Kineski juan će postati treća najveća svjetska rezervna valuta iza dolara i eura

Juan
18 komentara

Kako Peking forsira veću upotrebu juana na međunarodnom nivou, kineska valuta bi mogla da poraste do statusa treće najveće svjetske rezervne valute u posljednjih 10 godina, prema prognozi u Morgan Stanley.

Udio juana u globalnoj deviznoj rezervnoj aktivi mogao bi se više nego udvostručiti sa trenutnog nivoa od dva odsto i premašiti udio japanskog jena i britanske funte, rekli su analitičari banke u izvještaju objavljenom u petak.

Prema njihovim procjenama, kineska valuta, zvanično poznata kao renminbi ili RMB, mogla bi da dostigne pet do 10 procenata rezervne imovine do 2030. godine.

„Ovaj cilj nije nerealan u svjetlu otvaranja finansijskog tržišta u Kini, rastuće prekogranične integracije tržišta kapitala koje vidimo kod akcija i fiksnog dohotka i sve većeg udjela kineskih prekograničnih transakcija denominovanih u RMB“, rekao je međunarodni strateg u Morgan Stanley James Lord.

Sve ovo nagovještava da će globalne centralne banke morati da drže više RMB kao dio svojih rezervi.

Banka nije promijenila svoje pozitivne poglede na juan uprkos uticaju pandemije koronavirusa na kinesku ekonomiju, kao i ostatak svijeta. Posljednja prognoza potvrđuje raniju prognozu koju je banka dala početkom prošle godine. Sve više i više centralnih banaka širom svijeta postepeno gomila juan u svojoj kasi. Prema Morgan Stanley, najmanje 10 regulatora dodalo je valutu u svoje devizne rezerve prošle godine, a ukupan broj vlasnika dostigao je 70.

Podaci Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) pokazuju da se udio juana u globalnim rezervama udvostručio otkad je uvršten u MMF korpu glavnih rezervnih valuta u oktobru 2016. Tada je udio juana iznosio jedan odsto, a sada iznosi 2,02 odsto. Njegovi glavni rivali – jen i britanska funta – imaju udio od 5,7 odsto, odnosno 4,43 procenta. Američki dolar čini skoro 62 procenta globalnog deviznog fonda, a euro preko 20 procenata.

Iako su neki analitičari primijetili da juan neće uskoro skinuti dolar sa vodeće pozicije, druge prognoze nagovještavaju da je dolar izgubio na svjetskim tržištima. Ranije ove godine, stratezi Goldman Sachsa upozorili su da postoje „stvarne zabrinutosti oko dugotrajnosti američkog dolara kao rezervne valute“.

JuankinaKineski juan
Pretplatiti se
Obavijesti o
18 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Milance
3 godine prije

Kineskom junem mozete jedino na záchod.Kina je ovih dana dobila po ušima.Prvo Bjeloruski, to je jako bitno krizanje Půta svile.Odlazak České delegaci je do Tajwanu iz Senata, jednostavno izbacena Kina iz EU.A zadnje, Vucic potpisom u Americi likvidirao utjecaj Kine na Balkánu i šíře.Juce slusam na Ruskim tv kanalima o Kini, rusi otvoreno govore dá je Put svile veliká opasnost za Rusiju gdje Bi se Rusija mogla raspasti na malé drzavice.Znaci, Kina je dobila toliko po ušima dá sú im puni kontejneri robe, nitko nista od njih nekupuje.Amerika je ovaj put prokázala preko Srbije tko je gazda a sví ostali mogu pricati í pricu za malu djecu.Novinarima Logicno preporucio bi dá manje píšu prorusku a kinesku propagandu, nikakve vajde od svega toga,Ionako nije ostvario se Kineski globální plán vladati svjetom.Jun mozete koristiti u zahodí umjesto toaletnego papira.

3 godine prije zadnji put uredio Milance
Emiliano Zapata
3 godine prije

Od 2010 dio ušteđevine držim u Juanima, a dio otprije u CHF. Ostalo me ne zanima osim zlata i nekretnina jer se u dragulje i umjetnine ne rzumijem, jer ima dosta krivotvorina.

Alex
3 godine prije

Dajte, naj te ga sra*i…Japanski yen je najcjenjenija valuta u tom dijelu svijeta, bar 40 godina, pa se nije uspio ni približit dolaru. Iz jednostavnog razloga šta američke banke drže cijeli svijet za muda.

samo razmišljam na glas
3 godine prije

kakav naslov!!??
koji nema veze s tekstom
to što bih JA MOGAO postati novi ljubavnik Severine (imam sve objektivne atribute) ne znaći da će se to dogoditi

niti euro niti yen se nisu uspjeli nametnuti a limaju veću političku i ekonomsku stabilnost
ako ikada dolar i ispadne iz igre, juan ga neće zamijeniti
zašto?
izmedju ostaloga jer svoju snagu gradi na istom principu kao što je i dolar radio

Mahatma
3 godine prije

Juan ima možda 1% šanse postat rezervna valuta i to kad partija prestane s valutnim manipulacijama. Autor teksta ne spominje offshore i onshore juan.

jozo
3 godine prije

Kina je Ameriku vec poodavno skinula s trona jos je samo treba ukopati i amen

Skandalmajstor
3 godine prije

Nekada su na ovom portalu komentarisali ozbiljni i vrsni poznavaci materije. Sada vidim najvise budala, povrsnih kvaziintelektualaca, nesto malo botova i jako malo vrhunskih komentara. Steta, regionu je neophodan kvalitetan portal kao Logicno, sa vrsnim komentarima iz kojih se da mnogo nauciti. Naravno ovo se odnosi na pametne a ne na one prvo pomenute. E sada, ako odbacimo navijacke strasti ili profesionalno opredejenje za placene botove, kojih polako ima sve vise na ovom portalu, mozemo da primetimo nekoliko bitnih cinjenica. Pazite govorimo o proverljivim cinjenicama, objavljenim na nasim prostorima u zadnjih nekoliko godina. Prva je da je zapanjujuce da ovako osioni i prepotentni komentatori ne znaju da Kina i Saudijska Arabija vec tri godine trguju naftom u juanima i rijadima. Za one malo pazljivije citace podatak da SA, najveci americki protektorat u svetu, trguje u juanima bi trebalo da bude alarmantan podatak. Naravno, sa Rusima gas trguju u juanima i… Čitaj više »

Nostradurus
3 godine prije

Moje mišljenje je da kineski juan ne može biti svjetska valuta. Ne iz razoga što to kinezi ne bi htjeli, nego zbog kineske ekonomske dominacije tj. suficita u vanjskoj trgovini. Sjetimo se samo kako je Švicarski franak imao problema sa svojom svjetskom konvertibilnošću. Istina, Kina je veća, ali da bi neka valuta imala svjetsku ulogu, mora postojati velika ponuda. Tj. država koja je ima, mora nemilice trošiti valutu u inozemstvu i raditi sa vanjskotrgovniskim deficitom. I to radi Amerika te na taj način financira vojsku. Jednostavno štampa valutu i daje si sama sebi i drugima kredite. I tako drugi mogu stvoriti štednju u američkim dolarima. Međutim, Kina to ne radi, nego ima vanjskogovinski suficit u razmjeni. Kako ona doći do kineske valute? Tako što će kinezi uzeti neku dugu valutu i dati juane umjesto nje? Što će kinezima zaliha strane valute, kad oni već ionako prave zalihe strane valute zbog… Čitaj više »

3 godine prije zadnji put uredio Nostradurus
© 2023 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI