Nizozemska onemogućila povratak SAD-a i postala prvi četvrtfinalist Svjetskog prvenstva

Nizozemska reprezentacija
14 komentara

Izabranici Louisa Van Gaala pobijedili su u subotu Amerikance s 3-1 na Svjetskom prvenstvu

Nizozemska se plasirala u četvrtfinale Svjetskog prvenstva u Kataru 2022. nakon što je zaustavila potencijalni povratak iz SAD-a i pobijedila ih s 3-1 u šesnaestini finala, u subotu na Khalifa International Stadiumu. Memphis Depay doveo je Nizozemce u vodstvo nakon deset minuta, prekinuvši impresivan potez od 20 dodavanja kada mu je Denzel Dumfries vratio loptu blizu ruba kaznenog prostora. Zatim, malo prije poluvremena, Daley Blind je zabio u svojoj 98. utakmici za udvostručenje vodstva, kada je Nizozemska izvela mudar potez iz auta, nakon kojeg je Dumfries ponovno pronašao svoje suigrače.

Sjedinjene Američke države neumorno su se borile i u jednom trenutku je izgledalo kao da bi se mogle vratiti, kada je Haji Wright zabio gol neobičnim udarcem u 76. minuti. Šest minuta kasnije, međutim, Dumfries je udarcem iz voleja iz blizine onemogućio eventualan povratak Sjedinjenih Američkih Država i povisio rezultat na 3-1. Sjedinjene Američke Države, najmlađa reprezentacija na ovome turniru, pokušale su zabiti svoj drugi pogodak, ali bezuspješno.

Utakmica je završila nakon šest minuta sudačke nadoknade. Nizozemska, kao prvi četvrtfinalist sada očekuje protivnika iz drugog susreta osmine finala, u kojem igraju Australija i Argentina.

Nizozemci su mogli imati ranih problema, kada je Christian Pulišić izbjegao offside zamku, ali nije mogao prevariti vratara Andriesa Nopperta, unatoč tome što je bio sam ispred njega. Čuvanje Chelseajevog veznjaka očito je bio jedan od ključeva pobjede za Nizozemsku, jer je bilo vidljivo da su se Sjedinjene Američke Države mučile bez Pulišićevog utjecaja. Amerikanci su zapravo imali više udaraca prema golu, odnosno osam, u odnosu na njihove protivnike, koji su imali šest, ali prevelika ovisnost o Pulišiću i nedostatak pravog napadača pokazali su se ključnim, jer je Wright bio prečesto zatvoren i onemogućen, prije nego što je zabio svoj utješni zgoditak.

Amerikance je koštala i slabost na desnoj strani, gdje je Dumfriesu bilo dopušteno slobodno kretanje. S te pozicije je slao upotrebljive lopte suigračima.

S jednim pogotkom i dvije asistencije, zvijezda milanskog Intera samo je jedan od tri igrača koji su izravno sudjelovali u tri ili više golova u utakmici Svjetskog prvenstva za Nizozemce, nakon što je to učinio Rob Rensenbrink dva puta 1978. i Johan Cruijff jednom 1974. godine.

Nizozemska je obje te godine stigla do finala, a Van Gaal je obećao sličan rezultat u Kataru, dok je branio svoju momčad od novinara, koji su igru Nizozemske nazvali “dosadnom”. Ovdje su Nizozemci bili sve samo ne dosadni i često su pokazivali Cruyffovu filozofiju i ”totalni nogomet”.