Petrodollar Armageddon istupa kao jedna od najvećih svjetskih naftnih i plinskih kompanija koja odbacuje dolar

Dolar - Euro
12 komentara

Američki dolar trenutno uživa željeni status svjetske de-facto rezervne valute, jer sva nafta kupljena od moćnog kartela poznatog kao Organizacija zemalja izvoznica nafte (OPEC), ima pokriće u dolarima. Međutim, neke su zemlje nedavno pokušale osporiti to stanje.

Ruski energetski gigant Rosneft, osma najveća svjetska naftno-plinska kompanija po ukupnom prihodu i najveća u odnosu na količinu proizvodnje i rezervi, dovršio je prelazak s dolara u korist eura u izvoznim ugovorima, objavio je izvršni direktor tvrtke Igor Sechin, razgovarajući sa sudionicima na Euroazijskom ekonomskom forumu u Veroni, koji se ovog tjedna održao u Italiji.

“Nismo tek sada započeli s ovim poslom, već smo ga i proveli. Svi naši izvozni ugovori već se primjenjuju u eurima i potencijal za rad s europskom valutom je vrlo velik “, rekao je Sechin. Odluka energetskog giganta bila je “prisilna mjera kako bi se kompanija ograničila od utjecaja američkih sankcija”, objasnio je Sechin.

Sechin je također izravno komentirao status dolara kao rezervne valute u svijetu, rekavši da vjeruje kako Kina ima potencijal da u bliskoj budućnosti izazove dolar.

“Mislim da će juan imati najbolje šanse za korištenje kao rezervna valuta, zbog rasta kineske ekonomije,” rekao je. Prema Sechinu, iako se danas dolar koristi u preko 60 posto globalne trgovine, uključujući ogromnih 90 posto trgovine naftom i naftnim proizvodima, ova će se slika promijeniti u sljedećem desetljeću.

„Vraćajući se ne tako dalekoj prošlosti, vidimo da se financijskom monopolizmu može i treba oduprijeti. Stoga ćemo za deset godina biti svjedoci potpuno drugačije slike; s rastućom ulogom kineske ekonomije, udio juana može narasti sa sadašnjih 2-5 posto na mnogo više vrijednosti”, ustvrdio je Sechin.

Rosneft je euro postavio kao zadanu valutu za svoje ugovore o izvozu nafte početkom ovog mjeseca, usred američkih prijetnji kako će sankcionirati kompaniju zbog njenog nastavka poslovanja s Venezuelom. Ruska tvrtka ranije je odbila prijetnju američke blagajne za postavljanjem sekundarnih sankcija subjektima koji surađuju s Caracasom.

Sudjelovanje Rosnefta u Venezueli pomoglo je toj zemlji da održi pristup tradicionalnim kupcima u Kini i Indiji nakon što je Washington nametnuo stroga ograničenja u energetskom sektoru zemlje Latinske Amerike. Sankcije SAD-a stupile su na snagu nakon što su SAD i njegovi saveznici priznali zastupnika oporbe Juana Guaida kao vršitelja dužnosti predsjednika Venezuele, a venecuelanske vlasti opisale su taj čin kao pokušaj provođenja državnog udara protiv legitimne vlade.

Trend protiv dolara

Rusko ministarstvo financija objavilo je krajem prošle godine da razmatra prelazak na eure u trgovini s Europskom unijom, iako vremenski okvir te promjene nije poznat.

Prošlog mjeseca ministar financija Anton Siluanov rekao je da je prijetnja američkim sankcijama protiv ruskog tržišta državnog duga natjerala Moskvu da stvori infrastrukturu kako bi umjesto toga mogla koristiti juan i euro za kredite. Uz to, nastavljajući s odbacivanjem svoje imovine denominirane u dolarima tijekom posljednjih godinu i pol, u Moskvi raste udio obveza denominiranih u juanima u svojim forex rezervama, povećavajući ih za 15 posto od 2018. Ranije ove godine, izvijestili su ruski mediji da Rusija i Kina, u bliskoj budućnosti, razmatraju povećati udio u trgovini nacionalnim valutama do 50 posto.

Rusija je jedna od nekoliko zemalja u razvoju koje se odmiču od trgovine dolarima, a Iran, Kina, Turska i Indija proširuju upotrebu lokalnih valuta u trgovini u posljednjih nekoliko godina.

DedolarizacijaDolarEuro
Pretplatiti se
Obavijesti o
12 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Siniša
4 godine prije

Hvali Dolar,Evro,Juan….drž se zlata.

Son of Alerik
4 godine prije

Eto, od danas nećemo dolar i neka propadne, tko ga j. Od danas ćemo euro. Dolje dolar, živio euro (ili juan). Kako god okreneš, svojom proizvodnjom ćeš jačati vlasnika valute koju si odabrao za trgovinu. Nema razlike između bogaćenja vlasnika FED-a i bogaćenja vlasnika ECB, niti sutra kineske centralne banke. Pravo je pitanje zašto Igor Sechin, Rosneft i Putin ne prodaju svoju naftu i svoj plin za rublje, što će im dolar, što će im euro? Drugi par cipela je “svjetska rezervna valuta” – odnosno problem koji se krije ispod i nameće potrebu za postojanjem te rezervne valute – a to je – kako sačuvati vrijednost svog bogatstva? Kupovati zlato? Nekretnine? Dionice kompanija? Obveznice država? Norveški nacionalni fond koji se puni prihodima od prodaje nafte i plina (a čija imovina je premašila tisuću milijarda dolara) ulaže u sve nabrojano. Idealna situacija za bogataše svih zemalja (dobro i za sirotinju je)… Čitaj više »

RoPe
4 godine prije

Oni 300 obitelji koje drmaju Svijetom jos od Babilona su odlucile odbacit Dolar i posrzati Euro. Putin radi za njih.
Za to je dokaz Bayer koji razvija poljoprivredu u Rusiji.

Lucija
4 godine prije

“Ruski energetski gigant Rosneft, OSMA najveća svjetska naftno-plinska kompanija po ukupnom prihodu i NAJVEĆA u odnosu na količinu proizvodnje i rezervi…”
Kako je ovo moguće?

© 2023 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI