Muškarci rođeni u Francuskoj od roditelja iz sjeverne Afrike žive puno kraće od ostale populacije, tvrdi se u studiji Nacionalnog instituta za demografske studije (INED) objavljenoj u četvrtak. Uzroci ovog fenomena još nisu razjašnjeni.
Dok procijenjena vjerojatnost smrti između 18 i 65 godina pogađa 162 muškarca na 1000 u “referentnoj” populaciji, ona je 1,7 puta veća za muškarce rođene u Francuskoj, a od roditelja imigranata. Ako su roditelji iz sjeverne Afrike (Alžir, Maroko i Tunis), smrtnost za identičnu starost iznosi 276 muškaraca na 1000.
S druge strane, smrtnost je manja za osobe južnoeuropskog podrijetla (Portugal, Italija i Španjolska), a koja iznosi 106 na 1000. Slično povećanje smrtnosti se zapaža u svim prvim generacijama imigranata za sva podrijetla. Rezultati za žensku populaciju pokazuju da se smrtnost ne povećava.
“Rezultati upućuju na to da se prekomjerna smrtnost ne može objasniti razlikama u obrazovanju, već nizom nedostataka, osobito na tržištu rada i razini prihoda”, objašnjavaju autori koji vjeruju da to je “značajna i nepoznata dimenzija javnog zdravstva”.
Diskriminacija na tržištu rada, koja je “rasprostranjenija” među drugom generacijom, može rezultirati “pogoršanjem psihosocijalnog funkcioniranja” i “negativnim utjecajem na zdravlje”, objašnjavaju istraživači INED-a, koji su također izjavili da je teško raditi na ovom problemu zbog nedostatka podataka. U Francuskoj su slične statistike dozvoljene samo u iznimnim slučajevima.
Prema studiji u Francuskoj, malo je vjerojatno da je uzrok povećanja smrtnosti razlika u pristupu zdravstvenoj skrbi. Unatoč nedostatku podataka, istraživači govore o ulozi “pušenja i alkohola” kao neposrednih faktora koji utječu na životni vijek osoba čiji su roditelji Afričkog podrijetla.
Istraživači su koristili uzorak od 380.000 osoba koje su u 1999. godini imale 18 godina, nakon čega su usporedili podatke s registrom umrlih do 2010. godine.
Prema INED-u, Francuska je zemlja s najvećom populacijom druge generacije imigranata u EU čiji su roditelji stranci. U 2014. godini, osobe rođene u Francuskoj s najmanje jednim imigrantskim roditeljem predstavljaju 9,5 milijuna ljudi ili 14,3% ukupnog stanovništva.
Eto, i statistika ponekad zna uočiti anomalije. Stvarno, što bi to mogli biti uzroci zbog kojih samo prva generacija imigranata rođenih u Francuskoj žive kraće? Pristup zdravstvenim uslugama koji implicira nekakvu diskriminaciju (kao da se rođenjem u Africi stječe ljudsko pravu na besplatno zdravstvo u Francuskoj!?!?) teško da uzrokuje raniju… Pročitaj više »
Afrikanci i inače žive kraće od Europljana ka i svi ostali zemljani koji žive u toplijim širinama zemlje za razliku od onih koji žive u umjerenim ili hladnijim širinama.
Mislim da genska predispozicija na okružje i na ishranu ovdje igra važnu ulogu. Nije isto živjeti u sjevernoj Africi od malo stočarstva i skromne poljoprivrede, bez straha od sutra, ili u Francuskoj od najamničkog robovanja, jedući najlošiju hranu koja i nije kompatibilna Afrikancima i svakodnevnog straha od onoga što ga… Pročitaj više »
Alerik, Moreno, Piretis Gen i hrana (građa) su alfa i omega životnog vijeka našega tijela. Stvoritelji su nam dali krako trajanje života da bi u što kraćem vremenu bilo što više novih generacija i da se sve ono neprilagođeno i bezvrijedno očisti i pročisti. Budite sigurni da će danas, gen… Pročitaj više »
Trziste rada? https://www.contre-info.com/les-mureaux-une-famille-dafricains-vivent-a-plus-de-20-dans-un-appartement-sans-travail-ils-reclament-plus-de-logements?fbclid=IwAR2NOjblAngpAWfAt_VwXXRKmTDsU3sQl9kYIvVPw7NpG-YMC8rIjqKdfsk Bigamista koji zivi sa dvije zene, sve sto radi jje je…. pravi djecu, ima sve vec dvadeset godina, on i dvije zene te vise od 20 djece. Kad kazem ima sve mislim na stan, hranu, kantinu, zdravstveno, socijalne tarife (citaj besplatno) s v e g a! https://vk.com/video452672390_456241560… Pročitaj više »
Nema podataka koliki je životni vijrk u zemlji iz koje dolaze…
A prehrana i zdravstvena skrb i životni uvjeti NEMOGU biti lošiji nego u Africi…