Kako je racionalni um Amerike oblikovao genijalnu cestovnu mrežu

Cestovni grid u SAD Jefferson
46 komentara

Zamislite ogroman prostor, tek oslobođen od kolonijalne dominacije, koji čeka da ga se ispuni značenjem, infrastrukturom i životom. Tako su izgledale Sjedinjene Američke Države krajem 18. stoljeća – mlada država koja je pred sobom imala golemo, neistraženo prostranstvo i pitanje kako ga planski organizirati.

U toj točki povijesti, američki racionalizam susreće svoju najkonkretniju manifestaciju: cestovna mreža i podjela zemljišta u obliku savršene šahovske ploče.

Ideja koja je mijenjala prostor

Godine 1785. američki državnik i filozof Thomas Jefferson, zajedno s ostalim članovima tadašnje političke elite, predložio je zakon pod nazivom Land Ordinance. Njime je uspostavljen sustav kojim se čitavi dijelovi teritorija zapadno od tadašnjih 13 država mogu organizirati u pravilne kvadratne cjeline. Svaki “township” imao je dimenzije 6×6 milja, podijeljen u 36 kvadratnih sekcija od po jednu milju. Ova metoda omogućila je jednostavnu prodaju i dodjelu zemljišta, ali i postavila temelje za organizaciju prometne infrastrukture, poljoprivrede i urbanizacije.

Takav pristup označava korak dalje u odnosu na europske prakse, gdje su gradovi i putevi često nastajali spontano, neplanski, kao rezultat trgovine, ratova ili geografskih prepreka.

Praktičnost i jednakost kao načela

Kao što su kasnije brojni urbanisti prepoznali, kvadratna mreža nije bila samo izraz racionalnosti, već i izraz političke filozofije tadašnjeg vremena. Cilj je bio stvoriti jednaku dostupnost zemljišta i infrastrukture, bez privilegiranih položaja. Svaka parcela imala je jednaku vrijednost u sustavu koji je težio jednakim šansama – barem u teoriji.

Gradovi koji su nastajali prema ovom principu, poput Chicaga, Denvera ili Phoenixa, karakterizira stroga geometrijska pravokutnost. Prometnice su se križale pod kutem od 90 stupnjeva, čime je olakšano snalaženje, prometna regulacija i podjela zemljišta.

Manhattan kao model urbanog reda

Jedan od najpoznatijih primjera takvog urbanističkog pristupa je otok Manhattan u New Yorku. Godine 1811. usvojen je tzv. Komisijski plan, kojim su gradski oci definirali mrežu avenija i ulica koja i danas čini osnovnu strukturu tog globalno prepoznatljivog dijela grada. Brojevi ulica i avenija omogućuju jednostavno snalaženje i logično pozicioniranje adresa bez potrebe za navigacijom.

Ovaj plan postao je model za druge američke gradove i ostavio trajan utjecaj na način kako razmišljamo o urbanizmu.

Simbol modernosti i kontrole

U pozadini ovakve prostorne organizacije nalazi se težnja prema kontroli, racionalnosti i učinkovitosti. Riječ je o tehničkom odgovoru na političko pitanje: kako izgraditi novu naciju na prostoru koji je dotad bio nenaseljen (barem iz europske perspektive). Ideja “grid” sustava prenesena je i na ruralne i na urbane prostore, pa se tako šahovska mreža može pronaći i usred američke prerije i u srcu velikih metropola.

Iako ovakav sustav ne odgovara svim topografijama – u planinskim, obalnim ili starijim europskim gradovima teško bi bio primjenjiv – njegova primjena u Sjedinjenim Državama pokazuje kako prostorna organizacija može postati instrument nacionalne vizije.

Lekcija za današnje vrijeme

U vremenu u kojem ponovno promišljamo održivost, pametne gradove i infrastrukturne izazove budućnosti, vrijedi se prisjetiti jednostavne, ali duboko promišljene odluke iz 18. stoljeća. Mreža puteva koja danas izgleda samorazumljivo nije proizvod slučajnosti, već izraz političke volje i inženjerske jasnoće.

Ona nas podsjeća da racionalnost, kada je povezana s vizijom i odlučnošću, može ostaviti trajne tragove – ne samo na kartama, nego i u načinu na koji živimo, gradimo i putujemo.

AmerikaCestovni gridGenijalna ideja
Pretplatiti se
Obavijesti o
46 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Ivana P
28 dana prije

Prošlost je lažna. Tad je na tlu velikog dijela Amerike i Kanade ,Europe i Azije bila napredna država Tartarija s lijepim zgradama, izumima koje i danas imamo , strujom i infrastrukturom i onda se netko sjetio napraviti u 19.st reset i ratove, a i bola je neka prirodna katastrofa pa su neki veliki gradovi zatrpani blatom , a nešto namjerno uništeno požarima.Izgleda da taj reset još traje.

Mrčikola
28 dana prije

Zna li se što su Indijanci mislili o ovoj genijalnoj racionalnosti.., ili racionalnoj genijalnosti.., svejedno…ipak se radilo o njihovoj zemlji.😁

Dugme
28 dana prije

“Zamislite ogroman prostor, tek oslobođen od kolonijalne dominacije, koji čeka da ga se ispuni značenjem, infrastrukturom i životom.”Indijanci kolonijalni dominatori- kreativna i sveža misao

TalMud
28 dana prije

Preko indijanaca i meksikanaca je prošlo, kada KVADRATNU MREŽU probaš da spustiš preko Rusije obije ti se o glavu. Skroz iracionalni konzumenti votke.

Max
28 dana prije

Genijalno.

Lucija, prva
27 dana prije

Šta babe troljuše seru, za ne povjerovati.

Doslovno.

Prošlost je lažna. Zato izmislimo svoje laži…

tai chi
27 dana prije

a gdje su ovdje indijanci (različita plemena)-domorodan narod nad kojim je učinjen genocid, gdje su potamanjeni bizoni i druge zoo vrste- načinjen ekocid, nešto slično kao što se sada dešava u Gazi, a vi piskarate o genijalnostii !!!???

Ico
27 dana prije

“Političke elite” Evrope u odnosu na političke elite Amerike, su svojim potezima na nivou umno retardiranig majmuna!
Demokracija je kada ” političke elite” Evrope puše Qrac političkim elitama Amerike, a pri tome su zadovoljne!
Tzv političke elite Evrope su zbog svoje umne potkapacitiranosti prisiljene da puše Qrac političkim elitama Amerike!

Alex
27 dana prije

Kod nas je,na moru, usitnjavanje posjeda dovedeno do idiotizma I neopisivog kaosa. Kuće se grade na parcelama malo većim od tlocrta kuće,bez gotovo imalo okoliša. Tako da je mnoštvo parcela,ja koje vlasnici nemaju pristupa i na tisuće vlasnika i suvlasnika unutar npr. jednog hektara…užas!

© 2024 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI