Ova unutarnja temperatura uvećava vaše moždane sposobnosti – Između 20 i 24 °C, vaš mozak dostiže svoj puni potencijal

Idealna temperatura
44 komentara

Kognitivno zdravlje starijih osoba predmet je rastuće zabrinutosti. Nedavna studija, koju su proveli istraživači iz Hinda and Arthur Marcus Institute for Aging Research, povezanog s Medicinskim fakultetom Harvard, otkriva da unutarnja temperatura naših domova može igrati ključnu ulogu u održavanju naših kognitivnih sposobnosti. Prema ovom istraživanju, sposobnosti pažnje starijih osoba dostižu svoj optimum kada je temperatura njihovog okruženja između 20 i 24 °C. S druge strane, svako odstupanje temperature, bilo na više ili na niže, čini se da pogoršava poteškoće s koncentracijom. Ovi rezultati upozoravaju na važnost reguliranja unutarnje temperature kako bi se zaštitilo kognitivno zdravlje starije populacije.

Izazovi unutarnje temperature za kognitivno zdravlje

Vezu između unutarnje temperature i kognitivnog zdravlja sada je teško ignorirati. Zaista, studija pokazuje da varijacije temperature izvan raspona od 20 do 24 °C mogu udvostručiti probleme s pažnjom kod starijih osoba. To implicira da je održavanje stabilne temperature ključno za očuvanje moždanih funkcija. Ovo otkriće posebno je zabrinjavajuće za populacije s niskim prihodima, koje često imaju manje sredstava za kontrolu temperature svojih domova. Ranjivost ovih skupina na toplinske fluktuacije mogla bi pogoršati nejednakosti u kognitivnom zdravlju.

Istraživači naglašavaju da stabilna toplinska okruženja nisu samo korisna za udobnost, već i za kognitivno zdravlje. Previše topao ili previše hladan dom može dovesti do kognitivnog preopterećenja, čineći svakodnevne zadatke težima za izvršavanje. To pokazuje da unutarnja temperatura nije trivijalni aspekt načina života, već ključni element za osiguravanje optimalne kvalitete života za starije osobe.

Potreba za učinkovitim javnim politikama

S obzirom na zaključke studije, neophodno je uspostaviti ciljane javne politike kako bi se osiguralo stabilno i zdravo unutarnje okruženje. Istraživači pozivaju na poboljšanje energetske učinkovitosti domova, kako bi se smanjile temperaturne razlike i osigurao jednak pristup sustavima toplinske regulacije.

Tehnološka rješenja, poput pametnih kuća, nude zanimljive perspektive za poboljšanje toplinske udobnosti domova. Ove tehnologije omogućuju automatsku regulaciju temperature, osiguravajući tako optimalno okruženje za kognitivno zdravlje. No da bi te inovacije bile dostupne svima, potrebno je financijski podržati kućanstva s niskim prihodima i promovirati programe subvencija za instalaciju tih sustava.

Osnove kognitivnog zdravlja

Kognitivno zdravlje odnosi se na sposobnost mozga da funkcionira optimalno, posebno u smislu pamćenja, pažnje, rasuđivanja i rješavanja problema. Ono je ključno za održavanje autonomije i kvalitete života starijih osoba. Nekoliko čimbenika utječe na kognitivno zdravlje, među kojima su okruženje, stil života i opći zdravstveni uvjeti.

Kognitivni poremećaji mogu se manifestirati kroz poteškoće u koncentraciji, pamćenju ili donošenju odluka. Ovi problemi često su pogoršani nepovoljnim okolišnim uvjetima, poput ekstremnih temperatura ili nedostatka toplinske udobnosti. Zaštita kognitivnog zdravlja stoga zahtijeva globalni pristup, uključujući prilagođena životna okruženja, uravnoteženu prehranu, redovitu tjelesnu aktivnost i stimulativne društvene interakcije.

Prema optimalnom upravljanju unutarnjim okruženjima

Za zaštitu kognitivnog blagostanja starijih osoba, ključno je učinkovito upravljati unutarnjim okruženjima. To uključuje ne samo regulaciju temperature, već i druge aspekte toplinske udobnosti. Ulaganjem u učinkovite sustave grijanja i hlađenja, kao i poboljšanjem toplinske izolacije zgrada, možemo stvoriti zdravije životne prostore za starije osobe.

Također je važno educirati populaciju o prednostima stabilnog unutarnjeg okruženja. Obrazovne kampanje i inicijative u zajednici mogu imati ulogu u promicanju praksi za poboljšanje toplinske udobnosti. U konačnici, zaštita kognitivnog zdravlja nadilazi pojedinca i zahtijeva kolektivni napor da prilagodimo naša staništa potrebama starijih osoba.

Dok se trudimo poboljšati kvalitetu života starijih osoba, ostaje pitanje: kako možemo nastaviti inovirati i implementirati održiva rješenja kako bismo osigurali da naša unutarnja okruženja zaista podržavaju zdravlje i dobrobit svih?

KognicijaMozakStarije osobetemperaturaZdravlje
Pretplatiti se
Obavijesti o
44 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
nepoželjni
1 mjesec prije

Hahaha! … da mi niste to rekli, nikada ne bi saznao zašto sam tako pametan 😉 🙂

(Temperatura u mojem domu je namještena na 23,5 °C već godinama… i svaki porast i pad se na moj osjećaj ugodnosti i lagodnosti osjeti već u samo pola stupnja razlike…)
Prijedlog Mislim da bi (osim u ime staraca) trebalo pomno istražiti i utjecaj sobne temperature na mlade, u smislu volje i efikasnosti u pravljenju djece (!?)

AJeTo
1 mjesec prije

Ako tijelo nema sposobnost regulirati vlastitu temperaturu vjerojatno postoji problem koji nije otkriven i/ili tretiran.

onaj najglu...Dalton
1 mjesec prije

Što bi rekao Gustav Krklec…
Svoje najljepše dane proveo sam noću.
Inače je bio veliki prijatelj sa Duškom Radovićem…

P.S.
Prebacujući muževljeve stvari s jednog mjesta na drugo, pametna žena može razviti kod svog muža snažno uvjerenje da bez nje nikada neće pronaći ono što mu treba.

Lucija, prva
1 mjesec prije

“…održavanje stabilne temperature ključno za očuvanje moždanih funkcija. Ovo otkriće posebno je zabrinjavajuće za POPULACIJE S NISKIM PRIHODIMA, koje često imaju manje sredstava za kontrolu temperature svojih domova. Ranjivost ovih skupina na toplinske fluktuacije mogla bi pogoršati nejednakosti u kognitivnom zdravlju”

Nema brige.

Umrijet će od respiratornih oboljenja.
Daleko ranije nego što im se smanje kognitivne sposobnosti…

Dokazano u Britaniji još za razdoblje oko 2013… Oxfordske studije

Biti-ili-ne-biti
1 mjesec prije

Isto tako je džabe sve o Kundalini ako se ne vježba Pranayama i Mantra koja vodi transcendiranju, jer je u transcendentalnom stanju (Samadhi) Kundalini privremeno u jedinstvu sa Shivom u Sahasrara chakri, a tek kod Prosvjetljenja će to jedinstvo biti trajno.
Pranayama i Mantra su najjači čistači kanala (Nadi) kroz koje ide probuđena Kundalini prema Shivi.

Brahman
1 mjesec prije

Pa ako je studija sa Harvarda, evo, odmah slijepo vjerujem.

© 2024 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI