Peking regrutuje 100 zaposlenih u TSMC u nastojanju da poveća kinesku tehnološku samostalnost u velikom potezu trgovinskog rata

Čip
13 komentara

Taj potez omogućit će kopnenoj Kini da smanji zavisnost od američkih tehnologija, u nabavci materijala za procesore koji se koriste u pametnim telefonima i računarima usred trenutnog američkog trgovinskog rata sa Kinom, navodi se u izvještaju Nikkei Asian Review.

Peking je zatražio pomoć više od 100 inženjera i administrativnog osoblja kompanije Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) u velikom naporu za razvoj poluprovodničkih tehnologija, otkriva Nikkei.

Quanxin Integrated Circuit Manufacturing (QXIC) i Wuhan Hongxin Semiconductor Manufacturing Co (HSMC) udružit će projekte za razvoj čipova od 12 nanometara i 14 nanometara, naveli su izvori upoznati sa situacijom citiranom u izvještaju.

Dva kineska proizvođača čipova predvode bivši rukovodioci TSMC-a i zapošljavaju preko 50 bivših radnika poluprovodničke kompanije sa sjedištem u Hsinchu, navodi se u izvještaju.

Ta vijest stiže pošto je Nikkei Asian Review izvještavao posljednjih mjeseci da je Taiwan izgubio više od 3.000 zaposlenih u kineskim firmama, a TSMC je, kako se izvještava, izrazio zabrinutost zbog gubitka talenata.

“Hongxin je ponudio nevjerovatne pakete, čak dva do 2,5 puta više od TSMC-ove ukupne godišnje plate i bonusa za te ljude”, rekao je jedan izvor za Nikkei.

Govoreći dalje o tom pitanju, jedan izvor rekao je Nikkei da TSMC možda neće „osjetiti trenutnu bol“ nakon gubitka 100 zaposlenih, ali manje kompanije „mogu propasti ako izgube nekoliko desetina radnika“.

“Sve ove azijske vlade, uključujući i tajvansku vladu, moraju smisliti dobre načine da zadrže talente, jer Kina može da koristi svoje veliko tržište kapitala, vladine subvencije i unosne pakete za privlačenje radnika. Ne možete očekivati da vaši zaposleni budu vječno odani ako niste ponudili dovoljno podsticaja i mogućnosti “, dodao je izvor.

Vijest dolazi nakon što je Kinesko državno vijeće podržalo inicijativu sa iznosom od 1,4 miliona dolara da postane svjetska tehnološka prestonica usljed trenutnog američkog trgovinskog rata, omogućavajući domaćim firmama da grade infrastrukturu, kao i vještačku inteligenciju, 5G mreže i druge tehnologije u nastajanju, u skladu sa „Made in China 2025“ programom, objavljeno je u maju.

Strani investitori podržali su kinesku industriju čipova poslije inicijalne javne ponude kompanije Semiconductor Manufacturing International Company (SMIC) objavljene na berzi nauke i tehnologije (STAR) na Šangajskoj berzi u julu.

Ovi potezi uslijedili su nakon što je Trumpova administracija produžila zabranu kineskim firmama koje posluju sa američkim kompanijama, uključujući ograničenja na procesore s američkim tehnologijama, na još jednu godinu u maju, zbog čega je TSMC zaustavio sve isporuke procesora u Huawei nakon što zabrana stupi na snagu u Septembru.

Američka Federalna komisija za komunikacije (FCC) takođe je odredila rizike za nacionalnu bezbjednost od strane Huawei i ZTE, rekavši da su dvije firme bile u bliskoj vezi sa kineskom vladom i vojskom, bez pružanja dokaza.

Washington je rutinski optuživao kineske firme, uključujući Huawei, ZTE, vlasnicu TikTok-a ByteDance i druge da koriste svoje tehnologije za špijuniranje po nalogu Pekinga, ali nije uspio da dostavi dokaze o sajber-bezbjednosti da bi potkrepio svoje tvrdnje.

Huawei, Byte Dance i kineska vlada više puta su negirali optužbe, pri čemu je najveći svjetski startup iznio svoju namjeru da pokrene pravne postupke na sudovima u Kaliforniji protiv Trumpove administracije.

kinaTSMC
Pretplatiti se
Obavijesti o
13 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Stara kuka
3 godine prije

Sad su im dobri tajvanski inženjeri, “izdajnici” iz zemlje koju ne priznaju, za razliku od tajvanskih liječnika koji su upozoravali na pojavu virusa.

mladen
3 godine prije

pod “nitko” misliš na SAD i podrepnu muhu UK? Njemačka je izjavila da SAD uopće nema dokaza svojih navoda o Huawei-u.

Janoš
3 godine prije

Uff, sad ćemo i mi naje**t. Ukrasti će nam sve inžinjere iz “Sloboda-Čačak”, “Rudi Čajavec”, RIZ i “Elektronika-Zadar”. Ne piše nam se dobro 🙂

Zadranin
3 godine prije

Treba Kini puno vremena i sreće ne da dostigne već da se približi amerikenjcima.
P***!

Frodo
3 godine prije

1,4 miliona dolara? Pa to je sića i za nas!?

puf
3 godine prije

Iako se cesto ne slazem sa izjavama na ovom portalu, ipak ga cijenim izmedju ostalog i sto se u komentarima ne dozvoljava vulgarnost, koja je itekako prisutna na vecini nasih portala. Zbog toga bih zamolio admina da, ukoliko je u mogucnosti, reaguje na takve komentare i iste odstrani. Ukoliko to uzme maha ne zaustavio ga niko vise. Hvala!

mislim
3 godine prije

ma neče niko da kupi, samo milijardu kineza.

Becko
3 godine prije

Zar nisu ono kinezi najnaj u svemu???😂

Tursunov
3 godine prije

Kineske komunjare razvijau svoje cipove sa i bez sankcija,
Ko sa njima ima posla, uvek je donji.
Trebali bi pitat onog malog Vucica, sta on kaze?
Jesu li mu kinezi uvalili, pa bas ono?

Jozo
3 godine prije

Kinezi vidjeli od amera kako se to radi

© 2023 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI