Neka živi ljubav!

Samo ljubav
7 komentara

Nogometna reprezentacija Bosne i Hercegovine na Svjetskom prvenstvu ima sve više navijača; američki građani porijeklom iz Bosne i Hercegovine sve su poštovaniji u Americi i u svijetu, a pjesma Dubioze kolektiva je postala svjetski hit. Zašto je sve tako?

Naravno, da bi bilo tako, potreban je sportski rezultat, ali samo on nije dovoljan. I drugi koji su na tom natjecanju su postigli sportski rezultat, ali nisu osvojili i srca navijača, a pogotovo onih neutralnih, iz drugih zemalja. Za takav uspjeh treba još nešto; nešto što je drukčije od uobičajenog. Zmajevi i njihovi navijači su otkrili tu čarobnu formulu ne zato što su je dugo smišljali, nego zato što su je osjećali u sebi. Bila je to poruka ljubavi. Čini se da je selektor Barbarez bio prvi koji je to shvatio. Nije za svoj tim tražio samo velika imena, nego prije svega dobre ljude. Mlade, koji se mogu još oblikovati. Glavno je bilo da oni igraju iz ljubavi, a ne iz interesa. Da vole svoj tim, dres čije boje brane. Da stave interese reprezentacije iznad svojih; da se raduju uspjehu tima više nego vlastitim uspjehu, ako on umanjuje uspjeh tima. Da se raduju pobjedi svoga tima, a ne porazu protivnika.

Pokazalo se da navijačima ovakvo razmišljanje nije bilo nimalo strano. Naprotiv, i oni su osjećali da je to pravi put u uspjeh. Podržali su svoje momke svim srcem zato što ih vole i što iskreno navijaju za njih, a ne zato što druge mrze. To su pokazivali na djelu. Oni nisu smišljali kako će svojim navijanjem uvrijediti i isprovocirati protivnike, ne bi li ih tako izbacili iz takta i oslabili njihovu igru, nego su gledali kako motivirati svoje igrače. Umjesto da izvikuju slogane poput „Nož, žica, Srebrenica“ ili „Ubij Srbina“, kako je to često na našim, a slično i na mnogim utakmicama u svijetu, oni pjevaju o ljubavi –  „Poljem se širi miris ljiljana…“. Pjesmu, napisanu davno prije rata, koja je ljubavna i samo ljubavna. Čuje se tu i još poneka sevdalinka, ili pjesma Dubioze kolektiva“, ali nigdje u pjesmama ni traga mržnje ni omalovažavanja drugoga. Te pjesme su prihvatili i naučili pjevati i brojni stranci, sa svih strana svijeta. Ni u izjavama igrača, stručnog štaba i publike nema onih koje su usmjerene protiv bilo koga, nego samo izjave podrške svom timu, svojoj zemlji.

Naravno, uvijek je moguće da neki pojedinac, pa čak i grupa, napravi nešto što ne valja. Moguće je i da neko pokuša ubaciti provokatore, ali očito je da je stav ogromne većine ovakav – ljubav, i samo ljubav, i da takav pokušaj ne bi ostavio nikakav ozbiljniji trag. I to je nešto što je kod ovih navijača izraženije nego kod drugih, što ih izdvaja i što privlači sve one koji tako razmišljaju. Zato su zmajevi još i prije kraja prvenstva pobjednici. Ne očekujemo da će na sportskom terenu osvojiti prvo mjesto, jer za ovu ekipu i ovo do sada je mnogo, ali da će učiniti nešto lijepo za cijeli nogomet u svijetu, a i izvan stadiona, u to ne treba sumnjati, jer se rezultati već sada vide.

I baš zbog toga, oni koji žive od raspirivanja mržnje i od nje već dugo vode glavnu riječ, sve ljući su neprijatelji zmajeva i bezobzirnije ih pokušavaju blatiti, omalovažiti i pokolebati na njihovom putu, putu ljubavi. Vjerujem da bi igrači i navijači svima njima na to odgovorili jednostavno: „Neka živi ljubav!“

 

Bosna i HercegovinanogometPoljem se siri miris ljiljanSvjetsko prvenstvo 2026

Stavovi izneseni u tekstu i u komentarima ne odražavaju nužno stav redakcije.

PRAVILA KOMENTIRANJA: Vaši komentari ne smiju biti kritika drugog komentatora, nego vaše mišljenje, prijedlog ili ideja o temi. Nema rasprave tko je u pravu. Čitatelji neka zaključe što je istina. Cilj nije polemika, nego napredak svih Logičara. Inspiracija, umjesto uvjeravanja. Ako nemate ideju, ne komentirajte. Ne budete li respektirali pravila, biti će te blokirani.
Pretplatiti se
Obavijesti o
7 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Dumand
4 sati prije

Da!
Samo nam je ljubav i respekt potrebni!

isto-isto
3 sati prije

“nek živi ljubav, nek se budi dan…”– stara pjesma Srebrnih krila
koju je Vlado Kalember opet kopirao
sa drugim textom: “Zakuni se ljubavi”

tako je to, sa jednom istom melodijom napraviš 2 pjesme, a i tu melodiju, Vlado je “pozajmio” od pjesme “Darling”, škotskog pjevača Frankieja Millera.

“nek živi ljubav” i patriotizam, rodooljublje, domoljublje i veselje, i kruha (i ćevapa) i igara,.-.i daj gojima da se vesele..

, a kapice čija je i FIFA, će opet strpati lovu u džep

dok su se Iranci sekirali, što nisu prošli dalje, kapice im opet bombardiraju državu,. ali nema veze… nek se goji vesele

aniki
3 sati prije

Ljubav nije riješenje za sve, ali ako ne bi postojala i mi ne bi. Dok če čovječansvo gojiti ljubav, ono če postojati. Kompleksno društvo ne može postojati na drugi naćin.

lenroK
3 sati prije

Uredu je ljubav, ali šta je to ljubav . . . jer ljubavi ima raznih . . . neki ljudi vole Hajduka, druge ljude, grupe ljudi, Isusa Krista pa preko životinja koje zaštićuju do stabala koje neki ljudi grle i tako im iskazuju ljubav.

isto-isto
3 sati prije

Rade Bogdanović, inače dobar komentator, kul čovjek,… je nedavno na RTS-u, u komentaru neke utakmice sa SP-a. na kojoj je igrala afrička ekipa, rekao: crnci padnu nakon 60 minuta, popusti im koncetracija i prave greške, ne znaju se koncetrirati, tako nekako… I to su naravno odmah prenjeli svi košer mejnstrim portali u regiji i tipična dreka:rasizam!! I kažu, pročulo se u medijima u cijeloj Europi i svijetu.,. ali kako će se pročuti? Naravno, tako što su košer mediji iz regije, kao index, blic, kurir, klix, i ostali to odmah dojavili svojim košerskim partnerskiom medijima na Zapadu, tako da je Rade bio prinuđen da se izvini. Bastian Schweinsteiger je komentator za SP na njemačkoj TV.on je rekao otprilike; afrikanci igraju neortodoksno, divlje, nikad im ne znaš kako će igrati…. I naravno, opet ista priča, odmah dreka sa svih strana i optužbe, rasizam!! U to se uključio i trener Obale Slonovače, Emerse… Čitaj više »

onako usput
2 sati prije

Sam pojam ljubav je apstraktna definicija, koju čak nije moguče definisati.Biti lojalan, privržen odgovoran , je sasvim normalno u najprimitivnijim društvima, u današnjoj tkz. civilizacijskoj evoluciji, to ne postoji .

© 2024 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI