Pekinška svemirska agencija započela je projekat sakupljanja kamenja sa mjesečeve površine robotskim vozilom i njihovog donošenja na Zemlju, podvig koji su postigle samo dvije druge države i prvi pokušaj poslije skoro 50 godina.
Misija kineske Nacionalne svemirske administracije (CNSA) Chang’e-5 krenula je iz svemirskog lansirnog centra Wenchang u ponedjeljak pred zoru, postavljajući naprednu robotsku letjelicu i njenu raketu-nosač Long March-5 – najveću te vrste u Kini – na kurs za Mjesec. Ako sve prođe bez problema, letjelica će sakupljati svemirske stijene sa obilježenog satelita i vraćati ih kući do sredine decembra.
Pored sakupljanja mjesečevih materijala koji će naučnicima pomoći da razumiju porijeklo i istoriju Mjeseca, misija će takođe testirati kinesku robotiku, koristeći daljinski upravljano vozilo za prikupljanje i čuvanje uzoraka stijena u pripremi za složenije zadatke.
„Ovo je jedna stvar u kojoj je kineski svemirski program veoma dobar“, rekao je Andrew Jones, novinar koji pomno prati kineski svemirski program.
“Postavljaju inkrementalne ciljeve i dograđuju ono što su postigli i postavljaju ambicioznije ciljeve.”
Ako bi misija bila uspješna, Kina bi postala treća država pored Sjedinjenih Država i Sovjetskog Saveza koja je sakupljala materijale sa Mjesečeve površine, posljednji put to je postignuto SSSR-ovom misijom Luna 24 1976. godine.
Očekuje se da će svemirska letjelica težine oko 8.200 kilograma stići u orbitu oko Mjeseca 28. novembra, a za dan ili dva vjerovatno će poslati i vozilo za slijetanje i uspon na prethodno neistraženo mjesto na površini. Tačan vremenski okvir, međutim, nije jasan, jer su zvaničnici u Pekingu držali neke detalje misije u tajnosti.
Nakon što stigne na čvrsto tlo, robot će provesti jedan lunarni dan – otprilike dvije nedelje na Zemlji – sakupljajući oko četiri kilograma mjesečevog kamena, zemlje i prašine, nadamo se izbjegavajući „ekstremne temperature preko noći koje bi mogle oštetiti elektroniku“, prema Clive Nealu, geoznanstveniku sa Univerziteta Notre Dame u Indijani.
Prije povratka kući, dragocjeni teret će se utovariti na usponski brod, koji će se zatim sastati sa glavnim vozilom koje čeka u orbiti, što bi, kako je rekao koordinator istraživanja u Evropskoj svemirskoj agenciji (ESA), Jampes Carpenter, bilo „dobra proba za buduće istraživanje s posadom“. Za Kinu bi to moglo značiti praksu za misiju s posadom na Mjesec postavljenu za 2030.
Većina uzoraka biti će uskladištena u Nacionalnom astronomskom opservatoriju Kineske akademije nauka u Pekingu, mada još uvijek nije jasno da li će bilo koji biti poslat istraživačima u inostranstvu. Američka svemirska agencija NASA, međutim, pozvala je Peking da svoje podatke podijeli s „globalnom naučnom zajednicom“, dok je ESA lansiranje najavila s nestrpljenjem, napominjući da će pratiti mrežu Kine svojom mrežom Estrack.
Aaaaaaaaa – sad mi je jasno zašto su pokupovali sve što su mogli po Holivudu :))))))))) U doba prilično radikalne konfrontacije Amerike i Kine ne bih isključio mogućnost da Amerika pokuša da “preuzme volan” nad raketom i malo je skrene. Da li možete da zamislite kakve bi to posledice imalo… Pročitaj više »
Kako pročitah-Pekinška- misli mi odletiše na patku, ali ne onaj bend iz 80-tih nego… Mujo u Kini. I u restoranu ne zna šta da naruči i gleda oko sebe. Vidi jednog koji je upravo dobio patku na tanjuru. Gleda, a ovaj gurne prst u patkin šupak, poliže ga, zovne konobara… Pročitaj više »
To isto su Rusi učinili još davnih sedamdesetih.
Ovo je dobra vijest za cijelo covjecanstvo, sto ima vise nacija i naroda koje se uzdignu iz bijede bolje ce biti svakome. Bolje je trgovati s bogatim nego tlaciti sirotinju. Kina ce garantirati da svijet postane visepolaran, oni koji vjeruju u jednopolarni svijet je isto kao da vjeruju da je… Pročitaj više »
Pekinška ili kineska? Nije LOGIČNO to što pišete…
Barem ste konstantni, kvaliteta vam se lagano ali stabilno srozava. Od portala kojeg sam prvog otvarao do… još jednog u nizu…
Šteta, iako se stvari uvijek mogu promijeniti.
Lijepa ova animacija ispod naslova kao uostalom i sve druge koje prikazuju zemlju sa mjeseca.
Buduci da tvrdis da posjedujes telepatske moci, provjeri to nama kod Kineza pa nam se vrati i napisi sto si otkrio..
Šta, nemamo dovoljno stijena na Zemlji, pa dovlačimo one sa Mjeseca?! Taj mi je biznis sličan onom prodavanju leda Ekimima
Koje lovacke price.
E mašala. Sad kad sam saznao da Kinezi idu na mjesec po kamenje odmah mi je lakše u životu. Koga birga za koronu, ovrhe, stožer, mjere i gospodarsku i psihičku propast, iseljavanje i sve druge probleme kad znamo da će brat Xi poslati astronaute da donesu četiri kile “dragocjene” svemirske… Pročitaj više »
Kubrickov sin ovog puta u glavnoj redateljskoj ulozi.
Izvanbracni, naravno. S kosookom kolegicom.
Da li je ovo nastavak od “kamen,klak i pržina”?
Gledam google mape i nađem svoj auto na parkiralištu, snimljen sa orbitalnim satelitom civilne namjene na visini 350-700Km. A niko da nam snimi onaj lunarni rover kojim su ameri jurili Mjesečevom površinom. Oko Mjeseca imamo već niz godina LRO koji kruži na visinama 50-80km, dakle sa te visine ne da… Pročitaj više »
Nekoliko kamenja i projekt od miljardi dok pueblo rinta za rizu.