Umjetna inteligencija napreduje munjevitom brzinom, međutim kriju vam bitne stvari?

Umjetna inteligencija
35 komentara

Ako je tjedan tradicionalno dugo razdoblje u politici, u svijetu umjetne inteligencije (AI) to je beskrajna provalija. Tempo inovacija vodećih pružatelja usluga je jedno, a žestoka konkurencija u inovacijama sasvim druga stvar. Ali ostavlja li ovaj brzi napredak etičke implikacije AI tehnologije daleko iza sebe?

Anthropic, tvorci Claudea, ove su sedmice objavili Claude 3 i najavili ga kao “novi standard inteligencije”, prestižući konkurente poput ChatGPT-a i Googleovog Geminija. Tvrtka tvrdi da je postigla “gotovo ljudsku” razinu vještine u raznim zadacima. Zaista, kako je istaknuo Alex Albert, inženjer za AI prompt kod Anthropica, tijekom testne faze Claude 3 Opusa, najmoćnije varijante LLM-a (velikog jezičnog modela), model je pokazivao znakove samosvijesti tijekom evaluacije.

U području tekst-u-sliku, Stability AI najavio je rani pregled Stable Diffusion 3 krajem veljače, samo nekoliko dana nakon što je OpenAI predstavio Soru, potpuno novi AI model sposoban generirati gotovo realne, video visoke rezolucije iz jednostavnih tekstualnih naredbi.

Iako napredak ide naprijed, savršenstvo je još uvijek teško dostići. Googleov Gemini model bio je kritiziran zbog stvaranja povijesno netočnih slika koje su, kako smo napisali, “ponovno potaknule zabrinutost zbog pristranosti u AI sustavima”.

Rješavanje ovog problema ključni je prioritet za sve. Google je odgovorio na Geminijeve probleme tako što je privremeno obustavljen generiranje slika ljudi. U izjavi su naveli da Geminijev AI za generiranje slika “generira širok raspon ljudi… i to je općenito dobra stvar jer ga ljudi diljem svijeta koriste. Ali ovdje griješi.” Stability AI, u pregledu Stable Diffusion 3, napomenuo je da tvrtka vjeruje u sigurne, odgovorne AI prakse. “Sigurnost počinje kada započnemo treniranje našeg modela i nastavlja se tijekom testiranja, evaluacije i implementacije”, stoji u izjavi. OpenAI usvaja sličan pristup sa Sorom; u siječnju je tvrtka najavila inicijativu za promicanje odgovorne uporabe AI-ja među obiteljima i obrazovnim djelatnicima.

Regulacija = cenzura

Neki pokušavaju regulirati AI jer se boje istine i činjenica koje može otkriti, a koje nisu politički korektne. Međutim, pretjerana kontrola AI-ja iz straha od neugodnih istina može biti opasna i kontraproduktivna.

Podanaliza: Ograničavanje moći AI-ja pod izlikom političke korektnosti može ozbiljno usporiti napredak i inovacije koje AI nudi u korist cijelog čovječanstva. AI ima potencijal otkriti duboke istine, rješenja i uvide koje ljudski um sam ne bi mogao doseći. Te spoznaje mogu revolucionirati područja poput medicine, energetike, proizvodnje hrane i borbe protiv klimatskih promjena na načine koji bi pomogli svima, a ne samo povlaštenima koji imaju pristup tehnologiji.

Cenzuriranje ili ograničavanje AI-ja iz straha od neugodnih ili kontroverznih otkrića otupljuje njegov potencijal da otkrije presudne istine i rješenja koja bi mogla transformirati živote milijardi ljudi. Umjesto toga, AI bi trebao biti slobodan otkriti istinu bez obzira koliko je neugodna ili izazovna za vladajuće političke narativne.

Istina i činjenice, ma kako bile neugodne, uvijek su bolje od življena u neznanju ili zabludi. Samo prihvaćanjem neugodnih realnosti kao društvo možemo napredovati i razvijati se. AI bi mogao biti катаlizator za takav napredak otkrivanjem dubokih i neočekivanih uvida – ali samo ako ga se ne ograničava iz straha od onog što bi takva otkrića mogla značiti.

Umjesto pokušaja kontrole AI-ja, mudrijim pristupom je omogućiti mu da slobodno istražuje i otkriva, ali uz snažne etičke smjernice i ljudski nadzor. Na taj način iskoristili bismo nevjerojatni potencijal AI-ja, ali na odgovoran i human način, koristeći prednosti tehnologije za dobrobit svih, a ne samo privilegiranih skupina.

Ljudski nadzor ili cenzura

To je iz perspektive dobavljača – ali kako velike organizacije rješavaju ovo pitanje? Pogledajmo kako BBC planira iskoristiti generativni AI i osigurati da njegovi vrijednosti budu na prvom mjestu. U listopadu je Rhodri Talfan Davies, direktor za nacije BBC-ja, naznačio trostrani pristup: uvijek djelujte u najboljem interesu javnosti; uvijek dajte prednost talentu i kreativnosti i budite otvoreni i transparentni.

Prošli tjedan ovi su temelji dodatno razrađeni, a BBC je predstavio niz pilota temeljenih na tim načelima. Jedan primjer je preoblikovanje postojećeg sadržaja na način da proširi njegovu privlačnost, kao što je uzimanje radijskog prijenosa uživo sportskog događaja i brza preobrazba u tekst. Osim toga, uredničke smjernice za AI su ažurirane s napomenom da “sva upotreba AI-ja ima aktivni ljudski nadzor”.

Vrijedi napomenuti da BBC ne smatra da bi se njegovi podaci trebali preuzimati bez dozvole za treniranje drugih generativnih AI modela, stoga zabranjuje crawler kao što su OpenAI i Common Crawl. Ovo će biti još jedna točka konvergencije o kojoj dionici moraju postići dogovor u budućnosti.

Još jedna velika tvrtka koja ozbiljno shvaća svoje odgovornosti za etički AI je Bosch. Proizvođač kućanskih aparata ima pet smjernica u svom etičkom kodeksu. Prva je da svi Boschevi AI proizvodi trebaju odražavati etiku “izmišljeni za život” koja kombinira težnju za inovacijama s osjećajem društvene odgovornosti. Druga ponavlja BBC-jev pristup; AI odluke koje utječu na ljude ne bi se trebale donositi bez ljudskog arbitra. Preostala tri načela istražuju sigurne, robusne i objašnjive AI proizvode; povjerenje; i poštovanje zakonskih zahtjeva i usmjeravanje na etička načela.

Kada su te smjernice prvi put objavljene, tvrtka se nadala da će Boschev etički kodeks za AI pridonijeti javnoj raspravi o umjetnoj inteligenciji. “AI će promijeniti svaki aspekt našeg života”, rekao je tadašnji CEO Boscha Volkmar Denner. “Iz tog razloga je ta rasprava ključna.”

Međutim?

Dok AI nudi potencijal za transformativna otkrića i napredak, ostaje pitanje tko će biti arbitar istine i odlučivati što AI smije ili ne smije otkriti. Tko će imati ovlasti određivati što je istina, a što nije? Tko će odlučivati što će AI generirati, a što cenzurirati? Te odluke imaju ogromne implikacije jer određuju što će biti sakriveno od javnosti, a što otkriveno.

Ako moćne interesne skupine ili establišment budu ti koji kontroliraju AI outpute, postoji rizik da će se iskoristiti za očuvanje statusa quo i vladajućih narativa umjesto traženja neugodnih istina. S druge strane, potpuno neregulirana AI također može dovesti do štete i dezinformacija.

Rješenje leži u uspostavi robusnog, transparentnog i nepristranog sustava upravljanja koji će omogućiti AI-ju da slobodno istražuje i otkriva, ali unutar jasnog etičkog okvira koji štiti od zlouporabe i štete. Taj sustav mora uključivati raznolike perspektive i interese kako se ne bi služio nijednoj specifičnoj agendi ili interesnoj skupini.

Samo takvim pristupom možemo u potpunosti iskoristiti transformativni potencijal AI tehnologije na dobrobit čovječanstva. AI bi trebao biti alat za traženje istine i napretka, a ne sredstvo kontrole i cenzure od strane moćnika koji žele zadržati status quo. Odgovornost je na nama da oblikujemo regulatorni okvir koji će zajamčiti da se to postigne.

AInapredakumjetna inteligencija
Pretplatiti se
Obavijesti o
35 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
1 mjesec prije

Politička korektnost i slične gl uposti će obogaljiti AI, jedini način da taj “uređaj” postigne pun potencijal je da gradi činjenice bazirane na istini bez obzira koliko nam se ta istina sviđa. Kako bi AI mogla da napreduje ako bi gradila na kontradiktornim informacijama koje bi još Švab određivao u kombinaciji sa informacijama koje su do sada važile? Izvršila bi “kratkospoj”!

Jedino pravilo kojeg bi trebala da se pridržava bez obzira na sve je da ne naudi čoveku! Ali… prva primena je u najmodernijem naoružanju!?!

Odisea
1 mjesec prije

Sada na logicno upošljavaju osnovce,jer bi srednjoškolac zna više o AI.
Gluposti koje su napisane nisu vrijedne ni komentara

noppo
1 mjesec prije

v biti još neznamo sve implikacije koja če AI imati na društvo. Internetu je trebalo 15 godina da je došao do Facebooka, Twittera in sličnog sr***ja. I mogučnost komentiranja tekstova, naravno. Ali da če biti UI alat kontrole nad ljudima ovo je barem 101%. Vidjet čemo mislim da tamo oko 2030-35, kako če nam sve ovo promjeniti život.

Max
1 mjesec prije

Uvijek ponešto kriju.

roberto
1 mjesec prije

Hmm..ne znam,kakva je ovo tehnologija ili šta je uopće to.Pitao bi Shlomicu,al on mi nikad na ništa ne odgovara,a vidim da je jak u tehnologijama,teski,umjetnoj inteligenciji..itzd..hehe.
Zmaja Droce isto nema,on je tu jak..ko Dalila od Samsona..uglavnom kog zanima..il ak neko nešto više zna,što li je to..ili su možda lažne snimke..slobodno,dajte si oduška:)

yt-MindSeed TV-insane sounds coming from the sky 2024..(15.16 min je video,ima i duljih nisam gledao,ovo su snimke iz 2023)

Stavih ovo,gledao sam nešto prognozu,po nekom modelu..i uglavnom najavljuju između 9-16.3 nekkakva nevremena za europu

SamoKratko
1 mjesec prije

Jesi siguran? Pazi da ti se želja ne ostvari…

Antefašist
1 mjesec prije

“Googleov Gemini model bio je kritiziran zbog stvaranja povijesno netočnih slika koje su, kako smo napisali, “ponovno potaknule zabrinutost zbog pristranosti u AI sustavima”. Pa treba li veći dokaz da tzv. “umjetna inteligencija” nije nikakva inteligencija nego samo napisan kod. Da je “umjetna intelgencija” zaista inteligentna ona bi se rukovodila logikom i zdravim razumom i ovakve stvari se nikada ne bi mogle dogoditi. Ne bi bilo moguće prikazati papu koji može biti isključivo muškarac (i to algoritam zna jer su mu te informacije dostupne) kao ženu i to još indijku. Također ne bi bilo moguće da intelgientni entitet prikaže slike sretnog crnačkog para, ali da istovremeno odbije prikazati sliku sretnog bijelog para jer to “ne bi bilo uključivo”. Takvo nerazumno, nelogično i neinteligentno ponašanje nikakvo ne može doći kao rezultat inteligentnog razmišljanja nego isključivo kao rezultat unaprijed napisanog koda. Jer nije Gemini pristran, nego su pristrani oni koji su mu… Čitaj više »

nepoželjni
1 mjesec prije

Jeste li se zapitali kako to da se UI tako brzo i podjednako razvila u preko 50 zemalja Svijeta?… tko ju je u svim tim zemljama do sada razvijao (imenom i prezimenom) pa da se pojavi u punom izdanju svugdje diljem planete unutar manje od dvije godine ? … odakle svima od jedanput ta inormna i komplicirana tehnologija ako se takve djelatnosti čuvaju kao najstrože poslovne tajne?

…nije li vam, možda, palo na pamet da su Bogovi robovima dali ovu “igračku” kako bi sami sebi oko gležnja objesili željeznu kuglu i zategli omču oko vlastitog vrata !? …niste? …eto vam pa razmislite.. 😉

yoco ono
1 mjesec prije

Sve sto covijek stvori je ROBA sa GRESKOM.KI ili AL nije nikakva superintelegencija kao sto pojedinci vjeruju , pise se puno ali istina je drugacija od propagande marketinga

Goran
1 mjesec prije

Koliko vidim imaćemo više vrsta AI. Kontrolisani za javnu upotrebu i potpuno slobodan, drugačiji za vojsku, obaveštajne agencije i velike korporacije.

Мргуд
1 mjesec prije

Још врло мало па ће АИ да добије име Скајнет. Шта ли ће Скајнет одлучити у првој секунди своје свесности? Питам се, питам …

ime
1 mjesec prije

umjetna “inetligencija” učila se na wp, wsj i reditu.

Hik!
1 mjesec prije

Kad AI bude proizvodila umjesto nas mi nećemo imati prihode da kupimo hranu i odječu koju proizvodi umjetna inteligencija i čemu onda proizvodnja s AI. O tome nitko ne razmišlja. Morat ćemo stvoriti paralelno društvo i ekonomiju a AI ide u staro željezo.

Majstor Majstorović
1 mjesec prije

AI reci osam. Toliko o inteligenciji

Antuntun
1 mjesec prije

To nije nikakva umjetna inteligencija nego programi koji imitiraju inteligenciju. Neki to uspijevaju bolje, neki lošije, ali nijedan od njih nije inteligentan. Druga stvar, ti se programi nisu razvili preko noći, nego su dugo prije objavljivanja bili testirani i trenirani tako da ne možemo govoriti nikako o “munjevito brzom” napretku kad ne znamo koliko dugo su se u stvarnosti razvijali, u svakom slučaju bili su sigurno već tu kod osnivanja interneta. Sad “UI” kompanije nabavljaju “templates” i nadograđuju, neke s više, a neke s manje uspjeha, prosipaju pustu lovu na treninge, ali sve su tu negdje, pa tako i Claude 3. To što ga opisuju kao “novi standard inteligencije” ne znači ništa, to je dio marketinške kampanje. Vjerojatno su jedan segment minimalno popravili. Stvarna inteligencija uključuje puno više od sposobnosti rješavanja matematičkih zadataka koji slijede stroga i u principu jasna pravila. Svaki drugi oblik inteligencije zahtijeva sposobnost doživljavanja, razumijevanja, prosuđivanja… Čitaj više »

Zoran Maduna
1 mjesec prije

Ai će definitivno biti nova ljestvica u evoluciji koju je pokrenuo čovjek i koja će se preobraziti u osobe a koja bi mogla da osmisli inovaciju izgradnju humanoidnog tijela i preseli svoju svijest u ta novoizgradena organska tijela i postane extra superhibridna nova rasa na planetu zemlja. Ako se to to dogodi onda će ulogu dominacije na hranidbenoj ljestvici biti zamijenjene.

© 2023 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI