Rusija i Kina su ranije ovog mjeseca najavili prve zajedničke pomorske manevre s mornaricom Južnoafričke Republike. O tome smo opširnije pisali u analizi o projiciranju vojne moći na „Crni kontinent“. Prve ikada održane zajedničke pomorske vježbe uz sudjelovanje Rusije, Kine i Južne Afrike bi trebale biti održane krajem studenog u blizini Cape Towna.
Kako bi pokazali da misle ozbiljno, Rusi su 23. listopada s dva strateška bombardera Tu-160 ruskog ratnog zrakoplovstva sletjeli u zračnu bazu Waterkloof u Tshwaneu u Južnoj Africi. Pratili su ih zrakoplovi Il-62 i An-124.
Posjeta je bila dio inicijative za poboljšanje obrambenih veza i partnerstva u nastajanju i podudara se sa sastankom na vrhu Rusija-Afrika koji je započeo istog dana u Sočiju.
Tu-160 jedan je od najvažnijih simbola ruske vojne moći. Bombarder ima visoku autonomiju s interkontinentalnim dometom i sposobnošću nošenja visoko preciznih krstarećih projektila poput Kh-101 i Kh-102, potonji s nuklearnim bojevim glavama i procijenjenim dometom od 5500 kilometara.
Jedan je par bombardera Tu-160 bio raspoređen u Venezueli u prosincu 2018. godine i pokazao je sposobnost Rusije da u kratkom roku rasporedi nuklearnu silu u područjima daleko od svog teritorija.
Bombarderi su preletjeli više od 11 000 kilometara kako bi stigli do Južne Afrike, a zapadni blok je žestoko kritizirao njihovo prethodno raspoređivanje u Caracasu.
Iako se okolnosti novog razmještaja zrakoplova Tu-160 u inozemstvu značajno razlikuju od okolnosti godinu dana ranije, treba napomenuti da se aktivnosti ruskog zrakoplovstva odvijaju u okviru širih ruskih napora za poboljšanjem ekonomskih i obrambenih veza s afričkim državama, dok je u isto vrijeme primjetna sve veća konkurencija za utjecaj na „Crnom kontinentu“.
Predstavnici ruske vojske su došli u Južnu Afriku da sudjeluju na seminaru kojeg organizira ministarstvo obrane Južnoafričke Republike. Na njemu će biti razmatrana brojna vojna pitanja iz sfere obrane. Između ostalog, tema ovog skupa će biti novi trendovi kada su u pitanju suvremena borbena djelovanja, kao i operacije potrage i spašavanja.
Ruske posade na bombarderima Tu-160 su na nebu iznad Južnoafričke Republike pratile domaće zrakoplovne snage, koje su im pružale zaštitu sa svojim borbenim zrakoplovima švedskog porijekla Gripen.
Tu-160 spada u najveće letjelice u povijesti ratnog zrakoplovstva. Radi se o nadzvučnom bombarderu koji ima promjenjivu geometriju krila. Prema svojoj težini spada u najteže zrakoplove na svijetu. Njegova maksimalna uzletna masa doseže 275 tona, dok kapacitet njegovog spremišta bombi u unutrašnjosti trupa zrakoplova doseže čak 45 tona ubojnog tereta. Usporedbe radi, američki strateški bombarderi unutar svog trupa mogu ponijeti između 22,7 tona u klasi B-52 i 34 tone zrakoplov B-1B. B-2 “Spirit” ima kapacitet unutarnjih spremnika do 27 tona ubojnog tereta. Unatoč tome, Tu-160 može doseći maksimalnu brzinu od 2230 km/h i popeti se na visinu od 21 000 metara.
Rusija i Kina projiciraju vojnu moć u Afriku i ukazuju na novu sferu utjecaja
VIDEO: Ruski Tu-160 u Južnoafričkoj Republici
Nekidan u Skradinu dvanaest bijelih labudova među bogataškim jahtama. U jednom je bilo 12 kg eksploziva i trebao se samoubiti, dignuti u zrak i bogatašku stoku,njihove jahte i antičku Scardonu zajedno. Nešto je pošlo po zlu pa nije.
Prije koji mjesec, u Središnjici se pojavio crni labud. Toliko crn da je mnogima pao mrak na oči.
Naravno, ništa nije usporedivo s ovim ruskim Bijelim labudom. Može prenijeti i slučajno i neslučajno ispustiti čak 45 tona nuklearnog ili kakvog drugog eksploziva. Fantastično! Možda će u Južnoafričkoj Republici štititi bijelce od crnaca ili crnce od bijelaca? Možda crne od bijelih labudova? Koja radost..
Ovi bijeli labudovi su ostatak ili relikt nekog minulog doba! Osim toga, da ih Rusi imaju tek manji broj u operativnom stanju, još nije do kraja definirana njihova uloga u modernom budućem ratovanju. Nadzvučnom brzinom oni mogu letjeti tek na velikoj visini, iznnad 12 tisuća metara, ali tamo su vrlo uočljiv cilj za sve vrste radara koji ih otkrivaju na svom krajnjem dometu i do 1.000 km razdaljine, dok su na malim visinama neokretni i imaju slabije letačke osobine i manju brzinu leta od američkih bombardera B1b. Njihovo korištenje u letalstvu Rusije je na tragu ruskog pristupa tom problemu, da zbog malog vojnog proračuna, u naoružanju zadržavaju mnogo tehnike iz sovjetskih vremena uz nešto modernizacije i prepravki. To uostalom rade i ostale velike sile kao na pr SAD, koje u naooružanju maju veći broj strateških bombardera B 52, starijih od 60 godina i za koje se može reći, da su stariji od pilota, koji s njima upravljaju, a isto tako i Kina koja još uvjek koristi svoju varijantu sovjetskog dvomotornog bombardera Tu 16.
Soa
Ovaj avion je veličanstveni doseg ljudske znanosti i tehnike. I to Ruski….
A ti si jadnik. Drži se svojih ‘labudova’ u “središnjici”.
Ili još bolje…za m*da labudova…
Luce, ovaj avion je sklamerija, koja leti, a naj manje je to čime ga ti opisuješ. To je produkt i relikt hladnog rata i u modernom ratovanju bi vrlo brzo bio eliminiran, posebno u operacijama iznad mora!
A što bi ga to skinulo nad oceanskim prostranstvima, ganjali bi ga cionistički nosaći zrakoplova koji od 12 aktivnih 11 je u lukama i popravljaju se manje ili više, jesu li im ugradili moć letenja. Navedi koje oružje i tko bi to dostavio do labuda?
@Jack
O čemu ti pričaš ????
Razmatraš upotrebu strateške avijacije danas na nivou prošlog hladnog rata.
Što misliš da bi Rusi probali penetraciju zračnog prostora s TU-160 ili Tu-95 !?!?!?!?!
Razvojem raketnog naoružanja , tim avionima je nađena sasvim druga adekvatna uloga.
Tu-160 i TU-95 naoružani s KH-101 mogu djelovati po ciljevima udaljenim 4500 km , tako da neće niti napuštati A2/AD prostor.
Slično kao što je nađena nova uloga za Tu-22M koji će u svojoj verziji M3 moći nositi 4 kinđala dometa 2500 km. U okviku ruske strategije niti on neće trebati napuštati zaštićeni prostor Rusije a da opet ima ogromne strateške implikacije.
Izgleda da su poslali nekog kao “učenijeg” da pokuša ponovo sa bajkama pošto su rastureni na F-35 ko bugarska skupština. Rusija je toliko velika da može komotno letjeti nad njom i ispaljivati rakete na sve strane.
Ma pusti engleze, drhte cim cuju Tu-160. Jedan avion i vise nema Engleske.
Tiho u pravu si ne vrijedi trošiti svoje vrijeme na ove trolejbuse.
O čemu ti pričaš. Zapad zajedno sa Amerima ima mnogo više aviona svake namjene, negoli Rusija i ti misliš, da bi u slučaju nekog rata svi ti avion čekali Ruske bombardere negdje iznad sredine atlantika ili Pacifika? Ne, oni bi se muvali oko mjesta gdje ruski bombarderi uzlijeću tj oko njihovih baza i rušili ih a prije toga bi eliminirali rusku protuavionsku obranu!
@Jack
I ovo je tvoj odgovor?
Ova infantilnost u stilu ” moj je tata jači od tvog”!?!?!?!’
@ Jack
Da bi izveli to sto kazes, trebali bi uci u ruski zracni prostor. Kako? Mozda bi zamolili da ih puste? Sjedi, -2. Necu ti dati jedinicu, jer barem znas pisati, za razliku od mnogih.
Kako bi ušli u ruski zračni prostor?! Vjerovatno u niskom letu s velikim brojem aviona uništavajući sve pred sobom. Prvo nevidljivi ili stealth avioni, koji bi počistili PZO a za njima svi ostali s maksimalnim količinama ubojnih sredstava.
Ali ako bi dobili dozvolu od Lukasenka.
Stručan i precizan kao i obično. 12i plus od mene.-
Jack šuti ne sramoti se. Ako je itko relikt hladnog rata to si ti, sa svojim totalnim neznanjem koje pokazuješ. Odi pospremi sobu i dosta igranja s računalom.
@ Jack
A sto mislis da je B-52? Tko leti, vrijedi. Tko vrijedi, leti. Tko ne leti, ne vrijedi. Pa i ako je relikt, ovoga ili onoga doba.,
Danas si na nečem jačem, soa? Šta je sa bijelim slonovima, i oni su oko Skradina?
Tarzan kišljot !
NAZDRAVLJOT !!
Hm kopiraju strategiju zapada baze i utjecaj na svim koridorima,tjesnacima, osiguranje svih točki transporta roba i usluga na planetu…
Nije to u pitanju. Rade sta im kinezi kazu u vezi puteva svile. Eno gradoce bazu u Centralnoafrickoj republici. Sta ce rusima tamo baza? Trema im ko treca sisa. Ali treba putevima svile zastita pa se zato pojavljuje strateski partner.
Sletit će oni i u Begiš ako je već ruski general rekao da će braniti Srbiju.
Ja bi vise volio, da je ne bude trebalo braniti.
Ovi su razvaljivali ISIL daleko s Mediterana sa Kh 101, a bacali su i nevođene bombe direktno na njih, u ovom slučaju uz pratnju Su-35. Naoružani s Kinžalima predstavljaju kraj priče za američke nosače s idejama o približavanju ruskom kopnu. Pri tome, kao što je Subaru napomenuo, ne moraju ni izlaziti iz ruskog zračnog prostora. Svi su modernizirani unazad nekoliko godina, a planira se i ponovna proizvodnja, s obzirom da je zmaj vrhunski, samo se ubacuje nova elektronika i motori.
Dva su modernizirana
Ostale se misle modernizirati
Nema sanse za proizvodnju novih…
Zasto svoje mastarije predstavljas kao cinjenice???
ahahaaaa, a jeste I vi napredni, ko sovjetska industrija…. ovo bilo ima “sto” godina.
Strateški logično i jedni i drugi imaju što ponuditi.