Dok se Europa guši u cijenama energenata koje rastu do neba, talijanski potpredsjednik vlade Matteo Salvini lansirao je političku bombu koja bi mogla rasturiti zelene snove Bruxellesa. Njegova poruka je krajnje jasna i britka: skinite sankcije s ruskih energenata jer je ovo više nije ideologija, nego goli opstanak.
Salvini je to rekao na skupu Patriots for Europe u Milanu, a njegov je govor odjeknuo poput hladnog tuša za sve one koji još uvijek misle da se Europa može odreći ruskog plina i nafte bez posljedica. On je ustvrdio da su pravila pakta o stabilnosti i rastu te zeleni dogovor postali čudovište koje koči talijansku ekonomiju. Jednostavno je, tvrdi Salvini, treba suspendirati ta pravila i novac Talijana usmjeriti prema Talijanima koji su u problemima.
Rat na Bliskom istoku dodatno je zapalio ionako napetu situaciju. Blokada u tjesnacu Hormuz, kroz koji prolazi gotovo 20 posto svjetske nafte i ukapljenog prirodnog plina, podigla je cijene crnog zlata za čak 70 posto od veljače. Tko će to platiti? Naravno, građani koji već sada jedva spajaju kraj s krajem, dok tvornice, škole i bolnice strepe za svaki idući dan.
Pritom se i sam SAD privremeno olabavio prema ruskim naftnim pošiljkama. Nakon što je Iran zatvorio Hormuz za neprijateljske brodove, Amerika je dopustila prodaju nafte koja je ukrcana prije 12. ožujka pa sve do 16. svibnja. Salvini ne ostavlja prostora za dvojbu. Ako Amerikanci to rade, pita se on, zašto Bruxelles ne bi učinio isto umjesto da gasi tvornice i ostavlja ljude na hladnom.
Salvini je kategorički odbacio svaku pomisao da je Europa u ratu s Rusijom. Njegov stav je jednostavan, a za mnoge provokativan. Treba se vratiti kupnji plina i nafte od svih na svijetu, uključujući Rusiju, jer nismo u ratu s tom zemljom. To je pragmatizam, a ne izdaja, poručuje on svojim biračima.
Pritom je normalno da se uvoz iz Rusije nastavi jer su energenti postali oružje koje Europa koristi protiv same sebe. Nijedna odluka ne smije se donositi s pozicije moralne panike, već s hladnom računicom koja štiti vlastite građane. A ta računica danas pokazuje da su europska gospodarstva na koljenima.
Podsjetimo, EU je u siječnju ove godine formalno odobrila plan da se do 2027. potpuno ukine ruski plin putem cjevovoda. No, Slovačka i Mađarska su se tome žestoko usprotivile. Slovački premijer Robert Fico je ustvrdio da je ta zabrana jasno kršenje svih načela na kojima počivaju ugovori EU. Mađarska je pak već u veljači pokrenula sudski postupak pred najvišim sudom Unije.
Salvini je svojim istupom samo potvrdio ono što mnogi u Europi misle, ali se boje reći na glas. Zelena tranzicija ne smije postati samoubilačka misija. I dok Bruxelles inzistira na ideološkoj čistoći, talijanski potpredsjednik vlade jasno je poručio da je dosta zatvaranja tvornica i napuštanja bolnica na milost i nemilost energetskoj krizi.
Ostaje pitanje hoće li se ostale članice EU usuditi stati uz njega ili će nastaviti gledati kako europska industrija odlazi u nepovrat. Jedno je sigurno, više nema skrivanja iza floskula. Ovo je trenutak istine za Europu, a odluka o ruskoj energiji postala je presudni test političke zrelosti i hrabrosti. Ili će Europa poslušati glas razuma ili će platiti cijenu koju si ne može priuštiti.

Salvini je bitan kao lanjski snijeg. Njegovoj stranci je trenutni domet 9%.
Nikada nije kasno – glavni problem je idejne prirode u glavama tih luđaka.
Kada bi se maknuli svi političari koji imaju takve luđačke ideje, ostali bi samo stručni ljudi koji bi najpovoljnije moguće obavljali svoj posao bez tog nakaradnog idejnog utjecaja i to je glavni razlog zašto treba kompletno ukloniti politički sloj iz društva, jer će sva ta idejna ograničenja nestati i život će postati normalan.
Vijesti iz bliske budućnosti…
Izvolite, što trebate?
Ništa hvala, samo gledam…
Ja na benzinskoj.
Obožavam ove “sekundante”… takođe obožavam i bivše generale vojne…. bivše sudije raznih sudova isto (niz se može nastaviti još pola metera)
Pa kod njih nema problema bre… sve bi oni to lako, da
đuropa mora umrijeti da bi Pušija živjela, ovo je tvrdnja jaka ko mojsijeve zapovjedi u kamenu (naravno sve je to obmana)…………no Pušija neće preživjeti jer je porodila hazariju cvaj koja služi kao vremeplov koji daje vrijeme đuropi da se naoruža dronovima koji će Pušiju uništiti konvencionalno jer Nosferatu neće smjeti pritisnuti crveno dugme jer da smije već bi ga pritisnio na hazariju cvaj i spasio po milje rusa ubijenih od ciozapada rukama ukra upravljanih hazarima……………već sad Pušija više nemože parirati dronovima iz đurope a to će se samo pojačavati……………Nosferatu je tu da Pušiju rasturi ko bugarsku skupštinu što se i dešava………..
Premalo je pametnih, nekorumpiranih i dovoljno građansko hrabrih političara!
Rasturio je on sam svoja gofna, niko se ne guši sa cijenama u EU, to je jeftina propaganda, ruska nafta i plin su prošlost skupa sa Patuljkinom otišli na deponiju.
Debilna demokracija za koju grci prije vise od 2000 godina daju objašnjenje zakaj nevalja.Ovo je još uvijek robovlasničko društvo i nikad nije ni prestalo bit.Uz blagoslov tih istih robova.Vlada nije vladar nego sluga pokoran eee onda dolazi onaj rvacki sirotan koji predstavlja na žalost i mene.DAJ MI DA NEMAM I BAŠ MI JE SUPER.EVO DAT ĆE BOG KOJI NIKAD NIJE NI DAO A KAMOLI POSTOJAO.
Italiji je struja iz C. Gore, Bosne i Srbije( Kosova) u 05. 2020. produžila život, ko dajemo krv neprijatelju za malo nutela, makarona, plastičnih lavora, lažnog maslinovog ulja, uvijek kukaju, uvijek lažu i uvijek kradu.
Divno da ih je Bosna šutnulau guzicu u nogometu.
💩💩💩💩 Jade i fukare, ko ih j**e