Turska je povukla svoje rezerve zlata iz Sjedinjenih Država. Krajem 2016. godine je u depozitima američkih Federalnih rezervi bilo pohranjeno 28,68 tona turskog zlata. Prema godišnjem bankovnom izvješću, do kraja 2017. godine u američkih depozitima više nije bilo zlata Središnje banke Turske.
Između ostalih razloga, prije svega geopolitičkih promjena u svijetu, prema pisanju turskog lista Milliyet, turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan je nakon neuspjelog vojnog udara i zbog kompliciranih odnosa s Washingtonom, kojeg je okrivio da vrši pritisak na tursku liru i manipulira tečajem, odlučio tursku valutu osloboditi dolara i vezati je za zlato.
Guverner središnje banke, Murat Çetinkaya, izjavio je kako će uspjeti obuzdati i stabilizirati inflaciju u srednjoročnom razdoblju na oko 5% posto. Krajem 2017. je iznosila oko 9%.
Najveće turske privatne banke su također podržale njegovu odluku. Druge turske banke, Ziraat i Vakifbank, počele su prebacivati 95 tona zlatnih rezervi iz SAD-a u Tursku.
Zalihe zlata Središnje banke Turske su ožujku 2018. vrijedile 25,3 milijarde dolara, navodi se u izvješću banke.
Ukupna rezerve zlata koje su se u Tursku vratile iz inozemstva iznose 220 tona. Prema informacijama Središnje banke Turske, zemlja raspolaže s 564,6 tona rezervi ovog plemenitog metala u iznose.
Turska je od zlata kojeg je vratila iz Sjedinjenih Država dio pohranila u Europi, posebice u Središnjoj banci Velike Britanije, ali i Banci za međunarodna poravnanja u Švicarskoj.
Narodna banka Mađarske je 15. ožujka potvrdila da je vratila 3 tone zlata iz Londona, a kao razlog su naveli strah od buduće “geopolitičke krize”.
Ukupna vrijednost ovog zlata iznosi 130 milijuna dolara. Prema Narodnoj banci Mađarske, situacija u svijetu je toliko uzavrela da je držanje zlata izvan zemlje jednostavno prerizično.
“Zlato za središnje banke nije samo investicijski proizvod, već strateški alat koji podiže samopouzdanje zemlje, kako u inozemstvu tako i domovini”, navodi se u priopćenju banke.
No, Turska i Mađarska nisu jedine koje su odlučile vratiti zlato u domovinu ili, kao u slučaju Ankare dio pohraniti u London, a dio u Švicarsku, iako govorimo tek o malom dijelu ukupne količine zlata kojim raspolaže turska država.
Njemačka je uspjela vratiti vratila 53 780 zlatnih poluga iz Pariza i 940 tona zlata iz Londona. Australija i Nizozemska su nedavno također vratile velike količine rezervi zlata.
Rusija je to uradila prije dvije godine i Središnja banka Rusije je u svoje depozite vratila oko 100 tona zlata, vrijednosti preko 3,5 milijardi dolara. Ovo je zlato bilo pohranjeno u trezorima američkog financijskog diva Citigroup Inc.
Nema sumnje da je Turska odlučila vratiti zlato iz Sjedinjenih Država zbog neuspjelog pokušaja državnog udara 2016 godine, ali i zbog stalnih valutnih napada na tursku liru, na čiji se tečaj negativno utjecalo od strane zapadnih partnera, što je bila vrsta pritiska na vladu da uskladi vanjsku politiku s NATO saveznicima, posebno s Washingtonom.
Drugi razlog ovog trenda je, naravno, Kina, koja je odlučila da juan mora postati međunarodna valuta, ali sa “zlatnim standardom”, od koje je američki predsjednik Nixon ukinuo 1971. i direktnu konvertibilnost dolara u zlato zamijenio sustavom “petrodolara”, koji se polako urušava.
Dedolarizacija – Od Muammara Gaddafija do prodaje nafte u juanima u Šangaju
Zlatne rezerve europskih zemalja, bez navođenja mjesta depozita: Trading Economics
Ovi su prvi znaci da se nešto veliko sprema …
Ne želim da zvučim kao teoretičar zavere ali ovo je signal da će biti svašta.
Interesanto je da kupovna moć zlata nikad nije padala. Tako je još od starih civilizacija pa do danas.
Tako je , čini se da cene zlata konstantno rastu , a u stvari to je zato što vrednost valuta pada.


Skok cena zlata u dolarima …
A u stvari pad vrednosti dolara. …
U starome Rimu se za uncu zlata mogla kupit toga, a danas se za uncu zlata more kupit prosječni veštit. U međuvremenu je popropadalo ko zna koliko fiat valuti i nena teorije da ne propadnu i ove današnje. Sve fiat valute su propale na istu šuštu, vladari su ih u nekome trenutku počeli proizvodit u ogrimnim količinama.
Sa zlatom je to nemoguće.
Sprema se točno ovo http://didthesystemcollapse.com/ detaljnije objašnjenje gore desno u linku.
Nista posebno nece bití osim preformacije amerike i oduzimanje i otpis amerike iz globalnog centra upravljanja.
Daj Bože da tako bude i ja se nadam i priželjkujem isto , postoji mogućnost svaka kriza da se reši na lep način , samo da se ne zarati .
Nažalost i meni se tako čini
Hehehe, zlata u konačnici ima koliko ga ima, i u trezorima država i u utrobi Zemlje i niko ga ne može “štampati” koliko mu je volja i koliko mu treba, što je i bio osnovni razlog ukidanja zlatnog standarda u SAD i uspostavljanja petrodolara. Bit će otpuštanja radnika u FED-ovim štamparijama i ukidanja smjenskog rada. A i ekolozi će doći na svoje – mnogo drveća će ostati na životu.
Samo 3% dolara u opticaju je papirnati novac, a ostalo su elektronski impulsi.
I manje od impulsa ,virtualno više…
novčanice se rade od pamuka ne od drveta
Pao dil na relaciji SK-USA.
dil s amerikancima ne vrijedi papira na kojem je napisan. Nadam se da S.Koreja neće biti suicidalna i lišiti se nuklearnog naoružanja.
Dolar je u zadnjih sto godin izgubija 95% svoje kupovne moći u odnosu na zlato.
Zašto druge države čuvaju svoje zlato u SAD-u i Londonu?
Prvi imaju 10 nosača aviona, drugi imaju City financijski centar u kojem se određuje cijena zlata.
Imaji 10 a planiraju čak 20 nosača aviona verovali ili ne
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_aircraft_carriers#United_States
Čuvaju jos od WW2 kad su ga tamo sakrili od otimača, a malo kasnije zbog prisile USrAnih.
A Hrvatsko Zlato, a BiH zlato, koje su to tek kolicine.
Mi smo prodali svo zlato kad je bilo najjeftinije. Sta je sa tim bijednim novcem kupljeno, nitko ne zna, ali sigurno je da nisu kupljeni ljekovi za djecu. Uostalom, gdje si vidio sluge sa zlatnim polugama? Zato neka oDe sto vise mladih radjati male Njemce koji ce imati vrhunsku zdravstvenu njegu. Kozmicka pravda!
velike hrvatine su zlato ustupili potrebitim
Od sto zemalja sa zlatnim rezervama BiH je na 93 poziciji .Srbija je sa 16 tona na 63 poziciji a interesantno da Hrvatske i Crne Gore nema na listi.
nek pogledaju unutar poluga sigurno su im ameri uvalili olovo
??
Polako započinje uništavanje anglo-saxonskih kriminalaca i njihovih terorističko – imperijalističkih država.
I Mađari najavljuju povrat svojih rezervi zlata natrag u Mađarsku.
https://hungarytoday.hu/hungarian-national-bank-decided-bring-gold-reserves-back-home-661461/
E, sada bi naši veliki “domoljubi” iz dijaspore trebali vratiti ono zlato koje su njihovi očevi i djedovi štakorskim putem odnijeli iz Hrvatske. A pretpostavljam da si je i Vatikan za tu “sitnu uslugu” odgrabio nešto sa tih hrpica.