Kineski naučnici testiraju prototip hipersoničnog avionskog motora koji će bilo gdje stići za 2 sata

Hipersonicna letjelica
9 komentara

Koristeći novi dizajn koji je vjerovatno predložio američki naučnik čiji je rad u velikoj mjeri zaboravljen, grupa kineskih istraživača kaže da su stvorili avionski motor koji može pokretati letjelicu brzinom od 11.800 milja na sat ili 16 maha.

Prema South China Morning Post, revolucionarni novi motor je stojeći kosi detonacioni ramjet (Sodramjet) dizajn, bez pokretnih dijelova, koji koristi superbrzu brzinu aviona za potiskivanje vazduha u komoru, gdje se ubrizgava vodoničnim gorivom i detonira, izlazeći iz zadnjeg dijela motora kao potisak.

Tako rade svi ramjeti i skramjeti, koji se koriste za napajanje projektila od šezdesetih godina prošlog vijeka. Međutim, dizajn sodramjeta testiran u nedavnim eksperimentima poboljšan je koncept „zamjenom difuznog sagorjevanja kosom detonacijom koja je jedinstveni fenomen povećanja pritiska u prirodi“, prema sažetku rada koji je objavila grupa kineskih naučnika u kineskom časopisu za vazduhoplovstvo u subotu.

„Model motora Sodramjet razvijen je sa nekoliko tehnika upravljanja protokom i uspješno testiran hipersoničnim udvostručenim šokom tunela u letu. Eksperimentalni podaci pokazuju da model motora Sodramjet stabilno radi, a kosa detonacija može da se zaustavi u sagorjevanju motora i može se kontrolisati. Ovo istraživanje pokazuje da je Sodramjet motor obećavajući koncept i da može stabilno da radi sa visokom toplotnom efikasnošću u hipersoničnim uslovima protoka“, primjetili su istraživači.

Autori studije otkrili su da bi motor mogao da radi brzinom do 16 Maha, prelazeći vazduhoplovni okvir širom svijeta za samo dva sata.

Prema SCMP, kineski naučnici su vjerovatno bili inspirisani špekulativnim radom Richarda Morrisona, američkog inženjera američke Nacionalne vazduhoplovne i svemirske agencije (NASA), koji je 1980. godine predložio dizajn motora u cilju rješavanja problema stvorenih u konvencionalnom scramjet dizajnu.

List je primjetio da je „američka vlada preusmjerila glavninu hipersoničnih istraživanja sa NASA na privatne kompanije kao što su Boeing i Lockheed Martin, a Morrisonovu ideju je američka odbrambena industrija uglavnom, ako ne i potpuno zaboravila. Dobavljači su uložili sve svoje resurse u dizajn scramjeta i nastavili nizati neuspjehe koji su ih na kraju natjerali da prate druge zemlje.“

Kina je tvrdila da već ima hipersonično oružje, a nekoliko drugih zemalja navodno testira tehnologiju, ali hipersonično vozilo koje bi moglo prevoziti ljude i dalje je nerješiv dio naučne fantastike.

U aprilu 2019. istraživači na kineskom univerzitetu Xiamen testirali su hipersoničnu letjelicu nazvanu Jiageng-1 u pustinji Gobi, a u avgustu 2018. godine hiperzvučno vozilo Starry-Sky „waverider“. U SAD, američko ratno vazduhoplovstvo i predsjednička i izvršna direkcija za vazduhoplovstvo izdali su ugovor u avgustu 2020. godine o razvoju hipersonične avionske linije koja će služiti kao buduća vazduhoplovna kompanija za američkog predsjednika.

Čak i za hipersonično oružje, Mach 16 je vrlo brz. Smatra se da je kinesko hipersonično klizno vozilo Dongfeng-17, udarno oružje velikog dometa, u stanju da dostigne Mah 5. Ruska hipersonična krstareća raketa Kindžal ima sličnu brzinu, ali je ruski predsjednik Vladimir Putin 2018. godine sugerisao da je drugo hipersonično oružje Moskve Avangard, moglo da dostigne brzinu od 20 maha.

avionski motorkina
Pretplatiti se
Obavijesti o
9 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Ante
3 godine prije

Problem sa tim velikim brzinama je trošnije materijala. Kod aviona na primjer na oplati letjelice se vide dosta velika oštećenja na samom trupu aviona, Video koji sam stavio prikazuje ta oštećenja pri brzini od 6. 7 maha, ta oštećenja bi bila mnogo veća pri brzini od 16 maha. https://www.youtube.com/watch?v=SncLDXTiREY

Antun Tun
3 godine prije

Super clanak.Oduvijek me mucilo pitanje za koliko stisu hipersonicki motori.

Ringo10a
3 godine prije

E nacekat cete se do takvih aviona

error
3 godine prije

Kinezi su nepredvidivi pogledajte njihovo napredovanje u zadnjih 30 godina i onda pokusajte predpostaviti sta ce biti za jos 30, ostali ce biti male mace.

Max
3 godine prije

Lijep uspjeh

Kile
3 godine prije

Moš mislit neš pametno očekivat od tih lopova i muljatora, amerika 2!

© 2023 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI