Plin i nafta – Nepobjedivo oružje Moskve u sučeljavanju s Washingtonom

Europa ne može bez ruskog plina
40 komentara

Izvoz ruske nafte u Indiju je 2017. doslovno eksplodirao. Iako su ranije isporuke bile skromne i nikada nisu prelazile 500 000 tona godišnje, odnosno 10 000 barela dnevno, prvih pet mjeseci ove godine je Indija uvezla već milijun tona ruske nafte.

Uzrok je smanjenje proizvodnje nafte dogovoreno između skupine OPEC i Rusije, što će povećati cijenu crnog zlata, kao i sporovi oko iranskih naftnih polja. Stručnjaci vide i razloge za pozitivne promjena trenda u bliskoj budućnosti, budući da Rosneft namjerava kupiti indijsku tvrtku Essar Oil, specijaliziranu u rafinerijama. Dakako, zemljopisne karakteristike, udaljenost, planine Pamir i Himalaja, ali i Pakistan, sprečavaju Rusiju da se kopnom poveže s kupcima nafte u Indiji, dok je plin sasvim druga stvar.

Naime, 2018. ruski Gazprom počinje velike isporuke prirodnog ukapljenog plina (LNG) Indiji, što je dogovoreno na prošlom summitu skupine BRICS u indijskom gradu Goa. Morem je puno lakše provesti u djelo ovaj dogovor, jer je kontinentalni plinovod trenutno vrlo teško izgraditi i zbog spora između Pakistana i Indije, ali i nevoljkosti Kine, ovakav projekt još ne postoji. Za sada je dovoljan LNG.

Ruski Gazprom će Indiji početi isporučivati 2,5 milijuna tona ukapljenog prirodnog plina godišnje od 2018. godine, sredinom travnja je rekao Jurij Sentjurin, zamjenik ruskog ministra energetike.

Gazpromova podružnica Gazprom Marketing & Trading Singapur će djelovati kao isporučitelj indijskoj kompaniji Plin Authority of India Ltd. Obje kompanije su potrebne ugovore o isporuci za sljedećih 20 godina potpisale 2012. godine.

Ruski LNG će se u Indiju slati iz postrojenja na Sahalinu, kao i iz novog Yamal LNG postrojenja, rekao je Sentjurin. Prva faza projekta Yamal LNG će biti dovršena ove godine, a glavni kupci će, osim Indije, biti Kina i Japan.

Između 2009. i 2016. godine je Gazprom Indiji isporučio 26 tereta LNG ukupnog volumena 1,7 milijuna tona.

No, Rusija i Indija su na godišnjem summitu u Goi u listopadu 2016. potpisali Memorandum o razumijevanju u kojem su  Gazprom i Plin Authority of India Ltd. pristali na sebe preuzeti opskrbu LNG iz Rusije do Indije.

Ako i postoji nekakvih problema u isporukama energenata kopnenim putem iz Rusije za Indiju, to s Kinom nije slučaj. Rusi i Saudijci se natječu za prvo mjesto dobavljača nafte nezasitnog azijskog diva, ali Peking zna da Rijad svojim isporukama jača američki petrodolar i vješto kalkulira količine naručene od saudijskog režima.

Čini se da faraonsko putovanje saudijskog državnog vrha u Peking u ožujku nije imalo željeni učinak. Već drugi mjesec zaredom je Rusija pretekla u isporukama nafte Kini saudijske rivale i kineskim kupcima isporučuje 1 150 000 barela dnevno, dok Saudijska Arabija prodaje 963 000 barela.

Naftovodom Skorovodino-Daqing, koji je počeo s radom u 2011. godine, počeo je prosječno isporučivati 100 milijuna tona ili oko 400 tisuća barela nafte dnevno. Ova dionica je dio ogromnog kompleksa  Istočni Sibir-Tihi ocean (ESPO), koji bi uskoro ponovno mogao iscrtati energetske mape u istočnoj Aziji, s obzirom na svoje krakove koji su u izgradnji i sežu sve do Koreje i Japana.

Naravno, ne treba zaboraviti da preko euroazijske šahovske ploče Gazprom opskrbljuje Tursku, kojoj je u prva četiri mjeseca ove godine povećao isporuke za 26% ili na više od 10 milijardi kubnih metara plina. Kao i njegovi europski partneri, turski sultan je sve više ovisan o ruskom plinu, i to dok Turski tok, čija je gradnja tek počela, još nije ni operativan.

Što se tiče Europe, unatoč medijskom ratu i sankcijama protiv Rusije zbog Ukrajine i Sirije, “Rimland” još uvijek ovisi o plinu “Heartlanda”, kojeg u ovom slučaju predstavlja Gazprom.

U prvom tromjesečju 2017. je Gazprom dodatno povećao izvoz svog plavog zlata u Europu za 15% i isporučio 51 milijardu kubnih metara. Na kraju bi konačna isporuka za Europu ove godine mogla dosegnuti oko 200 milijardi m3, dok je ta brojka 2015. iznosila 180 milijardi, a 160 milijardi m3 plina u Europu iz Rusije je isporučeno u 2014. godini, početkom Hladnog rata zbog ukrajinske krize. Unatoč svim planovima, prijetnjama i podršci Washingtona, načelo nužnosti je prevladalo i Europa drugačije ne može činiti. Naravno, ako izuzmemo nekolicinu zemalja koje se u korist vlastite štete ponašaju u skladu s napucima izvana.

Strateški interes Amerikanaca je izolirati Rusiju od Europe i održati podijeljenu Euroaziju. Ovo uopće ne treba čuditi, jer je praksa u međunarodnim odnosima da jedna pomorska sila nastoji spriječiti integraciju kontinenta iz pukog straha od marginalizacije. Stoga je slobodan i povećan protok energije između Rusije i Europe za Washington dvostruka tragedija. Ako svemu dodamo nevjerojatan porast isporuka energenata Kini i uskoro Indiji, onda ne da govorimo o tragediji koja se da prevladati, nego o globalnom preustroju koji se pokušava prikriti praznim frazama i besmislenim prijetnjama.

NaftaPlin
Pretplatiti se
Obavijesti o
40 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Five Eyes
6 godine prije

Imate stamparsku gresku, na pocetku vaseg clanka pise da Rusija izvozi po danu 10 tisuca barela.
Rusija pumpa po danu preko 10 miliona barela, nako odoka prepostavljam da izvozi svaki dan oko 6 ili 7 miliona barela po danu.
Cijeli svijet konzumira, opet onako od oka, oko 80 miliona barela nafte po danu.

Antonio
6 godine prije

Po ovo navedenom, vidi se da sve ide po planu Moskve. izdrzala je sankcije, povecava izvoz…
Ali znajte nije plin i nafta – nepobjedivo oružje Moskve u sučeljavanju s Washingtonom.
Nepobedivo oruzje je Ruski narod, a ako samo malo poboljsa i demografiju, ehehee…

Five Eyes
6 godine prije

A sad par rijeci o Bloombergu.
Vlasnih ovih novina je Michael Bloomberg, americki zhidov, tezak 50 miljardi $.
On je osmi najbogatiji covjek u Americi.

Danas je u njegovim novinama napisao reportazu LEONID BERSHIDSKY, ruski zhidov koji zivi u Americi i trlja ramena s najutjecajnijim zhidovima Amerike.

Leonid Bershidski je napisao reportazu pod naslovom
Najbolji nacin je s Rusijom, ignorirati Rusiju i Putina.
Smartest Way to Deal With Russia? Ignore Putin.

Reportazu je nemoguce citati zato jer je napisana u stilu propagande
koju je izbaciva Hodrovski ( ruski zhidov koji zivi u Svicarskoj ).

Ako se nije moglo znati prije 100 godina tko je sto, zna se danas…i zato nemojte se podvoditi za ovim ljudima, oni imaju agendu, oni znaju zasto nekog demoniziraju.

jale
6 godine prije
glaro
6 godine prije

TASS
Yamal LNG will launch supplies of liquefied natural gas to Spain in 2018

“We’ve signed (documents on – TASS) supplies of 2.5 mln tonnes of LNG from Yamal LNG with Spanish companies.

Supplies will be launched starting 2018, the 25-year contract is totally worth more than 30 bln euro,” he said.

žrec
6 godine prije

Svaka čast ali žalosno je da takva zemlja ima samo naftu i plin pored toliko drugih potencijala.

Jupiter
6 godine prije

Zaboravlja se da je Amerika veliki proizvođač nafte, sa ogromnom količinom uskladištenih
rezervi. Puštanje na tržište , došlo bi do osetnog pada cena nafte. Mnoge države proizvođači nafte lako bi mogle da dođu u situaciju u kojoj je danas Venecuela.

Weteran
6 godine prije

Ne slažem se sa naslovom !?
Nepobedivo oružje Rusije:
– vera
– nuklearne bojeve glave

Georgij Žukov
6 godine prije

Hrvatski mediji prenose kako je francuski smrkljavac putinu zavrnuo uho i kazao , citiram “Macron primio Putina pa obećao “trenutačni odgovor” na upotrebu kemijskog oružja”.
Zanima me sto o tome misli recimo gospodin Babic , hoce li biti par slova oko tog susreta , jer kad procitam ovaj i slicne naslove da izvinete , prosere me .

Ivo
6 godine prije

zrec, postaješ sve naporniji s godinama, i lupetaš sve žešće. Objektivno gledano, Rusija je učinila mnogo, pogotovo uzevši u obzir da je stalno pod opsadom ili se bori za opstanak protiv zapadnog smeća, koje slini za njenim bogatstvima. U svakom svjetskom ratu izgube desetke miliona ljudi, i opet stignu održavati superiornu raketnu tehnologiju, koju prodaju tvojim obožavanim amerima. Istina, nisu izumili coca-colu, ne nose timex, ne voze chevrolet kramu i ne halapaju mcdonalds kao tvoji idoli, ali su i dalje sila koju nitko ne može pokoriti, što je dosta neobično za poljoprivrednu zemlju koja živi od prodaje nafte i plina, a uvozi sve ostalo. Iz tvojih komentara isijava mržnja prema Rusiji,koju pokušavaš prikriti frazama o svojoj tobožnjoj neutralnosti, ali realno si smeće zadojeno mržnjom.

New world
6 godine prije

Georgij Žukov
Citas FAKE NEWS, svi smo izlozeni fake news.
Macron nije trazio dodatne sankcije i za Rusiju je to najvaznije, business, a Putin je gentleman i gleda veliku sliku.
Ovaj “un bell ragazzo con un bella mamma” se zabavlja sitnicama, tko ce komu jace stegnuti ruku.
Ipak pricekajmo, bit ce i vise clanaka o posjeti kako dolazi jutro.

@ žrec
Ivo ti je pametno odgovorio, vidi se po tvom ponasanju da boli. Vidi se da ti je zacepio usta.

New world
6 godine prije

Georgij Žukov
Fake news iz the New York Times

‘NYT lies’: Russian tycoon denies demanding immunity to testify about Trump-Russia ties
“The New York Times ‘story’ claims that I have inside information on Russia’s election interference, but I am not ready to make them public until I get immunity. Both of these statements are absolute lies,” wrote Deripaska

© 2023 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI