove su carine američki odgovor na recipročne carine Kine na početni krug američkih carina kojim je obuhvaćeno 34 milijarde dolara vrijednih kineskih elektronskih dijelova, strojeva, automobila i industrijske robe.
Trumpova uprava je ovu vijest objavila u vrijeme kada Kina i SAD pokušavaju ponovno započeti razgovore kako bi spriječili punopravni trgovinski rat, izvijestio je Bloomberg.
Izvor koji je upoznat s tim pitanjem je za Bloomberg rekao kako su ministri financija dvije zemlje, Steven Mnuchin i Liu He, imali privatne sastanke. Prije današnje objave je još jedan zapadni medij izvijestio da je američki predsjednik Donald Trump razmišljao o podizanju carina s 10 ne 25 posto na 200 milijardi dolara kineskog uvoza u SAD. Čini se da Trump pokušava prisiliti Kinu da najveće ustupke dobije mrkvom i batinom, prenosi Global Times, kineski list blizak vladi u Pekingu.
“Pregovori između Kine i Sjedinjenih Država nisu loši. No, očito Trumpova administracija još uvijek nije iskrena i povećava pritisak na Peking. Ovo nije obični trgovinski rat. Trump svoju politiku “America first” želi uspostaviti trgovinskim ratom i zadati udarac cijelom svijetu. Za Peking i Washington je trgovinski rat ujedno i proces redefiniranja bilateralnih odnosa, uslijed promjenjive ravnoteže moći na globalnoj razini”, piše kineski državni list.
“No, do redefiniranja odnosa Kine i Sjedinjenih Država će doći prije ili kasnije. Neke američke elite ne prihvaćaju prosperitet Kine, vjerujući da SAD mogu suzdržati strateški uspon Kine. Oni žele pokazati svoju sposobnost i moć i prisiliti Kinu da bude američki ekonomski vazal baš kao i Japan kada je 1985. prihvatio Plaza Accord”, nastavlja Global Times.
“Ako trgovinski rat bude štetio kinesko-američkim ekonomskim interesima, to neće biti teško riješiti. Kada obje strane pretrpe gubitke tijekom bitke, konačno će okrenuti pregovorima i postići kompromis, što je puno bolje nego nastavak borbe. Ako i Washington i Peking kontinuirano budu dizali uloge, sukob će se više prerastati u ukupno redefiniranje odnosa Kine i Amerike”, u svom uvodniku prije današnje najave Bijele kuće upozorava Global Times.
“Ima li se Kina pravo i dalje razvijati? Treba li se vratiti Sjedinjenim Državama, slušati zapovjedi Washingtona i preoblikovati kineski način gospodarskog djelovanja, tako da bude u skladu s interesima Amerike? Hoće li Peking predati većinu svog gospodarskog suvereniteta u SAD-u? Kina kaže “ne” i spremna je podnijeti čak i bolne rezultate trgovinskog rata”, upozorava Global Times, što su upozorenja Pekinga praktično od najave prvih carina na aluminij i čelik.
Redefiniranje odnosa između Kine i SAD-a kroz trgovinski rat, umjesto pravog rata ili sveobuhvatnog hladnog rata vjerojatno nije loš izbor za Peking. Kina je trgovinska i ekonomska sila, što je upravo najmoćnija od svih njenih snaga.
“Suočavajući se s previranjima u kinesko-američkim vezama, kineski narod ne treba paničariti. Washington je inicirao pokretanje trgovinskog rata i samo on ga može obustaviti. Ali kada se jednom prekine trgovinski rat, SAD će shvatiti kako nisu u stanju kontrolirati razvoj Kine. Sve dok Kinezi ostanu ujedinjeni, obrambena borba može potkopati bilo koju američku trgovinsku ofenzivu.
Kina mora ostati mirna i nositi se s ovim trgovinskim ratom kao dugotrajnim ratom sve dok se Washington ne odluči riješiti bilateralne trgovinske sporove kroz pregovore dviju jednakih zemalja, a ti pregovori s Kinom mogu biti primjer budućih bilateralnih konzultacija za cijeli svijet. Kina ima više nego dovoljno snage da nastavi borbu do tog dana”, zaključio je Global Times.
Kineski dužnosnici su ipak posljednji put apelirali na SAD da se vrate zdravom razumu.
Iz kineskog Ministarstva vanjskih poslova su ponovili da “ucjenjivački” napori SAD-a neće dati rezultat.
“Savjetovali bismo Sjedinjenim Državama da isprave svoj stav i da nas ne pokušavaju ucjenjivati. To neće imati nikakvog učinka na Kinu”, poručio je kineski ministar vanjskih poslova Wang Yi s foruma u Singapuru.
“Kao drugo, savjetovali bismo američkoj strani da se vrati zdravom razumu i da ne dozvoljava emocijama da slijepo utječu na njihove odluke, jer će im na kraju to nanijeti štetu”, dodao je glasnogovornik ministarstva Geng Shuang.
On je dodao kako su vrata Kine uvijek otvorena za dijalog, ali taj dijalog mora biti temeljen na uzajamnom poštovanju i jednakosti. Međutim, čini se da će Kina morati redefinirati svoje odnose sa Sjedinjenim Državama, s kojima vrlo dobro surađuje još od vremena Nixona i Kissingera, sve dok je suradnja išla u prilog američkoj strani.
Hoće li Kina popustiti pred prijetnjama i ucjenama? Naravno da neće. To nije učinio ni Iran, koji je u ekonomskom smislu u puno goroj situaciji od Kine. Nije popustila ni Rusija, koja je preživjela tešku, iako ne i katastrofalnu 2015. godinu. Poruka koju je u uvodniku objavio Global Times je bez sumnje stav političkog vrha u Pekingu. Neće se povući ni Trump, što je pokazao u više navrata. Ključno je pitanje koliko dugo ovaj rat mogu izdržati građani Sjedinjenih Država, a koliko stanovništvo Kine?
….građanski rat u americi rješit će sve probleme…prije ili kasnije.
Zuco je kockar i voli da blefira. Kada ga procitaju bit ce sve lakse. Sve ostalo vodi u propast
Ma nek Kinezi počnu prodavati USA obveznice pa da vidiš dreke .Ovoga orangutana će njegovi likvidirat( ne bi bio prvi )
Tako će i biti u završnom udarcu. Što će tad biti i to se zna.
tko ce kupovati usa obveznice, koje bi kinezi prodali, i po kojoj cijeni??
kako da ne, ceo svet ce da kupuje od kineza, njihovu robu i usa obveznice koje su opet oni kupili: KINEZI CE DA PRODAJU CELOM SVETU SVE, … malo morgen! Dizi Trampe carine na 25%, ima da ih naucimo pameti i kineze i ove koji bi da kinezi budu jedini prodavci, a svi ostali kupci! Nema toliko kupaca koliko bi kinezi da prodaju, samo dizi carine!
Kineski dužnosnici su ipak posljednji put apelirali na SAD da se vrate zdravom razumu.
=====
a zdrav razum kaze da takav disbalans u trgovini ne moze da funkcionise dugo.
Čekaj, kakav disbalans? Dok je Kina bila američka tvornica, bio je balans, sadradi pun gas i ne valja. Bmu matematiku
Nije bio balans ni tada i zbog toga disbalansa kinezi posjeduju americke obveznice ali to nije moglo u nedogled tako.
Jednom je moralo stati. Mislim da Tramp ima dominantnu poziciju zbog toga sto Kina nema kljucne tehnologije, samo pogledaj koliko zaostaju za Rusima i Amerima kod proizvodnje mlaznih motora
Proizvodnja pametnog telefona u Kini sa cijenom 380 $.
Prodajna cijena telefona iz Kine u USA 900 $
Pravi disbalans
Nije ovo samo usa vs kina , ovde moze doci do pada kompletnog zapadnog financijsko ekonomskog sistema…
no shit sherkock
Sumnjam Alane,vjerujem da su spremni i da imaju rezerni sistem….logicki bi bilo da su spremni,zar ne!?
A mozda je bas to plan..
kakva spremnost,to kad udari osjetit cemo samo mi sitna stoka zato se nikakve defanzive nerade na predstojece ekonomske krize,svaka kriza samo malog covika kosta
Hrvati BRZO se otarasite NATO pakta. Sutra ce vec biti kasno. Sta ce te onda? Jadna vam majka …
Onda ćemo vas napasti…
Treba Kinu držati pod kvačilom?!
Koliko god tko ameriku volio ili ne, samo se možemo bogu zahvaliti pa kina nije lider svijeta! Vrijeme je da se stane kineskim prljavim igrama u kraj i da najveća kompanija, kineska kom vlada konačno pukne! Sloboda Hong Kongu, Tajvanu, tibetu, mongolima, mandzuriji I zapadnim turkmenim narodima! Ako ostatak svijeta ima imalo vizije, trebaju se pridružiti i također zaštiti domaće radno-trgovinsko tržište!
a sloboda Iraku, Libiji, Afganistanu, Vijetnamu, Siriji, Indijancima …. ??? tu ti mozak ne radi?
PPPP
treba on imati mozak da ga zaboli, zar ne?
Xa-Xa-Xaaaa
Pravo lice LOGICNOg
Brisete moj post a ne onaj na koji sam odgovorio
“Onda ćemo vas napasti…”
jer sam odgovorio na to da nebiste imali mooda ni 95 napasti bez pomoci USA.
Mozeete vi brisati moje postove ali ne mozete brisati istinu koliko god ona bila bolana
“Onda ćemo vas napasti…” ocito nije prijetnja – ucite od USrA manirima
Pizija sam upamtio po sarkazmu. Ja sam njegov komentar tako shvatio kao odgovor na cinizam komentatora “mislim..”, dok ste ostali odma se nasli u 95. Molim, ispravite me ako grijesim.
Hvala Anarho, upravo tako.
Usaglasite se CINIZAM ili SARKAZAM.
Mislim da postoji stanovita razlika.
A moj kometar ne mozete dozivjeti kao sarkazam.
Mozemo mi bjezati i od 95 i bilo koje druge, ono sto se desavalo desavalo se.
Da ste vidjeli onu kolonu koja je prolazila danima i da su to kojim slucajem bili oni koji mogu biti sarkasticni ne bi vam bilo svejedno pri bilo kakvom spomenu o napadanju..
a posebmo sto sa te strane Save i Dunava i nakon manje poplave ili nevremena u Srbiji dolazi komentar “Nesto ih hoce ova “Oluja””
Vama to uspjela sala ali mozda nekome i nije. U poslednjih par dana me bas uhvatila zelja da komentarisem vidjeci da je naoko slozno drustvo na Logicno sve ali ne samo to…
Cim se malo zagrebe ispod povrsine smrdi iz nas netrpeljivost (najblaze receno) neopjevana.
Ocito tesko shvacas napisano. Razlika je ocigledna i na to sam ukazao, no vas komentar nije bio ni sarkazam ni cinizam.
Upravo tu netrpeljivost necemo tolerisati na portalu. Nismo u 95., dobrodosli u 2018.
A ne vidim razlog zasto mi upste odgovarate. Dovoljno je banovanje i mir u kući.
Ne mogu da se odmaknem od 95-e
cak ni od ’93 – Brckog i Ulica…
Metuzalemi umiru u proslosti da bi drugi zivjeli i uzivali u buducnosti