Koliko će koronavirus naštetiti kineskoj ekonomiji?

Koronavirusna kriza - Kina
61 komentar

Da li se Peking može oporaviti?

Koronavirusna kriza kruži širom svijeta, a mnoge zemlje se već bore da spriječe katastrofalne ekonomske posljedice koje je ta epidemija izazvala. Smrtonosna virusna upala pluća pogoršavala se iz sata u sat, zbog čega su zemlje poput Italije, Španije, Francuske i Njemačke morale da zatvore neke svoje urbane centre. Ljudima širom svijeta savjetuju se karanteni od najmanje mjesec dana, a to negativno utiče na ponašanje potrošača. Proizvodnja, lanci snabdijevanja i pružanje usluga su paralizovani u većini vodećih ekonomija.

Ali čak i dok se svijet suočava sa mogućnostima međunarodne propasti trgovine, postoji jedna ekonomska supersila koju je koronavirus pogodio više nego bilo koju drugu na svijetu: Kina.

Skoro svaka zemlja ima ograničeno putovanje u Kinu i iz nje, Wuhan i druge provincije su zaključane, a posao širom zemlje je ozbiljno ugrožen kao rezultat svega toga. Ovi novi događaji podrivaju stabilizaciju koju je Kina primjetila u decembru 2019. Finansijski stručnjaci predviđaju da će se, ako se virus nastavi širiti, BDP zemlje smanjiti ne samo u prvom kvartalu 2020., već u i drugom i trećem u odnosu na 2019. To će biti veliki problem za Kinu, posebno zato što se to nije dogodilo zadnjih trideset godina.

Mogući otkazi

Ekonomski prekid rada najčešće karakteriše ogroman gubitak radnih mjesta. Nakon iznenadnog i dramatičnog ekonomskog pada u Kini, otpuštanje radnika je neizbježno. Ustvari, samo nekoliko dobro struktuiranih preduzeća će izbjeći da u potpunosti zaustavi rad ako ova pandemija potraje. Većina kompanija u Wuhanu, gdje je virus prvi put identifikovan, već su otpustile više od 75 procenata svoje radne snage. Praktično je nemoguće voditi posao kada je vlada naredila ljudima da uspostave samoizolaciju. Stručnjaci kažu da će se, čak i da se pandemija suzbila do kraja marta, najmanje 5 miliona radnih mjesta i dalje izgubiti. Ovaj broj će se vjerovatno povećati jer je virus potrajao u aprilu i narednim mjesecima.

Trenutno jedina trunka nade za kinesku radnu snagu jeste da se oko 30 procenata kineskih MSP(IT upravljačkih servisa) gotovo vratilo u normalno poslovanje, zahvaljujući brzoj intervenciji kineske vlade. U nastojanju da spriječi da nezaposlenost poraste u narednim mjesecima, vlada nudi poslodavcima subvencije samo da bi im pomogla da zadrže što veći broj svojih zaposlenih. Vlada takođe daje kredite kompanijama,kako bi im pomogla da održe stabilnost. Ali čak i sa oporavkom tržišta rada, produktivnost rada u zemlji ostaje niska zbog samoizolacije. S druge strane, lanci snabdijevanja u Kini i izvan nje iz dana u dan se pogoršavaju, što će najverovatnije naštetiti stranim ulaganjima. Ako nakon pandemije namjeravate da osnujete kompaniju u Kini, vjerovatno ćete imati veće šanse da dobijete najbolji kineski talenat zahvaljujući otpuštanjima koja su u toku.

5G je i dalje jaka u Kini

Kina je i dalje vodeća zemlja u usvajanju 5G bežične mreže, uprkos teškom napadu koronavirusa. To je postignuto kroz kineske mobilne operatore u državnom vlasništvu, zajedno sa činjenicom da su Kinezi srednje klase veoma oduševljeni 5G bežičnim mrežama nove generacije.

Mobilni operateri u Kini žele da diverzifikuju svoju 5G ponudu godinu dana nakon što je tehnologija uvedena u zemlju.

Uvođenje 5G mreža igraće ključnu ulogu u napretku digitalne infrastrukture u Kini, a povećana povezanost za građane i privredne subjekte će biti od velike važnosti u oživljavanju ekonomije širom zemlje.

Koje su industrije najviše pogođene zaključavanjem u Kini?

Automobilska industrija

Proizvođači automobila, posebno u provinciji Hubei, smanjili su proizvodnju automobila za gotovo polovinu. Pojedini proizvodni pogoni su se zatvorili,uzrokujući zaustavljanje globalnih automobilskih lanaca snabdjevanja. Možemo očekivati akutni nedostatak auto djelova u narednim mjesecima.

Tržište pametnih telefona

Zaustavljanje tehnoloških fabrika smanjuje proizvodnju smartfona i drugih visokotehnoloških uređaja. Kineski telefoni uskoro bi mogli nestati sa tržišta.

Putovanja i turizam

Aviokompanije i svi iz ugostiteljskog sektora već osjećaju težinu ograničenja putovanja u prometnom kineskom sektoru.

Ko ima koristi

Postoje industrije koje žude za širenjem koronavirusa. Internet trgovina na malo, na primjer, u porastu je. Kupci se odlučuju da naruče osnovne zalihe na mreži, umjesto odlaska u prodavnice. Internetska usluga dostavljanja hrane, između ostalih usluga beskontaktne dostave, trenutno cvjeta. Ostali proizvodi na koje kinesko zaključavanje nije uticao negativno uključuju farmaceutske proizvode, biotehničke uređaje i maske za lice, između ostalih medicinskih pomagala.

IndustrijakinaKoronakrizaKoronavirus
Pretplatiti se
Obavijesti o
61 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
puki
3 godine prije

Koliko će koronavirus naštetiti kineskoj ekonomiji?

Nece nista.

Fondacija Rockefeler je to rekla jos 2010. u svom poznatom scenariju u kojemu su kao baba Vanga “mudro” prorekli cijelu ovu diktaturu korone- I bas u najvise nahvalili Kinu, koja je poduzele najstrozije mjere i rekli su tamo, da ce se Kina prva i najbrze oporaviti od ekonomske krize nastale od dikatorskih mjera korone…

I taj Scenario of Future and Technology 2010. je jos jedan dokaz da kineska crvena kabala, odavno suradjuje sa onom americkom sestokrakom kabalom

putnik83
3 godine prije

Korona virus pokrenuo je jedan drugi punooo opasniji rasistički antikineski virus, koji će Kinu vratit u kameno doba!
Nema kutka svijeta u kojem ljudi ne krive Kineze za zataškavanje pandemije! Cijelela pacifička regija ušla je u antikineski vojni savez.
Zapad je shvatio koliko je Kina opasna,shvatili su to i njeni susjedi.Indija se ubacila u igru, nudeći svoju radnu snagu.
Kina odjednom postaje nepotrebna i opasna.
Varaju se oni koji misle da Zapad nužno treba kinesku radnu snagu.Postoje zemlje kao Indija,Nigerija,Etiopija,Indonezija,Brazil koje imaju ogromnu neiskorištenu radnu snagu.Jeftiniju od one u Kini.
Vrijeme je da uništimo Kinu.

alex
3 godine prije

Kineska civilizacija je opstala kroz veće šokove i izazov e. Prilagodljivi su i brzo se pokrenu u drugom pravcu. A država čini sve da pomogne proizvođačima. Sve skupa je samo još jedan dokaz legendarne kineske organiziranosti. Zahvaljujući koroni, uskoro će postati prva ekonomija svijeta.

putnik83
3 godine prije

Nigdje još nisam sreo ovakvu nekulturu dijaloga i netoleranciju,kao na ovom portalu.
Ne vidim zašto se neki komentatori spuštaju na osobnu razinu i vrijeđaju druge, samo zato što se ne slažu s nečijim mišljenjem?
Još manje razumijem ljude koji brane drugu rasu,kulturu,civilizaciju i zazivaju dominaciju žute Kine nad ostatkom svijeta?
Bojim se da većina vas ne razumije tko i što stoji iza Kine i kako se živi u nadziranim megapolisima,dalako od prirode.Pod nadzorom milijardi biometrijski kamera u sustavu društveno korisnog bodovanja.
Većina vas s ovakvom retorikom i intelektualnim kvalitetam u Kini ne bi preživjelio 48h.Tamo postoje kampovi za istrebljenja.

Mamajev Kurgan
3 godine prije

Ko nije posjetio Kinu zadnjih par godina nemoze umom da shvati sav taj ekonomsko,gradjevinski,infrastrukturni ili bilo koji sektor ravoja i napretka Kine.To je naprosto sokantno i nezabiljezeno u ljudskoj istoriji.Ja nisam bio u Kini ali sam imao kontakte sa par osoba koji su posjetili tu drzavu…i svi su naprosto sokirani …Jedan detalj te posjete….veli mi poznanik a to se moze naci i na i-netu…dolaze stari kinezi jedva hodaju stari preko 70g na pijaci svega i svacega ….i placaju telefonom samo prislone tel na bar kod i placeno.Eeeejjjj starci i potrudili se dy se opismene elektronski.Ja zivim u jednoj od najsredjenijoj drzavi zapada pa prilican % starijih nema pojma o elekt.pismenosti poput kineza….a nije sala ti isti kinezi prije 40g bili su maltene gladni i siromasni ko crkveni misevi

Mamajev Kurgan
3 godine prije

A da li ce korona virus nastetiti kinezima?
Pa naravno da hoce…ali rekao bih ponajmanje jer to je narod ko mravi marljivi,steeljivi…a patriotizam do neba…

Zax
3 godine prije

Kina je u krizi zbog financijskog sloma u americi. Kina se digla na americkom trzistu i sad ce pasti s americkim trzistem. Koliko duboko je pitanje i koje ce biti politicke posljedice

Ua političari
3 godine prije

Pre nekoliko godina, u jednom dnevnom listu, pročitao sam jedan mali članak o Kini. Otprilike je glasio ovako: Svekineski narodni kongres doneo je odluku o ozakonjenju granica između automnih regija. Nije imao više od tri, četiri reda. Mali članak ali veoma bitna vest. Znači, autonomne regije, sada imaju administrativne granice. Nešto kao republike u SFRJ. Svi znamo kako je prošla SFRJ i većina od nas će se složiti, da bi bilo mnogo bolje da se narodi na njenoj teritoriji nisu ni spajali u jednoj državi. Druga vest je isto prošla veoma nebitno a veoma je bitna. Jedna žena iz porodice Rodšild (nešto mi se po glavi mota da se zove Lin ili tako nešto) je rekla da će sledeća zemlja koja će imati privredni rast i koja će postati ekonomska, vojna i politička sila biti …. Indija. To je bilo pre pet, šest ili sedam godina kada Kina nije bila… Čitaj više »

Miro
3 godine prije

Realno i iskreno skoro nista Kineskoj ali ce mnogo zapadnoj ekonomiji. “Cui bono?” ili ko ima korist od toga? to se prvo pitam..ja tu vidim samo i najvise Kinu

mislim
3 godine prije

koliko će korona naštetiti bilo kojoj ekonomiji?
zavisi koliko te ekonomije imaju mana a koliko vrlina .
kina ima dosta vrlina , a sigurno da ima i mana.”
ali mi mali ćemo po mom mišljenju krizu da osjetimo jače nego” veliki ,pametni,spretni i radišni,

© 2023 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI