Nakon odluke OPEC+ o postupnom povećanju proizvodnje, cijene naftnih derivata skočile

Cijene nafte
5 komentara

Cijena nafte porasla je u petak za gotovo 4 %, nakon odluke Organizacije zemalja izvoznica nafte i njezinih srodnih proizvođača (OPEC+) da se do srpnja na tržište doda više od dva milijuna barela dnevno.

Referentna vrijednost Brenta porasla je za 3,38 % na 64,86 dolara za barel, dok je američka nafta zapadnog Teksasa (WTI) porasla za 3,87 % i trgovala se za 61,45 dolara za barel od 8:40 sati GMT.

Prema dogovoru od četvrtka, savez vodećih svjetskih proizvođača sirove nafte dogovorio se da će u svibnju umanjiti ograničenja proizvodnje za 350.000 barela dnevno, za lipanj još 350.000 barela i u srpnju dodatnih 400.000 barela dnevno. Rezovi koje je provodio OPEC+ bili bi malo veći od 6,5 milijuna bpd od svibnja, u usporedbi s nešto manje od sedam milijuna bpd u travnju.

Saudijska Arabija postupno će ublažiti svoje dodatne dragovoljne rezove i potpuno ih eliminirati do završetka srpnja.

Nova američka tajnica za energetiku, Jennifer Granholm, izjavila je da je prije sastanka imala “kvalitetan i pozitivan” razgovor sa saudijskim ministrom energetike, princom Abdulazizom Bin Salmanom. “Ponovno smo potvrdili važnost međunarodne suradnje, kako bismo potrošačima osigurali pristupačne i pouzdane izvore energije,”napisala je na Twitteru.

Međutim, saudijski ministar porekao je u četvrtak da je američki pritisak igrao ulogu u odluci o povećanju proizvodnje, dodajući da je oporavak tržišta “daleko od završene priče.”

Ruski zamjenik premijera Alexander Novak izrazio je u četvrtak nadu da će se svjetske zalihe nafte, ključni parametar za naftnu industriju, vratiti na svoju normalnu razinu za dva ili tri mjeseca.

“Glavni igrači odlučili su da je vrijeme za povratak barela na tržište, što je iznenađujuće, ali omogućuje određenu fleksibilnost,” rekao je direktor energetskih terminskih poslova u Mizuhu, Bob Yawger, za Reuters.

Ranije ovog tjedna, odbor OPEC+ smanjio je procjenu svjetskog rasta potražnje za naftom zbog pogoršanja situacije u Europi, što bi moglo naglo ograničiti potražnju u vezi s letovima i putovanjima općenito drugo uzastopno ljeto. Za ovu se godinu očekuje porast potražnje nafte za 5,6 milijuna barela dnevno, u odnosu na raniju procjenu od 5,9 milijuna barela dnevno.

Alexander NovakNaftaOPEC
Pretplatiti se
Obavijesti o
5 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
nepoželjni
2 godine prije

Ne razumijem!
Kako može cijena rasti ako se na tržištu pojavi više nafte a potražnja za naftom je smanjena zbog plandemije?

…ili sam ja, o tržišnoj ekonomiji, nešto krivo razumio ili su principi “tržišne” ekonomije “mutirali”

2 godine prije zadnji put uredio dzabaludin
Mrčikola
2 godine prije

Ovo nema veze sa zdravom tržišnom logikom i vjerojatno je da su ovdje “samoregulirajući mehanizmi slobodnog tržišta ” debelo umiješali prste.
Ovdje se jedino iz izjave ruskog zamjenika premjera može naslutiti da će korona “popustit” barem na neko vrijeme ali naravno da i ovo treba uzeti sa rezervom zbog s.m.s.t.

tihobl
2 godine prije

Opet ce rusi imati problem sa viskom dolara. Sve preko 40$ po barelu ide u budzetske viskove i rezervne fondove.

© 2023 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI