Najstariji krater na svijetu možda nije ono za što se mislilo da jest

Krater
9 komentara

Ako se rezultati potvrde, epitet najstarijeg kratera na svijetu dobit će struktura udara Yarrabubba u zapadnoj Australiji. Znanstvenici procjenjuju da se krater pojavio kada je meteorit promjera sedam kilometara pogodio Zemlju prije otprilike 2,2 milijarde godina.

Međunarodni tim znanstvenika tvrdi da najstariji krater na svijetu ipak nije krater. 2012. godine studija je tvrdila da je struktura Maniitsoq na Grenlandu krater koji je stvorio meteorit, koji se srušio na Zemlju prije otprilike tri milijarde godina. Sada istraživači iz Australije, Kanade, Danske i Grenlanda tvrde da su opovrgli ovu tvrdnju.

Prema rezultatima njihove studije, objavljene 01. ožujka u časopisu ”Earthand Planetary Science Letters”, znanstvenici nisu pronašli dokaze o procesima koje su spomenuli njihovi kolege.

“Kristali cirkona u stijeni su poput malih vremenskih kapsula. Oni čuvaju drevne zapise štete uzrokovane udarnim valovima, koji nastaju od udara meteorita. U njima nismo pronašli takvu štetu”, rekao je Chris Yakymchuk, docent na Sveučilištu Waterloo i suautor studije.

Štoviše, istraživanje navodno pokazuje da su se dotični procesi, poput različitih magnetskih uzoraka u stijeni unutar predloženog kratera, mogli pojaviti zbog normalnih geoloških procesa.

“Pokušavam imati otvoren um o svemu u znanosti, pogotovo dok ne vidite same stijene. Ali nakon što sam vidio stijene, ostao sam zbunjen. Ovo se ne čini toliko različito od stijena koje sam vidio negdje drugdje u svijetu. Dakle ili smo pogrešno protumačili udarne strukture svugdje na Zemlji ili ovo nije jedan od njih”, rekao je profesor Yakymchuk.

Istraživači su također otkrili da je u strukturi Maniitsoq bilo više mjesta gdje su se stijene rastopile i prekristalizirale duboko u Zemlju, proces koji se naziva metamorfizam. On bi se odmah dogodio ako bi nastao udarom. Međutim, tim procjenjuje da se metamorfizam u Maniitsoqu dogodio 40 milijuna godina kasnije od onoga što je sugerirala studija iz 2012. godine i da ne može biti povezan s udarom.

kratermeteor
Pretplatiti se
Obavijesti o
9 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Boris M.
3 godine prije

Stručnjaci razglabaju o mlakoj vodi, a svijet polako metaformira u mp3.

U prolazu
3 godine prije

Ha, ha, ha, gle pada teorija o kraterima i masivnom udaru meteorita. Forenzika napreduje i otkriva nove tajne… Bogami, sve više vjerujem u Biblijsku priču o postanku svijeta u 7 dana. Postojeće teorije o evoluciji i postanku svijeta i svemira “puštaju” na sve strane.

young yin
3 godine prije

symbols of an alien sky episode 2

3 godine prije

“… Međunarodni tim znanstvenika tvrdi da najstariji krater na svijetu ipak nije krater….”

🤣

Korak po korak pseudo-nauka ce se razvaliti u potpunosti…
Takvo “naucno” smece iza kojeg uvijek stoje Jezuiti (judaizeri) – moglo biti biti razvaljeno u 10 minuta – kada bi STVARNA NAUKA dobila mogucnost da propita ove idiotizme kojim nas kroz generacije truju po “debilanama“….

Sad “filantropi” ne dozvoljavaju (preko njihovih “renomiranih instituta”) da se takvo sto desti, a “talibani-pseudo-nauke” kao pitbul-terijeri “brane” tu kvazi-nauku od propitivanja… Samo sto nisu podpalili lomace jos… 🤣

Medjutim doci ce i taj dan….
Nemoguce je LAZ predstavljati ISTINOM u nedogled…
Usprkos “novcu filantropa” kao i indoktriniranosti, zestini i volji za unistenjem ovih “talibana-pseudo-nauke“…

3 godine prije zadnji put uredio Žx
Stara kuka
3 godine prije

Dakle, najstariji krater na svijetu nije na Grenlandu nego u Australiji. Užasno važna vijest. Bravo za znanstvenike.

Jomla
3 godine prije

Tko koga ovdje zaj…va!?

© 2023 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI