Skupina G7 – “Tigar od papira” prijeti cijelom svijetu, Rusiji posebno

Ekonomija
18 komentara

Zemlje članice skupine G7 su se dogodile kako treba zadržati sankcije protiv Rusije. Prema riječima ministra vanjskih poslova Kanade, Chystie Freeland, restriktivne mjere protiv Moskve su uvedene “zbog neprihvatljivih akcija Rusije u Ukrajini”. Osim toga, sudionici ministarskog sastanka G7 su izrazili jedinstvo o ukrajinskom pitanju i dogovorili se da će podržati Kijev. Sankcije Zapada protiv Rusije su u početku bile reakcija na sukob u Donbasu, za kojeg Sjedinjene Države i EU optužuju Moskvu. Rusija je opetovano je ukazalo na nedokazanu prirodu takvih izjava.

Zanimljivo je da je sastanak ministara vanjskih poslova zemalja skupine G7 u Torontu u velikim dijelom bio posvećen Rusiji, manje ekonomijama ovih sedam zemalja.

The Washington Post naglašava kako je na sastanku ministara vanjskih poslova G7 u Torontu velika pozornost posvećena aktivnostima Rusije u različitim regijama. Autor članka napominje kako su se zemlje ove skupine, nakon što je Rusija lišena članstva u G7 zbog aneksije Krima, vratile na točku na kojoj se utemeljila zajednica, a to je “zaštita demokracije i slobode”.

“Diplomati iz sedam vodećih zemalja svijeta su se sastali u Torontu kako bi raspravljali o tome kako se suočiti s Rusijom u Siriji i Ukrajini i Iranu na Bliskom istoku”, piše The Washington Post, iako zemlje skupine G7 odavno nisu “vodeće u svijetu”, ni po ekonomiji, ni po političkoj težini.

Prema autoru članka, na dvodnevnom sastanku ministara vanjskih poslova zemalja G7 je izražena “opća zabrinutost zbog Rusije”.

“Stupanj pogoršanja odnosa između Sjedinjenih Država i Rusije bio je vidljiv primjerom ponašanja Kremlja i terminima koji se najčešće koriste za ključnog protivnika Washingtona – Iran”, piše The Washington Post.

Ekonomija u SAD nakon Trumpa

“Među zemljama skupine G7 postoji jedinstvo u suprotstavljanju neprijateljskom ponašanju Rusije”, rekao je za američki list visoki dužnosnik State Departmenta. Prema njegovim riječima, dijalog s Rusijom će se nastaviti, ali Rusija mora odgovarati za “neprijateljsko ponašanje i pokušaje destabilizacije drugih država”.

Autor članka tvrdi kako su akcije Rusije podsjetile na činjenicu da je izvorna svrha skupine G7, utemeljene 1975. godine, “zaštita vrijednosti demokracije i slobode”. Sada, kada su odnosi između Zapada i Rusije dosegli najveću razinu sukoba od Hladnog rata, zemlje G7 su se ujedinile oko navodnih “vrijednosti” za koje se zalažu.

Osudile su Rusiju zbog upotrebe nervnog plina protiv bivšeg ruskog agenta. Također su objavile izjavu u kojoj podržavaju napad zapadnih zemalja na Bashara Al-Assada. Francuski predsjednik Emmanuel Macron je izjavio kako zapadne zemlje još uvijek ne mogu napustiti Siriju, jer će inače ostaviti prostor za akcije Irana, Assada i drugih u arapskoj zemlji.

Na summitu je bilo toliko mnogo tema da se čak morao odgoditi jedan od sastanaka. Riječ je o dogovoru o iranskom nuklearnom programu, za kojeg Donald Trump prijeti da će ga raskinuti. Osim toga, diplomati su razgovarali o mogućem sastanku između Donalda Trump i sjevernokorejskog lidera Kim Jong-una.

Sjedinjene Države je na ovom summitu predstavljao prvi zamjenik državnog tajnika John Sullivan, jer je Rex Tillerson dobio otkaz, a direktor CIA-e Mike Pompeo još nije imenovan na ovu dužnost. Prema riječima stručnjaka, nedolazak Mikea Pompea je bio veliki propust, jer je mogao komentirati njegov tajni sastanak s čelnikom Sjeverne Koreje.

The Washington Post citira i politologa sa Sveučilišta u Torontu, koji je savjetovao Trumpa da pronađe avion i pošalje Pompea na sastanak, čak i sa statusom direktora CIA-e.

The Washington Post za kraj dodaje kako će se čelnici zemalja G7 sastati u Kanadi u lipnju.

Sankcije

Podsjetimo da skupina G7 to nije još od 2014. Već tada su u ekonomskom smislu Francuska i Velika Britanija bile na osmom i desetom mjestu , a među prvih deset nedostaju Kanada i Italija. U budućnosti će unutar  G7 ostati samo SAD i Japan, a na globalnoj  razini će čak i Njemačka pasti na deseto mjesto. U trenutku izbacivanja Rusije je lista prvih deset svjetskih ekonomija izgledala ovako: 1.) Kina, 2.) SAD, 3.) Indija, 4.) Japan, 5.) Njemačka, 6.) Rusija, 7.) Brazil, 8.) Francuska, 9.) Indonezija, 10.) Velika Britanija.

Tada je  Pew Research Center u prognozi za 2050. izašao sa sljedećom listom: 1.) Kina, 2.) Indija, 3.) SAD, 4.) Indonezija, 5.) Brazil, 6.) Meksiko, 7.) Japan, 8.) Rusija, 9.) Nigerija, 10.) Njemačka.

Kada se 2016. počelo govoriti o potrebi vraćanja Rusije u G7, glasnogovornik predsjednika Vladimira Putina, Dmitrij Peskov, više nego jasno je Europljanima rekao da je Rusija već u klubu G20, a da “papirnata skupina G7” ionako ujedinjuje američke vazale i za Rusiju je nezanimljiva.

Ipak, G7 sam sebe još uvijek predstavlja kao “nedostižni elitni klub koji upravlja svijetom”. Ali elita skupine G7, na primjer, uključuje i političkog patuljka Kanadu, a s druge strane ne uključuje azijske divove Indiju i Kinu.

Italija je također dio skupine, iako se zemlja bori s dugom od preko 2000 milijardi eura i tempirana je bomba eurozone, čak gora i od Grčke.

Postoji i niz drugih pokazatelja koji potvrđuju činjenicu da je G7 klub propalih aristokrata koji još uvijek vjeruju u svoju neodoljivu privlačnost.

Angelu Merkel više ne podnose ni sami Nijemci, kao ni većina naroda južne i istočne Europe. Francuski predsjednik Macron ne zna kako smiriti socijalne nemire u zemlji. Italija i nema pravog premijera, a nova bi vlada vrlo lako mogla biti euroskeptična. Zanimljiv je domaćin susreta ministara, kanadski premijer Justin Trudeaua, koji sebe naziva “feministom”, a prodaje oružje vrijedno milijarde dolara Saudijskoj Arabiji, zemlji s “najvećim pravima žena na svijetu”. Za Veliku Britaniju je upitno hoće li uopće ostati “velika”, jer još nije jasno kako će se riješiti problem Škota i Iraca koji žele ostati u EU, budući da na Brexitu nisu glasali za izlazak. Dakle, ako je skupina G7 nekada i predstavljala “svjetsku elitu”, to danas sigurno više nije, čak i uz sve argumente na njihovoj strani, kao što su odlični ekonomski pokazatelji u Njemačkoj ili američki vojni proračun oko 700 milijardi dolara.

G7Sankcije
Pretplatiti se
Obavijesti o
18 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Majk Majers
5 godine prije

G8,G16, sad G7…koliko je tih “G”? Tu j..e svak svakoga. Gomila psihoretaja, punih love, oslipljeni sa moci na okupu, bez osjecaja za stvarnost.
“Gomila nesklada, digli su me visko u zrak,,,,”

Majk Majers
5 godine prije

Jesi ikad bija u situaciji u kojoj je “opasan” lik pokusa izazvat tucnjavu. Umisto iste je dobija diplomatsko objasnjenje (od nekog ipak puno jaceg) nakon kojeg se okrenija i otisa, ispa budala, popisan? Jer nista drugo nije moga napravit. E pa to se dogadja zapadnim “opasnim” likovima pred Rusima. Nekad te kurtoazni smjesak upozori vise od najgoreg rezanja

eu kolonija
5 godine prije

sedam najrazvijenijih u svijetu

1. kina
2. amerika
3. indija
4. japan
5. rusija
6. njemacka
7. brazil

ovome sastanku su prisustvovale tri od ovih sedam tako da bi se ova grupa mogla zvati “snježana i sedam patuljaka”. snježana je amerika a ostali su patuljci ili američki vazali

Laki Topalović
5 godine prije

Justin Trudeau, “feminist”, o majko moja i to je država koja nekome nešto može diktirati

Alen
5 godine prije

Zasto ih nazivati tigar od papira , to je najobicnija banda.. Banditi u najprostijem obliku samo skriveni iza tzv demokracije…
Banda,banda,banda… Naj organizovanija banda zadnjih nekoliko stotina godina…

shumadinac
5 godine prije

Uporno tvrdim da moć i ekonomija nemaju previše zajedničkog. Tačnije, ekonomija je samo jedna od mnogobrojnih poluga kojima moć postiže ciljeve. G7 imaju pravu moć kojom utiču na ceo svet. Tačno je da Rusija nije ekonomski slaba, još manje vojno ali ipak trpi posledice sankcija koje su joj nametnuli G7.

Ako ne želimo da izgubimo objektivnost onda ih nećemo zvati “tigar od papira”. Sve dok su u stanju da na druge projektuju svoju moć i DOK SU UJEDINJENI U TOME njihova moć je prava (kao i dolar dok je u masovnoj upotrebi).

Riddick
5 godine prije

Opšta zabrinutost salonskih političara u nevažnoj skupini u kojoj vlada ista saglasnost kao u skupštini Severne Koreje zbog Rusije i Irana , i to ih je navelo da se ponovo sete vrednosti zbog kojih su osnovani a kojih se nisu sećali u proteklom periodu kada je Amerika i njihovo rizično ponašanje bilo u pitanju , kao da su bili u komi kao nesretni Skripal.
Stićiće vas pravda koju delite , pa će te stvarno biti zabrinuti.

Zadranin
5 godine prije

G7.. iliti ga sedam govana. A što ste posebna skupina. Bit će imate svega po sedam: sedam čevapa, bureka, krafni, kroasana, čačkalica (nedaj bože da jedna pukne.. ti nedilju!)

Pljuc. Pljuc. Pljuc. Pljuc. Pljuc. Pljuc. Jel to sedam ili šest.. a ipak šest.

Aj još jedan da bude sedam, poseban broj sedam.

Pljuc!

Ive
5 godine prije

Nije to “Tigar od papira” to je tigar od govana, koje predvodi narandzasti debil

zoran
5 godine prije

skup ludaka,jednostavno ludaka koji su spremni na sve samo da jos malo drpe koju lovu.njih ne boli rusija koa rusija,vec njena prirodna bogastva i sto nemaju nista od toga.kada bi putin kojim slucajem im dao sva prirodna bogastav oni ne bi bili zadovoljni jer bi odmah trazili i da im rusija placa to sto oni koriste njena bogastva i odmah bi putina proglasili za sveca i dodelii mu nobelovu nagradu za ovo ili ono sve jedno.eeeee to vam je demokratija u svetu i u evropi.

© 2023 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI